Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Suurpedot

Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?

13.12.2025 21:05
Lue lisää 
Kotimaa
Oikeudenkäynti nuoren naisen murhasta alkoi Oulun käräjäoikeudessa torstaina. (Kuva: LEHTIKUVA / TIMO HEIKKALA)

Syyttäjä: Oulussa murhattu nainen tukehtui sidottuna ja huputettuna divaanilaatikkoon, kuolema yritettiin lavastaa yliannostukseksi

Jutussa on yhteensä kahdeksan syytettyä. Syyttäjän mukaan raa’an väkivallan syynä oli velanperintä.
STT – Johanna Latvala 14.9.2023 12:55, muokattu 14.9.2023 13:06
a– a+
Kotimaa

Oulun käräjäoikeudessa alkoi torstaina oikeudenkäynti nuoren naisen kuolemasta Oulussa marraskuussa 2022.

Syyttäjän mukaan nainen joutui raa’an väkivallan kohteeksi kahdessa eri asunnossa. Syynä oli syytteiden mukaan velanperintä.

Jutussa on yhteensä kahdeksan kolmi- ja nelikymppistä syytettyä. Kolmea miestä ja yhtä naista syytetään murhasta sekä törkeästä vapaudenriistosta. Kahta miestä ja yhtä naista syytetään törkeästä ryöstöstä ja törkeästä vapaudenriistosta. Yksi mies on syytettynä rikoksentekijän suojelusta.

Syyttäjän mukaan velanperintä alkoi, kun yksi miehistä meni naisen asunnolle. Syyttäjän mukaan nainen yritti paeta, mutta mies esti tämän. Asunnolle saapui syyttäjän mukaan myös kaksi muuta syytettyä, minkä jälkeen naiseen kohdistettiin väkivaltaa.

Haastehakemuksesta ilmenee, että naisen kädet ja jalat sidottiin nippusiteillä ja hänelle uhattiin laittaa suukapula, jos hän ei vaikene. Myöhemmin nainen laitettiin syyttäjän mukaan käsirautoihin ja hänen silmänsä peitettiin. Lisäksi naista muun muassa potkittiin, lyötiin, poltettiin tupakalla ja hänen hiuksiaan leikattiin, haastehakemuksessa sanotaan.

Syyttäjän mukaan asunnolle ensimmäisenä saapunut mies komensi käsiraudoissa olleen naisen istumaan suihkukaappiin ja suihkutti tämän päälle vettä maksimipaineella ja -kylmyydellä.

Syyttäjän mukaan mies suihkutti vettä ensin noin minuutin ajan, jonka jälkeen hän otti naiselta märät päällysvaatteet pois ja suihkutti naista uudestaan. Tämän jälkeen mies leikkasi syyttäjän mukaan naisen päällä olleet alusvaatteet saksilla ja jätti naisen odottamaan kolmatta suihkukertaa alasti suihkun lattialle.

– (Syytetty) on menettelynsä aikana kuvannut puhelimellaan videokuvaa (uhrista). Suihkutustilanne on kestänyt ainakin tunnin ajan ja teko kokonaisuudessaan useita tunteja.

Syyttäjän mukaan kolmikko anasti naiselta muun muassa television ja astioita. Nainen myös antoi pankkikorttinsa tunnuslukuineen syytetyille.

Syyttäjän mukaan naisen asunnolle ensimmäisenä saapunut mies kutsui asunnolle miehen, joka on jutussa myös uhrin asemassa.

– (Syytetty) on kutsunut paikalle (miespuolisen uhrin) ja näyttänyt kuvia alastomasta (naisesta) silmät peitettynä suihkussa, haastehakemuksessa sanotaan.

Syytetyt saivat miehen sopimaan, että tämä maksaa 3 000 euroa maksuna naisen väitetystä velasta ja ehtona sille, että naiseen ei enää kohdisteta väkivaltaa, haastehakemuksessa sanotaan.

Mies maksoi summasta heti 2 100 euroa, minkä jälkeen nainen päästettiin syyttäjän mukaan pois asunnosta.

Muutaman päivän kuluttua velkojen selvittäminen alkoi syyttäjän mukaan uudelleen, tällä kertaa eri ihmisten toimesta. Syyttäjän mukaan naista kovisteltiin erään syytetyn asunnolla kadonneista lääkkeistä ja puuttuvista rahoista.

Syyttäjän mukaan neljä syytettyä löi, läpsi tai potki naista. Haastehakemuksen mukaan yksi syytetyistä painoi puukon naisen otsalle, kuristi naista käsin kurkusta ja nosti tämän kurkusta kiinni pitäen ilmaan.

Toinen syytetty puolestaan kuristi naista kyynärvarsiotteella naisen istuessa olohuoneen lattialla, syyttäjä katsoo. Syyttäjän mukaan nainen menetti hetkellisesti tajuntansa kuristamisten vuoksi.

– (Naista) on riisuttu omaisuuden löytämiseksi ja muiden vastaajien vaatimuksesta (yksi syytetyistä) on etsinyt kadonnutta omaisuutta (naisen) sukuelimistä käsin ja ruiskun männällä.

Syyttäjän mukaan naisen kädet ja jalat sidottiin selän taakse, hänen päänsä huputettiin ja suuhun tungettiin kangasta.

– Sidottu ja huputettu (nainen) on nostettu ja suljettu sohvan kannellisen divaanilaatikon sisään tuntien ajaksi. (Naisen) suun eteen on laitettu pyyheliina ja päähän on laitettu muovipusseja, jotka on kiristetty kaulalle teipillä ja kravatilla.

Syyttäjän mukaan nainen tukehtui divaanilaatikossa.

Kaksi syytetyistä siirsi syyttäjän mukaan naisen ruumiin divaanilaatikosta kylpyhuoneeseen ja puki ruumiin. Ulkopuolinen ihminen löysi naisen ruumiin kylpyhuoneesta päivien kuluttua. Ruumiin viereen oli siroteltu lääketabletteja ja naisen pankkikortin pala kellui vessanpöntössä, haastehakemuksesta ilmenee.

Syyttäjän mukaan rikoksentekijän suojelemisesta syytetty mies muun muassa siivosi asuntoa ja yritti lavastaa naisen kuolemaa lääkeyliannostukseksi sirottelemalla tämän ruumiin viereen lääketabletteja.

Oikeudelle toimittamissaan kirjallisissa vastauksissa kaikki neljä kiistävät murhan. Miehistä kaksi kiistää törkeän vapaudenriiston. Kolmas mies kiistää törkeän vapaudenriiston, mutta myöntää syyllistyneensä perusmuotoiseen vapaudenriistoon sillä perusteella, että oli mukana sitomassa ja laittamassa uhria divaaniin. Nainen myöntää syyllistyneensä perusmuotoiseen vapaudenriistoon tai törkeään vapaudenriistoon.

Törkeästä ryöstöstä ja törkeästä vapaudenriistosta syytetystä kolmikosta nainen ja toinen miehistä kiistävät syytteet kirjallisissa vastauksissaan. Nainen katsoo syyllistyneensä korkeintaan pahoinpitelyyn.

Muun muassa uhrin suihkuttamisesta jäisellä vedellä syytetty mies kiistää syytteen törkeästä ryöstöstä, mutta myöntää syyllistyneensä pahoinpitelyyn. Mies myös kiistää syytteen törkeästä vapaudenriistosta, mutta myöntää syyllistyneensä perusmuotoiseen vapaudenriistoon.

Rikoksentekijän suojelemisesta syytetty mies kiistää syytteen.

Syyttäjä vaatii murhasta ja törkeästä vapaudenriistosta syytetylle nelikolle elinkautista vankeusrangaistusta.

Törkeästä ryöstöstä ja törkeästä vapaudenriistosta syyttäjä vaatii yhdelle tekijöistä vähintään neljän vuoden vankeusrangaistusta ja kahdelle muulle vähintään kolmen vuoden vankeusrangaistusta. Rikoksentekijän suojelemisesta syytetylle vaaditaan ehdotonta vankeusrangaistusta.

Lue myös

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia

Joulun suosikkilahjoihin kuuluva robotti-imuri helpottaa arkea, mutta voi aiheuttaa myös yllättäviä vahinkoja. Moppaavat...
14.12.2025 15:40

Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee

Eturauhassyöpään sairastuu vuosittain yli 5 000 miestä. Noin tuhat kuolee siihen vuosittain.
14.12.2025 14:04

"Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää" – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana

Urho Kekkonen aloitti Etsivän keskuspoliisin palveluksessa 18-vuotiaana ja ehti tehdä virastossa kahdeksan vuotta kestäneen uran
14.12.2025 10:00

Aihetunnisteet

Kotimaa murha Oulun käräjäoikeus rikos

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
”Hyvää puhetta, kahvia ja vehnäleipää” – Tutkija ei löytänyt todisteita Kekkosen väitetyistä kovista otteista kuulustelijana
Uutiset | 14.12.2025 10:00
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste