Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Pohjois-Korea

WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen

8.2.2023 22:00
Lue lisää 
Aluevaalit
Ennakkoäänestys alkoi tänään keskiviikkona ja jatkuu ensi viikon tiistaihin. Aluevaalien varsinainen päivä on sunnuntai 23. tammikuuta. Tutkijat eivät odota tänään illalla selviävän ensimmäisen päivän äänestysprosentin kertovan läheskään kaikkea. Kuvassa aluevaalimainoksia tänään Espoossa. Kaupunki kuuluu Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueeseen. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Sami Borg räjäyttäisi vaalirauhan ja pistäisi rummut pärisemään – emeritusprofessori Paloheimo puolusti uutta aluemallia KAKS:n tilaisuudessa

Heikki Paloheimo arvioi puolueiden välisten jännitteiden palvelevan demareita, vasemmistoliittoa, kokoomusta ja keskustaa
Lauri Heikkilä 12.1.2022 13:16, muokattu 13.1.2022 8:48
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Aluevaalit

Kokeneet vaalitutkijat Sami Borg ja Heikki Paloheimo pitävät Suomen ensimmäisten aluevaalien tulevaa äänestysprosenttia erittäin haastavana ennustaa.

– Valistuneita arvioita voi kuitenkin tehdä, Borg viestitti Kunnallisalan kehittämissäätiön (KAKS) aluevaalitilaisuudessa keskiviikkona.

Tampereen yliopiston dosentti Borg korosti tilaisuudessa kampanja-ajan jäävän lyhyeksi, ja kannusti siksi nousujohteiseen kampanjointiin.

– Jos pelkistetään rajustikin, ennakkoäänestäjät eivät tarvitse aktivointia. Äänestysprosentti määräytyy sen perusteella, paljonko ihmisiä saadaan aktivoitua varsinaista vaalipäivää kohti.

– Rummutuksen pitäisi olla viimeisissä päivissä. Vaalirauha on kummallinen jäänne, aktiivisimman kampanjoinnin ja myös median kirjoittelun pitäisi olla vaaliviikon perjantaina, lauantaina ja vielä sunnuntaina! Katsokaa Ruotsia, Borg kannusti.

Vaalirauha on kummallinen jäänne, Sami Borg toteaa. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Kunnallisalan kehittämissäätiön tutkimusten mukaan kansalaiset suhtautuvat uuteen aluehallintoon myönteisesti. Kolme neljästä oli tätä mieltä sekä vuoden 2018 (mahdollisen maakuntahallinnon kannatusta mittaavassa) että vuoden 2021 kyselyssä.

Epäilevämpiä kansalaiset ovat viime vuotisessa tutkimuksessa sen suhteen, onko aluevaltuustoilla aitoa vaikutusvaltaa, tai kuuluuko kansalaisten ääni niiden kautta. Näihin luottaa keskimäärin kolmasosa.

Emeritusprofessori Paloheimo, Borgin tavoin Tampereen yliopistosta, muistutti KAKS:n tilaisuudessa, että käytännön ratkaisuissa hyvinvointialueiden valtuustot ovat paljon vartijoina.

– Tehtävät ovat toki lakisääteisiä, mutta hyvinvointialueet käyttävät joka tapauksessa itsenäistä päätösvaltaa sen suhteen, miten palvelut sijoitetaan fyysisesti, karsitaanko niitä jostain, pidetäänkö ennallaan, ja millaisia luovia ratkaisuja kehitetään sotepalveluiden uudentyyppisten järjestämistapojen osalta. Siinä on paljon liikkumatilaa.

– Ensimmäinen kausi tulee olemaan sellainen, että perusratkaisut niitataan kiinni. Tämä kannustaa ottamaan kantaa.

Paloheimon mielestä alueuudistus on demokratian kannalta hyvä asia.

– Kuntavaalien äänestysaktiivisuus on ollut laskussa pitkään. On ollut kuva, ettei valtuustojen toimilla ole niin väliä, kun tehtävät ovat kuitenkin olleet lakisääteisiä. Sitten taas paljon tehtäviä on mennyt kuntayhtymiin, ja siksi moni asia on jäänyt kansalaisille etäiseksi.

– Nyt aluevaaleissa välillisyys poistuu, kun ihmiset valitsevat edustajat suoraan hoitamaan kuntayhtymien kautta hoidettuja tehtäviä. Aiemmin puolueiden piirisihteerit päättivät, keitä kuntayhtymien hallituksiin tulee, Paloheimo huomautti.

Kuitenkin Paloheimon mielestä on todennäköistä, että jotkin pienet kunnat jäävät nyt ilman edustusta.

Emeritusprofessori Heikki Paloheimon mukaan puolueet saavat kannattajansa äänestämään sillä innolla, mitä vaalit kullekin puolueelle merkitsevät. (Kuvat: Jari Laukkanen)

Sami Borg esitteli tilaisuudessa useita tekijöitä, jotka voivat nostaa tai laskea äänestysprosenttia. Paljon vaikuttaa esimerkiksi se, miten media nostaa vaaleja esille.

– Kampanja on joulun ja uudenvuoden takia ollut niin lyhyt, että väitän suurimman osan kampanjasta olevan vielä käymättä. Loppukiri tulee vielä. Media on portinvartijana siinä, mistä kirjoitetaan ja mistä keskustellaan.

Borg katsoo, että kapea ala, eli sote ja pelastustoimi, helpottaa äänestäjän kannalta vaalien teemojen hahmottamista.

– Sote on selkeä sektori, joka ainakin periaatteessa kiinnostaa kansalaisia. Myös ehdokkaita on kohtalaisen paljon, ja tällä on merkitystä vaalien mobilisoinnin kannalta.

– Puolueet ovat pitäneet huolta, että pienistä ja keskisuurista kunnista on suhteellisesti hyvin ehdokkaita. KAKS:n kyselyiden pohjalta uskon myös, että soten asiantuntijoita halutaan äänestää, Borg arvioi.

Valtuustojen ollessa melko suuria äänikynnykset ovat aluevaaleissa melko pieniä, eli pienemmilläkin ryhmillä on realistisia mahdollisuuksia saada ehdokkaitaan läpi. Tämä voi Borgin mukaan nostaa pienten ja keskisuurten ryhmien intoa.

Äänestysintoa vähentävät tekijät saattavat vaalitutkijan mukaan kuitenkin painaa vaakakupissa enemmän.

– Kampanjat ovat melko lyhyitä, tunnettuja ehdokkaita (kansanedustajia) on vähemmän ehdolla, koronatilanne voi vaikuttaa, eivätkä uudet hallinnon tasot ehkä kiinnosta.

Tänään keskiviikkona on ensimmäinen ennakkoäänestyspäivä. Sekä Borg että Paloheimo ovat sitä mieltä, että kun illalla tiedetään päivän äänestysprosentti, se voi kertoa jotain, mutta sen pohjalta ei uudenlaisissa vaaleissa voi tietää, mikä äänestysprosentti lopulta tulee olemaan.

Puolueiden kannattajat lähtevät uurnille todennäköisesti sillä perusteella, mitä nämä vaalit kullekin puolueelle merkitsevät, Paloheimo puntaroi. Osalla puolueista on näissä vaaleissa selkeä profiili.

– Vasemmistoliitto ja SDP ovat voimakkaasti julkisen palvelutuotannon kannattajina vastapoolinaan kokoomus. Kokoomus korosti viime vaalikaudella ja edelleen korostaa valinnanvapautta ja yksityistä palvelutuotantoa. Tämä jännite on omiaan lisäämään kaikkien kolmen kannatusta.

– Keskusta profiloituu selkeästi sekin. Maakuntahallinto on puolueelle ikivanha hanke, jota se on pyrkinyt edistämään, ja tämänkaltainen malli on nyt toteutumassa. Keskustaa motivoi liikkeelle myös keskustelu siitä, kuinka pienten kuntien edustus aluevaltuustoissa tulee toteutumaan, Paloheimo sanoi.

Borgin mukaan eduskuntavaaleissa reilun kymmenen vuoden aikana näkyneet suuret muutokset puoluekannatuksessa ovat nostaneet äänestysprosenttia tietyissä vaaleissa. Suunta voi nyt olla myös toinen.

– Nyt on hyvin vaikea ennakoida, kuinka hyvin perussuomalaiset ja vihreät saavat kannattajansa liikkeelle.

Lue myös

Aluevaalien ennakkoäänestys alkaa tänään – THL pitää äänestämistä vähäisen riskin tilanteena

Suomalaiset pääsevät tästä päivästä alkaen lausumaan sanansa muun muassa lääkäripalveluiden, hammashoidon ja mielenterveyspalveluiden...
12.1.2022 3:01

HS syynäsi ehdokaslistat: Perussuomalaiset saaneet eniten rikossytteitä

Perussuomalaisten aluevaaliehdokkaat ovat saaneet viime vuosina rikossyytteitä yli kaksi kertaa niin paljon kuin...
12.1.2022 4:21
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

aluevaalit hyvinvointialueet julkiset palvelut kunnallisalan kehittämissäätiö kunnat kuntayhtymät palveluverkko pelastustoimi puolueet sosiaali- ja terveyspalvelut sote vaalit vaalitutkimus yksityiset palveluntuottajat

Kommentit (1)

  • Lukija13

    12.1.2022 18:25

    Pienet kunnat eivät tule kuulluiksi, mutta maksumiehiksi kelpaavat. Tähän löydyttävä ongelmaratkaisu. Omalla alueellamme on harjoiteltu kolme vuotta tulevankaltaista organisaatiota. Talouden surutonta tuhlausta on esiintynyt. Demokratia ei ole toteutunut. Alueidemme sote-palveluita on keskitetty kahteen suurempaan kaupunkiin. Eipä ole toteutunut hiilijalanjälki, kun pienissä asioissa on lähdettävä naapurikaupunkiin kokeisiin jotka ennen kätevästi hoitui omalla paikkakunnalla. Ja siinä samalla tulee vaivatuksi sukulaisia ja tuttavia kuljettamaan ja odottelemaan pitkiäkin aikoja jonotuksia ja tutkimuksia. Ei hyvä.

    Perus-sote pitää olla hajautettu kuntiin. Erikoissairaanhoidon päivystykset tukossa. Potilaat joutuvat pitemmiksi ajoiksi erikoissairaanhoidon piiriin joka kallista, kun sekin hoitui aiemmin perustason osastoilla jotka lopetettu. Eihän se näin pitänyt mennä. Mikä on havaittu tästä järjestelmästä se maksaa paljon, paljon enemmän, eli ei säästä, vaan ennustan, että mikään rahoitus ei tule riittämään.

    Vastaa viestiin

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15
Kiinan hyökkäykseen varautuva Taiwan otti oppia Ukrainan sodasta: Ilmoitti uudesta hankkeesta
Uutiset | 7.2.2023 14:01
Asiantuntijat: Putinin ja Wagnerin yhteenotto lähestyy – ”Jos hän sanoisi, että hänellä on poliittisia pyrkimyksiä, hänet tapettaisiin sillä hetkellä”
Uutiset | 7.2.2023 22:00
Varoitus duumasta: Raivostuneet ultrapatriootit saattavat syrjäyttää Putinin
Uutiset | 6.2.2023 22:15
Tämä väärä oletus voi johtaa jopa vakavaan moottorivaurioon – nykyautojen ominaisuudet voivat yllättää
Uutiset | 7.2.2023 21:50
Tiedustelu Venäjän sodanjohdosta: Hirvittävät paineet johtavat epärealistisiin tavoitteisiin
Uutiset | 7.2.2023 9:59
Venäjä syyttää taas länttä konfliktin pitkittämisestä
Uutiset | 7.2.2023 12:48
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Pysäyttävä kuva: Saarikko kohtasi opposition yksin välikysymyskeskustelussa
Uutiset | 8.2.2023 15:29
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Ukraina: Viimeiset 24 tuntia Venäjälle tappavimmat koko sodan aikana − Moskova kiistää
Uutiset | 7.2.2023 14:15
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Varoitus duumasta: Raivostuneet ultrapatriootit saattavat syrjäyttää Putinin
Uutiset | 6.2.2023 22:15
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Kiinan hyökkäykseen varautuva Taiwan otti oppia Ukrainan sodasta: Ilmoitti uudesta hankkeesta
Uutiset | 7.2.2023 14:01
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00

Uusimmat

Ukraina menetti ainoan sukellusveneensä Krimin miehityksessä – Vedenalaisen iskukyvyn tarpeellisuus jakaa asiantuntijoita
Uutiset | 8.2.2023 22:15
WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen
Uutiset | 8.2.2023 22:00
Taloudelliseen ajotapaan löytyy konsteja – tiettyjen toimenpiteiden etu on kiistaton
Uutiset | 8.2.2023 21:52
Pohjoismaat ja Baltian maat vahvistivat, että venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden paluu kansainvälisiin kilpailuihin edellyttää rauhaa Ukrainassa
Uutiset | 8.2.2023 20:00
EU järjestää konferenssin avun saamiseksi maanjäristyksistä kärsineille Turkille ja Syyrialle
Uutiset | 8.2.2023 19:25
Zelenskyi pyysi länsiliittolaisilta vahvistuksia ilmavoimiin
Uutiset | 8.2.2023 18:46
Maanjäristyksen uhrimäärä Turkissa ja Syyriassa nousi jo yli 11 000:n
Uutiset | 8.2.2023 18:43
Maanjäristyksen jälkeisessä Syyriassa satoja tuhansia lapsia on hyvin haavoittuvassa asemassa
Uutiset | 8.2.2023 17:43
Ruotsin poliisi kielsi uuden Koraanin-polton
Uutiset | 8.2.2023 17:07
Norppia siirretään Saimaalla ensimmäistä kertaa yli 30 vuoteen
Uutiset | 8.2.2023 17:00
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Ikääntyvä Suomi kurjistuu ilman työperäistä maahanmuuttoa
Pääkirjoitus | 8.2.2023 21:00
Oikeiston ja vasemmiston erkaantuminen jättää tilaa keskustaan
Pääkirjoitus | 7.2.2023 21:00
Teknologiateollisuuden ratkaisu voi rauhoittaa työmarkkinat vaalien alla
Pääkirjoitus | 6.2.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kaakkois-Suomessa keskusta menetti tärkeitä kuntia ja Jari Lepän – vaaleissa pidetään kiinni kolmesta kansanedustajasta
Uutiset | 4.2.2023 8:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Sipilän ääniperintö on nyt uusjaossa Oulun vaalipiirissä – Pohjois-Pohjanmaan listalla ensimmäistä kertaa naisenemmistö
Uutiset | 2.2.2023 15:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukraina menetti ainoan sukellusveneensä Krimin miehityksessä – Vedenalaisen iskukyvyn tarpeellisuus jakaa asiantuntijoita
Uutiset | 8.2.2023 22:15
WP: Tuoreet kuvat vihjaavat, ketä Pohjois-Korean johtaja kaavailee seuraajakseen
Uutiset | 8.2.2023 22:00
Taloudelliseen ajotapaan löytyy konsteja – tiettyjen toimenpiteiden etu on kiistaton
Uutiset | 8.2.2023 21:52
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Amerikkalaiskenraali: Yllättävä tieto Kiinan vakoilupallosta
Uutiset | 7.2.2023 11:36
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hybridienergiaratkaisut ovat tulevaisuuttamme
Mielipide | 8.2.2023 15:27
Kannattaako minuutista maksaa miljardia?
Mielipide | 8.2.2023 14:55
Puurakentamisestako osittainen pelastus maanjäristysalueille?
Mielipide | 8.2.2023 9:51
Korvaus äänestäjille
Mielipide | 8.2.2023 9:48
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41
Digitaalinen tasa-arvo on vielä kaukainen haave
Mielipide | 7.2.2023 15:19

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Henna Takatalo poliittiseksi suunnittelijaksi Varsinais-Suomen Keskustaan
Keskusta | 8.2.2023 20:48
Keskustan puoluekokoukset Turkuun ja Jyväskylään
Keskusta | 6.2.2023 14:51
Keskustan kansanedustajat kuulolla yli 100 tapahtumassa ensi viikonloppuna
Keskusta | 6.2.2023 11:48
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)