Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Kansainväliset suhteet

Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa

21.3.2023 22:00
Lue lisää 
Talous
Kun siirrytään tukevasti noususuhdanteeseen, on mielekästä ryhtyä tasapainottamaan julkista taloutta ja keräämään ylijäämää, mikä auttaa vähentämään velkasuhdetta, Olli Rehn sanoo. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

IS: Olli Rehniltä tiukka talousviesti hallitukselle: "Se aika alkaa olla ensi vuodesta lähtien"

Olli Rehnin mielestä valtiontaloudessa pitäisi palata menokehyksiin vuonna 2023.
Lauri Heikkilä 18.9.2021 13:58, muokattu 18.9.2021 16:34
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Talous

Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn on sitä mieltä, että Suomen pitäisi palata menokehyksiin jo vuodesta 2023 lähtien, kertoo Ilta-Sanomat (IS).

– Kun menokehyksiin ei näytetä budjettiesityksen nojalla palattavan vielä vuonna 2022, ja koska kasvun ja työllisyyden ennustetaan vahvistuvan tuntuvasti, menokehyksiin olisi syytä palata viimeistään seuraavan vuoden 2023 budjetista lähtien.

Koronakriisi on kasvattanut velkaantumista, ja velalla elvyttämisestä johtuen valtion menokehykset ylittyvät luultavasti ainakin vielä ensi vuonna.

Keskustan ex-ministeri ja EU-komissaarina vuosina 2004–2014 toiminut Rehn muistuttaa IS:lle, että nurkan takana piilee myös rakenteellisia uhkia.

– Meillä on yksi jyrkimpiä ikäpyramideja Euroopassa Italian ohella, suurten ikäluokkien kohortti on vuodesta 2010 alkanut poistua eläkkeelle. Vastaavasti meillä ei ole tullut niin merkittävää nettomaahanmuuttoa kuin Ruotsissa ja Tanskassa, meidän taloutemme kasvupotentiaali on aika vaimea tällä hetkellä johtuen työn tuottavuuden heikkoudesta, työllisyysasteen suhteellisesta mataluudesta ja heikosta väestökehityksestä.

Talousmies Rehn korostaa IS:lle keynesiläistä oppia, jonka mukaan hyvinä aikoina valtion tulee säästää ja huonoina aikoina laittaa rahaa enemmän liikkumaan.

– Meillä aika usein sorrutaan puolikeynesiläisyyteen, jossa muistetaan kyllä vaatia velkaelvytystä taantumassa mutta unohdetaan tasapainottaa taloutta noususuhdanteessa. Sen takia peräänkuulutan kokonaiskeynesiläisyyttä, missä muistetaan kolikon molemmat puolet.

Koronakriisin aika velkaelvyttäminen oli järkevää ja perusteltua, Rehn katsoo, mutta muistuttaa lehdelle, että tämä aika lähestyy loppuaan.

– Kun siirrytään tukevasti noususuhdanteeseen, on mielekästä ryhtyä tasapainottamaan julkista taloutta ja keräämään ylijäämää, mikä auttaa vähentämään velkasuhdetta. On ollut aika elvyttää ja sitä kautta myös velkaantua, ja on aika tasapainottaa ja kerätä puskureita. Se aika alkaa olla ensi vuodesta lähtien.

Rehn lisää, että on tärkeää välttää ”kuiluefekti”, ja huolehtia siitä, ettei elvytystä vedetä ennenaikaisesti pois, IS kirjoittaa.

– Samalla kun finanssipolitiikan elvyttävää vaikutusta supistetaan kansallisesti jäsenvaltioissa, niin EU:n elpymisrahaston voimakkain vaikutus tulee 2022–2023 eli se loiventaa kuiluefektiä joka tapauksessa.

Taloustilanteesta on kantautunut viime aikoina myös toiveikkaita viestejä. Lehti kertoo, että esimerkiksi Pellervon taloustutkimus on arvioinut tämän vuoden talouskasvuksi 3,7 prosenttia ja ensi vuoden kasvuksi 4 prosenttia. Suomen Pankkikin tarkisti ennustettaan ylöspäin ja arvioi, että talous kasvaa tänä vuonna 3,5 prosenttia ja ensi vuonna 2,8 prosenttia.

Nousukausi uhkaa jäädä kuitenkin lyhyeksi. Jo vuonna 2023 talouskasvu hidastuu Suomen Pankin mukaan 1,3 prosenttiin, IS kirjoittaa.

Rehn varoitti budjettiriihiviikolla hallitukselle pitämässään puheenvuorossa, että koronakriisin väistyttyä taloudessa eteen tulevat samat ongelmat kuin ennen kriisiä, nyt myös suuremman julkisen velan kera.

Lue myös

Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa

Kreikan ja Turkin ulkoministerit Nikos Dendias ja Mevlüt Çavuşoğlu sopivat maanantaina Brysselissä, että...
21.3.2023 22:00

Keskusta aloitti takaisintulonsa – 40 vuotta sitten käytiin punamulta-ajan vaalit, joiden myötä Suomi sai ensimmäisen "modernin" hallituksensa

Neljäkymmentä vuotta sitten käytiin ajalleen tyypilliset, silti jossain määrin murrosvaalit. Vuodesta 1966 alkanut SDP-hegemonia...
21.3.2023 20:30

Alle kolmasosa Nato-maista saavutti liittokunnan tavoitteen puolustustusbudjetin koosta

Liittokunnan itälaidassa vaade täytetään paremmin kuin lännessä, mutta Yhdysvallat on yhä omassa sarjassaan.
21.3.2023 19:59
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

menokehys talous velkaantuminen velkaelvytys

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Kiinan Xi heitti Moskovassa ”vaaliennusteen”
Uutiset | 21.3.2023 12:08
Ukraina varoittaa ahdingosta: Tämä kaupunki joutumassa eristyksiin
Uutiset | 20.3.2023 22:00
Ukraina: Venäläisiä risteilyohjuksia tuhoutui räjähdyksessä Krimillä
Uutiset | 21.3.2023 12:05
The Guardian: Näin tehokkaasti Kremlin disinformaatio leviää Yhdysvalloissa
Uutiset | 19.3.2023 22:00
Greta Thunberg ja presidentti Niinistö Helsingin yliopiston kunniatohtoreiksi vihittävien joukossa
Uutiset | 20.3.2023 19:54
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
HS-gallup: Kokoomus suurin, SDP ja perussuomalaiset tasoissa – keskustan kannatus piristyi
Uutiset | 21.3.2023 12:00
Putin ja Xi kehuivat välejään Moskovassa – Ukraina olettaa Kiinan käyttävän vaikutusvaltaansa painostaakseen Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 20.3.2023 19:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Asiantuntija varoittaa Bahmutista: ”Saatamme menettää täällä kaiken”
Uutiset | 14.3.2023 9:47
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Yhdysvallat valmistelee Ukrainaa Venäjän keväthyökkäykseen – sadat panssarivaunut matkalla maahan
Uutiset | 16.3.2023 22:00
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Arvio: Venäjän tappio Ukrainassa tarkoittaisi Venäjän imperiumin hajoamista osiin – ”Entiset Neuvostoliiton maat tuskin malttavat odottaa”
Uutiset | 19.2.2023 21:00
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35

Uusimmat

Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa
Uutiset | 21.3.2023 22:00
Keskusta aloitti takaisintulonsa – 40 vuotta sitten käytiin punamulta-ajan vaalit, joiden myötä Suomi sai ensimmäisen ”modernin” hallituksensa
Uutiset | 21.3.2023 20:30
Alle kolmasosa Nato-maista saavutti liittokunnan tavoitteen puolustustusbudjetin koosta
Uutiset | 21.3.2023 19:59
Saarikko vaati IS:n tentissä Marinilta selvyyttä epämääräisiin talouspuheisiin – ”Tässä aletaan tarvita Marin–Suomi-sanakirjaa”
Uutiset | 21.3.2023 19:43
Kiinan Xi ja Venäjän Putin allekirjoittivat sopimuksen, joka povaa maiden välisen yhteistyön ”uutta aikakautta”
Uutiset | 21.3.2023 19:20
VTV: Runsas neljännes eduskuntavaaliehdokkaista on kertonut vaalirahoituksestaan
Uutiset | 21.3.2023 18:42
Kaaos Ranskan politiikassa jatkuu – Macron ei aio taipua vaatimusten edessä
Uutiset | 21.3.2023 18:32
KRP:n tilasto: Huumeissa ajaminen on vähentynyt
Uutiset | 21.3.2023 18:14
Energiateollisuus: Sähköhyvitykset uhkaavat lykkääntyä valtiontukihyväksynnän viipymisen vuoksi
Uutiset | 21.3.2023 17:57
Siivoojia ja kiinteistönhoitajia koskevassa työriidassa annettiin sovintoehdotus, laaja lakko uhkaa alkaa torstaina
Uutiset | 21.3.2023 17:52
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Vaalikeskustelujen perusteella on vaikea uskoa, että Suomi on maailman onnellisin maa
Pääkirjoitus | 21.3.2023 21:00
Ikäluokkien pieneneminen räjäyttää koulutuksen rakenteet
Pääkirjoitus | 20.3.2023 21:00
Vaalitiimellyksessäkään ei kannata päästää katkeruutta voitolle, sillä Suomi on jo nyt aivan huippumaa
Pääkirjoitus | 17.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa
Uutiset | 21.3.2023 22:00
Keskusta aloitti takaisintulonsa – 40 vuotta sitten käytiin punamulta-ajan vaalit, joiden myötä Suomi sai ensimmäisen ”modernin” hallituksensa
Uutiset | 21.3.2023 20:30
Alle kolmasosa Nato-maista saavutti liittokunnan tavoitteen puolustustusbudjetin koosta
Uutiset | 21.3.2023 19:59
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruokaketju pitää syynätä ja tehdä korjausliikkkeet
Mielipide | 21.3.2023 11:28
Eutanasia – hyvä tai paha asia?
Mielipide | 21.3.2023 11:13
Maatalouden kannattavuus nousuun
Mielipide | 21.3.2023 11:07
Viranomaiset on velvoitettava ilmoittamaan arvio kaavamenettelyn kestosta
Mielipide | 21.3.2023 10:52
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)