Pohjois-Korea määräsi kansalaisensa vessatalkoisiin
Pohjois-Korean viranomaiset ovat määränneet maaseudulla asuvia kansalaisia purkamaan ulkovessansa hygieniatason parantamiseksi, kertoo Radio Free Europe (RFE).
Lisäksi julkinen valta haluaa kansalaisten rakentavan yhdessä julkisia käymälöitä – omalla kustannuksellaan.
Kansalaiset ovat kuitenkin nousseet vastarintaan, sillä heidän mukaansa yhteiset vessat ovat sotkuisempia kuin perheiden omat kuivakäymälät.
Uusinta määräystä pidetään kohtuuttomana myös siksi, että ihmisten mielestä olennaisempaa olisi keskittyä kohentamaan kansalaisten elinoloja esimerkiksi nykyisiä asuintaloja korjaamalla.
– Ihmisillä ei ole riittävästi ruokaa, koska koronavirus on vaikeuttanut elämää. He elävät vuotavissa taloissa, eikö heillä ole mahdollisuutta korjata rakennuksia, Deokcheonin kaupungissa elävä RFE:n lähde kertoo.
Pääkaupunki Pjongjangin ulkopuolella vain harvoilla perheillä on käytössään kunnolliset, omat käymälät.
On yleistä, että kerrostaloasunnoissa elävät jakavat wc:n naapureidensa kanssa. Maaseudulla ulkovessat on rakennettu erilleen asuinrakennuksista.