Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Pääministeri Sipilä huolissaan Trumpin linjauksista – "USA:n aikeet irtaantua Pariisin ilmastosopimuksesta iso takaisku"

Suomenmaa 31.5.2017 15:54, muokattu 31.5.2017 16:51
a– a+
Pääministerin ilmoitus

Pääministeri Juha Sipilän kuvailee tuoreita uutisia USA:n aikeista irtaantua Pariisin ilmastosopimuksesta isoksi takaiskuksi.

– Olisi Suomen, Euroopan ja koko maailman etu, että USA pysyisi sitoutuneena Pariisin ilmastosopimukseen. Tässä asiassa kehitystä ei pysty muuttamaan silmiä ummistamalla, hän vakuutti jättäessään eduskunnalle ilmoituksen ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksista.

Pääministerin mielestä Suomen pitää löytää kumppaneita, että työ ilmastosopimuksen hyväksi ei pysähdy.
– Työ tulee olemaan hallituksen ja Suomen toimien kärjessä, niin Arktisessa neuvostossa kuin EU-ympyröissäkin, hän vakuutti.

Trumpin viime viikkoinen Euroopan-vierailu jätti Sipilän mukaan jälkeensä enemmän kysymyksiä kuin vastauksia.

Sipilä muistutti puheessaan Trumpin hallinnon korostaneen aikaisemmin Yhdysvaltojen sitoutumista Euroopan turvallisuuteen.

– Tätä ei Trumpilta itseltään viime viikon Nato-kokouksessa kuultu. Ilmeisesti sanomatta jättäminen jätti epävarmuuden tunteen ja viikonloppuna Saksan liittokansleri Merkel kuvaili rehellisesti tuntojaan. Suorasukaista lausuntoa ei pidä kuitenkaan dramatisoida, Sipilä tyyynnytteli.

Sipilän mukaan Yhdysvaltojen näkemys on jo pidempään ollut se, että eurooppalaisten Nato-maiden tulisi tehdä enemmän Euroopan turvallisuuden eteen.

– Se on ollut myös järjestön oma tavoite. Yhdysvaltain ulko- ja turvallisuuspolitiikan isossa kuvassa ei kuitenkaan ole nähtävissä suurta käännettä tai muutosta, hän ennakoi.

Sipilän mukaan käynnissä on ”yksi historian murrosvaiheista”.

– Tyypillistä näille murrosvaiheille on se, että monet kansainväliset pelisäännöt eivät entiseen tapaan toimi tai niitä ei kunnioiteta. Murrosvaiheet eivät myöskään kestä ikuisesti, vaan päättyvät väistämättä yhteisten pelisääntöjen vahvistamiseen tai uuden rakentamiseen. Tämän vuoksi historian murroskohdissa ei koskaan pidä luopua toivosta, Sipilä pohdiskeli.

Pääministeri kävi ilmoituksessaan läpi myös Euroopan turvallisuustilannetta.

– Krimin ja Itä-Ukrainan tilanteessa ei ole tapahtunut muutosta parempaan. Tästä syystä myös EU:n pakotepolitiikka jatkuu.

Sipilä korosti, että kahdenvälinen vuoropuhelu Venäjän kanssa olisi nyt olennaista.

– Kukaan ei voita siinä, että ongelmista ei puhuta, hän huomautti.
 
Sipilä sivusi puheessaan myös Turkin ja Syyrian suunnan merkitystä Euroopan turvallisuudelle.

– On selvää, että Turkilla on suuri merkitys Euroopalle. Se on nähty hyvin konkreettisesti muun muassa muuttoliikettä koskevassa yhteistyössä.

– Syyrian sota jatkuu seitsemättä vuotta. Terroristijärjestö Isisin toiminta varjostaa koko aluetta, ja heijastuu yhä huolestuttavammilla tavoilla myös eurooppalaisten maiden sisäiseen turvallisuuteen, hän painotti.
 
Puolustuspoliittisista yhteistyökuvioista pääministeri nosti esiin luonollisesti Suomen ja Ruotsin välisen kumppanuuden.

– Puolustusyhteistyö on edennyt suunnitelmien mukaan. Olemme yhdessä saavuttaneet erityisaseman Naton kumppaneina, ja olemme mukana järjestön Itämeren aluetta koskevissa keskusteluissa.

– Tästä hyvänä esimerkkinä on Suomen aloitteellisuus Itämeren ilmailuturvallisuuden kohentamisessa, joka on edesauttanut myös Naton ja Venäjän vuoropuhelua, Sipilä mainitsi.

Pääministeri vakuutti, että Nato-kysymyksessä hallituksen linja on edelleen sama kuin hallitusohjelmaa tehtäessä.

– Suomi on sotilasliittoon kuulumaton maa, joka toteuttaa käytännönläheistä kumppanuutta Naton kanssa ja ylläpitää mahdollisuutta hakea Nato-jäsenyyttä.

EU:n ja Naton yhteistyö on saanut Sipilän mukaan hyvän lähdön järjestöjen yhteisjulistuksesta viime heinäkuulta.

– Olemme itse tukeneet tämän yhteistyön syventämistä hyvin konkreettisella tavalla perustamalla EU- ja Nato-maita yhdistävän hybridiosaamiskeskuksen Suomeen.

Britannia on ollut ja tulee olemaan jatkossakin Suomelle tärkeä kumppani.

Pääministeri Juha Sipilä

Pääministeri korosti Britannian EU-eron vaikuttavan monin tavoin myös Suomeen.

– Suomi on ajanut linjaa, joka turvaisi etumme ja samalla suojelisi unionia. Voittajia tässä prosessissa ei ole. Britannia on ollut ja tulee olemaan jatkossakin Suomelle tärkeä kumppani.

Sipilä totesi, että Britannian kansanäänestyksen jälkimainingeissa 27 jäsenvaltion päämiehet käynnistivät poliittisen pohdinnan EU:n kehittämisestä. Se saatettiin päätökseen maaliskuussa Roomassa antamalla julistus EU:n tulevaisuudesta.

–  Olemme tyytyväisiä yhtenäisyyteen, jolla EU27 on valmisteluissa edennyt, hän muistutti.
 
EU:n tulevaisuustyön osalta päähuomio on Sipilän mukaan nyt konkreettisissa kehittämishankkeissa.

– Keskiössä ovat Rooman julistuksen linjausten mukaisesti neljä pääpainopistealuetta: talouskasvu, sosiaaliset kysymykset, turvallisuus ja globaalit haasteet.

Esimerkiksi muuttoliikkeen hallinta ja siihen vastaaminen on Sipilän mukaan yksi keskeisimmistä globaaliongelmista.

– Meidän on kyettävä vaikuttamaan entistä tehokkaammin muuttoliikkeen perimmäisiin syihin, kehitettävä rajaturvallisuutta ja edellytettävä kaikilta jäsenmailta oikeasuhtaista osallistumista taakanjakoon.

Jatkuvista haasteista huolimatta Sipilä pitää tärkeänä, että Suomi on EU:n uudistamistyössä aktiivisesti mukana.

– Suomi ei ole sivustakatsoja, vaan aktiivinen vaikuttaja. On tärkeää, että aktiivisella ulko- ja turvallisuuspolitiikalla teemme oman osamme vakaamman, turvallisemman ja oikeudenmukaisemman maailman rakentamiseksi.

– EU:n tulevaisuuspohdinnan lähtökohta on ollut se, että perussopimusmuutoksista ei tässä vaiheessa keskustella.

–  Edellytykset toiminnan tehostamiselle ovat olemassa ilman vuosia, jopa vuosikymmentä kestävää prosessia. Esimerkiksi määräenemmistöpäätöksentekoa voisimme jo nyt hyödyntää laajemmin, hän totesi.

Euroopan unionia on Sipilän mukaan kehitettävä ennen kaikkea yhtenäisyyttä vaalien.

– Tarvittaessa unionissa voidaan kuitenkin edetä myös eritahtisesti. Niissäkin tilanteissa on noudatettava perussopimusten määräyksiä ja pidettävä ovet auki kaikille jäsenvaltioille.

–  Suomi on mukana kaikissa olennaisissa EU-hankkeissa silloin, kun se on maamme edun ja vaikutusvallan kannalta perusteltua, pääministeri vakuutti eduskunnalle.

Lue myös

Mediat: Yhdysvallat vetäytymässä Pariisin ilmastosopimuksesta – Trump ilmoittaa päätöksensä lähipäivinä

Yhdysvallat on vetäytymässä Pariisin ilmastosopimuksesta. Asiasta kertovat ABC News, uutiskanava CNN ja Axios-verkkomedia. Presidentti...
31.5.2017 16:31

Soini USA:n ilmastosopimuserosta: "Mököttäminen ei auta, pitää tehdä yhteistyötä"

Ulkoministeri Timo Soini (ps.) sanoo, että Yhdysvallat voidaan mahdollisesti saada takaisin mukaan ilmastotalkoisiin...
31.5.2017 17:28

Aihetunnisteet

Eduskunta ilmoiutus sipilä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
Toimittajalta | Taloutta voi piristää enää vain Orpon hallituksen lopun lähestyminen
Uutiset | 23.12.2025 11:09
Lipeäkala pitää yhä pintansa joulupöydissä, vaikka suosio hiipuu – norjalaiset popsivat paremmat raaka-aineet itse
Uutiset | 24.12.2025 7:35
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00
Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Lipeäkala pitää yhä pintansa joulupöydissä, vaikka suosio hiipuu – norjalaiset popsivat paremmat raaka-aineet itse
Uutiset | 24.12.2025 7:35
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
15:25, 28/12/2025
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0028/12/2025
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 18 Km/h 73 % 1030 hPa 0 mm/h
Today 21:0028/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 81 % 1030 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0029/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 10 Km/h 86 % 1029 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0029/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 11 Km/h 83 % 1028 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0029/12/2025
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 9 Km/h 84 % 1028 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste