Orpo: Vaalitulos osoittaa vahvaa luottamusta kokoomuksen politiikalle
Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon mukaan puolueen vaalitulos osoittaa, että puolueen tekemälle politiikalle kunnissa ja hyvinvointialueilla on annettu vahva luottamus.
– Olen niin ylpeä niistä ihmisistä, jotka ovat tämän viimeisen neljän vuoden aikana olleet kantamassa vastuuta. Sille politiikalle kunnissa, hyvinvointialueilla on annettu vahva luottamus tänään, Orpo sanoi kiitospuheessaan vaalivalvojaisissa Helsingin Bottalla.
Valvojaisyleisö palkitsi Orpon raikuvin aplodein, minkä jälkeen hän kiitti niin äänestäjiä kuin vaalityötä tehneitä. Orpo käänsi puheen myös hallituspolitiikkaan.
– Siitä huolimatta, että meitä on siitä arvosteltu, haastettu joka päivä, meidän kannatus kestää.
Hän lisäsi, että eduskuntavaalit käydään kahden vuoden päästä ja hallituksen työ on vielä kesken.
Orpo vakuutti olevansa tyytyväinen alue- ja kuntavaalien tulokseen, vaikka puolue menettää suurimman puolueen paikan.
– Kaiken vastuunkannon keskellä me olemme kasvattamassa kannatusosuuttamme kuntavaaleissa, ja aluevaaleissa meidän kannatus on pysymässä yli 20:n, mikä on vähintään hyvä tulos vastuunkannon keskellä.
Puheenjohtaja lupasi, että puolueen luottamushenkilöt tekevät kokoomuksen arvojen mukaista kuntapolitiikkaa.
Orpo ei osannut vielä selittää kokoomuksen kannatuksen laskua suurissa kaupungeissa. Puolue menetti pormestarinpaikkansa Turussa ja Tampereella.
– Täytyy analysoida, onko siellä jotakin isompaa siirtymää taustalla. Siinäkin isossa kuvassa kokoomus on pitänyt aika hyvin omat asemansa, Orpo sanoi tiedotustilaisuudessa loppuillasta.
Yhdeksi syyksi Orpo pohdiskeli kuntavaalien laskenutta äänestysprosenttia.
– Selvää on se, että SDP onnistui paremmin. Mutta me pidettiin asemamme aika paljon.
Orpon mukaan kokoomuksen kyky tehdä vaaleja ei ole hävinnyt mihinkään, minkä osoittaa hyvä tulos kovasta hallituspolitiikan kritiikistä huolimatta.
Vaalivalvojaisista Orpo kertoi jatkavansa matkaa grillin kautta nukkumaan. Maanantaina koittaa arki ja Turun kaupunginvaltuuston kokous.