Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Historia
Kansallispukuja nähtiin paljon keskustanaisten vuosikokouksen lippumarssilla Porissa 10. kesäkuuta. (Kuva: Keskustanaiset)

Ruotsi-vaikutteita ja aatteellista vastarintaa: Näin syttyi suomalaisten kansallispukuinto

Annukka Kaarela 15.7.2023 8:00, muokattu 12.7.2023 12:53
a– a+
Historia

Tuossa menee Tuuteri, tuolla Sääksmäki, Jääski, Munsala ja Perä-Pohjola. Harjaantunut katsoja erottaa keskustan puoluekokouksen lippumarssilla, minkä pitäjän tai seudun kansallispukuja joukossa vilahtaa.  

Mutta puvuista voi nähdä muutakin. Filosofian tohtori Leena Elina Valkeapää kertoo Kansallispukujen kulttuurihistoria -kirjassaan, ettei samankaan paikkakunnan puku ole aina ollut samanlainen.  

Kansallispukuihin on vaikuttanut kulloisenkin aikakauden muoti ja käsitys hyvästä mausta. Esimerkiksi 1940-luvulla pukujen liiveistä ryhdyttiin tekemään tyköistuvia muotolaskosten avulla.  

Myöhemmin minihameiden tultua muotiin lyhenivät puolestaan kansallispukujenkin hameiden helmat.  

Valkeapään mukaan kansallispukuinnostus levisi Suomeen 1800-luvun jälkipuoliskolla Ruotsista.  

Sivistyneistö kiinnostui kansanperinteestä, jonka ajateltiin säilyneen ”puhtaimpana” maaseudulla.  Kärkenä oli kansanrunous, mutta sen lisäksi kerättiin ja tallennettiin rahvaan käyttämiä esineitä ja vaatteita.  

Ruotsalaiset esittelivät kansanpukujaan luonnollista kokoa olevien vahanukkien päällä jo vuonna 1855 Pariisin maailmannäyttelyssä. Myöhemmin Tukholmaan avattiin pysyvä näyttely, jossa nukkeja oli koottu erilaisiin todentuntuisiin miljöisiin.  

Suomessakin ylioppilaat innostuivat vastaavista dioraamoista ja eri osakunnat käynnistivät keruuretkiä kotiseuduilleen. Tuloksia esiteltiin kesällä 1876 Suomen ensimmäisessä yleisessä taide- ja teollisuusnäyttelyssä, jossa pukunukkeja piipahti ihailemassa itse keisaripari.  

1800-luvun lopulla kansan perinteisistä juhla- ja pyhävaatteista puhuttiin jo yleisesti kansallispukuina.

Puvut sopivat erinomaisesti esimerkiksi vastaperustettujen nuorisoseurojen ja kotiseutuyhdistysten tilaisuuksiin. Myös monet kuorot ja kansantanssiryhmät ottivat ne esiintymisasuikseen.  

Valkeapään mukaan pukujen käyttöä perusteltiin sekä käytännöllisillä että aatteellisilla syillä. Kansallispuku kävi julkisten tilanteiden puvuksi, mutta sitä saattoi käyttää myös parempana vaatteena kotioloissa.  

Väljyytensä ja kaksiosaisuutensa ansiosta se sopi mainiosti myös kävely- tai matkapuvuksi. Lisäksi sen avulla saattoi ottaa kantaa keisarikunnan venäläistämispolitiikkaa vastaan.  

– Kansallispuvusta tuli ilmaisukeino tilanteessa, jossa ilmaisua oli muuten rajoitettu. Puvun valmistamista ja siihen pukeutumista voi pitää jopa passiivisen vastarinnan muotona, Valkeapää kirjoittaa.  

Ensimmäiset kahdeksan kansallispukumallia julkaistiin Suomen Naisyhdistyksen Koti ja yhteiskunta -lehdessä vuosisadan vaihteessa. Mukana olivat muun muassa muinaiskarjalainen niin sanottu Aino-puku sekä Tuuterin, Houtskarin, Säkylän ja Lapväärtin puvut.  

Esitellyt puvut perustuivat lähinnä museokokoelmiin ja ne oli koonnut kansatieteilijä Theodor Schvindt. Schvindtin kuoltua hänen asemansa kansallispukujen johtavana asiantuntijana peri suomalais-ugrilaisen kansatieteen professori U.T.  Sirelius.  

Myös Sirelius pohjasi työnsä museoiden kokoelmiin. Hän painotti erityisesti kankaiden oikeita värisävyjä.  

Sireliuksen jälkeen alan johtohahmoksi nousi käsityöhistoriaan erikoistunut maisteri Tyyni Vahter. Hän laati lukuisia pukumalleja ja yhteistyössä Kansallismuseon kanssa myös hyväksyi paikkakunnilta tulleita ehdotuksia malleiksi.  

Valkeapään mukaan kansallispukujen kohdalla ikuisuuskysymys on ollut se, minkä verran pukuja saa muokata – vai saako ollenkaan.  

Sotien jälkeen ostopukujen suosio kasvoi ja niiden valmistus keskittyi alan suurimmalle yritykselle Helmi Vuorelma Oy:lle. Jotta hinnat voitiin pitää riittävän edullisina, täytyi yrityksen virtaviivaistaa tuotantoaan.  

Niinpä eri pitäjien puvut alkoivat muistuttaa yhä enemmän toisiaan. Ompelutekniikatkin yksinkertaistuivat.  

– Kansallispukujen yhteys alkuperäisiin vaatekappaleisiin oheni jatkuvasti, ja samalla niiden ainutlaatuisuus oli katoamassa, Valkeapää toteaa.  

Vuonna 1979 kuusi kansallispukuja käyttävää järjestöä perusti Kansallispukuneuvoston tilannetta ratkomaan.

Neuvosto ja sen asiantuntijaelimenä toimiva Kansallispukuraati on alusta asti pyrkinyt palauttamaan puvut mahdollisimman pitkälti museoiden alkuperäiskappaleita vastaaviksi.  

Periaatetta on noudatettu sekä uusia malleja laadittaessa että vanhoja tarkistettaessa. Sen seurauksena esimerkiksi käytetyt kankaat ovat muuttuneet paksummiksi, hameiden helmat pidemmiksi ja liivit monimuotoisemmiksi.  

Valkeapään mukaan kärkeen on noussut käsityön arvostus. Ihanteena on nyt puvun ompelu käsin.  

Ilmiön varjopuoli on se, että kasvaneiden työmäärien vuoksi ostopukujen hinnat ovat karanneet monien ulottumattomiin. Kalleimmista puvuista joutuu maksamaan jopa 10 000 euroa.  

Samalla on syntynyt ikään kuin kahden luokan pukuja, kun osa vanhoista malleista on läpikäynyt Kansallispukuraadin tarkastuksen ja osa ei.  

Valkeapään kirja kuvaa hyvin kansallispukujen käytön ja valmistuksen eri vaiheita. Erityisen onnistunut ratkaisu lukijan kannalta on se, että kirjailija kuljettaa läpi tekstin esimerkkitapauksena Sääksmäen pukua.  

Sääksmäen puvun historia juontaa juurensa vuoteen 1876, jolloin tilanomistaja Lennart Carlstedt lahjoitti Suomen Muinaismuistoyhdistykselle paikkakunnalta kerättyjä kansanomaisia vaatekappaleita. Näiden lahjoitusten pohjalta U. T. Sirelius kokosi myöhemmin Sääksmäen naisen pukumallin.  

Kaunis kukkakuosinen asu on nykyisin yksi tunnetuimmista naisten pukumalleista. Se nähtiin vuosikymmenten ajan Gustav Paulig Oy:n Paula-tytön yllä mainoksissa ja kahvipakkausten kyljissä.  

Kansallispukuraati ei kuitenkaan ole tarkistanut pukua, eikä se Valkeapään mukaan läpäisisi raadin seulaa. Tämä johtuu siitä, että Carlstedtin lahjoittamien vaatekappaleiden joukossa oli vain yksi oikeasti vanha, 1800-luvun alussa valmistettu vaate. Muut hyväntahtoinen tilanomistaja oli ompeluttanut. 

Valkeapää arvelee, että jos Sääksmäen naisen kansallispuku koottaisiin nyt, hameen malliksi otettaisiin tuntemattoman lahjoittajan vuonna 1896 Kansallismuseolle toimittama vaate, joka tiedetään aidosti vanhaksi.  

Empirelinjainen hame poikkeaa suuresti Carlstedtin teettämästä kukkakuosisesta liivihameesta. Tilanomistajan lahjoituksista tarkastettuun pukuun kelpuutettaisiin luultavasti vain vanha punainen röijy, joka ei nykyiseen asuun kuulu lainkaan.  

Toisaalta Valkeapää ei näe Sääksmäen pukumallin tarkistamiseen mitään erityistä syytä. Nykyinen puku on osoittautunut elinvoimaiseksi ja sille on kertynyt poikkeuksellisen monipuolinen kulttuurihistoria.  

– Satavuotiaalla kansallispukumallilla on vahva olemassaolon oikeus ja oma paikka kansallispuvun historiassa ja nykyhetkessä, pukujen rentoon käyttöön kannustava kirjailija toteaa.  

Leena Elina Valkeapää: Kansallispuvun kulttuurihistoria. Vastapaino, 216 s.  

Juttu on alun perin julkaistu Suomenmaan aikakauslehdessä toukokuussa 2023.

Lue myös

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – "pula-ajan säästöjenkki" valloitti myös Suomen soratiet

Sotien jälkeen Suomessa oli huutava pula valuutasta, ja auton ostoon tarvittiin tuontilisenssi. Menneiden...
13.6.2026 21:20

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

Britanniassa juhlittiin kuninkaan syntymäpäiviä, Ruotsissa hallitsijaparin kultahäitä.
13.6.2026 18:09

Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi

Yön aikana voi sataa ja tuulla runsaastikin.
13.6.2026 17:23

Aihetunnisteet

Historia kansallispuku Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Museoautot välttyvät paalaukselta – keskustameppi Katri Kulmuni kiittelee autoharrastajia aktiivisuudesta
Uutiset | 12.6.2026 12:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Israel jatkoi hyökkäyksiään Etelä-Libanoniin
Uutiset | 13.6.2026 13:04
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste