Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon

3.8.2026 9:38
Lue lisää 
Eduskunta
Aina kaikki on kokoomuksen mielestä pielessä, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman tilittää. (Kuva: Vesa Moilanen)

SDP:n Lindtman tyrmistyi: Vanha talouspuolue ampuu kaikkea mikä liikkuu

Keskustan Kiviranta: ”Kokoomus moittii hallitusta siitä, että se käyttää rahaa liian väljästi ja aivan liian vähän.”
Santeri Lampi 4.5.2021 14:00, muokattu 4.5.2021 17:34
a– a+
Eduskunta

Synkkä on kokoomuslaisten ajatuksenkulku, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman hämmästeli eduskunnassa tiistaina, kun oppositio hutki hallituksen kehysriihen tuloksia.

Demaripomo huomautti, että Suomen tautitilanne lukeutuu Euroopan parhaimpiin. Lisäksi talous näyttää selviävän pelättyä pienemmillä tuhoilla.

– Mutta kaikki on aina väärin sammutettu. Aina kaikki on kokoomuksen mielestä pielessä. Onko niin vaikea joskus tunnustaa, että Suomi on kohtuullisen hyvin selvinnyt tästä koronasta monilla mittareilla?

Syy Lindtmanin tuohtumukseen oli siinä, että kokoomus kiirehti kynsimään armottomasti hallituksen viime viikolla saavuttamaa sopua, vaikka päiväjärjestyksen mukaan edustajien oli määrä väitellä vuoden toisesta lisätalousarviosta.

Kehysriihen talouspäätöksistä kiivaillaan vielä moneen kertaan niin eduskunnan suuressa salissa kuin mediassakin. Kokoomus on kertonut jättävänsä aiheesta välikysymyksen.

Timo Heinosesta (kok.) pitkäksi venähtäneet neuvottelut olivat ”kesäteatterinäytelmä”, joka huipentui menokehyksen ylittämiseen ilman uskottavia työllisyystoimia.

Silti Heinonen moitti samaan hengenvetoon hallitusta eri hallinonalojen määrärahojen karsimisesta.

Sari Sarkomaan (kok.) mukaan hallituksen vääntö turvetuottajien tukemisesta jätti jalkoihinsa kulttuuriväen ja tapahtuma-alan ahdingon.

Lisäksi Sarkomaa syytti hallitusta vitkastelusta tapahtumatakuun kanssa. Lainsäädännön arviointineuvosto totesi maanantaina lakiluonnoksen vaikutusarvion olevan suppea ja puutteellinen.

Lisäbudjetissaan hallitus esittää koronaepidemian koettelemalle kulttuuri-, liikunta- ja tapahtuma-alalle yhteensä noin 225 miljoonan euron tukipakettia.

Kokoomuksen leirissä apua pidetään riittämättömänä. Heinonen syytti hallitusta noin 135 000 kulttuuriammateissa työskentelevän ihmisten unohtamisesta.

Samalla Heinonen kuitenkin moitti sitä, että hallitus päätti ylittää menokehykset tulevina vuosina.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen puolestaan syytti hallitusta siitä, ettei se tehnyt riittävästi kestävyysvajeen kohentamiseksi.

Hallituspuolueissa hämmästeltiin kokoomuksen kritiikin epäjohdonmukaisuutta.

– Alan ymmärtää, mistä on kysymys. Teidän oma linjanne on niin sekaisin, että ammutte kaikkea mikä liikkuu ja räksytätte aivan kaikesta, Lindtman tylytti.

Hän huomautti, että kokoomus vaati viime vuonna sekä miljardien veronkevennyksiä että satojen miljoonien kehysvaikutteisia menoja.

– Nyt Heinonen ensiksi kritisoi kehysten ylittämistä ja sitten leikkauksia. Vanha talouspuolue, teidän linjanne on aivan sekaisin.

Vasemmistoliiton ryhmänjohtaja Paavo Arhinmäki totesi, että kokoomuksen vaatimus paluusta menokehyksiin tarkoittaisi muun muassa 300 miljoonan euron leikkauksia kulttuuriin, liikuntaan, nuorisotyöhön ja sote-järjestöille.

Keskustan Esko Kivirannan mielestä hallitukselta on täysin oikea päätös tukea eniten koronasta kärsineitä aloja.

Hänestä liikunta- ja kulttuurialoille suunnattava tukipaketti on verrattain mittava.

– Tilanne tässä salissa tuntuu varsin turvalliselta, sillä oppositio tekee sitä, mitä sen pitääkin. Kokoomus tapansa mukaan moittii hallitusta siitä, että se käyttää rahaa liian väljästi ja aivan liian vähän, konkariedustaja sivalsi.

Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) huomautti, ettei kukaan voi vielä varmasti tietää, miten epidemia käyttäytyy tulevan kesän aikana.

Hän muistutti, että päätösvalta koronarajoitusten höllentämisestä tai tiukentamisesta on alueellisilla viranomaisilla.

Vanhasen mielestä menokehysten ylittäminen on perusteltua, sillä koronakriisi vaatii rutkasti jälkihoitoa. Hänestä on silti tärkeää, että hallituksella on uskottava suunnitelma paluuksi kehysten sisälle.

– Voitte olla varmoja, että olen miettinyt tätä asiaa tavattoman paljon, ministeri vakuutti oppositiolle.

Lue myös

Henkilöautojen ensirekisteröinnit kasvussa

Uusia henkilöautoja rekisteröitiin viime kuussa yhteensä 6 045 kappaletta eli 11,4 prosenttia enemmän kuin...
3.8.2026 10:49

Kotiarestissa istuva Aung San Suu Kyi tapasi Punaisen Ristin edustajan

Myanmarin vangittu johtaja Aung San Suu Kyi tapasi Punaisen Ristin edustajan maanantaina. Asiasta...
3.8.2026 10:27

Brasilian Lula tavoittelee jatkokautta – Jair Bolsanaron poika vastaehdokkaana

Brasiliassa maan 80-vuotias presidentti Luiz Inacio Lula da Silva on ilmoittanut tavoittelevansa jatkokautta. Presidentinvaalit...
3.8.2026 10:22

Aihetunnisteet

Eduskunta Hallitus kehysriihi Koronakriisi oppositio Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Kreetalla maastopalojen takia evakuoidut päässeet jo osin palaamaan – Ranskaan matkalla ukrainalaisia palopelastajia
Uutiset | 31.7.2026 10:33
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
IL: Karkkihyllyjen suosikkituote on vienyt ihmisiä tehohoitoon Suomessa
Uutiset | 27.7.2026 21:41
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Henkilöautojen ensirekisteröinnit kasvussa
Uutiset | 3.8.2026 10:49
Kotiarestissa istuva Aung San Suu Kyi tapasi Punaisen Ristin edustajan
Uutiset | 3.8.2026 10:27
Brasilian Lula tavoittelee jatkokautta – Jair Bolsanaron poika vastaehdokkaana
Uutiset | 3.8.2026 10:22
Suomalainen vuorikiipeilijä kateissa Matterhornilla
Uutiset | 3.8.2026 10:01
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Siponen vaatii Suomeen kahden kotikunnan mallia – Pitää nykyjärjestelmää ”järjettömänä”
Uutiset | 3.8.2026 9:28
Työilmapiiri koetaan hyväksi pienillä työpaikoilla, kertoo kysely
Uutiset | 3.8.2026 9:10
Kuubaa koettelee maanlaajuinen sähkökatkos – Havanna pimentyi
Uutiset | 3.8.2026 9:06
Uefa uhkaa Gianni Infantinoa oikeustoimilla, kertoo Telegraph
Uutiset | 3.8.2026 9:02
Yli kaksi miljoonaa suomalaista saa tänään veronpalautuksia – tileille kilahtaa yhteensä yli miljardi euroa
Uutiset | 3.8.2026 5:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Henkilöautojen ensirekisteröinnit kasvussa
Uutiset | 3.8.2026 10:49
Kotiarestissa istuva Aung San Suu Kyi tapasi Punaisen Ristin edustajan
Uutiset | 3.8.2026 10:27
Brasilian Lula tavoittelee jatkokautta – Jair Bolsanaron poika vastaehdokkaana
Uutiset | 3.8.2026 10:22
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43
Lukijalta: Garden-kohu oli yhden aikakauden loppu ja toivottavasti uuden alku
Mielipide | 3.8.2026 10:08
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste