Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös "hyytävä Halla-aho"
Orpon hallituksella on riittänyt useita rasismikohuja. Turun Kaupunginteatteri kertoo nyt tarttuvansa yhteen niistä kevään ohjelmistossaan.
Kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä nähdään 18. huhtikuuta kantaesitys Saako purra? -näytelmästä, joka keskittyy hallituksen kesän 2023 rasismikohuun. Tuolloin julkisuuteen levisi tietoja valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) vanhoista nettikirjoituksista.
Näytelmän ohjaa Heini Vahtera. Hän toimii myös sen käsikirjoittajana yhdessä Matti Vahteran kanssa.
Kaupunginteatterin mukaan näytelmä lähtee liikkeelle kesän 2023 tapahtumista.
Tiedotteen mukaan esitys ei kuitenkaan tyydy vain päivänpolitiikkaan, vaan se sukeltaa syvempiin teemoihin siitä, miksi rasismi toistuu Suomen historiassa ja kuinka pitkään siltä voi ummistaa silmänsä.
– Saako purra? on armoton tutkimusmatka toiseuttamiseen, vastuun pakoiluun ja siihen, kuinka vaikeaa anteeksi pyytäminen voi olla, ohjaaja Heini Vahtera sanoo tiedotteessa.
Näytelmä toteutetaan nukketeatterin keinoin. Tyyliltään se on karnevalistinen musta komedia.
Turun kaupunginteatterin mukaan lavalla nähdään nukketeatterin keinoin toteutettuja karikatyyrejä Suomen poliittisesta kärjestä.
– Kulisseissa törmäilevät muiden muassa hyytävä Jussi Halla-aho ja kompromisseja hinnalla millä hyvänsä etsivä Petteri Orpo. Kokonaisuutta säestää laulava työväenkuoro, joka odottaa hallituksen kaatumista kieli pitkällä.