Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 
Koronavirus
Lisäksi THL suosittelee, että lentoyhtiöt ohjeistavat matkustajia näyttämään testitodistukset Suomessa lentokentän terveysviranomaisille maahantulon yhteydessä. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

THL toivoo lentoyhtiöiden vaativan kaikilta Suomeen saapuvilta negatiivista koronatestiä – matkustajalentojen rajoitukset kolmesta maasta päättyvät maanantaina

Esimerkiksi Britanniaa koskevan rajoituksen kumoamisen perusteena on lentokentillä lisääntyneet toimet
STT-Ilkka Hemmilä 22.1.2021 19:11, muokattu 22.1.2021 20:25
a– a+
Koronavirus

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) suosittelee, että lentoyhtiöt edellyttäisivät kaikilta Suomeen tulevilta matkustajilta todistusta negatiivisesta koronavirustestistä. Suositus koskee kaikkia Suomeen lentäviä yhtiöitä.

Testitodistusta ei tarvita, jos matkustajalla on lääkärintodistus sairastuneesta ja jo parantuneesta covid-19-taudista, jonka sairastumisesta on kulunut alle puoli vuotta. Todistus rokotuksesta ei vielä korvaa testitodistusta.

Lisäksi THL suosittelee, että lentoyhtiöt ohjeistavat matkustajia näyttämään testitodistukset Suomessa lentokentän terveysviranomaisille maahantulon yhteydessä.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin ylijohtaja Jarkko Saarimäki sanoo STT:lle, että jos matkustajalla ei ole testitodistusta, jää lentoyhtiöiden harkintaan, päästävätkö he kyseisen henkilön lennolle.

–  Lentoyhtiöt valitsevat asiakkaansa omilla kriteereillään. Luotan vahvasti siihen, että lentoyhtiöt alkavat toimia THL:n suosituksen mukaisesti. Jos tarvetta on, terveysviranomaiset varmasti arvioivat tarvetta jatkotoimenpiteisiin.

Finnairin viestintäjohtaja Päivyt Tallqvist ei osannut tuoreeltaan kertoa, miten yhtiö reagoi THL:n suositukseen. Asiaa tullaan hänen mukaansa perehtymään ja yhtiö kertoo päätöksistä, kun ne on tehty.

–  En osaa sanoa viestinnän ajankohtaa. Toki pyrimme saamaan tietoa asiakkaille mahdollisimman nopeasti, koska varmasti tämä herättää kysymyksiä, Tallqvist sanoo STT:lle.

Traficom on samalla päättänyt, että se ei jatka kolmesta maasta voimassa ollutta matkustajalentojen keskeytystä.

Matkustajalentojen keskeytys Britanniasta, Irlannista ja Etelä-Afrikasta Suomeen päättyy maanantaina puoliltapäivin. Traficom on päättänyt asiasta THL:ltä saamansa lausunnon perusteella.

Traficom on linjaustaan varten pyytänyt lausunnon myös Vantaan kaupungilta ja lentokenttäyhtiö Finavialta. Molemmat ovat Traficomin mukaan vahvistaneet, että heillä on riittävä valmius tartuntatautilain mukaisten vastuiden ja toimivaltuuksien toteutumiseen Helsinki-Vantaalla. THL on puolestaan erikseen vahvistanut, että Vantaan ja Finavian toimenpiteet ovat riittäviä.

–  Terveysviranomaiset ovat arvioineet, että rajoituksista voidaan luopua sillä edellytyksellä, että Suomessa on kyky vastaanottaa nämä ihmiset ja määrätä heidät 14 vuorokauden karanteeniin tartuntatautilain mukaisesti, Saarimäki sanoo.

Matkustajalentoliikenne Britanniasta keskeytettiin joulun alla koronavirusmuunnoksen takia THL:n suosituksesta. Päätös tehtiin alun perin kahdeksi viikoksi, ja sitä on jatkettu muutamia kertoja viikoksi kerrallaan.

Britanniassa havaittu virusmuunnos ei ole kantajalleen aiempaa vaarallisempi. Se kuitenkin tarttuu aiempaa herkemmin, mikä on kiihdyttänyt epidemiaa esimerkiksi Britanniassa ja Irlannissa. Myös Etelä-Afrikassa on havaittu erillinen virusmuunnos.

THL:n mukaan viranomaisten toimia terveysturvallisuuden eteen on lisätty Suomen lentoasemilla merkittävästi muunnosten havaitsemisen jälkeen.

Lue myös

Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump arvostelee jälleen maan liittolaisia siitä, etteivät ne tarjoa Yhdysvalloille...
16.3.2026 18:56

Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta

Ulkoministeri Elina Valtosen mukaan merenkulun turvaaminen Hormuzinsalmessa ei ole Suomen ensimmäinen prioriteetti.
16.3.2026 18:35

Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella

Iranin vallankumouskaarti uhkaa laajentaa hyökkäyksiään alueen yhdysvaltalaisyrityksiin.Kaartin verkkosivullaan julkaiseman tiedonannon mukaan yritysten työntekijöiden...
16.3.2026 18:31

Aihetunnisteet

Koronavirus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Valkoisen talon kansliapäälliköllä todettu syöpä
Uutiset | 16.3.2026 18:30
Pohjois-Suomen puolustamiseen osallistuminen on myös Ruotsin puolustusta, sanoo puolustusministeri Pål Jonson
Uutiset | 16.3.2026 18:25
Suomalaisten rauhanturvaajien rotaatioita ei ole keskeytetty Libanonissa
Uutiset | 16.3.2026 18:15
SAK-pomo vahvistaa Ylelle: Nikolas Elomaa nousemassa valtakunnansovittelijaksi
Uutiset | 16.3.2026 18:09
Tutkijoilta tyrmäys Trumpin vaatimalle sotilaalliselle avulle Hormuzinsalmella
Uutiset | 16.3.2026 17:34
Puolustusministeri Häkkänen Hormuzinsalmesta: Ensin katsottava, miten EU arvioi osallistumista
Uutiset | 16.3.2026 17:02
Keskustan Ovaska: Perintöveron uudistaminen välttämätöntä – ”Mikä on hallituksen virallinen linja?”
Uutiset | 16.3.2026 16:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste