Sipilä: Tulos on sisulla ja sydämellä tehty
Ehkä tätä voisi luonnehtia vaikeina aikoina sisulla ja sydämellä tehdyksi hienoksi tulokseksi, keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä sanoo.
– Täytyyhän se sanoa, että pieni pettymys se on, jos jäädään alle 18 prosentin.
Sipilä kiitti keskustalaisia siitä, että he ovat tehneet iloisen kuntavaalikampanjan, vaikka valtakunnan politiikassa on tehty kipeitä päätöksiä.
– Kiitos joka ikiselle ehdokkaalle. Jos pikkuisen jäädään edellisistä vaaleista, sitä ei pidä säikähtää.
– Jos olisi pelkästään näitä vaaleja ajatellut, olisi voinut taktikoida sote-uudistuksen kanssa, mutta me keskustalaiset ollaan tekijöitä.
Sipilä osoitti erityiskiitokset myös puoluetoimiston väelle, joka on tehnyt ”uskomattoman työn pienellä budjetilla”.
Helsingissä ravintola Loisteessa pidetyissä vaalivalvojaisissa keskustalaiset olivat luonnollisesti pettyneitä kuntavaalien tulokseen.
Haapajärvellä asuva Kaarina Torkkola kertoo monen näkevän, että keskusta on unohtanut köyhän asian.
– Lääkekorvauksia on esimerkiksi laskettu. Ja lapsiperheet odottivat, että keskusta olisi tuonut heille parannuksia, Torkkola toteaa.
Vantaalaisen Teemu Purojärven mielestä vasemmistopuolueet onnistuivat tekemään kuntavaaleista sote-vaalit.
– Vantaalla luotiin sellainen uhkakuva, että terveyskeskukset ja palvelut katoavat.
Elinkeinoministeri Mika Lintilä muistuttaa, että Helsingin osuus koko maan äänistä on suuri, ja pormestarikisa kohdisti pääkaupunkilaisten äänet kokoomukselle ja vihreille.
– Totta kai meidän pitää analysoida tilanne, mutta muistaa myös se, ettei tämä hallituspolitiikan tilannetta muuta. Tämä ei tuo yhtään kansanedustajaa lisää eikä pois vie.
Helsinkiläinen Jukka Ihanus kertoo kuntavaalikampanjakokemuksensa perusteella, että yli 50-vuotiaat miehet ovat kielteisimpiä keskustaa kohtaan.
– Nuoret ovat avoimempia, hän toteaa.
Ihanus haluaa keskustan miettivän nyt kestävän kaupunkipolitiikan aakkoset.
– Kaupunkimaisemassa keskustan näkyvyys on hyvin heikko. Piirillä on pienet resurssit, emme pärjää kilpailussa Helsingissä.