Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskuntavaalit

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa

13.1.2026 18:06
Lue lisää 
Yhdysvallat
Ennen Trumpiin kohdistunutta salamurhayritystä presidentinvaalien kampanjoinnin sävy on ollut repivä ja syyttelevä, luonnehtii Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Salamurhayritys voi rauhoittaa Yhdysvaltain presidenttikampanjoita, mutta uppoaako tyylin muutos äänestäjiin?

Tutkijoiden mukaan ampumisen kohteeksi joutuneen Donald Trumpin laariin sataa nyt sympatiapisteitä. Demokraattien asema voi heikentyä, mutta puolueelle voi myös tarjoutua tilaisuus herättää keskustelua aselaeista
STT-Frida Ahonen, Maiju Ylipiessa 15.7.2024 15:20, muokattu 15.7.2024 15:50
a– a+
Yhdysvallat

– Minulla on yksi tehtävä, ja se on voittaa Trump. Olen täysin varma, että olen paras henkilö siihen. Keskustelu väittelystä on päättynyt, nyt on aika ottaa Trump tähtäimeen, Yhdysvaltojen nykyinen presidentti ja todennäköinen demokraattien presidenttiehdokas Joe Biden uhosi vielä pari viikkoa sitten.

Entinen presidentti ja republikaanien tuleva presidenttiehdokas Donald Trump puolestaan solvasi vastaehdokastaan heinäkuun alussa ”luhistuneeksi roskakasaksi”, joka on ”lähellä jättää kisan kesken”.

Ennen Trumpiin kohdistunutta salamurhayritystä presidentinvaalien kampanjoinnin sävy on ollut repivä ja syyttelevä, luonnehtii Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen Turun yliopiston John Morton -keskuksesta.

– Molemmat, sekä entinen että nykyinen presidentti, ovat syytelleet toisiaan. Biden itse asiassa vielä kärjisti omaa retoriikkaansa vähän Trumpin tyyliseksi viime aikoina, Heiskanen sanoo.

Vaikuttaa kuitenkin siltä, että lauantaina tapahtunut ampuminen on saanut molemmat ehdokkaat hillitsemään kielenkantojaan.

– Nyt kaikki hyssyttelevät aikaisempia sanomisiaan ja vannovat kansakunnan yhtenäisyyttä. Mutta katsotaan kuinka kauan se kestää, Heiskanen sanoo.

Trump on kertonut yhdysvaltalaislehdille kirjoittavansa tällä viikolla pidettävän republikaanien puoluekokouksen puheensa täysin uusiksi.

Trump aikoo puheessaan pyrkiä valamaan kansallista yhtenäisyyttä sen sijaan, että hyökkäisi Bidenia vastaan. Hän aikoo puheellaan myös ilmaista uskoaan siihen, että Pennsylvaniassa tapahtunut ampuminen on muuttanut täysin vaalikampanjan luonteen.

–  Tämä on mahdollisuus tuoda maa yhteen. Minulle annettiin se mahdollisuus, Trump sanoi Washington Examiner -lehden mukaan.

Biden puolestaan sanoi varhain maanantaina Suomen aikaa esitetyssä puheessaan, että Yhdysvaltojen poliittista tilannetta tulee rauhoittaa. Biden korosti, että yhdysvaltalaiset eivät ole vihollisia keskenään, vaikka heillä voi olla erimielisyyksiä.

Heiskanen epäilee, että yhtäkkinen retoriikan muutos ei mene täysin läpi äänestäjille.

– Luulen, että sosiaalinen media käy kuumana, kun aletaan nostaa esille asioita, mitä on tullut vuosien aikana sanottua liittyen tällaiseen väkivaltaan lietsontaan.

Politiikan tutkija Benita Heiskanen Helsingissä 4. lokakuuta 2023. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Yhdysvaltain tutkimuksen professori Mikko Saikku Helsingin yliopistosta on epäilevä presidenttiehdokkaiden kyvykkyydestä yhdistää äärimmäisen jakautunut maa.

– En ole ehkä kauhean optimistinen sen suhteen. Se riippuu ihan siitä, että millä tavalla nyt sitten eri puolelta tullaan tätä attentaattia käsittelemään.

Jotkut republikaaniedustajat ovat toisaalta jo syyttäneet demokraatteja ja Bidenia väkivaltaa lietsovasta retoriikasta.

– Ja kyllähän se retoriikka on ollut myös demokraattien puolelta todella kovaa. Sen sanominen, että Trump on pysäytettävä keinolla millä hyvänsä, täyttää jonkinlaisen vihapuheen kriteerit. Ei ole ihme, että joku häiriintynyt katsoo voivansa toimia tällä tavalla.

Poliittinen väkivalta herättää ihmisissä myötätuntoa uhria kohtaan, ja niin käy myös Trumpin kohdalla, Heiskanen arvioi. Hänen mukaansa myötätunto tuskin muuttaa kenenkään äänestyspäätöstä, mutta saattaa mobilisoida liikkuvia äänestäjiä, jotka eivät vielä ole päättäneet, kenelle äänensä antaisivat.

Myös Saikku arvioi, että Trumpin osakkeet saattavat nousta muidenkin kuin ydinkannattajien parissa.

– Yleensähän on niin, että tällaista iskun kohdetta aletaan sympatiseeraamaan, oli uhri kuka tahansa. Varmasti hänen (Trumpin) suosionsa nousee, Saikku sanoo.

Saikku nostaa esille maan entisen presidentin Ronald Reaganin salamurhayrityksen 80-luvun alusta.

– Silloinhan Reaganin suosio nousi aivan räjähdysmäisesti. Silloinkin maan poliittinen ilmapiiri oli aika kiristynyt, eivätkä varsinkaan vasemmistodemokraatit pitäneet hänestä (Reaganista) ollenkaan tämän talouspolitiikan takia.

Tuolloin salamurhayritys sai Saikun mukaan kansakunnan yhdistymään väkivaltaa vastaan.

Saikun mukaan Trump myös osoitti ampumistilanteessa hyvää mielenmalttia ja presidentillistä rauhallisuutta, mikä kasvattanee hänen suosiotaan.

– Hän tajusi varmasti, kun varsinainen akuutti tilanne oli ohi, miten loistava tilanne oli oman profiilin nostamiseen.

Saikku viittaa esimerkiksi siihen, että Trumpin ampumisesta kuvatulla videonauhalla kuuluu, kuinka Trump kommentoi turvamiehilleen, että haluaa laittaa kengät jalkaan.

– Hän halusi näyttää mahdollisimman arvokkaalta ja käyttää tilaisuuden hyväkseen. Se tekee hänestä aidosti ikään kuin ikonisen ja elämää suuremman hahmon, että hän pystyy tällaisessa tilanteessa toimimaan näinkin harkitusti ja rauhallisesti.

Saikun mielestä osoitus paineensietokyvystä on voinut tehdä moneen vaikutuksen ja saattaa kasvattaa republikaanipuolueen kannatusta.

Saikun mukaan salamurhayritys hyvin oletettavasti heikentää demokraattien mahdollisuuksia presidentinvaaleissa.

– Varmasti demokraatit joutuvat tekemään uudelleenarviointia.

Toisaalta tapahtunut saattaa Saikun mukaan olla Bidenille jopa hyvä uutinen. Bidenin asema on viime viikkoina horjunut heikon vaaliväittelyesiintymisen jälkeen.

– Tämähän tuli hyvään aikaan Bidenille, koska tässä on nyt viimeiset pari viikkoa puhuttu vain siitä, että saadaanko Biden syrjäytettyä demokraattien ehdokkuudesta, ja nyt tämä on jäämässä kokonaan taka-alalle, Saikku sanoo.

Saikun mukaan medioiden huomio tulee olemaan jonkin aikaa Trumpissa, mikä pelaa Bidenin pussiin.

Heiskasen arvion mukaan Biden on myös onnistunut ampumisen jälkeisissä esiintymisissään hyvin, mikä on hälventänyt häneen kohdistuvia soraääniä.

– Hän on onnistunut hyvin ottamaan sellaisen moraalisen johtajuuden, pyrkinyt rauhoittamaan kansakuntaa.

Biden on muuttanut retoriikkaansa ja esimerkiksi puhunut Trumpista ”Donaldina”, Heiskanen huomioi.

Heiskasen mukaan Biden on aikaisemminkin onnistunut kriisitilanteissa hyvin.

– Tällaiset tilanteet ovat hänen vahvuuksiaan.

Ampujan käyttämä AR-15-tyypin puoliautomaattikivääri on erittäin suosittu amerikkalaisten aseharrastajien parissa. (LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO)

Saikun mukaan demokraatit saattavat yrittää käyttää salamurhayrityksestä mahdollisesti syntyvää keskustelua hyväkseen, sillä demokraatit ovat perinteisesti kannattaneet aseiden tiukempaa valvontaa ja sääntelyä.

– Totta kai tämä on demokraateille taas hyvä osoitus yhdysvaltalaisen asekulttuurin sairaudesta.

Saikun mukaan salamurhayrityksessä käytetty ase saattaa antaa demokraateille lisäeväitä aselainsäädännön kritisoimiseen.

Kyseessä on AR-15-tyypin puoliautomaattikivääri, joka on erittäin suosittu aseharrastajien parissa. Aseesta on Saikun muodostunut suoranainen tunnusase oikeistorepublikaaneille.

– AR-15 on aseharrastajien ja varmasti enimmäkseen juuri republikaanisen puolueen kannattajien ikoninen ase. Onhan se tietysti aika noloa, että republikaaniehdokas joutuu juuri tällä aseella tehdyn murhayrityksen kohteeksi.

Heiskanen arvioi, että myötätunnon ilmaisujen jälkeen poliittiset kysymykset nousevat vaaleissa jälleen enemmän esille. Auki on myös vielä esimerkiksi se, kenet Trump valitsee varapresidenttiehdokkaakseen.

Vaalien lopputulosta Heiskanen ei halua vielä lähteä ennakoimaan.

– Hyvin yllättäviä ja jyrkkiä käänteitä on jo nyt nähty. Kyllä vaalit täytyy katsoa loppuun asti ja odottaa lopputulos. Mutta Trump on tällä hetkellä kyllä hyvin vahvoilla, sitä ei käy kiistäminen.

Lue myös

Eduskunnassa on paljon häirintätapauksia, Tuppurainen sanoo HS:lle – "Osa hyvin vakavia"

Eduskunnassa on paljon häirintätapauksia, arvioi SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen. Hän kommentoi aihetta Helsingin...
14.1.2026 14:04

Eduskuntapuolueet sitoutuivat parantamaan suomalaisten fyysistä toimintakykyä

Suomalaisten toimintakyvylle määritettiin Työkykyinen Suomi -kokouksessa 15 prosentin kasvutavoite vuoteen 2040 mennessä.
14.1.2026 13:45

IS: SDP:n Merinen vaatii hätäkokousta

SDP:n kansanedustaja Ville Merinen vaati keskiviikkona eduskuntaryhmänsä sisäisessä viestiryhmässä hätäkokouksen pitämistä, kertoo Ilta-Sanomat. IS:n...
14.1.2026 12:54

Aihetunnisteet

Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tiskikone käyntiin ja nukkumaan? Vakuutusyhtiöltä vakava varoitus
Uutiset | 13.1.2026 22:29
Yle: SDP:n eduskuntaryhmässä on ilmennyt epäasiallista käytöstä
Uutiset | 13.1.2026 19:19
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Virusmutaatio herättää huolta tutkijoissa – Voi kehittyä ”joksikin hyvin vakavaksi”
Uutiset | 13.1.2026 21:45
Sähkön hinnoittelumääräykseen tulossa muutoksia – Tehomaksu herättänyt paljon arvostelua
Uutiset | 13.1.2026 18:05
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Eduskunnassa on paljon häirintätapauksia, Tuppurainen sanoo HS:lle – ”Osa hyvin vakavia”
Uutiset | 14.1.2026 14:04
Eduskuntapuolueet sitoutuivat parantamaan suomalaisten fyysistä toimintakykyä
Uutiset | 14.1.2026 13:45
IS: SDP:n Merinen vaatii hätäkokousta
Uutiset | 14.1.2026 12:54
EU-komissio: Ukrainalle 90 miljardin euron laina
Uutiset | 14.1.2026 12:54
Paperiposti väistyy – Kelan kirjeet tulevat jatkossa OmaKelaan
Uutiset | 14.1.2026 12:05
Yhdysvaltojen, Tanskan ja Grönlannin edustajat tapaavat Washingtonissa – Trump: ”Haluaisin tehdä diilin”
Uutiset | 14.1.2026 11:44
Ensihoidon potilas putosi porrastuoliin kiinnitettynä ja kuoli – Otkes tutkii
Uutiset | 14.1.2026 10:50
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Li Anderssonilta raju syytös: ”Ville Niinistö lähti mukaan tähän äärioikeiston kampanjaan”
Uutiset | 14.1.2026 10:29
Mehtälä ryöpyttää Valtosen linjausta venäläisistä lannoitteista – ”Asia ei ole lainkaan yksinkertainen”
Uutiset | 14.1.2026 10:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
12:35, 14/01/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0014/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 8 Km/h 81 % 1012 hPa 0 mm/h
Today 18:0014/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.2 mm 20% 12 Km/h 90 % 1010 hPa 0 mm/h
Today 21:0014/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.6 mm 60% 14 Km/h 95 % 1007 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0015/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 19 Km/h 87 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0015/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 87 % 1006 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Eduskunnassa on paljon häirintätapauksia, Tuppurainen sanoo HS:lle – ”Osa hyvin vakavia”
Uutiset | 14.1.2026 14:04
Eduskuntapuolueet sitoutuivat parantamaan suomalaisten fyysistä toimintakykyä
Uutiset | 14.1.2026 13:45
IS: SDP:n Merinen vaatii hätäkokousta
Uutiset | 14.1.2026 12:54
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Murrosaikoja
Mielipide | 14.1.2026 10:58
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Miksi ei obligaatioita?
Mielipide | 13.1.2026 12:06
Lukijalta: Mercosur-sopimus märkä rätti karjankasvattajien, kansanterveyden ja ilmastonmuutoksesta huolta kantavien kasvoille
Mielipide | 13.1.2026 12:00
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste