Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”

14.3.2026 21:42
Lue lisää 
Politiikka
Taloudessa menee päin mäntyä, summaa keskustan Markus Lohi. Lohi kuvattuna keskustan puoluevaltuuston kokouksessa 26. huhtikuuta 2025. (Kuva: Jari Laukkanen)

Rahaa on? Löysikö hallitus keskustan sarkastisen fläppitaulun, Markus Lohi kysyy

Pauliina Pohjala 19.5.2025 17:50, muokattu 20.5.2025 8:46
a– a+
Politiikka

Oppositiopuolue keskusta näkee räikeän ristiriidan siinä, että kokoomus ja muut hallituspuolueet lupasivat lopettaa Suomen velkaantumisen, mutta velan määrä on vain kasvanut.

Siksi keskusta tekee hallitukselle välikysymyksen epäonnistuneesta velka- ja talouspolitiikasta.

– Hallitus on epäonnistunut itse asiassa kaikilta osin, eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja ja keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi sanoo.

Lohen mukaan hallitus ei voi syyttää nykytilanteesta kaukaista finanssikriisiä saati edellistä Sanna Marinin (sd.) hallitusta, jossa keskusta oli mukana.

– Marinin haukutun hallituksen viimeisenä kokonaisena vuonna 2022 Suomen julkisen talouden alijäämä oli 0,8 prosenttia bruttokansantuotteesta, Lohi muistuttaa.

– Nyt ollaan neljän prosentin huonommalla puolella, ihan järkyttävissä luvuissa, ja velkaannutaan Euroopan maista nopeiten.

Lohi muistuttaa, että hallitus lupasi myös 100 000 uutta työpaikkaa. Niiden sijaan Suomi on menettänyt noin 50 000 työpaikkaa.

Hallituksen linjanmuutos ällistyttää keskustassa. Huhtikuun puoliväliriiheensä saakka hallitus korosti leikkausten ja säästöjen välttämättömyyttä, mutta yhtäkkiä tehtiinkin mittavia veronkevennyksiä.

Lohen mieleen tulevat kevään 2019 hallitusneuvottelut, joita käytiin Antti Rinteen (sd.) johdolla. Keskustan ryhmähuoneen fläppitauluun kirjoitettiin huumorimielessä teksti ”rahaa on”.

– Tulee kyllä mieleen, että hallitus on nyt löytänyt tämän fläppitaulun ja luullut, että se on totta, vaikka meille se oli sarkasmia, Lohi leukailee.

Toisena vaihtoehtona Orpon hallituksen talouspolitiikan suunnanmuutokselle Lohi tarjoaa sitä, että hallitukseen iski paniikki.

– Taloudessa menee päin mäntyä, mutta käsien piti heilua joka tapauksessa.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.), valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) eduskunnan suullisella kyselytunnilla Helsingissä 26. syyskuuta 2024. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Yritysten maksama yhteisöverokanta lasketaan puoliväliriihen päätöksellä 20 prosentista 18 prosenttiin vuoden 2027 alussa. Se vähentää verotuloja yli 800 miljoonalla eurolla vuodessa.

Lohi ei ymmärrä päätöstä eikä usko sen tuottavan hallituksen toivomaa talouskasvua.

– Isossa kuvassa se on erittäin kallis ja tehoton toimi, Lohi sanoo.

– Se on myös erittäin vahingollinen toimi, koska sen nostaminen takaisin on todella vaikeaa. Toimintaympäristön pitäisi olla vakaa, eikä tässä asiassa voida humpata edestakaisin, keskustapoliitikko jatkaa.

Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n tuoreen kyselyn mukaan yritysten enemmistökin pitää yhteisöveron laskun vaikutuksia investointi- ja kasvuaikomuksiin neutraaleina.

– Tämä ja muutama muu erittäin huono veronalennuspäätös maksaa meille noin miljardin joka vuosi, ja sen takia otetaan lainaa. Siinä ei ole mitään järkeä, Lohi sanoo.

Työn verotuksen keventämistä Lohi kannattaa, mutta keskituloisen palkansaajan ”mopen osa” häntä harmittaa.

– Jos sattuu kuulumaan liittoon ja omistamaan työsuhdepyörän, ei käytännössä jää mitään etua, Lohi toteaa veropäätösten yhteisvaikutuksista.

– Tämän olisi voinut hoitaa fiksummin niin, että keskituloisille olisi jäänyt enemmän.

Lohi ihmettelee työsuhdepyörien verovapauden poistoa. Pyöräily tutkitusti vähentää sairauspoissaoloja töistä.

– Miljardi laitetaan tehottomiin toimiin, mutta poistetaan tällainen pieni asia, jolla on ollut iso ohjausvaikutus, Lohi hämmästelee.

– Enemmän tulee varmasti kansantaloudelle haittaa kuin hyötyä siitä, että ihmisiä ei kannusteta liikkumaan.

Hallituksen toimet menivät pieleen heti hallituskauden aluksi, Lohi ruotii.

– Unohdettiin kasvutoimet ja tehtiin veronkiristyksiä arvonlisäveroon, mikä kurjisti yritysten tilannetta. Kotitalousvähennystä leikattiin reilusti ja luottamus talouteen mureni.

– Ihmiset alkoivat arkailla kuluttamista. Koko homma sakkasi, Lohi sanoo.

Hän ei ymmärrä sitäkään, että kaiken tämän päälle suutettiin ammattiliitot ja palkansaajat.

– Ymmärrän työelämäuudistusten tarpeen, mutta niissä olisi voinut olla maltillisempi eikä rakentaa näin jyrkkää vastakkainasettelua. Silloin kun on vaikeaa, ei pitäisi ajaa suomalaisia toisiaan vastaan.

Lohen mukaan nyt olisi erityisen tärkeää parantaa sosiaali- ja terveyspalveluiden tuottavuutta. Näihin palveluihin menee jatkuvasti enemmän rahaa, kun väestö ikääntyy.

– Tässä on yksi tärkeimmistä asioista, joihin pitäisi kiinnittää huomiota. Valtakunnan tasolta pitäisi johtaa prosessia, jossa karsitaan kaikki sellaiset toiminnot, jotka eivät lisää ihmisten hyvinvointia ja terveyttä.

Lohi kehottaa käymään läpi esimerkiksi sen, tehdäänkö turhia tutkimuksia, mihin lääkärin työpanos laitetaan ja käytetäänkö Kela-korvaukset tehokkaasti.

– Hallitushan on keskittynyt tekemään vain mekaanisia leikkauksia, jotka eivät ole parantaneet yhtään sitä tuottavuutta. Tämä on laiminlyöty tällä vaalikaudella samaan aikaan, kun velkalaiva on jo uppoamassa.

– Jos nämä eivät jo ole riittäviä syitä välikysymykseen, niin mitkä sitten, Lohi kysyy.

Lue myös

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta

Oululainen nettipoliisi Lauri Nikula, 42, pyrkii vuoden päästä kolmatta kertaa eduskuntaan. – Kolmas kerta...
15.3.2026 7:00

Tutkijat varoittavat "tekoälypsykoosista" – Näin syntyy "pahin skenaario"

Ensimmäinen ”tekoälypsykoosia” käsittelevä laaja tieteellinen katsaus osoittaa, että tekoälyllä toimivat chatbotit voivat rohkaista...
14.3.2026 21:42

Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona "laajamittainen siirtolaisuus"

Saksan liittokansleri Friedrich Merz julisti vielä viime viikolla olevansa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin...
14.3.2026 21:38

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Hamas pyytää Irania lopettamaan naapurimaihin iskemisen
Uutiset | 14.3.2026 9:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 21:32
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste