Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita

17.3.2026 18:22
Lue lisää 
Ampumaharrastus
Ruutikansas Oy:n toimitusjohtaja Timo Haataja on ylpeä valtakunnan kärkihankkeisiin kuuluvan ampumaurheilukeskuksen saamisesta Pohjois-Suomeen. (Kuva: Risto Luodonpää)

Ruutikankaalle nousee ampumaharrastajien Mekka – "Missään muualla Suomessa ei ole ollut aiemmin tällaista kokonaisuutta"

Jättihankkeen tämänhetkinen kustannusarvio lähentelee 15 miljoonaa euroa.
Risto Luodonpää 21.3.2020 9:00, muokattu 21.3.2020 10:13
a– a+
Ampumaharrastus

– Hieno ja sopiva nimi ampumaurheilukeskukselle, mutta ei me sitä olla itse keksitty.

Limingan ja Lumijoen rajamaille Ruutikankaalle rakentuva suomalaisen ampumaurheilun suurhanke tuskin olisi sopivampaa sijaintipaikkaa voinut saada ainakaan nimen perusteella.

Ruutikangas Oy:n toimitusjohtaja Timo Haataja paljastaa, että kyse on paikallishistoriasta ja ajasta, jolloin Pohjois-Pohjanmaalla puhuttiin vielä ruotsia.

– Ruotsinkielinen krutgubbe-sana siellä on paikannimen taustalla, hän toteaa.

Nykyajan ”ruutiukkojen” kekseliäisyyttä ja armottoman kovaa ponnistelua on todellakin tarvittu, että kaikkien aikojen mittavin ampumaurheilukeskus ylipäätään on saatu työn alle.

– Yksittäiset radat voivat olla varsinkin Puolustusvoimien puolella isompiakin. Mutta missään muualla Suomessa ei ole ollut aiemmin tällaista kokonaisuutta, jossa kaikkia ampumaurheilun eri lajeja voidaan harrastaa yhdessä paikassa, Haataja muistuttaa.

Ruutikankaan merkitystä korostaa myös pääsy valtakunnallisen urheilupaikkarakentamisen kärkihankkeiden tarkoin valittuun joukkoon muun muassa Olympiastadionin remontin rinnalle.

Ampumaurheiluliitto täytti vastikään kunniakkaat 100 vuotta. Jatkossa Suomeen on entistä helpompi anoa myös kansainvälisen tason arvokilpailuja perinteisessä menestyslajissa.

Kyselyjä on Timo Haatajan mukaan jo tullut ja lisää on odotettavissa ennen kuin keskuksessa päästää toden teolla toiminta aloittamaan muutaman vuoden kuluttua.

Radan sijainti on helppo nähdä positiivisena kilpailutekijänä.

– On tärkeä asia, että valtakunnallisen tason kisa-areenoita on muuallakin kuin Etelä-Suomessa. Oulun lentokenttä on ihan naapurissa ja kulkuyhteydet ovat muutenkin hyvät. Lisäksi majoituskapasiteettia löytyy lähistöltä runsaasti.

Lähes sadan hehtaaria laajuista ampumaurheilukeskusta ei rakenneta kuitenkaan pelkästään huipputason kilpaurheilun tarpeita varten.

Toiminnan ytimen tulevat muodostamaan tavalliset harrastajat lähiseudulta ja miksei kauempaakin.

Suurhanketta operoiva Ruutikangas Oy on Limingan ja Lumijoen kuntien sekä paikallisten ampumaurheiluseurojen muodostama yhtiö.

Kuntien roolina on ollut alueen kaavoittamisen lisäksi muun muassa yhteydenpito alueen maanomistajiin.

Merkittävänä alkusysäyksenä toimintojen keskittämiselle oli toimitusjohtaja Timo Haatajan mukaan uusi ympäristönsuojelulaki.

– Lähiympäristön pienempien ratojen kohtalon epävarmuus johtui tiedon puutteesta erikoisosaamista vaativien ympäristövaikutusten arvioinnin osalta.

– Isolla yhteisellä keskuksella katsottiin olevan paremmat edellytykset selviytyä myös kasvavasta lupabyrokratiasta, Haataja arvioi.

Suomen Ampumaurheiluliitto ei ole mukana taustayhtiön varsinaisena osakkaana. Kyse on silti lajiliiton ja koko ampumaurheilun tulevaisuuden kannalta hyvin merkittävästä hankkeesta.

Ympäristö- ja olosuhdepäällikkö Lotta Jaakkola korostaa, että ison valtakunnallisen keskuksen rakentaminen on hyvä lisä pienempien ratojen muodostamassa verkostossa.

– Ympäristönsuojelulaki aiheutti voimaan astuessaan vuonna 2000 hieman sekavan tilanteen ampumaratojen tulevaisuudennäkymistä. Monien ratojen kokema uhka sulkemisesta nähtiin jopa eräänlaisena hätävarjelun liioitteluna, hän muistelee.

Ampumarataverkosto on Jaakkolan mielestä jatkossakin syytä pitää mahdollisimman monipuolisena. Suomessa on hänen arvionsa mukaan noin 720 siviilirataa.

– Pieniä ratoja tarvitaan edelleen. Siellä on matalampi kynnys tutustua lajiin, ja ne toimivat sopivina syöttöratoina isommalle keskukselle.

Ympäristölupamenettelyn yhteydessä ampumaradoille tehdään riskitasoluokitus. Ympäristönäkökulman kannalta merkittävä askel otettiin vuonna 2014.

– Silloin laadittiin ampumaratoja varten parhaimman käyttökelpoisen tekniikan opas. Ympäristöministeriön julkaisun taustalla oli iso työryhmä. Oppaan tarkoituksena oli antaa ohjeita nimenomaan ympäristövaikutusten hallintaa varten.

– Koska ympäristölupamenettely vaati erityisasiantuntemusta ratojen toiminnanharjoittajien etua valvovissa järjestöissä, ollaan parhaillaan panostamassa myös ammattimaisen avun tarjoamiseen lupaprosessien läpiviemiseksi, Jaakkola huomauttaa.     

Ampumaradan suojavallien materiaalina käytetään kierrätyshengessä käytöstä poistettuja autonrenkaita. (Kuva: Risto Luodonpää)

Lajiliitto ja koko ampumaurheiluväki on seurannut tyytyväisenä myös Ruutikankaan jättihankkeen onnistumista ympäristöluvan vaatimusten läpäisemisessä.

Luonnonvarat, maaperä, pohjavesi, nisäkkäät, pesimälinnut, melu, liikenne ja monet muut tekijät on pyritty tutkimaan ja kartoittamaan parhaan olemassa olevan tiedon mukaan.

Toimitusjohtaja Haataja toteaa ylpeänä, että ympäristökriteerien noudattamisessa mitään ei ole jätetty sattuman varaan.

– Jotain toiminnastamme osoittaa sekin, että kun saimme Ruutikankaalle ympäristöluvan, niin siitä ei ole tullut yhtään valitusta.

Ruutikangas Oy on luovuttanut operatiivisen vastuun ampumaurheilukeskuksen rakentamisesta Graniittirakennus Kallio Oy:lle.

Timo Haatajan mielestä kyseessä on kokonaisuuden kannalta paras mahdollinen ratkaisu.

– Yhtiöllä on pitkä kokemus tämäntyyppisestä rakentamisesta. Toki he käyttävät erityisesti maansiirtoon myös paikallisia alihankkijoita.

– Tämä on tietysti hyvä juttu myös meidän kannaltamme, että näin iso hanke työllistää myös lähiseudun yrittäjiä, hän huomauttaa.

Jättihankkeen tämänhetkinen kustannusarvio lähentelee 15 miljoonaa euroa.

Valtakunnallisen kärkihankestatuksen myötä Ruutikankaalle on jo myönnetty 900 000 euron rahoitus vuodelle 2022. Pääsy kyseiseen kategoriaan turvaa lisärahoituksen myös seuraaville vuosille.

Ruutikangas Oy rahoittaa omaa osuuttaan kokonaispotista hyvin ympäristöystävällisellä tavalla.

Useat kymmenet keskukseen rakennettavat eri ampumalajien radat tarvitsevat turvallisuuden takaamiseksi jykeviä suojavalleja. Ratojen pituus vaihtelee kymmenestä kuuteensataan metriin, joten suojattavaa riittää todella paljon.

Suojavallit kasataan normaalin murskeen ohella käytöstä poistetusta tai muuten jätteeksi luokitellusta rengasmateriaalista.

Kokohaitari liikkuu tavallisista henkilöauton renkaista aina kaivoksilla käytettyjen jättikokoisten dumppereiden renkaisiin asti.

Liiton ympäristö- ja olosuhdepäällikkö Lotta Jaakkola on ylpeä siitä, että ampumaurheilu osallistuu ympäristötalkoisiin materiaaleja kierrättämällä.

– Kuten ampumaurheilun keskittäminen yleisestikin ampumaradoille, niin mielestäni Ruutikankaan ratojen rakentaminen on ympäristön kannalta varsinainen ekoteko, hän suitsuttaa.

Jaakkolan mielestä ampumaväki saisi entistä enemmän tuoda esiin oman harrasteyhteisönsä merkitystä myös yhteiskunnallisesta näkökulmasta.

– Ampumaharrastajia tarvitaan esimerkiksi huolehtimaan lentoturvallisuudesta lentokentillä tai suurriistavirka-aputyössä muun muassa liikenneonnettomuuksien yhteydessä. Maanpuolustuksellisesta näkökulmasta puhumattakaan, hän mainitsee.

Ruutikankaan suunnitelmissa on jo alunperin ollut alueen mittava käyttö myös muihin kuin varsinaisiin ampumaurheilutapahtumiin.

Toimitusjohtaja Timo Haataja viittaa kädellään jo tällä hetkellä pohjustettuun laajaan tasaiseen alueeseen ja puhuu ”festarikentästä”.

– Tavoite on, että valmiissa keskuksessa jopa kaksi kolmasosaa vuotuisista tuloista voisi tulla ampumaurheilun ulkopuolisesta toiminnasta, hän arvioi.

Vaikka Ruutikankaalla on koko ajan täysi pöhinä päällä ja rekkalastit liikkuvat alueella päivittäin, tarkkaa avajaispäivää on vielä mahdoton määritellä.

Toki alueella päästiin aloittamaan testimielessä jopa kilpailutoiminta viime kesänä, kun siellä järjestettiin compak-ammunnan SM-kisat.

– Ne kisat sujuivat muuten olosuhteisiin nähden todella hyvin, toimitusjohtaja kehaisee.

Avoinna on myös se, kuinka laajaksi ampumaurheilukeskuksen alue tulevaisuudessa lopulta muodostuu. Sopivan maa-alueen riittävyydestä laajentuminen ei jää kiinni.

– Alustavia suunnitelmia laajentumisesta on jopa 200 hehtaariin asti, Timo Haataja paljastaa.

Lue myös

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään

Ilmaston lämpeneminen vaikuttaa vaikuttaa siihen, miten paljon ihmiset jaksavat ja pystyvät liikkumaan eri...
17.3.2026 22:12

Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua

Alkujaan Trumpin oli tarkoitus matkustaa Kiinaan maalis–huhtikuun vaihteessa.
17.3.2026 18:46

Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa

Presidentti Alexander Stubb ja kuningas Charles tapasivat tiistaina Lontoossa. Kaksikko tutustui yhdessä suomalaisia...
17.3.2026 18:44

Aihetunnisteet

keskus Ruutikangas

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste