Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Henkilö
Varapuheenjohtajaksi pyrkinyt Petri Roininen puhui keskustan puoluekokouksessa Jyväskylässä lauantaina 15. kesäkuuta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Petri Roininen tuli ryminällä keskustaan – Mitä 60 vuotta täyttävä talousvaikuttaja aikoo seuraavaksi?

Vielä melko tuore keskustapuurtaja kirkastaisi puolueen viestiä talouskasvun, yrittäjyyden ja asumisen osalta
Lauri Heikkilä 26.6.2024 8:00, muokattu 25.6.2024 15:57
a– a+
Henkilö

Matka jatkuu. 60 vuotta täyttävä Petri Roininen ei koe olevansa tienhaarassa vaan pikemminkin jatkamassa tutulla tiellä.

– Jos ajattelee niinistömäistä 75 vuoden eläkeikää, niin sitä ennen on neljät eduskuntavaalit, neljät kuntavaalit, neljät aluevaalit ja kahdeksan puoluekokousta.

Roininen on vaikuttanut keskustassa vasta reilun vuoden, mutta ehtinyt olla jo monessa mukana ja hankkia puolueväen luottamusta. Euroopan parlamentin vaaleissa hän sai 2757 ääntä. Jyväskylän puoluekokouksessa kesäkuun puolivälissä hän pyrki puolueen varapuheenjohtajaksi tulematta kuitenkaan valituksi.

– Olen äärimmäisen kiitollinen, että 558 puoluekokousedustajaa kannatti minua varapuheenjohtajaksi.

Vantaalla kasvanut ja Helsingissä asuva Roininen uskoo, että keskusta alkaa menestyä kun se löytää tavan puhutella koko maata, niin maaseutua kuin kaupunkejakin. Viestin on oltava kokonaisvaltainen.

Kasvun viesti on tällainen teema, ja Roininen onkin pitänyt sitä esillä aktiivisesti.

– Jos viimeisen kuudentoista vuoden aikana olisi ollut talouskasvua, nyt ei käytäisi keskustelua soteleikkauksista.

Kaiken keskiössä on kuitenkin oltava ihminen.

– Aivan sama, mikä politiikan osa-alue on kysymyksessä, sitä pitää katsoa ihmisen näkökulmasta. Nyt asioita katsotaan kovin usein järjestelmän näkökulmasta, Roininen pohtii.

– Esimerkiksi perussuomalaiset oli ihmisen näkökulmasta katsova puolue, mutta nyt siitä on tullut tavallaan valtionhoitajapuolue. Keskustalla on mahdollisuus ottaa ihmisen näkökulma omakseen uudelleen.

Petri Roininen on vaikuttanut monissa järjestöissä, ja myös eri puolueissa. Nyt koti on löytynyt keskustasta, ja hän on luvannut tukea puoluejohtoakin ”missä tarvitsee”. Eurovaaliehdokas Roininen puhui keskustan Etelä-Savon piirin vuosikokouksessa toukokuussa. (Kuva: Annika Hagman)

Keskustan paikka on suurten puolueiden ja hallituspuolueiden joukossa, Roininen korostaa. Kasvun lisäksi hän uskoo, että asuminen ja yrittäjyys ovat teemoja, jotka keskustan pitäisi ottaa paremmin omikseen.

Itsekin yrittäjä, Investors Housestakin tunnettu Roininen on johtanut Suomen Yrittäjien kasvu- ja kansainvälisyysvaliokuntaa jo seitsemän vuotta. Hän tuntee sektorin ja yritysten haasteet.

– Kaksi kolmesta yrittäjästä on yksinyrittäjiä. Ansiot ovat matalat, ja nyt hallitus vieläpä kiristää heidän verotustaan, suorastaan kurittaa yrittäjiä. Kasvuhakuisten yritysten määrä on puolittunut kymmenessä vuodessa, ja se on juurisyy talouden ongelmiin.

– Ensimmäisen työntekijän palkkaaminen on valtava riski. Samankokoinen, kuin jos ostaisi sijoitusasunnon. Jos maksaa työntekijästä vaikkapa sata tonnia vuodessa, ja jos tämän kanssa ei onnistu, niin sata tuhatta meni. Jos miettii vaihtoehtona sijoitusasunnon ostamista, se asunto on vielä vuoden päästäkin. Tällä tavalla moni ostaa mieluummin jotain passiivista kuin kehittää liiketoimintaa, Roininen harmittelee.

Kuntavaaleissa keskusta voisi tehdä asumisesta ison teeman.

– Kukaan ei ole koskaan kunnolla ottanut sitä kuntavaaleissa teemaksi. Asumisasiat kuitenkin ovat polarisoituneet. Kasvukeskuksissa asunnot ovat liian kalliita ja muuttotappioalueilla kauppa-arvo hiipuu hiipumistaan. Tähän tarvitaan tuoretta tulokulmaa. Asuminen puhuttelee kaikkia ihmisiä joka päivä.

Roininen kokee luonteenpiirteenään tietynlaisen ”maratoonarimaisen” tavoitteellisuuden. Hän on tehnyt monenlaisia, ei aina kovin helppoja asioita, mutta kova yrittäminen on tuottanut onnistumisia.

Erityisen tärkeä on tietysti perhe. Avioliitto on kestänyt 26 vuotta ja parilla on kaksi juuri aikuistunutta lasta.

Oppia lannistumattomuuteen tuli varmasti myös lapsuudenkodista Vantaan Hakunilasta.

– Isä on yksinhuoltajaäidin lapsi, Karjalan evakkoja. Kaikki jäi rajan taakse, ja elämä piti alkaa uudelleen tyhjästä.

Suomessa Roininen pitää erityisen hienona asiana mahdollisuuksien tasa-arvoa.

– Taustaani vasten arvostan sitä hirveästi. Mahdollisuuksien tasa-arvoa ei saa hukata, hän painottaa.

– Vaimoni on japanilainen, ja olen perehtynyt aika huolellakin 90-luvulta asti japanilaiseen yhteiskuntaan. Siellä on valtavan hienot piirteensä, mutta se on luokkayhteiskunta. Se, mihin sattuu syntymään, määrittelee hyvin pitkälle tulevaisuutta. Suomessa mahdollisuuksien tasa-arvo on aivan ykkösasioita.

Petri Roininen 7.3.2024
Petri Roininen kuvaa itseään maratoonarimaiseksi sekä urheilussa että muussa elämässä. Maratonjuoksuja on takana kolme ja puolimaratoneja sata. (Kuva: Santeri Lampi)

Maratoonarimainen mies on oikeastikin maratoonari. Takana on kolme maratonia ja noin sata puolimaratonia, jotka hän on juossut kuudella vuosikymmenellä 1970-luvulta alkaen. Liikunta ei 60-vuotiaallakaan ole kadonnut mihinkään, vaan jokainen aamu Roinisella alkaa 10–15 minuutin kuntopiirillä.

Keskiviikon syntymäpäivä kuluu yhteiskunnallisesti aktiiviselle luonteelle sopivasti Porin SuomiAreenassa. Siellä hän juhlistaa merkkipäivää tarjoamalla vaalien ydinporukalle illallisen.

– Kun täytin 18, oli juhannuspäivä, ja nyt on SuomiAreena. Oikein mukavasti osui.

Lue myös

Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa

Norjassa sataa keskimäärin paljon. Mereltä tuleva kosteus ja lämpö sekä kohoava maasto ovat...
2.8.2026 21:00

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle

Edes eläkkeitä ei voida sulkea säästökeskustelujen ulkopuolelle, Olli Kärkkäinen linjaa.
1.8.2026 17:41

Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi

Kaakkois-Suomen rajavartiosto kertoi lauantaina sulkeneensa toistaiseksi itärajan esteaidan riistaportteja afrikkalaisen sikaruton (ASF) vuoksi. Suomessa...
1.8.2026 17:20

Aihetunnisteet

asuminen kasvu Keskusta Petri Roininen Politiikka yrittäjyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Suviseurojen tarra-aktivistit liimasivat tarroja lasten selkiin ilman lupaa – ”Tämä on ehdottomasti väärin”
Uutiset | 1.8.2026 11:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Fifa vetäytyi rajua arvostelua herättäneestä hankkeesta
Uutiset | 1.8.2026 11:30
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste