Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lähi-itä

Öljyn hinta syöksylaskussa

23.3.2026 13:38
Lue lisää 
Donald Trump
Yhdysvaltain tuleva presidentti Donald Trump osallistui tuomionlukuun etäyhteydellä asianajajansa kanssa. (Kuva: Angela Weiss / AFP / Lehtikuva)

Trump vältti odotetusti rangaistuksen hyssyttelyrahaoikeudenkäynnissä – syyllisyys jäi voimaan

Syyttäjän mukaan Trumpin käytös oikeudenkäynnin aikana on aiheuttanut pysyvää vahinkoa oikeusjärjestelmälle
STT 10.1.2025 18:30, muokattu 11.1.2025 17:39
a– a+
Donald Trump

Yhdysvaltain tuleva presidentti Donald Trump ei saa rangaistusta niin sanotussa hyssyttelyrahaoikeudenkäynnissä, päätti oikeusjutun tuomari. Tuomio syyllisyydestä jää kuitenkin voimaan, eikä syytteitä hylätä.

Trumpin asianajajat kertoivat jo ennen tuomionlukua aikovansa valittaa, jos Trump saa tuomion.

Valamiehistö totesi toukokuussa, että Trump oli syyllistynyt vuoden 2016 presidentinvaalien alla kirjanpidon väärentämiseen, kun hän oli peitellyt sitä, että oli maksattanut pornonäyttelijä Stormy Danielsin (oikealta nimeltään Stephanie Clifford) hiljaiseksi kaksikon välisestä väitetystä suhteesta.

Ennen tuomionlukua käyttämässään puheenvuorossa Trump väitti totuttuun tapaan, että kyseessä on noitavaino häntä vastaan.

–  Tämä poliittinen noitavaino pantiin alulle, jotta mainettani vahingoitettaisiin, Trump sanoi uutiskanava CNN:n mukaan.

Trump kehui myös vaalivoitollaan muistuttaen, että hän voitti yhteenlasketuissa äänissä ”miljoonilla ja miljoonilla äänillä” ja vei nimiinsä myös kaikki seitsemän vaa’ankieliosavaltiota.

–  He olivat katsoneet oikeudenkäyntiänne, joten he ymmärsivät, Trump sanoi tuomarille.

Tuleva presidentti ei muutenkaan peitellyt inhoaan oikeusprosessia kohtaan vaan kutsui sitä ”hyvin hirveäksi kokemukseksi”.

–  Tämä on ollut takaisku sekä New Yorkille että sen oikeuslaitokselle.

–  Fakta on se, että olen täysin viaton. En tehnyt mitään väärää, tuleva presidentti jatkoi.

Trump ja hänen asianajajansa Todd Blanche eivät olleet paikalla oikeussalissa vaan osallistuivat tuomionlukuun verkkoyhteyden välityksellä.

Syyttäjä Joshua Steinglass korosti omassa puheenvuorossaan Trumpin käytöksen oikeudenkäynnin aikana aiheuttaneen pysyvää vahinkoa koko rikosoikeusjärjestelmälle.

Hän mainitsi myös Trumpin ehdonalaisvalvojan raportin, jonka mukaan tuleva presidentti olisi todennut valvojalleen olevansa lain yläpuolella.

Trump väitti jo torstai-iltana Truth Social -viestipalvelussa julkaisemassaan viestissä oikeudenkäyntiä noitavainoiksi ja syytteitä tuomarin keksimiksi.

Trump vetosi vielä keskiviikkona Yhdysvaltain korkeimpaan oikeuteen, jotta tuomionlukua lykättäisiin. Korkein oikeus hylkäsi anomuksen tuomariäänin 5–4 paikallista aikaa torstaina.

Trumpin asianajajat olivat kirjoittaneet vetoomuksessaan korkeimmalle oikeudelle, että tapauksen käsittely tulisi keskeyttää ja näin estää ”vakavan epäoikeudenmukaisuuden ja vahingon aiheuttamisen presidentin toimelle ja liittovaltion hallinnon toiminnalle”.

Tuomari Juan Merchan ja New Yorkin valitustuomioistuimet olivat jo aiemmin hylänneet Trumpin anomukset lykätä tuomionlukua.

Alun perin niin sanotun hyssyttelyrahajutun tuomionlukua lykättiin tuomarin päätöksellä sen jälkeen, kun Trump voitti presidentinvaalit marraskuussa.

Trump ja hänen edustajansa ovat väittäneet, että tuomio rikkoisi presidentin koskemattomuutta ja että kyseessä on laiton poliittinen hyökkäys. Merchan linjasi jo joulukuussa, että Trumpilla ei ole presidentin koskemattomuutta tapauksessa.

Trumpin virkaanastujaiset ovat 20. tammikuuta. Hänestä on tulossa ensimmäinen vakavista rikoksista tuomittu, joka astuu Yhdysvaltain presidentin tehtävään. Tätä aiemmin hänellä oli jo kyseenalainen kunnia olla maan historian ensimmäinen vakavista rikoksista tuomittu entinen presidentti.

Lue myös

Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja

Yhdysvaltojen ja Iranin välillä ei käydä neuvotteluja, kertoo iranilainen uutistoimisto Mehr. Se siteeraa...
23.3.2026 15:29

Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen

Vähäluminen talvi ja ennätyksellisen aikainen kevät piinaavat Itä-Suomen vesistöjä. Saimaan pinta on laskemassa...
23.3.2026 15:22

Talousasiantuntija varoittaa "ei saa koskea"-politiikasta: Eläkkeiden rajaaminen säästöjen ulkopuolelle osuu koulutukseen ja sote-palveluihin

Etujärjestöjen ja poliitikkojen tapa rajata laajoja menoeriä säästöjen ulkopuolelle ei ole viisas, katsoo...
23.3.2026 15:02

Aihetunnisteet

Donald Trump Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja
Uutiset | 23.3.2026 15:29
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Talousasiantuntija varoittaa ”ei saa koskea”-politiikasta: Eläkkeiden rajaaminen säästöjen ulkopuolelle osuu koulutukseen ja sote-palveluihin
Uutiset | 23.3.2026 15:02
Katupöly heikentää nyt ilmanlaatua
Uutiset | 23.3.2026 13:50
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Ruotsin hallitus esittää bensaveron alennusta
Uutiset | 23.3.2026 13:28
Trump perääntyy: Yhdysvallat lykkää iskujaan viiden päivän ajan
Uutiset | 23.3.2026 13:20
Sosiaali- ja terveysministeriö valmistelee toimia hoivahenkilöstön kielitaidon vahvistamiseksi
Uutiset | 23.3.2026 13:13
Tigerin juomalaseissa lisää lyijyä ja kadmiumia – takaisinveto laajenee
Uutiset | 23.3.2026 13:06
Trumpin Iran-uhkaus painoi pörssit laskuun Euroopassa ja Aasiassa
Uutiset | 23.3.2026 13:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja
Uutiset | 23.3.2026 15:29
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Talousasiantuntija varoittaa ”ei saa koskea”-politiikasta: Eläkkeiden rajaaminen säästöjen ulkopuolelle osuu koulutukseen ja sote-palveluihin
Uutiset | 23.3.2026 15:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Johtajuus ratkaisee: henkilöstöä ei saa Keski-Suomessa sivuuttaa
Mielipide | 23.3.2026 10:55
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste