Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Trump: Minneapolisin pormestari leikkii tulella

28.1.2026 18:17
Lue lisää 
Historia
Kansallispukuja nähtiin paljon keskustanaisten vuosikokouksen lippumarssilla Porissa 10. kesäkuuta. (Kuva: Keskustanaiset)

Ruotsi-vaikutteita ja aatteellista vastarintaa: Näin syttyi suomalaisten kansallispukuinto

Annukka Kaarela 15.7.2023 8:00, muokattu 12.7.2023 12:53
a– a+
Historia

Tuossa menee Tuuteri, tuolla Sääksmäki, Jääski, Munsala ja Perä-Pohjola. Harjaantunut katsoja erottaa keskustan puoluekokouksen lippumarssilla, minkä pitäjän tai seudun kansallispukuja joukossa vilahtaa.  

Mutta puvuista voi nähdä muutakin. Filosofian tohtori Leena Elina Valkeapää kertoo Kansallispukujen kulttuurihistoria -kirjassaan, ettei samankaan paikkakunnan puku ole aina ollut samanlainen.  

Kansallispukuihin on vaikuttanut kulloisenkin aikakauden muoti ja käsitys hyvästä mausta. Esimerkiksi 1940-luvulla pukujen liiveistä ryhdyttiin tekemään tyköistuvia muotolaskosten avulla.  

Myöhemmin minihameiden tultua muotiin lyhenivät puolestaan kansallispukujenkin hameiden helmat.  

Valkeapään mukaan kansallispukuinnostus levisi Suomeen 1800-luvun jälkipuoliskolla Ruotsista.  

Sivistyneistö kiinnostui kansanperinteestä, jonka ajateltiin säilyneen ”puhtaimpana” maaseudulla.  Kärkenä oli kansanrunous, mutta sen lisäksi kerättiin ja tallennettiin rahvaan käyttämiä esineitä ja vaatteita.  

Ruotsalaiset esittelivät kansanpukujaan luonnollista kokoa olevien vahanukkien päällä jo vuonna 1855 Pariisin maailmannäyttelyssä. Myöhemmin Tukholmaan avattiin pysyvä näyttely, jossa nukkeja oli koottu erilaisiin todentuntuisiin miljöisiin.  

Suomessakin ylioppilaat innostuivat vastaavista dioraamoista ja eri osakunnat käynnistivät keruuretkiä kotiseuduilleen. Tuloksia esiteltiin kesällä 1876 Suomen ensimmäisessä yleisessä taide- ja teollisuusnäyttelyssä, jossa pukunukkeja piipahti ihailemassa itse keisaripari.  

1800-luvun lopulla kansan perinteisistä juhla- ja pyhävaatteista puhuttiin jo yleisesti kansallispukuina.

Puvut sopivat erinomaisesti esimerkiksi vastaperustettujen nuorisoseurojen ja kotiseutuyhdistysten tilaisuuksiin. Myös monet kuorot ja kansantanssiryhmät ottivat ne esiintymisasuikseen.  

Valkeapään mukaan pukujen käyttöä perusteltiin sekä käytännöllisillä että aatteellisilla syillä. Kansallispuku kävi julkisten tilanteiden puvuksi, mutta sitä saattoi käyttää myös parempana vaatteena kotioloissa.  

Väljyytensä ja kaksiosaisuutensa ansiosta se sopi mainiosti myös kävely- tai matkapuvuksi. Lisäksi sen avulla saattoi ottaa kantaa keisarikunnan venäläistämispolitiikkaa vastaan.  

– Kansallispuvusta tuli ilmaisukeino tilanteessa, jossa ilmaisua oli muuten rajoitettu. Puvun valmistamista ja siihen pukeutumista voi pitää jopa passiivisen vastarinnan muotona, Valkeapää kirjoittaa.  

Ensimmäiset kahdeksan kansallispukumallia julkaistiin Suomen Naisyhdistyksen Koti ja yhteiskunta -lehdessä vuosisadan vaihteessa. Mukana olivat muun muassa muinaiskarjalainen niin sanottu Aino-puku sekä Tuuterin, Houtskarin, Säkylän ja Lapväärtin puvut.  

Esitellyt puvut perustuivat lähinnä museokokoelmiin ja ne oli koonnut kansatieteilijä Theodor Schvindt. Schvindtin kuoltua hänen asemansa kansallispukujen johtavana asiantuntijana peri suomalais-ugrilaisen kansatieteen professori U.T.  Sirelius.  

Myös Sirelius pohjasi työnsä museoiden kokoelmiin. Hän painotti erityisesti kankaiden oikeita värisävyjä.  

Sireliuksen jälkeen alan johtohahmoksi nousi käsityöhistoriaan erikoistunut maisteri Tyyni Vahter. Hän laati lukuisia pukumalleja ja yhteistyössä Kansallismuseon kanssa myös hyväksyi paikkakunnilta tulleita ehdotuksia malleiksi.  

Valkeapään mukaan kansallispukujen kohdalla ikuisuuskysymys on ollut se, minkä verran pukuja saa muokata – vai saako ollenkaan.  

Sotien jälkeen ostopukujen suosio kasvoi ja niiden valmistus keskittyi alan suurimmalle yritykselle Helmi Vuorelma Oy:lle. Jotta hinnat voitiin pitää riittävän edullisina, täytyi yrityksen virtaviivaistaa tuotantoaan.  

Niinpä eri pitäjien puvut alkoivat muistuttaa yhä enemmän toisiaan. Ompelutekniikatkin yksinkertaistuivat.  

– Kansallispukujen yhteys alkuperäisiin vaatekappaleisiin oheni jatkuvasti, ja samalla niiden ainutlaatuisuus oli katoamassa, Valkeapää toteaa.  

Vuonna 1979 kuusi kansallispukuja käyttävää järjestöä perusti Kansallispukuneuvoston tilannetta ratkomaan.

Neuvosto ja sen asiantuntijaelimenä toimiva Kansallispukuraati on alusta asti pyrkinyt palauttamaan puvut mahdollisimman pitkälti museoiden alkuperäiskappaleita vastaaviksi.  

Periaatetta on noudatettu sekä uusia malleja laadittaessa että vanhoja tarkistettaessa. Sen seurauksena esimerkiksi käytetyt kankaat ovat muuttuneet paksummiksi, hameiden helmat pidemmiksi ja liivit monimuotoisemmiksi.  

Valkeapään mukaan kärkeen on noussut käsityön arvostus. Ihanteena on nyt puvun ompelu käsin.  

Ilmiön varjopuoli on se, että kasvaneiden työmäärien vuoksi ostopukujen hinnat ovat karanneet monien ulottumattomiin. Kalleimmista puvuista joutuu maksamaan jopa 10 000 euroa.  

Samalla on syntynyt ikään kuin kahden luokan pukuja, kun osa vanhoista malleista on läpikäynyt Kansallispukuraadin tarkastuksen ja osa ei.  

Valkeapään kirja kuvaa hyvin kansallispukujen käytön ja valmistuksen eri vaiheita. Erityisen onnistunut ratkaisu lukijan kannalta on se, että kirjailija kuljettaa läpi tekstin esimerkkitapauksena Sääksmäen pukua.  

Sääksmäen puvun historia juontaa juurensa vuoteen 1876, jolloin tilanomistaja Lennart Carlstedt lahjoitti Suomen Muinaismuistoyhdistykselle paikkakunnalta kerättyjä kansanomaisia vaatekappaleita. Näiden lahjoitusten pohjalta U. T. Sirelius kokosi myöhemmin Sääksmäen naisen pukumallin.  

Kaunis kukkakuosinen asu on nykyisin yksi tunnetuimmista naisten pukumalleista. Se nähtiin vuosikymmenten ajan Gustav Paulig Oy:n Paula-tytön yllä mainoksissa ja kahvipakkausten kyljissä.  

Kansallispukuraati ei kuitenkaan ole tarkistanut pukua, eikä se Valkeapään mukaan läpäisisi raadin seulaa. Tämä johtuu siitä, että Carlstedtin lahjoittamien vaatekappaleiden joukossa oli vain yksi oikeasti vanha, 1800-luvun alussa valmistettu vaate. Muut hyväntahtoinen tilanomistaja oli ompeluttanut. 

Valkeapää arvelee, että jos Sääksmäen naisen kansallispuku koottaisiin nyt, hameen malliksi otettaisiin tuntemattoman lahjoittajan vuonna 1896 Kansallismuseolle toimittama vaate, joka tiedetään aidosti vanhaksi.  

Empirelinjainen hame poikkeaa suuresti Carlstedtin teettämästä kukkakuosisesta liivihameesta. Tilanomistajan lahjoituksista tarkastettuun pukuun kelpuutettaisiin luultavasti vain vanha punainen röijy, joka ei nykyiseen asuun kuulu lainkaan.  

Toisaalta Valkeapää ei näe Sääksmäen pukumallin tarkistamiseen mitään erityistä syytä. Nykyinen puku on osoittautunut elinvoimaiseksi ja sille on kertynyt poikkeuksellisen monipuolinen kulttuurihistoria.  

– Satavuotiaalla kansallispukumallilla on vahva olemassaolon oikeus ja oma paikka kansallispuvun historiassa ja nykyhetkessä, pukujen rentoon käyttöön kannustava kirjailija toteaa.  

Leena Elina Valkeapää: Kansallispuvun kulttuurihistoria. Vastapaino, 216 s.  

Juttu on alun perin julkaistu Suomenmaan aikakauslehdessä toukokuussa 2023.

Lue myös

Paljastus: Liittolainen järkyttyi Trumpin mielentilasta – "Vaarallista"

Slovakian pääministeri Robert Fico kauhistui Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin käytöstä Mar-a-Lagon kartanossa Floridassa...
28.1.2026 22:02

Tutkimus: Vaihdevuosilla yhteys Alzheimer-tyyppisiin aivomuutoksiin

Vaihdevuosien aikana tapahtuvat aivomuutokset muistuttavat Alzheimerin taudissa havaittuja muutoksia, laaja brittitutkimus osoittaa. Tutkimuksesta...
28.1.2026 21:39

Oululaistutkimus: Nämä kolme asiaa altistavat keuhkokuumeelle

Geenit, tupakointi ja lihavuus lisäävät riskiä sairastua keuhkokuumeeseen. Oulun yliopiston tuoreessa tutkimuksessa havaittiin kaikkiaan...
28.1.2026 21:07

Aihetunnisteet

Historia kansallispuku Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Suomi vaihtaa taktiikkaa Itämerellä: Kaapelirikkoja yritetään torjua jo ennalta
Uutiset | 26.1.2026 17:44
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Nato-maasta painava varoitus: Jopa tuhat loukkaantunutta päivässä
Uutiset | 27.1.2026 22:27
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Paljastus: Liittolainen järkyttyi Trumpin mielentilasta – ”Vaarallista”
Uutiset | 28.1.2026 22:02
Tutkimus: Vaihdevuosilla yhteys Alzheimer-tyyppisiin aivomuutoksiin
Uutiset | 28.1.2026 21:39
Oululaistutkimus: Nämä kolme asiaa altistavat keuhkokuumeelle
Uutiset | 28.1.2026 21:07
Asiantuntija varoittaa lumipesusta – sopii vain yhdelle matolle
Uutiset | 28.1.2026 20:28
SDP:n ryhmäkanslian työntekijät asettuvat Tuppuraisen tueksi
Uutiset | 28.1.2026 18:57
SDP:n Pia Hiltunen: Epäasialliseen kohteluun ei puututtu, kehotettiin vaikenemaan
Uutiset | 28.1.2026 18:47
Trump: Minneapolisin pormestari leikkii tulella
Uutiset | 28.1.2026 18:17
Ammattilaiset kadottivat kriittisyytensä Anneli Auerin lasten rajujen väkivaltakuvausten edessä, sanoi puolustus loppulausunnossaan
Uutiset | 28.1.2026 17:27
Hallituksen yt-remontti suututti kaikki
Uutiset | 28.1.2026 16:47
Asunnottomien määrä nousi toista vuotta peräkkäin, nuorten tilanne huononi rajusti
Uutiset | 28.1.2026 16:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Suurlähettiläs Sauer Trumpin tylytyksestä: ”Saksan historiasuhde on hyvin herkkä”
Uutiset | 27.1.2026 15:09
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus: Liittolainen järkyttyi Trumpin mielentilasta – ”Vaarallista”
Uutiset | 28.1.2026 22:02
Tutkimus: Vaihdevuosilla yhteys Alzheimer-tyyppisiin aivomuutoksiin
Uutiset | 28.1.2026 21:39
Oululaistutkimus: Nämä kolme asiaa altistavat keuhkokuumeelle
Uutiset | 28.1.2026 21:07
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: ”Yhdysvallat-riippuvuudelle tulee nyt kova hinta”
Mielipide | 28.1.2026 10:38
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu saatava pysyväksi
Mielipide | 28.1.2026 9:58
Lukijalta: Kiinnostaako hallitusta lasten hoitoon pääsy?
Mielipide | 28.1.2026 9:46
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste