Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Aikuiskoulutustuki
Työministeri Arto Satosen mukaan aikuiskoulutustuen tuottamat hyödyt eivät riitä kattamaan siitä aiheutuvia kustannuksia. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Oppositio haukkui hallituksen lyttyyn aikuiskoulutustuen lakkauttamisesta – "Aivan päinvastainen suunta kuin mihin pitäisi mennä"

”Hallitus on jälleen kerran toteuttamassa leikkauspolitiikkaa, jonka kärsijöiksi joutuvat pääasiassa naiset.”
STT-Tuomas Savonen, Suomenmaa 21.2.2024 19:14, muokattu 21.2.2024 19:33
a– a+
Aikuiskoulutustuki

Oppositiopuolueet höykyttivät hallitusta aikuiskoulutustuen lakkauttamisesta keskiviikkona eduskunnassa, kun hallituksen asiaa koskevasta lakiesityksestä käytiin lähetekeskustelu.

Työministeri Arto Satosen (kok.) mukaan aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on osa hallituksen toimia, joilla pyritään lisäämään työllisten määrää sadallatuhannella tämän vaalikauden aikana. Samalla Suomi halutaan Satosen mukaan nostaa uralle, jossa työllisyysaste voi nousta 80 prosenttiin vuoteen 2031 mennessä.

– Valtiovarainministeriö on arvioinut aikuiskoulutustuen lopettamisen positiivisiksi työllisyysvaikutuksiksi 10 000, joka on kymmenen prosenttia koko hallituksen työllisyystavoitteesta, Satonen perusteli lakkauttamisesitystä.

Hallituksen lakiesitys kumoaisi aikuiskoulutusetuuksista annetun lain ja vuorotteluvapaalain. Hallituksen tavoitteena on, että uudet lait tulisivat voimaan tämän vuoden elokuun alussa.

– Esityksellä on merkittäviä vaikutuksia julkiseen talouteen. Aikuiskoulutustuen lakkauttamisen arvioidaan vähentävän julkisia menoja 175 miljoonalla eurolla vuodessa. Vuorotteluvapaan lakkauttamisen arvioidaan vähentävän julkisia menoja 27 miljoonalla eurolla vuodessa, Satonen listasi.

Samassa yhteydessä lakkautettaisiin ammattitutkintostipendi, mikä Satosen mukaan vähentäisi julkisia menoja 11,5 miljoonalla eurolla vuodessa.

Satosen mukaan aikuiskoulutustuen tuottamat hyödyt eivät riitä kattamaan siitä aiheutuvia kustannuksia.

Keskustan Jouni Ovaska kyseli, mitä Satonen aikoo tehdä rahoille, jotka työnantajat ja palkansaajat nyt yhdessä rahoittavat.

– Mitä vastataan niille ihmisille, jotka tätä ovat käyttäneet? Ja ennen kaikkea te sanotte, että tämä ei ole työhyvinvointikeino. Tästä on muodostunut yksi keino jatkaa työelämässä eteenpäin, erityisesti naisvaltaisilla aloilla, erityisesti koulutusalalla ja erityisesti sosiaali- ja terveysalalla. Tämä on märkä rätti vasten kasvoja. 

Ovaska kummasteli, että Satonen ajaa härkäpäisesti esitystä, joka on tuomittu ja joka tulee maksamaan työntekijöiden jaksamisena.

Ovaska ihmetteli myös, missä ovat nyt ne lukuisat kokoomuslaiset ja jotkut perussuomalaisetkin edustajat, jotka viime vaalikaudella voimakkaasti vastustivat muutoksia, joita Marinin hallitus joutui tekemään aikuiskoulutuslakiin.

– Silloinhan täällä lähes kyynel silmissä moni kokoomuslainen suri, mitä käy aikuiskoulutukselle ja mitä käy jatkuvalle oppimiselle. Nyt ne edustajat eivät ole täällä.

SDP:n Lauri Lyly hämmästeli hallituksen esitystä, sillä hänen mukaansa työelämässä tarvitaan tänä päivänä entistä enemmän osaamista ja tarjolla pitäisi olla välineitä osaamisen päivittämiseksi.

– Tällainen esitys on aivan päinvastainen suunta kuin mihin pitäisi mennä, Lyly sanoi. Hän ehdotti Satoselle, että aikuiskoulutustukijärjestelmä säilytettäisiin, mutta tukea kohdennettaisiin sitä eniten tarvitseville ja niille aloille, joilla on työvoimapulaa.

Vasemmistoliiton Veronika Honkasalon mukaan nykymuotoisen aikuiskoulutustuen lakkauttaminen lisää eriarvoisuutta, kun niillä, jotka kaikkein eniten tarvitsisivat osaamisensa päivittämistä, ei ole enää varaa siihen. SDP:n Johanna Ojala-Niemelä puolestaan piti hallituksen esitystä lyhytnäköisenä.

– Aikuiskoulutustuki on ollut melkeinpä ainoita keinoja kouluttaa itseään uuteen ammattiin, ja vain harvoin se on perheellisenä ja asuntovelallisena mahdollista ilman tukea. Nyt kun lähes joka alalla vielä vallitsee työvoimapula, niin aikuiskoulutustuen poisto ei ole järkevää, Ojala-Niemelä sanoi.

Elisa Gebhardin (sd.) ja Minja Koskelan (vas.) mukaan aikuiskoulutustuen lakkauttaminen vaikeuttaa etenemismahdollisuuksia naisvaltaisilla aloilla, kun valtaosa aikuiskoulutustuen käyttäjistä on ollut naisia. Samalla naisvaltaisten alojen työvoimapula pahenee.

– Aikuiskoulutustuen saajista 76 prosenttia on naisia. Tätä on käytetty nimenomaan sote-aloilla ja kasvatusalalla täydennyskouluttautumiseen ja uudelleenkouluttautumiseen. Nämä ovat aloja, joilla palkkaus on pieni, joilla on työvoimapulaa ja joissa on työhönsä sitoutuneita ihmisiä, jotka haluavat edetä urallaan, Koskela sanoi.

– Hallitus on jälleen kerran toteuttamassa leikkauspolitiikkaa, jonka kärsijöiksi joutuvat pääasiassa naiset, Koskela jatkoi.

SDP:n Eemeli Peltonen kiinnitti huomiota siihen, että jopa Satosen oma työ- ja elinkeinoministeriö suhtautui lausuntokierroksella varauksellisesti aikuiskoulutustuen lakkauttamiseen. Ministeriön mukaan on epävarmaa, ovatko lakkauttamisen vaikutukset pitkällä aikavälillä aidosti julkisen talouden tasapainoa, yritysten kasvua ja työllisyyttä lisääviä.

Perussuomalaisten Miko Bergbom asettui tukemaan hallituksen esitystä.

– Nyt niitetään sitä satoa, kun julkisesta taloudesta ei ole pidetty tässä maassa huolta vuosikymmeniin, Bergbom sanoi.

Laura Huhtasaari (ps.) puolestaan huomautti, että aikuiskoulutustuki on kohdistunut suurelta osin korkeakoulutetuille henkilöille.

– Ilmainen koulutus on tietenkin hieno asia, mutta kyllä siitä voi tiukkana aikana vähän maksaakin, Huhtasaari sanoi.

Lue myös

Herola ja Korhonen kakkossijalle historiallisessa kisassa

Ilkka Herola ja Minja Korhonen sijoittuivat toiseksi yhdistetyn maailmancupin sekaparikilpailussa Lahdessa. Kilpailumuoto oli...
7.3.2026 16:08

Kuljettaja kuoli moottorikelkkakilpailussa

Pohjois-Pohjanmaan Nivalassa kuoli lauantaina moottorikelkkatapahtumaan osallistunut kuljettaja, kertoi Oulun poliisi. Nivalassa kisattiin lauantaina snowdragin...
7.3.2026 15:35

Trump uhkaa iskeä kovaa Iraniin ja laajentaa iskuja uusiin kohteisiin

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump uhkaa laajentaa iskuja Iraniin uusiin kohteisiin. Trump kirjoitti lauantaina...
7.3.2026 14:30

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Israel: Sodassa alkanut uusi vaihe
Uutiset | 6.3.2026 13:30
Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista
Uutiset | 6.3.2026 12:42
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Uusimmat

Herola ja Korhonen kakkossijalle historiallisessa kisassa
Uutiset | 7.3.2026 16:08
Kuljettaja kuoli moottorikelkkakilpailussa
Uutiset | 7.3.2026 15:35
Trump uhkaa iskeä kovaa Iraniin ja laajentaa iskuja uusiin kohteisiin
Uutiset | 7.3.2026 14:30
Lähi-idän sodan vaikutus voi näkyä Suomessa pumpuilla – mutta vuoden 2022 tilanne on vielä kaukana
Uutiset | 7.3.2026 12:44
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata
Uutiset | 7.3.2026 12:23
Libanonissa kuoli noin 50 ihmistä Israelin iskuissa maan itäosaan – Israel etsi 1980-luvulla kadonneen lentäjän jäänteitä
Uutiset | 7.3.2026 11:42
Ukrainassa useita kuolleita Venäjän iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:33
Ruokapulan riski kasvaa, kun ilmastonmuutos etenee – kuivuuden yleistyminen haittaa maanviljelystä
Uutiset | 7.3.2026 11:01
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Herola ja Korhonen kakkossijalle historiallisessa kisassa
Uutiset | 7.3.2026 16:08
Kuljettaja kuoli moottorikelkkakilpailussa
Uutiset | 7.3.2026 15:35
Trump uhkaa iskeä kovaa Iraniin ja laajentaa iskuja uusiin kohteisiin
Uutiset | 7.3.2026 14:30
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste