Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Juhannus

Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija

20.6.2025 15:00
Lue lisää 
Politiikka
Tasavallan presidentti Alexander Stubb mediatilaisuudessa Tampereella 18. syyskuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva / Saara Peltola)

Stubb aikoo keskustella Lähi-idän tilanteesta Israelin presidentin kanssa – ei näe riskejä Suomen asekaupoissa

Lähi-idän kysymys seurasi Alexander Stubbia myös kotimaan matkalla, kun opiskelijoiden Palestiina-mielenosoitus keskeytti presidentin puheen Tampereella.
STT – Eetu Halonen, Nina Törnudd 18.9.2024 18:02, muokattu 18.9.2024 18:09
a– a+
Politiikka

Presidentti Alexander Stubb kertoo aikovansa keskustella tänään Lähi-idän tilanteesta Israelin presidentin Isaac Herzogin kanssa.

Stubb sanoi Tampereen-vierailunsa yhteydessä haluavansa keskustella Herzogin kanssa ennen ensi viikolla alkavaa YK:n yleiskokousta.

– Haluan kertoa hänelle tapaamisista, joita minulla tulee yleiskokouksessa olemaan. Lisäksi haluan saada tilannekatsauksen Gazasta ja Israelin toiminnasta, Stubb kertoi lehdistötilaisuudessa Tampereella.

Stubb sanoi myös haluavansa kertoa Herzogille, miksi Suomi aikoo äänestää YK:ssa sen puolesta, että Israelin siirtokunnat miehitetyillä palestiinalaisalueilla todetaan laittomiksi. YK:n on määrä äänestää päätöslauselmasta keskiviikkona.

Äänestys perustuu Kansainvälisen tuomioistuimen näkemykseen, jonka mukaan Israelin miehitys ja siirtokunnat ovat laittomia ja pitäisi lopettaa.

Stubbin mukaan on hyvin tärkeää, että Suomi pystyy säilyttämään keskusteluyhteyden sekä Israelin että palestiinalaisten kanssa. Stubbin on määrä tavata palestiinalaisten presidentti Mahmud Abbas YK:n yleiskokouksen yhteydessä New Yorkissa.

Stubb viittasi myös Libanonissa tiistaina tapahtuneisiin hakulaiteräjähdyksiin ja sanoi niiden olevan osoitus siitä, kuinka monipolvista moderni sodankäynti on. Israelia on epäilty iskujen tekijäksi.

– Sodan ja rauhan välinen viiva on veteen piirretty, ja kaiken voi aseellistaa, Stubb luonnehti.

Hän ei kuitenkaan uskonut, että Israelin tai esimerkiksi Iranin intresseissä olisi eskaloida Lähi-idän tilannetta entisestään.

– Olen varma, että asiasta tullaan keskustelemaan YK:n täysistunnossa ja turvallisuusneuvostossa, Stubb kertoi.

Ennen mediatapaamistaan Stubb vieraili muun muassa Tampereen yliopistolla, jossa hän piti noin tunnin mittaisen puheenvuoron. Presidentin puhe kuitenkin keskeytyi Palestiinaa tukevan mielenosoituksen vuoksi, Aamulehti kertoi.

Stubb aloitti puheenvuoronsa yliopiston juhlasalissa kello yhden aikaan iltapäivällä. Aamulehden mukaan puhe keskeytyi, kun salin keskirivillä noin kymmenen opiskelijaa nousi seisomaan. Opiskelijat pitivät esillä Palestiinan lippua ja huusivat muun muassa ”Vapaa Palestiina” -huutoja.

Aamulehden mukaan opiskelijat myös vastustivat Suomen ja Israelin välisiä asekauppoja ja viittasivat Israelin väitettyihin sotarikoksiin Gazassa.

Tämän jälkeen opiskelijat ohjattiin rauhallisesti ulos salista. Stubb totesi mielenosoitusten olevan osa opiskelijakulttuuria ja sanoi käsittelevänsä myös Gazan sotaa puheessaan.

Stubb kertoi median edustajille toivoneensa, että mielenosoittajat olisivat jääneet paikalle pidemmäksi aikaa.

– Olisin voinut kertoa, että tulen tänä iltana puhumaan Israelin presidentin kanssa. Olisin voinut kysyä mielenosoittajilta, millaisia terveisiä presidentille olisi voinut lähettää, Stubb kertoi.

Asekauppoihin palattiin vielä lehdistötilaisuudessa. Suomi sopi viime vuoden lopussa ostavansa Daavidin linko -nimisen ohjusjärjestelmän Israelilta.

Kyseessä ei ole kuitenkaan ainutkertainen kauppa, sillä Suomi on ostanut Israelilta aseita myös aiemmin. Esimerkiksi Yle kertoi kesäkuussa, että Suomi on 2000-luvulla hankkinut aseita ja puolustustarvikkeita Israelista yli miljardin euron arvosta.

Stubbilta kysyttiin, sisältyykö aseiden ostamiseen Israelilta riskejä, koska maa käy nyt sotaa ja on esimerkiksi ollut varovainen Venäjää koskevissa kannanotoissaan. Stubbilta kysyttiin lisäksi sitä, näkeekö hän aseiden ostamisessa moraalista ongelmaa.

– En näe riskiä siinä, että Israel on suhtautunut Venäjään varovaisesti. Israel on aina ollut hyvinkin luotettava asekumppani sekä vienti- että tuontipuolella, Stubb sanoi.

Presidentti myös viittasi tutuksi tulleeseen ulkopoliittiseen linjaansa, ”arvopohjaiseen realismiin”. Stubb sanoi, että se antaa mahdollisuuden punnita asioita paitsi arvopohjaisesti myös intressien ja realismin näkökulmasta.

– Tässä yksittäisessä kysymyksessä toimimme Suomen turvallisuus edellä. Jos sen ylläpitämiseksi tarvitsemme Daavidin linkoa, silloin me tulemme sen myös Israelilta hankkimaan.

Lue myös

Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut

Jopa kaksi kolmesta saksalaisesta kannattaa ajatusta eurooppalaisesta ydinasepelotteesta, joka ei olisi riippuvainen Yhdysvalloista. Asia...
23.6.2025 21:48

Raportti: Tällainen on Suomen uimavesien laatu – rannikko- ja sisävesien välillä eroja

Suomen yleisten rantojen uimavesistä 93 prosenttia on luokiteltu laadultaan erinomaiseksi tai hyväksi, kertoo...
23.6.2025 21:30

Tutkimus: Tällainen asuinympäristö voi ehkäistä masennusoireita

Oulun yliopiston tuoreen väitöstutkimuksen tulokset osoittavat, että kaupunkimaisuus ja suurempi väestöntiheys ovat yhteydessä...
23.6.2025 20:45

Aihetunnisteet

Alexander Stubb Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Iran ampui ohjuksia Israeliin – Israel vastasi heti
Uutiset | 23.6.2025 11:55
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Esko Aho pitää yhtä historian vaihetta huonosti kirjoitettuna – ”Uskallan väittää, että…”
Uutiset | 22.6.2025 14:00
Raportti: Aasia käristyy
Uutiset | 23.6.2025 9:50
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Israel iski vankilaan Teheranissa
Uutiset | 23.6.2025 13:53
Kiovassa raju ilmaiskujen aalto
Uutiset | 23.6.2025 8:20
Iranilaismedia: Israel iskenyt jälleen Iranin maanalaiseen ydinlaitokseen
Uutiset | 23.6.2025 12:40
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uusimmat

Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Raportti: Tällainen on Suomen uimavesien laatu – rannikko- ja sisävesien välillä eroja
Uutiset | 23.6.2025 21:30
Tutkimus: Tällainen asuinympäristö voi ehkäistä masennusoireita
Uutiset | 23.6.2025 20:45
Retkeilyinnostuksen huippu taittui, mutta suosio on edelleen hyvä
Uutiset | 23.6.2025 20:20
Tp-utva: Suomi painottaa kansainvälisen oikeuden mukaisen ratkaisun löytämistä
Uutiset | 23.6.2025 18:50
Ranska arvostelee Israelin tekemää iskua iranilaiseen vankilaan
Uutiset | 23.6.2025 18:46
EU:n Kallas: Ukrainan ammuspaketista saatu kasaan 80 prosenttia
Uutiset | 23.6.2025 18:20
Naton huippukokous sai epävireisen alkusoinnun Espanjan tehtyä pesäeron liittolaisiinsa
Uutiset | 23.6.2025 18:06
Seuraavassa tukipaketissa Ukrainalle kotimaan teollisuuden puolustustarvikkeita
Uutiset | 23.6.2025 17:27
Britannian hallitus kieltää Palestiinaa tukevan ryhmän terrorismilain nojalla
Uutiset | 23.6.2025 16:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Raportti: Tällainen on Suomen uimavesien laatu – rannikko- ja sisävesien välillä eroja
Uutiset | 23.6.2025 21:30
Tutkimus: Tällainen asuinympäristö voi ehkäistä masennusoireita
Uutiset | 23.6.2025 20:45
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Apua Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen talouteen ja asukkaiden toimintakykyyn
Mielipide | 23.6.2025 14:52
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Rautavaara olisi huippupaikka matemaattis-luonnontieteelliselle lukiolle
Mielipide | 19.6.2025 10:21
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Autourheilun vaikutusta nuorten liikennekuolemiin ei voi kiistää
Mielipide | 17.6.2025 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste