Suden kiintiömetsästyksen saaliiksi täsmentyi 81 sutta
Suden kiintiömetsästyksen saaliiksi on täsmentynyt 81 sutta, kertovat Riistakeskus ja Luonnonvarakeskus.
Alkuvuonna kiintiömetsästyksessä saaliiksi saatujen yksilöiden lajimääritykset ovat valmistuneet, ja niiden mukaan 81 suden lisäksi kaadettiin neljä koirasutta.
Aiemmin oli kerrottu tammikuussa saatujen tulosten perusteella 82 kaadetusta sudesta ja kolmesta koirasudesta.
Luonnonvarakeskus on tehnyt lajimäärityksen saaliiksi saatujen yksilöiden dna-analyysinä. Maaliskuussa valmistuu vielä analyysi, jossa saadaan selville, kuinka moni kaadetuista yksilöistä on ennestään tuttu aikaisemmin saaduista dna-näytteistä.
Yhteensä susikiintiö oli sata yksilöä. Koirasusia voidaan metsästää ympäri vuoden poikkeusluvalla, sillä koirasusi on määritelty haitalliseksi vieraslajiksi.