Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Afrikkalainen sikarutto

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

5.8.2026 15:21
Lue lisää 

Suomalaiset saamassa pian mahdollisuuden hakea ilmaista, sähköistä viisumia Pietarin alueelle

STT-Minna Pulli, Merja Puisto 1.8.2019 17:05, muokattu 1.8.2019 17:10
a– a+
Viisumit

Suomalaiset ovat saamassa lokakuun alusta lähtien mahdollisuuden hakea maksutonta, sähköistä viisumia Pietarin ja Leningradin alueelle, kertoo konsulipäällikkö Pasi Tuominen ulkoministeriöstä STT:lle.

Hänen mukaansa ulkoministeriö sai asiasta virallisesti tiedon torstaina iltapäivästä.

– Venäjällä on tehty presidentin asetus, joka on nyt meillä myös virallisesti kommunikoitu. Sen asetuksen mukaisesti Pietarin ja Leningradin alueelle olisi tulossa 1.10. alkaen maksuton sähköinen viisumi, hän kertoo.

Ulkoministeriöllä ei ole vielä tarkempia tietoja siitä, miten sähköinen viisumi käytännössä toimii. Tuomisen mukaan tarkempia määräyksiä on varmasti tulossa myöhemmin.

Venäjän suunnitelmista uutisoitiin heinäkuussa, mutta vielä aiemmin ei ollut tiedossa, koskeeko suunnitelma suomalaisia.

Sähköinen viisumi on ollut Tuomisen mukaan käytössä Kaukoidässä jo toista vuotta.

Myös Euroopan komission suunnalla on selvitetty mahdollisuuksia ottaa käyttöön Schengen-alueella e-viisumi.

Tuomisen mukaan komissiolla on työn alla esiselvitys asiasta. Selvityksen pitäisi valmistua alkusyksystä. Suomi on hänen mukaansa ajanut e-viisumin käyttöönottoa.

– Aloiteoikeus on kuitenkin komissiolla. Työ on jo aloitettu, mutta vielä ei olla edes siinä vaiheessa, että olisi ehdotuksia.

Hänen mukaansa toteutuessaan kyseessä olisi kuitenkin vuosia kestävä muutos.

Torstaina aamusta kerrottiin, että Suomeen tulevien viisumihakemusten liitteisiin Venäjällä on tulossa muutoksia ensi kuusta lähtien.

Suomen suurlähetystö Moskovassa, Suomen Pietarin-pääkonsulaatti sekä Petroskoin ja Murmanskin toimipisteet alkavat noudattaa EU-maiden yhteistä käytäntöä viisumihakemusten liitteeksi vaadituista asiakirjoista syyskuun alussa, kertoo ulkoministeriö.

Suomen liitevaatimukset ovat sitten samat kuin muiden Schengen-maiden. Suomi on tarvittaessa pyytänyt viisumihakemuksiin Venäjällä tarkentavia liitteitä jo aiemmin.

Ulkoministeriön Tuominen ei usko viisumimuutosten vaikuttavan Venäjän e-viisumia koskeviin suunnitelmiin.

– Ei heillä varmaankaan ole mitään syytä reagoida siihen, että noudatamme Schengenin sääntöjä samalla tavalla kuin muutkin maat.

Tuominen ei myöskään usko, että uudet liitevaatimukset vaikuttaisivat millään tavoin venäläisten intoon matkustaa Suomeen. Tätä hän perustelee sillä, että vaatimukset ovat samoja kuin mitä kaikki muut Schengen-maat jo edellyttävät.

Venäläisten turistien ja omatoimimatkailijoiden täytyy jatkossa liittää viisumihakemukseen matkasuunnitelmansa ja osoittaa varallisuutensa.

Turistien ja omatoimimatkailijoiden hakemuksen liitteenä täytyy siis olla joko todistus majoituksesta matkan aikana ja matkaliput tai niiden puuttuessa viisuminhakijan kirjallinen kuvaus matkareitistä.

Varallisuus pitää osoittaa palkkatiedot sisältävällä työtodistuksella, edelliset kolme kuukautta kattavalla tiliotteella tai todistuksella kiinteistönomistuksesta Venäjällä.

– Jokaisella venäläisellä on kyllä ollut yleensä riittävästi varoja, ja yleensä heillä on varaukset kunnossa. Venäläiset ovat tässä suhteessa ensiluokkaisia matkailijoita, Tuominen sanoo.

Schengen-alueella kiinteistöjä omistavien on ulkoministeriön mukaan jatkossa annettava turistien tavoin todistus varallisuudesta. Kiinteistönomistajien lähisukulaisten hakemuksiin tarvitaan todistus sukulaisuussuhteesta.

Lisäksi Schengen-alueella asuvien perheenjäsenten luokse kohdistuvia vierailuja varten viisumihakemuksiin tarvitaan todistus hakijan varallisuudesta.

Uudet vaatimukset julkaistaan Suomen Venäjällä sijaitsevien viisumikeskusten verkkosivuilla englanniksi ja venäjäksi tämän kuun aikana.

Muutokset koskevat syyskuun ensimmäisestä päivästä alkaen Suomen edustustoissa tai eri puolilla Venäjää sijaitsevissa Suomen viisumikeskuksissa jätettyjä hakemuksia.

– Suomi halusi harmonisoida tämän viisumimenettelyn muiden Schengen-maiden kanssa, kertoo viisumiyksikön päällikkö Anneli Nummelin Pietarin-pääkonsulaatista STT:lle.

Myöskään hän ei usko, että liitevaatimukset vaikuttaisivat venäläisten matkustusintoon, ja kaiken kaikkiaan hän uskoo vaikutusten olevien vähäisiä. Riittävä varallisuus arvioidaan tapauskohtaisesti, Nummelin kertoo.

Tieto Suomen viisumivaatimusten tiukennuksista on levinnyt nopeasti Venäjän mediassa. Niistä ovat tuoreeltaan kertoneet muun muassa uutistoimistot Tass ja RIA Novosti.

Lue myös

Suomen viisumihakemuksiin tulossa muutoksia Venäjällä – turistien osoitettava varallisuutensa

Suomeen tulevien viisumihakemusten liitteisiin Venäjällä on tulossa muutoksia ensi kuusta lähtien. Suomen suurlähetystö Moskovassa...
1.8.2019 14:04

Aihetunnisteet

Pietari Venäjä viisumi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta
Uutiset | 5.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
MTV: Nämä eleet voivat paljastaa valehtelijan
Uutiset | 5.8.2026 21:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste