Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”

1.10.2026 19:04
Lue lisää 
Yhdysvallat
Erityislähettiläs Steve Witkoff puhui medialle Valkoisen talon edustalla 6. maaliskuuta. (Kuva: Mandel Ngan / AFP / Lehtikuva)

Paljastus: Kohutussa Signal-ryhmässä mukana ollut Witkoff oli Moskovassa keskustelun aikana

Witkoffin ja Putinin tapaaminen oli käynnissä, kun CIA:n johtaja paljasti ryhmächatissa aktiivisen tiedustelu-upseerin nimen, CBS News kertoo
Katariina Lankinen 26.3.2025 21:44, muokattu 26.3.2025 22:26
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin Ukrainan ja Lähi-idän erityislähettiläs Steve Witkoff oli Moskovassa, kun hänet liitettiin kohuttuun Signal-ryhmäkeskusteluun, jossa Trumpin hallinnon johtavat viranomaiset keskustelivat Yhdysvaltain arkaluontoisista sotilaallisista suunnitelmista Lähi-idässä.

Ryhmään oli vahingossa liitetty myös The Atlantic-lehden päätoimittaja Jeffrey Goldberg, joka kertoi asiasta maanantaina julkaisemassaan kirjoituksessa.

CBS News selvitti Witkoffin aikataulun lennonseurantasivusto FlightRadar24:n lentotietojen sekä venäläisten tiedotusvälineiden julkaisemien uutisraporttien pohjalta. Witkoff oli Venäjällä tapaamassa presidentti Vladimir Putinia.

Hän saapui Moskovaan pian puolen päivän jälkeen paikallista aikaa 13. maaliskuuta. Noin 12 tuntia myöhemmin hänet lisättiin Signal-viestipalvelussa ”Houthi PC Small Group” -nimiseen keskusteluryhmään yhdessä muiden Trumpin hallinnon korkeiden virkamiesten kanssa.

Ryhmässä keskusteltiin välittömästä sotilasoperaatiosta Jemenin huthikapinallisia vastaan. Yhdysvaltain kansallinen turvallisuusneuvosto vahvisti CBS Newsille maanantaina, että ryhmäkeskustelu ”näyttää olevan autenttinen”.

Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegseth kiisti lähettäneensä viestiryhmään ”sotasuunnitelmia”. Goldbergin mukaan Hegseth valehtelee.

– Hän tekstasi hyökkäyssuunnitelmia. Milloin kohteisiin hyökättäisiin; miten niihin hyökättäisiin; keitä kohteissa oli; milloin seuraava hyökkäysaalto tapahtuisi, Goldberg listasi CNN:lle. Keskiviikkona The Atlantic julkaisi koko viestiketjun todistaakseen Hegsethin väitteen vääräksi.

Kaksi ryhmäkeskustelun jäsentä, kansallisen tiedustelupalvelun johtaja Tulsi Gabbard ja keskustiedustelupalvelu CIA:n johtaja John Ratcliffe, saapuivat senaatin tiedustelukomitean eteen tiistaina ennalta suunniteltuun kuulemiseen koskien maailmanlaajuisia turvallisuusuhkia.

Ratcliffe myönsi kuulemisessa osallistuneensa Signal-keskusteluun. Hän ja Gabbard kuitenkin kielsivät, että viestiketjussa olisi julkaistu salassa pidettävää tietoa.

Goldbergin mukaan Ratcliffe nimesi Signal-chatissa aktiivisen CIA:n tiedustelu-upseerin kello 17.24 Yhdysvaltain itäistä aikaa, mikä oli Venäjällä juuri puolenyön jälkeen.

Witkoffin lento lähti Moskovasta vasta noin kello kahdelta paikallista aikaa. Putinin entisen neuvonantajan ja läheisen liittolaisen Sergei Markovin mukaan Witkoff ja Putin tapaaminen Kremlissä jatkui kello 1.30:een saakka.

Kreml tai Valkoinen talo eivät ole vahvistaneet Witkoffin ja Putinin tapaamisen ajankohtaa. Valkoinen talo ei vastannut CBS Newsin kysymyksiin tapaamisesta tai siitä, oliko Witkoffilla laitteensa mukana Kremlissä.

CBS Newsin mukaan on epäselvää, käyttikö Witkoff Signal-keskustelussa virallista työpuhelintaan vai henkilökohtaista laitettaan, ja oliko hänellä kyseinen laite mukana Venäjällä. Goldberg ei ole raportoinut Witkoffin osallistuneen itse keskusteluun Venäjällä ollessaan.

Signal tunnetaan yleisesti turvallisena viestialustana, mutta sen salaus ei ole läpäisemätön, CBS News kirjoittaa. Yhdysvaltain kansallinen turvallisuusvirasto NSA varoitti viime kuussa työntekijöitään Signalin haavoittuvuuksista.

NSA:n mukaan Signalin käyttö salaisen tiedon välittämisessä on tehnyt sovelluksesta kiinnostavan kohteen hakkereille. Viraston mukaan sen työntekijöiden ei tulisi käyttää hallinnon ulkopuolisia viestipalveluita, kuten Signalia tai Whatsappia, arkaluontoisten tietojen välittämiseen.

Viime kuussa Google Threat Intelligence Group varoitti, että useammat Venäjän valtiolliset toimijat ovat lisänneet ponnistelujaan murtaakseen Venäjän tiedustelupalveluja kiinnostavien henkilöiden käyttämät Signal-tilit.

Ukrainan johtava kyberpuolustustoimija Computer Emergency Response Team (CERT-UA) varoitti puolestaan viime viikolla käynnissä olevista hyökkäyksistä, jotka saivat vaarantuneet Signal-tilit lähettämään haittaohjelmia maan puolustusteollisuusyritysten työntekijöille ja Ukrainan asevoimien jäsenille.

CERT-UA:n julkaiseman muistion mukaan osa tietojenkalastelulinkkejä sisältäneistä viesteistä lähetettiin olemassa olevilta yhteyshenkilöiltä, ​​mikä lisäsi niiden avaamisen todennäköisyyttä.

Jotkut älypuhelinten kaappausmenetelmät eivät edes vaadi suoraa pääsyä laitteeseen, ohjelmisto- ja kyberturvallisuusyritys ESETin globaali kyberturvallisuusneuvoja Jake Moore kertoo CBS Newsille.

Yksi tunnetuimmista kyberuhkista viime vuosikymmenen aikana on ollut Pegasus, israelilaisen NSO Groupin kehittämä vakoiluohjelma, joka suunniteltiin etäasennettavaksi mobiililaitteisiin.

Se voi ottaa laitteen kameran, viestisovellusten, mikrofonien tai jopa näytön hallintaansa ilman, että käyttäjä edes tietäisi, että se on asennettu, Moore toteaa.

Lue myös

Signal-skandaali Yhdysvalloissa – Trump ilmoitti tukevansa neuvonantajiaan

Valkoinen talo kertoo, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tukee yhä kansallisen turvallisuuden tiimiään. Valkoisen...
25.3.2025 9:31

Trumpin neuvonantaja otti vastuun jättimokasta – Presidentti: Ei potkuja

Mike Waltz kiisti kuitenkin tietävänsä, miten Atlantic-lehden päätoimittaja pääsi mukaan Jemenin iskuja käsitelleeseen viestiryhmään.
26.3.2025 9:16

Anne Applebaum Trumpin erityislähettilään puheista: Näin KGB manipuloi ulkomaalaisia

Amerikkalais-puolalainen journalisti, Pulizer-palkittu tietokirjailija ja historioitsija Anne Applebaum näkee Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin...
24.3.2025 21:44

Aihetunnisteet

Ulkomaat Venäjä Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Stubb ehdotti Suomen ensimmäisen F-35 hävittäjän nimeksi Sisua
Uutiset | 1.10.2026 12:39
Venäjän lennokkeja osunut tärkeään siltaan Kiovassa
Uutiset | 1.10.2026 13:07
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä
Uutiset | 1.10.2026 16:42
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Seuraatko hiihtolajeja? Tämä sinun on hyvä tietää
Uutiset | 2.10.2026 22:01
2000-luvun suurimpiin kuuluvat ikäluokat ovat nyt parhaassa mopoiluiässä – Nämä toistuvat vahinkotilastoissa
Uutiset | 2.10.2026 21:56
Valvotko myöhään? Suomalaistutkimus toi huonoja uutisia iltavirkuille
Uutiset | 2.10.2026 21:41
Musiikkia kannattaa kuunnella leikkauksen jälkeen, sanoo tutkimus – Voi vähentää sekavuutta
Uutiset | 2.10.2026 21:31
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
G7-maat sopivat keinoista dieselin hinnan laskemiseksi
Uutiset | 2.10.2026 17:34
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Sakatin kaivoshankkeessa esitetyt Natura-korvaustoimet eivät riitä, arvioidaan lausunnoissa
Uutiset | 2.10.2026 15:54
Zelenskyi osallistui Helsingin turvallisuusfoorumiin videoyhteydellä
Uutiset | 2.10.2026 15:38
Keskusta kritisoi hallituksen EU-rahoituslinjaa epäselväksi
Uutiset | 2.10.2026 15:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Seuraatko hiihtolajeja? Tämä sinun on hyvä tietää
Uutiset | 2.10.2026 22:01
2000-luvun suurimpiin kuuluvat ikäluokat ovat nyt parhaassa mopoiluiässä – Nämä toistuvat vahinkotilastoissa
Uutiset | 2.10.2026 21:56
Valvotko myöhään? Suomalaistutkimus toi huonoja uutisia iltavirkuille
Uutiset | 2.10.2026 21:41
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste