Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Juhannuksen menoliikenne vilkkaimmillaan tänään

18.6.2026 9:01
Lue lisää 
Iran
Iranin Suomen-suurlähettiläs Javad Aghazadeh Khoei STT:n haastattelussa Iranin suurlähetystössä Helsingissä tiistaina. (Kuva: Lehtikuva / Mikko Stig)

Iranin suurlähettiläs: Israelin ja Yhdysvaltojen iskut muuttivat maailmanjärjestystä – ja myös Suomen tulisi tiedostaa vaara

Suurlähettiläs Javad Aghazadeh Khoei puhui ensimmäisessä haastattelussaan Suomen medialle Israelin ja Iranin 12 päivää kestäneestä sodasta
STT-Ayla Albayrak 10.7.2025 14:10, muokattu 10.7.2025 14:56
a– a+
Iran

Pöydälle oli aseteltu teekuppeja ja Fazerin sinisiä kristallikulhoissa, kun Iranin suurlähettiläs Javad Aghazadeh Khoei istuutui tällä viikolla ensimmäiseen haastatteluunsa Suomen medialle. Hän oli kutsunut STT:n suurlähetystöön Kulosaaressa, ja hänellä oli viesti suomalaisille.

Aghazadeh Khoei kiitti presidentti Alexander Stubbia tämän sanoista Ylelle: Stubbin mukaan Suomi ”ei allekirjoita ennaltaehkäiseviä iskuja”. Muilta osin Iran on kuitenkin pettynyt. Suomen ja muiden EU-maiden reaktiot olivat Aghazadeh Khoein mukaan liian pidättyväisiä, kun Israel teki 12 päivän ajan iskuja Iraniin Yhdysvaltojen kanssa kesäkuussa.

Israelin mukaan sen arkkivihollinen Iran oli vaarallisen lähellä päästä valmistamaan omaa ydinasettaan ja uhata Israelin olemassaoloa. Tämä mahdollisuus piti Israelin mukaan estää alkuunsa. Israel kuvailikin sodan käynnistäneitä ilmaiskujaan ennaltaehkäiseviksi. Yhdysvallat auttoi Israelia iskemällä kolmeen Iranin ydinvoimalaan.

Aghazadeh Khoein mukaan sotatoimet pitää nähdä tapahtumana, joka muutti maailmanjärjestystä vaarallisella tavalla.

– Jos yksi maa voi vedota niinkin kiistanalaiseen käsitteeseen kuin ennaltaehkäisevä isku ja hyökätä siihen vedoten toiseen maahan, voidaan huomenna nähdä tällaisia hyökkäyksiä yhä enemmän joka puolella maailmaa, koska sääntöjä ei enää ole, suurlähettiläs sanoi STT:lle.

STT:lle aiemmin kommentoineen asiantuntijan mukaan toiseen maahan saa hyökätä ainoastaan itsepuolustukseksi aseellisen hyökkäyksen sattuessa.

On erittäin vaarallista sulkea silmänsä, kun iskuja tehdään ydinlaitoksiin, suurlähettiläs sanoi.

– Se muodostaa vaarallisen ennakkotapauksen, hän sanoi.

– Jos suljet silmäsi, kun ydinlaitokseen hyökätään, sama voi huomenna tapahtua myös sinulle, hän lisäsi.

Suomessa on ydinvoimaloita, mutta suurlähettiläs kiistää tarkoittavansa nyt vain Suomea vaan sanoo puhuvansa yleisesti. Tätä asiaa Aghazadeh Khoei sanoi teroittaneensa myös tapaamisissaan Suomen hallituksen edustajille, kansanedustajille ja virkahenkilöille.

– He ovat yrittäneet selittää näkemyksiään ja kantaansa meille. Totta puhuakseni, heidän selityksensä ei ole meitä vakuuttanut, suurlähettiläs sanoi.

Aghazadeh Khoein mukaan Iran olisi odottanut Suomelta ”paljon, paljon enemmän”, sillä Suomi on aina puolustanut äänekkäästi kansainvälistä oikeutta ja toiminut maailmalla rauhanneuvottelijana.

Israel käynnisti Operaatio nousevaksi leijonaksi nimeämänsä hyökkäyksen 13. kesäkuuta, kaksi päivää ennen Yhdysvaltojen kanssa sovittuja neuvotteluja Iranin ydinohjelmasta. Neuvottelut oli sovittu käytävän Omanissa.

Sotatoimien aikana Yhdysvaltojen iskut Iranin ydinvoimaloihin aiheuttivat suurlähettilään mukaan ”vakavia tuhoja”. Hän sanoi, ettei hän voi puhua niistä tarkemmin. Maailman johtaviin ydinvaltioihin kuuluvan Ranskan raportti kutsui tällä viikolla vaurioita sellaisiksi, jotka kaikilta osin viivästyttävät Iranin ydinohjelmaa ”erittäin, erittäin paljon”.

Nyt Yhdysvallat haluaa iskujen heikentämän Iranin takaisin neuvottelupöytään, mutta se ei suurlähettilään mukaan onnistu tuosta vain.

– Ei voi olla niin, että hyökkäät johonkin maahan ja kolmen päivän jälkeen sanot, okei, unohdetaan mitä on tapahtunut ja istutaan neuvottelupöytään, Aghazadeh Khoei sanoo.

– Tapahtunut vääryys on ensin hyvitettävä, hän sanoi.

Yhdysvaltalaismedia Axios kertoi viime viikolla lähteisiinsä perustuen, että neuvotteluja käytäisiin aivan lähipäivinä Oslossa. Suurlähettiläs ei tätä myönnä eikä kiistä.

– Tarvitsemme ensin joitain takuita siitä, ettei hyökkäys enää toistu, hän sanoi.

Suurlähettiläs toisti Iranin virallisen linjan mukaisesti, ettei ydinaseen valmistaminen ole osa Iranin ydinohjelmaa.

Iran on kuitenkin uhannut irtautua kansainvälisestä ydinsulkusopimuksesta, jonka tarkoitus on estää ydinaseiden leviäminen.

Iran myös keskeytti 12 päivän sodan jälkeen yhteistyönsä Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n kanssa, joka valvoo sopimuksen toteutumista. Iran syytti järjestöä puolueelliseksi ja politisoituneeksi. Yhteistyön jäädyttämisen jälkeen IAEA:n tarkastajat poistuivat pian maasta turvallisuutensa takia.

– On tärkeä muistaa, että Iran on yhä osa kansainvälistä ydinsulkusopimusta. – – Toiseksi, tiedätte varmaan, että (Irakin entinen presidentti Saddam Hussein) käytti sodassa Irania vastaan myös kemiallisia aseita. Olemme siis itse omin silmin nähneet sen, millaisia seuraamuksia joukkotuhoaseiden käyttäminen aiheuttaa, Aghazadeh Khoei sanoi.

Suurlähettilään mukaan IAEA:n raportoinnin sävy oli ”osasyy” Israelin ja Yhdysvaltojen iskuille. Iran on tehnyt tiivistä yhteistyötä järjestön kanssa ja antoi viime vuonna järjestön suorittaa maassa noin 500 tarkastusta, hän sanoi.

– Tästä yhteistyöstä saimme vain kiitokseksi tulla pommitetuksi. Siksi Iranin parlamentti äänesti yksimielisesti läpi lain, joka asettaa ehtoja yhteistyön jatkumiseksi, hän sanoi.

Ensinnäkin, suurlähettiläs sanoi, IAEA:n on ”palattava takaisin toteuttamaan puhtaasti teknistä mandaattiaan”. Iranin mielestä IAEA ei myöskään tarpeeksi suoraan tai voimakkaasti tuominnut iskuja, vaikka järjestön johtajan Rafael Grossin videolausunnossa tuomittiin kaikki iskut ydinlaitoksiin kaikkialla. Grossi myös mainitsi Iranin.

Suurlähettilään yläpuolella haastattelua seurasivat muotokuvassa Iranin ylin johtaja ajatollah Ali Khamenei sekä Iranin islamilaisen tasavallan perustaja Ruhollah Khomeini, joka johti vuonna 1979 tehtyä islamilaista vallankumousta.

Tänä päivänä maassa vallitsevat tiukat säännöt, ja Iran on yksi maailman eniten kuolemantuomioita langettavista maista. Iran kuuluu maailman eniten ihmisoikeusrikkomuksista syytettyjen maiden joukkoon Venäjän, Saudi-Arabian, Pohjois-Korean, Kiinan ja muiden rinnalla.

Israelin hyökättyä Iraniin Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu kutsui tavallisia iranilaisia nousemaan hallitustaan vastaan sanoen sotaa ”tilaisuudeksi”. BBC:n persiankielisen toimituksen toimittaja kertoi, että tavalliset iranilaiset olivat lähinnä kauhuissaan iskuista pääkaupunkiin Teheraniin – myös valtiollisen television rakennukseen – ja yrittivät paeta kaupungista.

Maassa on kuitenkin kytenyt viime vuosina. Etenkin sen jälkeen, kun 22-vuotias iranilaisnainen Mahsa Amini kuoli jouduttuaan pidätetyksi Teheranissa vääränlaisesta pukeutumisesta melkein kolme vuotta sitten.

Iranissa päähuivin käyttö on pakollista. Myös STT:n haastatteluun naispuoliselta toimittajalta toivottiin maan sääntöjen kunnioittamista eli huivin käyttöä.

Iranin parlamentissa oli ennen iskuja keskusteltu päähuivilain muuttamisesta. Teheranissa oli yhä enemmän naisia julkisilla paikoilla kokonaan ilman huivia, kertoi muun muassa BBC äskettäin.

Nyt maailmalla on esitetty huolia tällaisten uudistusten lykkääntymisestä. Suurlähettiläs ei ottanut kantaa asiaan, mutta vahvisti Iranin parlamentissa käydyn keskustelua huiviasiasta. Hän sanoi Iranin olevan ”dynaaminen yhteiskunta” – siis sellainen, jossa muutokset ovat mahdollisia.

– En kuitenkaan näe mitään yhteyttä näiden kahden asian välillä. Maani joutui laittoman hyökkäyksen kohteeksi, ja jokainen iranilainen puolusti maataan. Ja uskon, että jos tällainen (hyökkäys) toistuu, ihmiset puolustavat maataan entistä vahvemmin. Mutta tiedättehän, näillä maan sisäisillä kysymyksillä on oma aikansa ja dynamiikkansa, Aghazade Khoei sanoi.

Israel oli mahdollisesti mennyt myös vallankumouslausuntoja pidemmälle. Iranin presidentti Masoud Pezeshkian sanoi tällä viikolla, että sotatoimien aikana Israel olisi yrittänyt salamurhata hänet.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin puolestaan on sanonut estäneensä Israelin suunnitelman murhata Iranin ylin johtaja ajatollah Ali Khamenei.

Suurlähettilään mukaan Israel yritti surmata presidentti Pezeshkianin Teheranissa, kun tämä oli kokouksessa muiden korkea-arvoisten hallinnon jäsenten kanssa.

– Iskujen jälkeen presidentti oli kokouksessa muiden kanssa keskustelemassa tilanteesta hyökkäyksen aikana, kun Israel yritti pommittaa kyseistä kokousta. Luojan kiitos osallistujat olivat jo aiemmin poistuneet kokouksesta, joten salamurhaisku epäonnistui, Aghazadeh Khoei sanoo.

Suurlähettilään mukaan tähän mennessä on laskettu, että sotatoimien seurauksena Iranissa on kuollut lähemmäs 1 100 ihmistä, joiden joukossa oli kymmenisen ydintutkijaa, sotilaita ja siviilejä.

– Joukossa oli tietojeni mukaan myös noin 40 lasta tai nuorta. Jotkut korkea-arvoiset sotilasviranomaiset surmattiin, kun nämä olivat vapaalla ja kotonaan perheidensä kanssa. Tällainen on kiellettyä, suurlähettiläs sanoi.

Israelissa Iranin vastaiskujen on kerrottu surmanneen lähemmäs 30 ihmistä.

Lue myös

Tänään alkaa poutainen, lämmin ja puolipilvinen juhannus

Suomen säähän vaikuttaa torstaista lauantaihin korkeapaineen selänne. Sää on laajalti poutainen koko maassa.
18.6.2026 9:02

Juhannuksen menoliikenne vilkkaimmillaan tänään

Juhannuksen menoliikenne on tänään vilkkaimmillaan, kertoo Fintrafficin tieliikennekeskus. Etelä-Suomessa menoliikenne vilkastuu kello 11:n...
18.6.2026 9:01

Suomi hankkii Yhdysvalloista liitopommeja monitoimihävittäjiin

Suomi on päättänyt hankkia Yhdysvalloista SDB-liitopommeja F-35-monitoimihävittäjiin. Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) antoi torstaina...
18.6.2026 8:58

Aihetunnisteet

IAEA Iran Iranin ydinohjelma Israel Lähi-itä Ulkomaat ydinmateriaali ydinsulkusopimus Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Tänään alkaa poutainen, lämmin ja puolipilvinen juhannus
Uutiset | 18.6.2026 9:02
Juhannuksen menoliikenne vilkkaimmillaan tänään
Uutiset | 18.6.2026 9:01
Suomi hankkii Yhdysvalloista liitopommeja monitoimihävittäjiin
Uutiset | 18.6.2026 8:58
Yhdysvallat ja Iran allekirjoittivat alustavan rauhansopimuksen
Uutiset | 18.6.2026 8:52
Suomalaisyritykset uskovat viennin kasvuun – eniten potentiaalia puolustusteollisuudessa
Uutiset | 18.6.2026 8:50
Naton puolustusministerit koolla Brysselissä, Häkkänen paikalla
Uutiset | 18.6.2026 8:47
Puolustusministeriön rakennuksen töhrintä siirtyy syyteharkintaan
Uutiset | 18.6.2026 7:59
Saunan pesussa piilee riski – ”Voi höyrystyä hengitysilmaan”
Uutiset | 18.6.2026 7:16
EU-maiden johtajat keskustelevat Kiina-alijäämästä huippukokouksessaan
Uutiset | 18.6.2026 7:06
Kiova ohjushyökkäyksen kohteena G7-maiden julkistettua Ukrainaa tukevan yhteislausunnon
Uutiset | 18.6.2026 7:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tänään alkaa poutainen, lämmin ja puolipilvinen juhannus
Uutiset | 18.6.2026 9:02
Juhannuksen menoliikenne vilkkaimmillaan tänään
Uutiset | 18.6.2026 9:01
Suomi hankkii Yhdysvalloista liitopommeja monitoimihävittäjiin
Uutiset | 18.6.2026 8:58
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste