Tamponeista löytyi hurja pitoisuus myrkyllisiä torjunta-aineita
Kolmen ympäristöjärjestön yhteistutkimus löysi syöpään yhdistettyä torjunta-aihetta, glyfosaattia, erittäin korkeina pitoisuuksina Isossa-Britanniassa myytävistä kuukautistuotteista.
Tamponeista löydetty myrkyllisten torjunta-aineiden pitoisuus oli yli 40 kertaa suurempi kuin juomavedessä sallittu raja-arvo. Tutkimuksesta uutisoi Guardian keskiviikkona.
Tutkimuksessa selvitettiin 15 suositun tamponituotemerkin glyfosaattipitoisuuksia. Yhden tutkitun tamponilaatikon glyfosaattipitoisuus oli 0,004 mg/kg. Ison-Britannian ja EU:n määrittelemä glyfosaatin enimmäisjäämäpitoisuus juomavedessä on 0,0001 mg/kg.
Tutkimuksen kirjoittajien mukaan korkeat torjunta-ainepitoisuudet ovat huolestuttavia, koska emättimen kautta imeytyvät kemikaalit pääsevät suoraan verenkiertoon. Siksi pienetkin kemikaalijäämät kuukautistuotteissa voivat aiheuttaa terveysriskejä.
Glyfosaatti on maailman yleisimmin käytetty rikkakasvien torjunta-aine. Maailman terveysjärjestön alaisen Kansainvälisen syöpätutkimuslaitoksen (IARC) arvioinnissa se on luokiteltu ”todennäköisesti ihmisille syöpää aiheuttavaksi”. Se on yhdistetty myös Parkinsonin taudin kehittymiseen.
Glyfosaatin uskotaan päätyneen tamponeihin, koska niiden raaka-aineena olevan puuvillan viljelyssä käytetään rikkakasvien torjunta-aineita. Puuvilla on yksi maailman kemikaaliriippuvaisimmista viljelykasveista, ja sen maailmanlaajuisessa tuotannossa voidaan käyttää jopa 300 torjunta-ainetta.
Aiemmissa tutkimuksissa tamponeista on löydetty raskasmetalleja, kuten lyijyä ja arseenia.