Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Afrikkalainen sikarutto

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

5.8.2026 15:21
Lue lisää 
Ulkomaat
FBI:n elokuussa tekemä kotietsintä ex-presidentti Donald Trumpin Floridan kartanoon on lietsonut USA:n äärioikeistoon raivoon. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / SCOTT OLSON)

FBI nyt USA:n oikeiston vihan kohteena – aseistettu mies yritti hyökätä aluetoimistoon, agentit saavat tappouhkauksia

STT/Pertti Mattila 22.8.2022 14:00, muokattu 22.8.2022 14:50
a– a+
Ulkomaat

Yhdysvaltain liittovaltion poliisin FBI:n agentit ovat tottuneet kritiikkiin, mutta koskaan aiemmin viime vuosisadan aikana he eivät ole kohdanneet vastaavaa vihaa kuin nyt konservatiivien suunnalta. Näyttää siltä, että FBI:n elokuussa tekemä kotietsintä entisen presidentin Donald Trumpin Floridan kartanoon oli äärioikeistolle viimeinen pisara.

Perinteisesti FBI:ta on vieroksunut maan vasemmisto. Näin kävi etenkin 50-luvun kommunistivainojen ja 60-luvun kansalaisoikeusliikkeen aikoina. Konservatiivisena pidetty poliisi on nyt oikeiston hampaissa.

Yhdysvaltain historian ja politiikan väitöskirjatutkija Jani Kokko sanoo STT:lle, että FBI:n tutkinnat lähtevät ennen muuta siitä, mitä pidetään uhkana maan sisäiselle turvallisuudelle.

–  Aiemmin katsottiin, että uhkia olivat tietyssä mielessä kommunismi ja kansalaisoikeusliike. Nyt uhka sen sijaan tulee poliittisesta oikeistosta, tietyiltä valkoista ylivaltaa kannattavilta ryhmiltä ja uusnatseilta. Tämä on ehkä saanut tilanteen näyttämään siltä, että FBI on politisoitunut vasemmistolaiseksi. Mielestäni liittovaltion poliisi ei kyllä sitä ole, Jyväskylän yliopiston tutkija linjaa.

Moni taho on nähnyt suhtautumisessa virastoon tapahtuneen muutoksen hyvin jyrkkänä.

–  Maailma on kääntynyt ylösalaisin, arvioi Kenneth O’Reilly, FBI:hin perehtynyt ja eläkkeellä oleva Alaskan yliopiston historioitsija uutistoimisto AFP:lle.

O’Reillyn mukaan FBI on historiallisesti ollut ”syvästi konservatiivinen” instituutio.

Tilanne kärjistyi viimeistään sen myötä, kun Trump tuomitsi kotietsintänsä jälkeen FBI:n korruptoituneeksi ja fasistiseksi. Edustajainhuoneen republikaani Paul Gosar kiirehti julistamaan, että liittovaltion poliisi ”on tuhottava”.

Presidentiksi aiemmin pyrkinyt senaattori Marco Rubio puolestaan vertasi FBI:tä marxilaisen diktatuurin salaiseen poliisiin.

Hyökkäys ei ole jäänyt pelkästään uhon ja uhkausten tasolle. 11. elokuuta aseistettu 42-vuotias mies yritti hyökätä FBI:n haaratoimistoon Cincinnatissa.

Hän oli sitä ennen kirjoittanut somessa, että ihmisten pitäisi ”tappaa FBI:n edustajat näitä kohdatessaan”. Mies ei AFP:n mukaan päässyt toimistoon, ja poliisi ampui hänet myöhemmin kuoliaaksi.

Päivää myöhemmin 46-vuotias mies pidätettiin Pennsylvaniassa samankaltaisesta uhkauksesta.

–  Jos työskentelet FBI:lle, ansaitset kuoleman, hän kirjoitti sosiaalisessa mediassa.

FBI on ottanut vihanpurkaukset vakavasti. Esimerkiksi Washingtonissa poliisin päämajaa suojaamaan pystytettiin aidat.

Financial Timesin konkaritoimittaja Edward Luce varoitti, ettei hän ole tavannut missään poliittista voimaa, joka olisi nihilistisempi, vaarallisempi ja halveksittavampi kuin nykypäivän republikaanit.

–  Olen samaa mieltä. Ja minä olin CIA:n johtaja, vastasi tviitillä USA:n keskustiedustelupalvelun entinen johtaja, kenraali Michael Hayden.

Historiallisesti FBI:n toimintaan ja imagoon vaikutti Jani Kokon mukaan yli muiden liittovaltion poliisin pitkäaikainen johtaja J. Edgar Hoover (1895–1972).

–  Hänhän aloitti turvallisuuspoliisissa ja johti sitä sekä FBI:ta yhteensä 40 vuotta. Voi sanoa, että Hoover päätti FBI:n linjasta sekä siitä, mitä tutkitaan ja mistä näkökulmasta.

Kokon mukaan Trumpin presidenttikaudella nähtiin, ettei FBI ole mikään presidentin poliisi.

–  Tämä kävi ilmi esimerkiksi siinä, miten silloinen FBI:n johtaja James Comey toimi tietyissä tutkinnoissa.

Trump erotti Comeyn vaadittuaan tältä lojaalisuutta ja petyttyään vastaukseen.

Vaikka liittovaltion poliisi on kerännyt eri tahoilta vihamiehiä vuosikymmenten mittaan, pitkään se sai toimia vain vähäisellä riskillä. Se säilytti sekä kansan että poliitikkojen tuen.

–  FBI:n agentteja vastaan ei käytetty väkivaltaa, O’Reilly toteaa.

Vuonna 1995 tilanne muuttui. Hallituksen vastaiset ääriliikkeet tekivät Oklahoma Cityssä pommi-iskun liittovaltion toimistorakennukseen, jossa oli myös FBI:n aluepäämaja. 168 ihmistä kuoli.

Nykyinen FBI:n vastainen käänne juontaa juurensa Trumpin pitkästä taistelusta viraston selvityksiä vastaan. ​Erityisen raskauttavana ex-presidentti näyttää pitävän tutkimuksia, joiden kohteena on ollut satoja hänen kannattajiaan, jotka hyökkäsivät väkivaltaisesti Yhdysvaltain kongressin rakennukseen 6. tammikuuta 2021.

FBI tutkii nyt entistä presidentti Trumpia, joka oli vienyt erittäin salaisia asiakirjoja virkakautensa jälkeen omaan kotiinsa Floridan Mar-a-Lagoon.

Miten iso vaikutus tutkinnalla on Trumpin mahdollisuuksiin päästä seuraavissa vaaleissa republikaanien presidenttiehdokkaaksi, jos hän päättää lähteä kisaan? Kaatuuko Trumpin mahdollinen paluuhanke tähän?

–  Pitäisi tietää tarkemmin, mitä niissä löydettyjen 20 pahvilaatikon asiakirjoissa on. Jos siellä on esimerkiksi ydinaseisiin liittyviä asioita, niin onhan se aika raskauttavaa, Kokko arvioi.

On kuitenkin muistutettu, että Trump on selvinnyt kerta toisensa jälkeen skandaaleista, jotka kaataisivat muiden poliittisen uran. Tämän tuo esiin myös Kokko.

–  Tuskin kartanon ratsia katkaisee Trumpin pyrkyä presidenttiehdokkaaksi. Hän varmasti saa niin halutessaan ujutettua itsensä republikaanien esivaaliehdokkaiden joukkoon. Suuri kysymys olisi siinä tapauksessa, valitseeko puolue hänet ehdokkaakseen vai ei.

Suomalaistutkija muistuttaa, että Trumpin johdolla puolue hävisi viimeksi sekä presidentinvaalit että senaatin ja edustajainhuoneen vaalit. Hänen mukaansa republikaaneissa on nousussa muita kärkipoliitikkoja, jotka saattavat hyvinkin haluta presidenttiehdokkaaksi jo 2024.

–  Heihin lukeutuvat esimerkiksi Floridan kuvernööri Ron DeSantis ja Texasin kuvernööri Greg Abbott. Totta kai Trumpin kartanoon tehty ratsia antaa lisää pontta mahdollisille haastajille.

Trumpin ote puolueestaan on silti yhä tiukka. Tästä todistaa, että useiden häntä vastaan nousseiden poliitikkojen ura näyttää päättyneen kongressissa.

Yksi heistä on Liz Cheney, joka hävisi Trumpin puoltamalle ehdokkaalle Wyomingin esivaaleissa.

Cheney saattaa kuitenkin olla vielä uhka: hän kertoi harkitsevansa pyrkimistä presidentiksi riippumattomana ehdokkaana vuoden 2024 vaaleissa, jos Trump on ehdolla.

–  Olisi tietysti lottovoitto demokraattipuolueelle, jos republikaanien ääniä jakautuisi kahdelle ehdokkaalle, Kokko sanoo.

Lue myös

The Times: FBI takavarikoi Trumpin passit – Golf-matka peruuntuu

Yhdysvaltain ex-presidentti Donald Trumpin kesäsuunnitelmat ovat menneet uusiksi, The Times -lehti kertoo. Trumpin oli...
16.8.2022 11:26

Trumpin kartanosta takavarikoitiin huippusalaisiksi luokiteltuja asiakirjoja – WSJ: Mukana tietoja muun muassa Ranskan presidentistä

Kotietsintä perustui epäilyihin puolustusasiakirjojen laittomasta säilytyksestä
13.8.2022 11:00

75 vuotta sitten: CIA:n menneisyydestä löytyy natseja, seksikuvilla kiristystä, huumekauppaa ja diplomaattisia selkkauksia

Yhdysvaltain keskustelutiedustelupalvelu CIA (Central Intelligence Agency) syntyi 75 vuotta sitten sodanaikaisen strategisen tiedustelun...
25.7.2022 22:00

Aihetunnisteet

Donald Trump FBI republikaanit Ulkomaat Yhdysvallat äärioikeisto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta
Uutiset | 5.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
MTV: Nämä eleet voivat paljastaa valehtelijan
Uutiset | 5.8.2026 21:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste