"Suomi ei kestä tällaisia leikkauksia" – Oppositio jättää yhteisen välikysymyksen
Koko oppositio on päättänyt jättää yhteisen välikysymyksen Petteri Orpon (kok.) hallituksen lisäleikkauksista soteen ja koulutukseen.
Oppositio haluaa tietää leikkauskohteet ja hallituksen on nyt annettava vastaukset, korosti SDP:n ryhmänjohtaja Tytti Tuppurainen oppositioryhmien kokouksen jälkeen eduskunnassa.
Hallitus suunnittelee 170 miljoonan euron uusia säästöjä sosiaalipalveluista ja erikoissairaanhoidosta sekä 75 miljoonan euron säästöjä opetus- ja kulttuuriministeriön alalta.
– Huoli näistä lisäleikkauksista yhdistää kaikkia oppositioryhmiä, Tuppurainen sanoi.
Hän kertoi, että välikysymys jätetään vielä tällä viikolla.
– Tämä on nyt kolmas kerta tällä vaalikaudella, kun kaikki oppositioryhmät yhdessä haastavat hallitusta välikysymyksellä. Se kertoo siitä, miten vakavasta asiasta on kysymys. Leikkaukset sosiaalihuoltoon, erikoissairaanhoitoon tai koulutukseen vaarantavat kansalaisille elintärkeät palvelut, Tuppurainen totesi.
Suurin oppositiopuolue SDP kertoi perjantaina välikysymyksen jättämisestä ja kutsui muun opposition mukaan.
Opposition mielestä välikysymyksessä on kyse leikkauslistan julkistamisen vaatimisen lisäksi myös siitä, että kyseisiä lisäleikkauksia ei pitäisi tehdä lainkaan.
– Suomi ei kestä tällaisia leikkauksia. Sosiaalipalveluista, vammaisilta ihmisiltä, lastensuojelusta tai omaishoidosta leikattaisiin tällaisessa tilanteessa. Sitä Suomi ei kestä ja sitä keskusta ei ainakaan pysty hyväksymään, keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi sanoi.
Pääministeri Orpo on luvannut eduskunnalle, että tieto leikkauksista toimitetaan hyvissä ajoin ennen vaaleja.
Liike Nytin Harry Harkimo huomautti, että alue- ja kuntavaalien äänestys alkaa jo ensi viikolla.
– Mielestäni on törkeää, että näitä (leikkauksia) ei ole jo aikaisemmin tuotu esille. Mutta ne (hallituspuolueet) eivät pääse yhteisymmärrykseen siitä ja se ei ole meidän ongelma.

Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö sanoi koko opposition olevan erittäin huolissaan leikkausten sisällöstä.
– Meillä ei ole varaa hyvinvointiyhteiskunnan ytimestä lähteä nakertamaan.
Vasemmistoliiton ryhmänjohtaja Aino-Kaisa Pekonen sanoo hallituksen päättäneen tehdä leikkauksia summamääräisesti ilman, että on päätetty mistä leikataan.
– Tämä hallitus on leikannut sosiaali- ja terveyspalveluista tällä kaudella jo aivan mittavasti, eikä koulutuksesta ja kulttuuristakaan ole varaa leikata. Meille nämä leikkaukset eivät käy.
Pekonen myös ihmetteli, kuka neuvotteluita johtaa sosiaalihuollon leikkausten osalta, sillä ne yllättivät vastuuministeri Kaisa Juusonkin (ps.).
– Leikkaukset päätettiin ihan toisella porukalla ja sen jälkeen ministeri Juusolle kerrottiin, että hänen hallinnonalaltaan sosiaalihuollon palveluista tullaan leikkaamaan sata miljoonaa euroa, itsekin sosiaali- ja terveysministerinä toiminut Pekonen päivitteli.