Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Varoitus Yhdysvalloissa: 15 osavaltioon hätätila

24.1.2026 10:01
Lue lisää 
Aluevaalit
Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen, puheenjohtaja Petteri Orpo, varapuheenjohtaja Mari-Leena Talvitie ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen esittelivät kokoomuksen eduskuntaryhmän vaihtoehtobudjettia marraskuussa. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Ongelmana viestin uskottavuus – soten hylännyt kokoomus hakee aluevaaleista tehostepiikkiä

Maakuntaveron tyssääminen hallituksessa vei puolueelta vaalivaltin, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa aluevaalianalyysissaan.
Pekka Pohjolainen 18.12.2021 10:00, muokattu 20.12.2021 12:58
a– a+
Aluevaalit

Viime keväänä kuntavaalien alla kokoomuksen kannatuskäyrä lähti kipuamaan ylöspäin. Puolue kuittasi vaaleissa ykköspaikan 21,4 prosentin kannatuksella ja on pysynyt 20 prosentin paremmalla puolella siitä lähtien.

Noususuhdanne pääsi yllättämään monet kokoomuslaisetkin, sillä mitään ihmetemppuja gallupien ykköspaikan haltuunottoon ei tarvittu. Perinteinen kokoomusrummutus verojen alentamisesta ja talouskurista on riittänyt, kun vastapuolella on poliittiselta väriltään vahvasti punoittava hallitus.

Myös spekulointi puheenjohtaja Petteri Orpon asemasta loppui kuntavaaliuurnien tyhjentämiseen. Tällä tietoa Orpo on vahvin ehdokas maan seuraavaksi pääministeriksi, ja nyt tarjolla on eräänlainen tehosterokote suosion laskua vastaan. Gallupkehityksen perusteella oletettavaa on, etteivät kokoomuksen asemat eduskuntavaaleihin aluevaaleissa ainakaan heikkene.

Päällisin puolin kokoomuksella on aluevaaleissa pullat hyvin uunissa. Ehdokaslistat ovat täynnä kaikilla 21 hyvinvointialueella. Suoritus ei tosin ole aivan puhdas, sillä joillakin alueilla kokoomus on solminut vaaliliittoja. Listojen 1711 ehdokkaasta kokoomuslaisia on 1629, puolueista SDP sai kokoon muutaman ehdokkaan enemmän.

Ääniä kokoomuksen listoilla haravoi kaikkiaan 21 kansanedustajaa. Puoluejohdosta ehdolla ovat puheenjohtaja Orpo Varsinais-Suomessa, varapuheenjohtajat Antti Häkkänen Etelä-Savossa ja Anna-Kaisa Ikonen Pirkanmaalla, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen Uudellamaalla ja puoluevaltuuston puheenjohtaja Heikki Autto Lapissa.

Listoilta puuttuu nyky-kokoomuksen ehkä suosituin poliitikko ja puolueen varapuheenjohtaja Elina Valtonen, jonka vaalipiiri on nykyisin aluevaalien ulkopuolinen Helsinki.

Kokoomus hyötyy tunnetusti alhaisesta äänestysaktiivisuudesta, ja aluevaalien äänestysprosentin odotetaan jäävän hyvin matalaksi. Kunnallisalan kehittämissäätiön (KAKS) tuoreen kyselyn perusteella ja viimeisen korona-aalto huomioiden äänestysaktiivisuus saattaa jäädä jopa alle 40 prosentin.

KAKS:n kyselyn perusteella kokoomuksellakin saattaa tosin olla hieman syytä huoleen. Vaalit ovat uudet ja varmojen kokoomusäänestäjien osuus oli pudonnut syyskuussa tehdystä vastaavasta mittauksesta peräti kymmenellä prosenttiyksiköllä 59 prosentista 49 prosenttiin.

Jos aluevaalien tulos olisi kesän kuntavaalien mukainen, kokoomus nousisi suurimmaksi puolueeksi kuudessa aluevaltuustossa. Ne olisivat Länsi-Uusimaa, Vantaa ja Kerava, Kanta-Häme, Keski-Uusimaa, Pirkanmaa ja Varsinais-Suomi.

Uudenmaan neljästä hyvinvointialueesta Itä-Uusimaa menisi RKP:lle ja Päijät-Hämeessä kisa SDP:n kanssa on hyvin tiukka. Vahvimmilla kokoomus on Länsi-Uudenmaan, Vantaa-Keravan ja Kanta-Hämeen hyvinvointialueilla. Paikkoja kokoomus saisi kuntavaalien tuloksella valtuustoihin 278, tusinan verran enemmän kuin keskusta.

Vaalit eivät kuitenkaan ole pelkkiä gallupeita ja vaalimatematiikkaa. Kokoomuksen ongelmana aluevaaleissa on poliittisen viestin uskottavuus, joka jättää toivomisen varaa.

Kokoomus oli itse uudistamassa sosiaali- ja terveyspalveluja useassa hallituksessa, ensin kuntapohjalta ja lopulta Juha Sipilän (kesk.) hallituksen laajan valinnanvapauden ja monialaisten maakuntien mallilla.

Kun kokoomuksen ajama laajan valinnanvapauden malli tyssäsi perustuslakivaliokuntaan, puolue käänsi takkinsa ja ryhtyi vastustamaan koko uudistusta. Puolueen mielestä mitään hallinnollista uudistusta ei olisi tarvittu, vaan sote-palveluja olisi voitu kehittää kuntien välisen yhteistyön pohjalta.

Lähtökohtana tilanne, jossa puolue ei kannata koko vaaleja, mutta tarjoaa silti niissä ehdokkaitaan päättämään – hylkäämällään ja vastustamallaan mallilla – ei ole paras mahdollinen, vaikka asian miten päin tahansa vääntäisi. Vaikkapa eduskuntavaaleissa puolue, joka ilmoittaisi vastustavansa koko eduskunta-insituutiota, herättäisi varmasti huomiota.

Kilpailevat puolueet, varsinkin keskusta, pystyvät käyttämään kokoomuksen heikkoa kohtaa sitä vastaan ja omaksi edukseen. Kuinka suuri merkitys asialla lopulta on, on taas toinen juttu.

Kokoomus menetti käsistään myös yhden vaalivaltin, kun myös pääministeripuolue SDP käänsi peukalonsa alas maakuntaverolle. Kun suurista puolueista yksikään ei tällä hetkellä aja veroa, jää sen vastustaminen lähinnä pelkäksi ilmaan ammuskeluksi ja olkiukkojen rakenteluksi.

Maakuntavero saattaa tulla joskus – tai olla tulematta. Näissä vaaleissa siitä ei kuitenkaan päätetä eikä asia niissä valittaville aluevaltuustoille kuulu.

Suomenmaa analysoi juttusarjassaan kaikkien eduskuntapuolueiden aluevaalinäkymät. 

Lue myös

Pakkaset ja talvinen sää jatkuvat – pohjoisessa jopa 25 astetta

Talvinen pakkassää jatkuu lauantaina koko Suomessa, Ilmatieteen laitokselta kerrotaan STT:lle. Pakkasta on tänään laajalti...
24.1.2026 11:01

Brasilian Lula: Trump haluaa luoda uuden YK:n, jonka hän yksin omistaa

Brasilian presidentin mukaan YK:n kehittämisen sijaan sen peruskirjaa ollaan tuhoamassa.
24.1.2026 10:58

Itä-Suomen kehittämisohjelma herättää tyytymättömyyttä – Keskustan Räsänen: Otetaan kauhalla ja annetaan lusikalla

Rahaa ja konkreettisia toimia on arvostelijoiden mukaan liian vähän, ministeriön mukaan kehittämisohjelma on osa laajempaa kokonaisuutta.
24.1.2026 10:51

Aihetunnisteet

Aluevaalit Kokoomus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

Pakkaset ja talvinen sää jatkuvat – pohjoisessa jopa 25 astetta
Uutiset | 24.1.2026 11:01
Brasilian Lula: Trump haluaa luoda uuden YK:n, jonka hän yksin omistaa
Uutiset | 24.1.2026 10:58
Itä-Suomen kehittämisohjelma herättää tyytymättömyyttä – Keskustan Räsänen: Otetaan kauhalla ja annetaan lusikalla
Uutiset | 24.1.2026 10:51
Aasit voivat joutua odottamaan aasikaveria suunniteltua kauemmin
Uutiset | 24.1.2026 10:45
Häkkänen: Yhdysvaltain uudet puolustuslinjaukset odotetut – Grönlannin tilanne yhä jännitteinen
Uutiset | 24.1.2026 10:34
Lintuja lasketaan viikonloppuna Pihabongauksessa – nämä kolme lajia ovat pitäneet kärkipaikkoja jo pitkään
Uutiset | 24.1.2026 10:31
Uutissuomalainen: Venäläisille myönnettyjen kiinteistönhankintalupien määrä väheni viime vuonna
Uutiset | 24.1.2026 10:31
Olemmeko siirtymässä historiassa uuteen vaiheeseen Trumpin myötä? – Näin asiantuntijat vastaavat
Uutiset | 24.1.2026 10:04
Varoitus Yhdysvalloissa: 15 osavaltioon hätätila
Uutiset | 24.1.2026 10:01
Yritykset ryntäävät Ukrainaan, kun rauha tulee – etulyöntiasemaan haluavien kannattaisi olla siellä jo nyt
Uutiset | 24.1.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
11:11, 24/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 12:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 19 Km/h 78 % 994 hPa 0 mm/h
Today 15:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 18 Km/h 78 % 994 hPa 0 mm/h
Today 18:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 21 Km/h 78 % 995 hPa 0 mm/h
Today 21:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 21 Km/h 74 % 995 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.2 mm 20% 21 Km/h 82 % 994 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pakkaset ja talvinen sää jatkuvat – pohjoisessa jopa 25 astetta
Uutiset | 24.1.2026 11:01
Brasilian Lula: Trump haluaa luoda uuden YK:n, jonka hän yksin omistaa
Uutiset | 24.1.2026 10:58
Itä-Suomen kehittämisohjelma herättää tyytymättömyyttä – Keskustan Räsänen: Otetaan kauhalla ja annetaan lusikalla
Uutiset | 24.1.2026 10:51
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 12:56
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 12:51
Vastine: Jokaisen työntekijän vastuulla on ilmoittaa epäkohdista
Mielipide | 23.1.2026 15:12
Lukijalta: Uusi kännykkälinjaus on mahdollisuus muutokseen
Mielipide | 23.1.2026 10:48
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste