Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Honkonen: Orpon hallitus epäonnistui vaalikauden ainoassa kuntia koskevassa hankkeessa

22.11.2025 14:53
Lue lisää 
Matkailu
Tankarin saari tunnetaan erityisesti maamerkistään, vuonna 1889 valmistuneesta majakasta. (Kuva: Henna Lammi)

Idyllinen majakkasaari kätkee sisäänsä monta tarinaa – vanha merikarhu tuli Tankariin vauvana pyykkikorissa

Suomenmaa vieraili Perämeren idyllissä Kokkolan edustalla heinäkuussa
Henna Lammi 8.10.2023 10:00, muokattu 9.10.2023 8:28
a– a+
Matkailu

Etelän ja lounaan välistä tuulta 4–8 m/s, päivällä rannikolla merituulta. Yöllä suunnaltaan vaihtelevaa tuulta 1–5 m/s. Hyvä näkyvyys. 

Tankarin majakkasaari on sisämaan kasvatille tuttu lähinnä Ylen merisäästä. 

Heinäkuisena maanantaina M/S Jenny lipuu tottuneesti laituriin. Ensimmäisenä tulijan katse kiinnittyy pieniin kalastajamökkeihin, jotka täplittävät rannan. Rakennusten väleissä kulkee kutsuvia pitkospuita ja polkuja.  

Keskellä saarta kohoaa alueen varsinainen maamerkki, 29,6 metriä korkea punavalkoinen majakka. 

Tankarin saarelle pääsee M/S Jennyllä. Matka kestää Kokkolasta noin puolitoista tuntia. Kuva: Henna Lammi

Tankarin saari on yksi Kokkolan suosituimmista luonto- ja kulttuurikohteista. 

Heti rantaan astuessa aika tuntuu pysähtyvän. Leppoisa saaristolaiskulttuuri imaisee mukaansa. 

Tankar ilmestyi maankohoamisen myötä merestä 1200-luvulla. Ensimmäiset asukkaat olivat hylkeenpyytäjiä, joita liikkui alueella runsaasti. 

Saaressa toimii nykyisin elinkeinoa esittelevä museo, jossa voi tutustua muun muassa 1920-luvun hylkeenpyyntiveneeseen. 

Oppaana toimiva kansimies Niklas Nygård kertoo matkojen olleen melkoisia. Kokkolalaisia talonpoikia kävi aina Ahvenanmaalla asti, reissut saattoivat kestää pari kuukautta. 

– Ahtaassa veneessä nukuttiinkin. Vahdissaolijan tehtävänä oli ilmoittaa, milloin vaihdettiin kylkeä.

Kalastajakylä muotoutui saaren eteläosaan ja itärannan suojaisan sataman ympärille. Majakan ympäristössä asuivat majakanvartijat ja luotsit. 

Nykyisinkin saari jakaantuu omistuksellisesti kahteen osaan: Metsähallituksen ja kaupungin puoliin. Kalastajayhteiskunta elää vanhan pohjalaiskylän itsehallinnon periaattein. Karikokouksessa päätetään tärkeistä asioista, kuten siitä, että polkupyörällä ajo on kielletty. 

Vasaran säännöllinen pauke kiirii läpi ilman ja rikkoo kesäpäivän rauhan. Yhden mökin kattoa korjataan. 

Mökkejä on noin parikymmentä, ja ne lähes kaikki kuuluvat edelleen entisten kalastajien ja luotsien jälkeläisille. Luotsimökit siirtyivät aiemmin luotsilta toiselle eläköitymisen tai kuoleman jälkeen. 

– Kauppahintakin oli määrätty, sen piti vastata yhden kuukauden palkkaa, Nygård kertoo.  

Nykyisin mökkien arvo on jotain aivan muuta, jos joskus sellainen edes päätyy myyntiin.  

Tankarin yhteisö on tiivis. Kaikki tuntevat toisensa. 

Rakennukset ovat kulttuurihistoriallisesti merkittäviä. Uutta ei saa rakentaa ja vanhan kunnostamiseen pätee tiukat säännöt. Riidoilta ei ole säästytty, sillä polemiikkia on käyty esimerkiksi terasseista. 

Vanhin edelleen käytössä oleva mökki “Sjöbloms bastu” on vuodelta 1768. Se seisoo korkealla kivijalalla monen metrin päässä rannasta, mutta lähes kolmesataa vuotta sitten laineet saattoivat lyödä sen kivijalkaan. 

Mökin pihalla nautitaan välipalaa kolmen sukupolven voimin. Pieni, vaaleahiuksinen tyttö huikkaa maitolasista ja lipaisee huuliaan. 

Tankarin saari on idyllinen kesänviettopaikka. Kuva: Henna Lammi

Oranssi luotsivene huristaa ulapalla säännöllisin väliajoin. Tankar ei ole enää luotsien tukikohta, vaan he liikkuvat mantereelta käsin. Tankarissa piipahdetaan työtehtävien välissä kahvilla – jos on aikaa. 

Luotsi nousee edelleen kaikkien yli 70 metriä pitkien, vieraiden alusten komentosillalle ja ohjaa ne satamaan. 

Historian saatossa työ on ollut vaarallista. Sortovuosien aikaan kokkolalaiset kieltäytyivät auttamasta venäläisiä aluksia maihin. Heidät teloitettiin viimeistä miestä myöten.  

– Vuonna 1855 Tankarin kaikki luotsit menetettiin kerralla myrskyssä. Siinä meni monta vuotta ennen kuin luotsiasema saatiin uudelleen toimintakykyiseksi, Nygård kertoo. 

Nygård päättää kierroksensa saaren korkeimmalle kohdalle. Hän osoittaa kivirykelmää, vanhaa kivikummelia. Se oli paikalla jo ennen majakkaa, sillä Kokkolan porvarit pitivät paikalla merimerkkiä. 

– Ennen oli perinteenä, että kävijät kantoivat rannasta kummeliin kiven. Mitä isompi kivi, sitä isompi onni, mutta siitä on onneksi luovuttu. 

Kummelista saari sai myös nimensä. Ensin saarta kutsuttiin Klippaniksi, Kallioksi. Sitten Tankokariksi, sillä kivikummeliin kuului myös pitkä tanko, jonka nokkaan oli kiinnitetty tynnyri. Siitä nimi lyhentyi nykymuotoonsa. 

Historia huokuu saarella pienissä ja suurissa yksityiskohdissa. Kuva: Henna Lammi

KOkkolan matkailusta on etukäteen neuvottu, että parhaat tarinat saaresta saa Cafe Tankarista, sympaattisesta kahvilasta, joka kokoaa yhteen vierailijat ja paikalliset. 

Kahvilanpitäjä Anne Peltomaa nostaa tarjolle lisää lohikeittoa ja neuvoo kääntymään Tapani Santamaan puoleen. 

– Hänellä on tänään ruutupaita päällä, nainen opastaa. 

Pian tuntomerkkeihin sopiva mies astuu sisään ja selviää, että lupaukset eivät olleet liiallisia. 

Santamaa on viettänyt saarella aikaa elämänsä jokaisena kesänä, 77 vuoden ajan. Ensimmäisen kerran hän tuli Tankariin kymmenen päivän ikäisenä. Äiti toi pyykkikorissa. 

Lapsuuden kesät häilyvät muistoissa tuoreina. Saarella temmelsi kymmeniä lapsia, jotka kulkivat isoissa porukoissa. 

– Täällä puhuttiin kolmea kieltä. Suomea, ruotsia ja sitten raumaa, mutta toimeen tultiin, Santamaa aloittaa. 

Santamaan isä oli saanut luotsin viran vuonna 1936. Perheellä oli koti kaupungissa, mutta kesät vietettiin tiiviisti saaressa. Äiti kävi välillä asioilla mantereella, mutta jälkikasvu pysyi Tankarissa.  

Saaren lapset olivat aina sen äidin vastuulla, kuka sattui olemaan lähimpänä. 

– Kävimme syömässä aina siinä mökissä, missä oli parhaat ruoat. Siitä tuli välillä sanomista. 

Saarella elettiin pitkälti omavaraistaloudessa, pihamailla tepasteli kanoja ja yhteisomistuksessa oli pari lehmää. Meri antoi kalaa.  

Luotsien työ seurasi vuodenkiertoa. Kun meri jäätyi, luotsit aloittivat kesälomansa. Kevättalvella he alkoivat tehdä väyläreimareita. 

Santamaa pyöri lapsesta asti jaloissa, aisti tunnelmaa, kuunteli ja opetteli. Veri veti merille.  

– Olin utelias lapsi. Muistan, että odotin vain, että olen tarpeeksi vanha. Lopulta lähdin merille 15-vuotiaana. 

Sen jälkeen hän kolusi kaikki meret Jäämerta lukuun ottamatta. Vuosista on jäänyt konkreettiset mustejäljet käsivarsien ihoon. 

Perheellistymisen jälkeen mies jäi maihin tehden töitä satamassa ja telakalla.  

Veri veti merille.  

Kaikki on liittynyt aina mereen. Oppikoulukin jäi käymättä, kun meri kutsui. Voiko sanoa, että meri on ollut Santamaan opettaja? Miehen silmäkulmassa välkehtii. 

– Kyllä niin voi sanoa. En pelkää merta, mutta kunnioitan, hän sanoo. 

– Olen merenkulkija. En osaa vieläkään oikein uida.

Tapani Santamaa on viettänyt koko elämänsä ajan kesät Tankarissa. Turistit eivät häntä haittaa. Kuva: Henna Lammi

Santamaa haluaa käydä vuonna 1754 pystytetyssä kirkossa. Se on saaren vanhin rakennus ja näyttää ulkoa  vaatimattomalta, vain risti erottaa punaisen mökin muista rakennuksista. 

Kalastajat rakensivat kirkon, sillä oli helpompi kuljettaa yksi pappi kerran viikossa kuin saarelaisten lähteä mantereelle. 

Eletty elämä näkyy kirkossa kaikkialla.  

Hirsiseinät on numeroitu, sillä alun perin herranhuone pystytettiin saaren korkeimmalle kohdalle eteläpuolelle. Majakan tultua kirkko purettiin ja siirrettiin hirsi kerrallaan nykyiselle paikalleen.  

Vaaleansinisessä, maalatuissa penkeissä erottuu syviä uria. Kirkossa istuttiin arvojärjestyksessä. Kun oli omat paikat, oli aikaa kaivertaa nimikirjaimet. 

Santamaa nostaa kolehtihaavin nurkasta. 

– Tässä päässä on iso tiuku, jolla herätettiin nukkujat.

Seinillä on kopioita merimiesten maailmalta tuomista kristillisistä tauluista, alkuperäiset ovat museossa. Niitäkin Santamaa esittelee kuin ammattilainen. 

Lopuksi Santamaa kutsuu sisään punaiseen, hänen isänsä 1950-luvulla rakentamaan mökkiin, joka edustaa saaren uudempaa rakennuskantaa.  

Mökki koostuu kahdesta pienestä huoneesta. Hellan yläpuolella roikkuu kaksi mustavalkoista valokuvaa lapsuudenperheestä. 

Pöydällä makaa likainen puukko, kaurapuuropaketti, sytkäri, herätyskello ja M/S Jennyn kesäaikataulu. Näkymässä on jotain hyvin kaurismäkeläistä. 

Aivan mökin vierestä kulkee polku, jota pitkin turistit kulkevat saaren ympäri sekä vanhalle luotsiasemalle. Pelkästään M/S Jenny kuljettaa kesässä saareen 6 000 turistia ja siihen päälle vielä vierassatamaan omatoimisesti tulijat. Kulkijoita riittää.  

– Eivät he minua haittaa, Santamaa sanoo. 

Kun myöhemmin näkee, kuinka vanha merikarhu jututtaa turisteja kuin vanhoja ystäviään, ymmärtää, miksi ei. Mies hengittää saarta ja sen tarinoita. 

Illalla kansimies-opas Reetta Puolitaival päästää saarella yöpyjät majakkaan. 

Virallisesti majakka on auki keskiviikkoisin, mutta jos Puolitaival on paikalla, hän avaa ovet muinakin iltoina. 

Kipuaminen tuntuu pakaroissa. Ylös on 122 porrasta. Viimeistään puolivälissä alkaa kunnioittaa majakanvartioita, jotka kiipesivät ennen majakan sähköistämistä joka toinen tunti ylös täyttämään petrolipolttimen. 

Enää majakanvartijoita ei ole. Tai on. Yksi henkilö käy kerran vuodessa tarkistuskäynnillä. 

Majakka on yhä aktiivikäytössä, mutta tekniikka toimii automatisoidusti. Linssistö on alkuperäinen, mutta valo syttyy automaattisesti hämärässä. 

Majakan suunnitteli sama toimisto kuin Eiffel-tornin, mutta suunnittelija ei sentään ollut itse Gustave Eiffel, vaan Henry Lepaute. 

Kesäisin majakkaan järjestetään avoimien ovien päiviä. Kuva: Henna Lammi


Ylhäältä avautuu upea näköala jokaiseen ilmansuuntaan. Ulappa välkehtii auringossa. Noin 18 kilometrin päässä horisontissa siintää Kokkolan kaupunki. 

– Täältä myös hahmottaa hyvin, kuinka erilaista luonto on pohjoisosassa ja eteläosassa saarta. Vielä 130 vuotta täällä ei ollut puita lainkaan, Puolitaival kertoilee.  

Maa kohoaa yhä, noin kahdeksan millimetrin vuosivauhtia. Haavoittuva saaristoluonto muuttuu ja elää koko ajan. Parhaiten sen ymmärtää kiertämällä saaren ympäri 1,5 kilometrin mittaisen luontopolun. Kulkea saa vain merkityillä reiteillä, sillä Tankar kuuluu kokonaisuudessaan Natura 2000 -luonnonsuojelualueeseen. 

Luonto hämmästyttää rikkaudellaan. Saarella on tavattu noin 180 kasvilajia. Luonnonmarjojakin kasvaa tyrnistä hillaan, juolukasta vadelmaan. 

Lintujen ystävillekin alue tarjoaa parastaan, sillä Tankarissa on havaittu lähes 260 lintulajia ja saaressa toimii oma lintuasema. 

Tänä kesänä alueella käyskentelee vapaana 20 lammasta. Ne mussuttavat ja märehtivät, hoitavat kulkiessaan maisemaa. 

Kansimies-opas Reetta Puolitaival viihtyy kesätöissä Tankarin saarella. Kuva: Henna Lammi

Puolitaival työskentelee Tankarilla kolmatta kesää. Työ on itsenäistä, monipuolista ja kokonaisvaltaista, sillä hoitaakseen hommat on asuttava saarella. 

Puolitaival opastaa turisteja, siivoaa vanhalla luotsiasemalla toimivan hostellin huoneita, roudaa tavaroita, milloin mitäkin. Illalla kun työpäivä on ohi, hän pulahtaa uimaan. Silloinkin yöpyjät saattavat tulla kyselemään ja Puolitaival vastaa mielellään. Kertoo vaikka saaren käyttöveden puhdistuvan osmoosilla merivedestä. 

– Ei tämä kaikille sopisi, mutta olen tykännyt hirveästi, Puolitaival sanoo.  

– Parasta ovat ehdottomasti ihmiset, niin turistit kuin asukkaat ovat täällä aina niin hyvällä tuulella.

Kun kesäillan rauha laskeutuu, meri tuoksuu, aurinko kutittaa olkapäitä ja lokit huutavat luodolla, on helppo ymmärtää Tankarin viehätyksen salaisuus.  

Lue myös

Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin

Tuoreen saksalaisen tutkimuksen mukaan aurinkokunta liikkuu avaruudessa kolme kertaa nopeammin kuin aiemmat mallit...
22.11.2025 22:30

Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä

Tuoreessa Itä-Suomen yliopiston väitöstutkimuksessa kiinnitetään uraauurtavasti huomiota metsätalouden aerosolipäästöihin. Maa- ja metsätaloustieteiden maisteri Aapo...
22.11.2025 21:00

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – "Lapin taistelu on keskustan taistelu"

Kriisiytyneet sosiaali- ja terveyspalvelut olivat monien huolenaiheena keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Lappeenrannassa. Mari-Anne Penttinen Lapista...
22.11.2025 19:06

Aihetunnisteet

kokkola majakat matkailu Perämeri Tankar

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ukraina-luonnos julki – nyt tuli Stubbin kommentti
Uutiset | 21.11.2025 9:45
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
Antti Kurviselta painava varoitus SDP:n ja kokoomuksen kulissipelistä: ”On aika herätä”
Uutiset | 22.11.2025 18:50
Presidentti Stubb Ylelle: Yhdysvaltain rauhanesitys ei tule missään nimessä menemään sellaisenaan läpi
Uutiset | 22.11.2025 18:49
Keskusta etsii nyt kaappikepulaisia
Uutiset | 22.11.2025 18:43
G20-maiden johtajat vaativat rauhaa Ukrainaan ja palestiinalaisalueille
Uutiset | 22.11.2025 14:59
Keskustan Honkonen: Orpon hallitus epäonnistui vaalikauden ainoassa kuntia koskevassa hankkeessa
Uutiset | 22.11.2025 14:53
Minja Koskela kukitettiin jatkamaan vasemmistoliiton puheenjohtajana
Uutiset | 22.11.2025 14:42
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta alentaisi keskituloisten verotusta ”tonni käteen” -mallilla
Uutiset | 21.11.2025 11:37
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piirit yhdistyvät – puheenjohtajaksi valittiin Reima Härkönen
Uutiset | 20.11.2025 13:13
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste