Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”

22.1.2026 14:39
Lue lisää 
Oikeudenkäynnit
Epäilty, venäläisen sotilasryhmä Rusitshin komentajiin kuulunut Voislav Torden (toinen oik.) näytöltä kuvattuna sotarikosjuttunsa pääkäsittelyssä Helsingin käräjäoikeudessa torstaina. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Todistajat: Voislav Torden ampui lähietäisyydeltä armoa anelleita ukrainalaissotilaita

Yksi todistajista kertoi, kuinka haavoittuneet ukrainalaissotilaat huusivat ”älä ammu” – sitten kuului laukauksia ja huuto loppui
STT / Henrietta Nyberg, Sanna Raita-aho, Maria Rosvall 5.12.2024 14:52, muokattu 5.12.2024 15:20
a– a+
Oikeudenkäynnit

Helsingin käräjäoikeudessa alkoi torstaina käsittely, jossa syyttäjä vaatii venäläiselle Voislav Tordenille elinkautista vankeusrangaistusta viidestä sotarikoksesta Ukrainassa syyskuussa 2014.

Syyttäjän mukaan Torden toimi apulaispäällikkönä venäläisessä puolisotilaallisessa Rusitsh-sotilasryhmässä, joka taisteli Venäjän tukeman Luhanskin separatistialueen puolella Ukrainaa vastaan.

Rusitsh sai alkunsa vuonna 2014 eli samana vuonna, jolle epäillyt sotarikokset ajoittuvat. Tordenin on kerrottu perustaneen ryhmän ystävänsä Aleksei Miltshakovin kanssa. Oikeudessa Tordenin puolustus kiisti tämän ja sanoi, että Torden liittyi Rusitshiin vuonna 2014, kun ryhmä oli jo olemassa.

Keskusrikospoliisin (KRP) esitutkintapöytäkirjan mukaan Torden esiintyy lukuisissa Rusitshin logolla merkityissä videoissa. Videoilla sotilaat esimerkiksi kuvaavat tekojaan Ukrainassa, minkä lisäksi apulaispäällikkönä itsensä usein esittelevää Tordenia myös haastatellaan videoilla.

Tordenin sotarikossyytteet koskevat enimmäkseen tapahtumia Luhanskin alueella Itä-Ukrainassa syyskuun 5. päivänä vuonna 2014.

Syytteiden mukaan Rusitshin sotilaat väijyttivät ukrainalaiskolonnan tarkastuspisteellä, jossa he olivat pitäneet esillä Ukrainan lippua hämäykseksi. Syyttäjän mukaan lipulla huijaaminen kuului Rusitshin toimintatapoihin.

Poliisin mukaan paikalla olleet todistajat ovat kertoneet, että Torden oli ensihyökkäyksen jälkeen ampunut lähietäisyydeltä haavoittuneita, maassa maanneita ja armoa anelleita ukrainalaissotilaita.

Yhden todistajan mukaan jotkut ukrainalaissotilaista sanoivat ”me olemme myös ukrainalaisia” ennen kuin heidät teloitettiin.

– (Todistaja) kuuli metsässä, kun ukrainalaissotilaat huusivat ”älä ammu” ”olen myös ukrainalainen”, tämän jälkeen kuului laukauksia ja ukrainalaisten huutelut loppuivat, kirjoitetaan esitutkintapöytäkirjassa.

Todistajien mukaan Torden käytti tilanteessa konekivääriä, minkä lisäksi tämän perässä käveli Miltshakov, joka ampui ukrainalaissotilaita pistoolilla.

Poliisin kuulustelemien todistajien mukaan Rusitshin sotilaat olivat myös poseeranneet valokuvissa kuolleiden ukrainalaissotilaiden ruumiiden kanssa.

Eräs todistajista kuvasi kuulustelussa tapahtumia seuraavasti:

– Torden tappoi nähteni konekiväärillä koko ajan. Hän se varsinaisesti oli tappaja, koska hän rummutti konekiväärillään järjestään kaikki. Torden se kulki pääasiallisesti lopettamassa haavoittuneita, hän sanoi.

– Naamoista näki, että he (Torden ja Miltshakov) oikein nauttivat tappamisesta, hullujahan he ovat. Täysiä fanaatikkoja, todistaja lisäsi.

Tutkintapöytäkirjan mukaan Torden oli sanonut eräässä videoidussa haastattelussa, että Rusitshin toimintatapoihin ei kuulu sotavankien ottaminen.

Torden itse sanoi kuulusteluissa, että ei ollut Ukrainassa Venäjän eikä minkään muunkaan maan joukoissa.

Poliisikuulusteluissa Torden kertoi olleensa Itä-Ukrainassa Donetskin ja Luhanskin alueilla humanitaarisissa avustustehtävissä. Poliisin esitutkintapöytäkirjan mukaan Torden sanoi toimittaneensa ukrainalaisille muun muassa lääkkeitä, hygieniatarvikkeita ja ruokaa.

Rusitsh-joukkojen videoilla Torden on sotilasasussa, mutta hänen omien sanojensa mukaan kyse oli henkilökohtaisista suojavarusteista, sillä kyseisellä alueella Ukrainassa oli vaarallista. Aseita hän sanoo kantaneensa vain valokuvaustarkoituksessa.

Rusitshin toiminnasta ja omasta osuudestaan siinä Torden oli poliisikuulusteluissa hiljaa. Pöytäkirjan mukaan Torden vastasi kuulustelijan kysymyksiin vain silloin, kun hän sanoi, ettei hänellä ole osuutta tapahtumiin ja että hän vastaa vain omasta, ei Rusitshin puolesta.

Poliisin esitutkintapöytäkirjan mukaan Torden muutti teini-iässä Norjaan äitinsä kanssa. Torden asui vuosia Norjassa ja oli mukana paikallisissa äärioikeistopiireissä ennen kuin hänet karkotettiin maasta vuonna 2016. Hänelle määrättiin myös maahantulokielto Schengen-alueelle.

Entiseltä nimeltään Torden on Jan Igorevitsh Petrovski. Ukrainassa hänen taistelunimensä oli Slavian, suomeksi Slaavi.

Lue myös

Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo "Kalifornian viikatemiestä" maistanut

Moni tv-sarja Simpsonien katsoja muistaa vielä vuosikymmenten takaisen episodin, jossa Homer osallistui chilipippureiden...
22.1.2026 21:40

Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan

Venäjän presidentti Vladimir Putin harkitsee vielä osallistumista Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perustamaan niin...
22.1.2026 21:04

Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat

Grönlanti toivoo rauhanomaista keskustelua Yhdysvaltojen kanssa ja korostaa haluavansa olla osa Tanskaa. Pääministeri...
22.1.2026 19:02

Aihetunnisteet

oikeudenkäynnit Ukrainan sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uusimmat

Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat
Uutiset | 22.1.2026 19:02
Zelenskyi myönsi Orpolle ja Marinille Ukrainan valtion kunniamerkit
Uutiset | 22.1.2026 18:57
CNN: Naton Rutte ei halunnut Trump-tapaamisesta kirjallisia dokumentteja, sillä pelkäsi tämän vuotavan ne
Uutiset | 22.1.2026 18:45
Zelenskyi kertoo sopineensa Trumpin kanssa USA:n turvatakuista Ukrainalle
Uutiset | 22.1.2026 18:43
IS: Nämä kolme kansanedustajaa liittyvät SDP:n häirintätapauksiin
Uutiset | 22.1.2026 18:38
EU-johtajat kokoontuivat Brysseliin puimaan dramaattista viikkoa: ”Tämä oli meille oppitunti”
Uutiset | 22.1.2026 17:52
Yle: Eagle S -rikostapauksen puinti jatkuu hovioikeudessa
Uutiset | 22.1.2026 17:50
Israelin presidentti: Hallinnonvaihdos on Iranin ainoa tulevaisuus
Uutiset | 22.1.2026 17:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
19:49, 22/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0022/01/2026
weather icon
7° / 9°°C 0 mm 0% 23 Km/h 90 % 985 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0023/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 11 Km/h 89 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 14 Km/h 92 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0023/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 21 Km/h 89 % 985 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0023/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 1 mm 100% 25 Km/h 88 % 986 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Grönlannin pääministeri: En tiedä, mistä Rutte ja Trump sopivat
Uutiset | 22.1.2026 19:02
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee työrauhan – Ei yhdistämispaineille Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueeseen
Mielipide | 22.1.2026 17:53
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Paikallislehdet ja pienet koulut pelastamaan matematiikkaa
Mielipide | 22.1.2026 17:44
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste