Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Viikonloppu tuo mukanaan sateita, sumua ja lämpimämpää ilmaa

28.8.2025 14:49
Lue lisää 
Politiikka
Fennovoiman Hanhikiven ydinvoimalaitoksen työmaa-alue Pyhäjoella marraskuussa 2021. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Rehn luonnehtii Fennovoimaa sarjaksi onnettomia päätöksiä, Vapaavuori pitää jälkiviisautta imelänä – näin presidenttiehdokkaiksi povattu kaksikko arvioi Venäjä-riskin toteutumista

Professori Veli-Pekka Tynkkynen näkee Fennovoiman suomalaisen energiapolitiikan pitkäksi jatkumoksi, jossa huolestuttaviin merkkeihin ei reagoitu.
STT–Mikko Gustafsson 12.3.2022 10:20, muokattu 12.3.2022 10:26
a– a+
Politiikka

–  Ei kukaan tässä maailmassa ole osannut ennakoida sitä röyhkeyden määrää, mitä Venäjä pystyy osoittamaan.

Näin sanoo entinen elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.), jonka vahtivuorolla vuonna 2014 eduskunta teki periaatepäätöksen osin venäläisestä ydinvoimalahankkeesta.

Päätös hankkeesta syntyi pian Venäjän Krimin-valtauksen jälkeen, ja se tunnetaan Fennovoiman Hanhikiven voimalana.

Vapaavuori pitää jälkiviisastelua Fennovoima-päätöksestä imelänä. Ydinvoimalahanke on osoittautunut kuitenkin kesto-ongelmaksi, ja sen kohtaloa joutui ratkomaan Vapaavuoren jälkeen muun muassa seuraava elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.).

–  Jälkikäteen tarkasteltuna tämä Fennovoiman Hanhikiven voimala on sarja tai varsinainen kokoelma onnettomia päätöksiä, Rehn sanoo STT:lle.

Professori Veli-Pekka Tynkkynen Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutista on erikoistunut Venäjän energiapolitiikkaan ja hahmottaa Fennovoiman kaaren osaksi suomalaisen energiapolitiikan pitkää linjaa. Siinä on hänen mukaansa haluttu mennä bisnes edellä ja uskoa Euroopan ja Venäjän keskinäisriippuvuuteen.

Tämä on ollut myös energiateollisuuden, yhtiöiden ja lobbarien ajatus, Tynkkynen sanoo.

–  Kyse ei ole vain siitä, että Venäjän sotajoukot menevät nyt Ukrainan rajan yli, vaan myös kaikki muu. On ollut salamurhat ja kyberhyökkäykset, mutta silti me olemme pysyneet tässä keskinäisriippuvuuden unelmassa tai utopiassa.

Fennovoiman Hanhikiven voimala on sarja tai varsinainen kokoelma onnettomia päätöksiä, Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn toteaa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Suomen seuraavat presidentinvaalit käydään tilanteessa, jossa Venäjä on hyökännyt laajamittaisesti Ukrainaan ja välit Suomen naapurivaltioon ovat muuttuneet hyisemmiksi kuin kertaakaan lähivuosikymmeninä.

Kukaan ei ole vielä ilmoittautunut virallisesti presidenttiehdokkaaksi vuoden 2024 vaaleihin, mutta normaalien askelmerkkien mukaisesti osa julkisuuden ehdokaspörsseihin päätyneistä on jättänyt kieltäytymättä ehdokkuudesta. Sen on tulkittu viestivän kiinnostuksesta.

Näin ovat toimineet muun muassa Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn ja Helsingin entinen pormestari Jan Vapaavuori.

Vapaavuori vaikuttaa tällä hetkellä muun muassa viestintätoimisto Milttonin hallituksessa, kiinteistösijoitusyhtiö NREPin osa-aikaisena neuvonantajana ja Suomen Olympiakomitean puheenjohtajana.

Presidentinvaaleihin liittyvien spekulaatioiden lisäksi kaksikkoa yhdistää se, että he olivat ministereinä näkyvissä rooleissa Fennovoima-hankkeen eri vaiheissa. STT selvitti, kuinka silloiset vastuuministerit suhtautuivat Fennovoiman kriittisinä hetkinä ydinvoimalahankkeeseen ja kuinka he näkevät tilanteen nyt.

Periaatelupa Fennovoiman Hanhikiven ydinvoimalalle myönnettiin alkujaan vuonna 2010. Se tuli kuitenkin uudestaan eduskunnan käsittelyyn syksyllä 2014, koska Fennovoiman saksalainen laitostoimittaja vetäytyi hankkeesta ja tilalle tuli Venäjän valtion pääomistama Rosatom.

Fennovoimasta tuli yhä enemmän myös turvallisuuspolitiikkaa.

Jan Vapaavuori oli elinkeinoministerinä Jyrki Kataisen (kok.) ja Alexander Stubbin (kok.) hallituksen aikaan vuonna 2014. Hän katsoo nyt, että ratkaiseva virhe ydinvoimaratkaisussa tehtiin jo tuota edeltävän hallituksen kaudella, jolloin Fortumin ydinvoimalalle ei annettu periaatelupaa.

Kun Teollisuuden Voiman (TVO) ydinvoimahanke ajautui suuriin vaikeuksiin, jäljelle jäi Fennovoima.

–  Pyrittiin pitämään se jotenkin hengissä. Mutta kuitenkin niin, että vältettäisiin venäläinen enemmistöomistus, Vapaavuori kertaa.

Venäjä oli vallannut Krimin vain noin puoli vuotta aiemmin. Eduskuntakeskustelu kuitenkin osoittaa, kuinka Fennovoimaa ei vielä periaatepäätöksen aikaan haluttu nähdä hallituksessa ensisijaisesti turvallisuuspoliittisena riskinä.

Lakien säätäminen alkaa eduskunnassa lähetekeskustelulla. Lokakuussa 2014 Jan Vapaavuori piti puheenvuoron Fennovoiman periaatepäätöstä koskevassa lähetekeskustelussa ja katsoi ydinvoimalan parantavan Suomen energiapoliittista asemaa.

–  Tämä on talous-, teollisuus-, elinkeino- ja energiapoliittisesti iso kysymys. Tämä päätös vähentää Suomen Venäjä-riippuvuutta, ei lisää sitä, Vapaavuori sanoi.

Hän määritteli tuolloin energiapolitiikalle kolme keskeistä tavoitetta: Suomen kilpailukyvyn vahvistamisen, sähkön saantiin liittyvän toimitusvarmuuden ylläpitämisen ja ilmastonmuutoksen vastaisen taistelun.

Kuinka Vapaavuori näkee päätöksen Fennovoiman ydinvoimalahankkeesta nyt, kun Venäjä on aloittanut laajamittaisen hyökkäyksen Ukrainassa?

–  Sen hetken tiedoilla ja sen hetken energiapoliittisessa kokonaisuudessa se oli mielestäni ymmärrettävä päätös, johon eduskunnan merkittävä enemmistö yhtyi. Tietenkin jälkikäteen on helppo olla viisas, hän sanoo.

–  Jos Fennovoimaa ei olisi edistetty, se energiapoliittinen paketti olisi ollut todella murusina, Vapaavuori jatkaa.

Jälkikäteen on helppo olla viisas Fennovoiman ydinvoimahankkeesta, Jan Vapaavuori sanoo. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Tätä kriittisemmin asian näkee professori Veli-Pekka Tynkkynen. Hänen mielestään energiayhteistyöstä Venäjän kanssa olisi pitänyt pyrkiä eroon jo vuonna 2008 Georgian sodan seurauksena. Aivan viimeinen hetki olisi ollut Krimin valtauksen jälkeen, hän sanoo.

Tynkkynen luonnehtii yhteistyösopimusta Rosatomin kanssa mustaksi hetkeksi Suomen historiassa.

–  Venäjä valtasi vieraan maan aluetta ja liitti sen itseensä. Vielä ilmeisemmin oli selvää, että se tie oli kuljettu loppuun, että kaupan kautta yritetään rauhoitella Venäjää, Tynkkynen sanoo.

Vuonna 2015 hallitus vaihtui. Hallitusohjelman valmistumisen jälkeen selvisi myös uusi elinkeinoministeri. Hän oli keskustalainen Olli Rehn.

Rehn oli aiemmin europarlamentaarikkona vastustanut blogissaan Fennovoimaa venäläiskytkösten takia. Hänkin olisi halunnut uuden periaateluvan ydinvoimasta Fortumille, mutta edelliset hallitukset olivat tehneet periaatepäätökset Fennovoimasta.

Rehn oli kirjoittanut europarlamentaarikkona blogissaan, että Suomesta uhkaa tulla epäonnisten ydinvoimalahankkeiden ulkomuseo. Hän oli myös huomauttanut, että Euroopan parlamentti kehotti jäsenvaltioita peruuttamaan Venäjän kanssa suunnitellut energia-alan sopimukset.

Elinkeinoministerinä Rehnistä tuli vastuuministeri, jonka tehtävänä oli edistää hanketta.

Rehn kertoo, että hallitusneuvottelujen jälkeen häntä odotti valtioneuvoston juhlahuoneiston Smolnan alakerrassa kaksi mustaa kirjekuorta – toisessa oli Fennovoiman surkea näkymä ja toisessa Talvivaaran ympäristö- ja talouskatastrofi.

Valtioneuvosto viestii mustilla kirjekuorilla salaisesta aineistosta.

Fennovoiman taivaalle alkoi kasautua samoihin aikoihin yhä tummempia pilviä, koska hankkeeseen ei tahtonut löytyä vaadittua 60 prosentin omistusta EU:sta ja Euroopan talousalueen maista.

Pelastajaksi ilmaantui kroatialainen Migrit Solarna Energija. Eri mediat alkoivat kuitenkin nopeasti epäillä, että kyseessä on venäläisten bulvaani. Yhtiöltä ei löytynyt Kroatiasta edes kunnollisia tiloja, minkä lisäksi firmalla oli minimaalisesti työntekijöitä ja pääomaa.

Rehn kertoo, että noin vuorokaudessa yhtiön todellinen rahoittaja oli selvillä. Se oli Sberbank Europe, joka oli venäläisen emoyhtiönsä omistama.

–  Kyse oli bulvaanista, jonka takana oli venäläisiä oligarkkeja ja pääomapiirejä. Vihelsin pelin poikki, Rehn sanoo.

Työ- ja elinkeinoministeriö hankki Fennovoimalta lisäselvitystä ja tuli siihen tulokseen, että se ei voinut varmistua todellisesta määräysvallasta Migrit Solarna Energijassa.

Olisiko hanke pitänyt pysäyttää turvallisuuspoliittisista syistä täysin, kun venäläisomistuksen lisäksi omistajaksi pyrki hämärä kroatialaisfirma?

Rehn kertoo ministeriönsä konsultoineen Oikeuskanslerinvirastoa, jonka kannan mukaan Fennovoiman omistajilla oli aikaa täydentää kotimaista omistusta seuraavaan valtioneuvoston istuntoon saakka. Rehnin mukaan eduskunnan periaatepäätös sitoi hallitusta ja hallituksessa ei ollut halua lähteä sitä purkamaan.

Ovi mahdollisten uusien omistajien hankkimiseksi oli auki kolme viikkoa. Viime hetkillä Outokumpu, SRV ja Fortum lupautuivat hankkeeseen niin, että kotimaista omistusta tuli vaadittu määrä.

Ennen sitä Rehn oli käynyt poliittisia neuvotteluja myös Moskovassa.

Professori Veli-Pekka Tynkkynen tulkitsee vuoden 2015 sekasotkua niin, että vuonna 2015 Venäjä halusi pitää ydinvoimahankkeen hengissä ja testasi samalla Suomen ulkopoliittista linjaa.

–  Testin tulos oli se, että Suomi jatkaa, vaikka Venäjä selvästi tekee kiusaa tuollaisilla bulvaaneilla, hän sanoo.

Tynkkynen huomauttaa, että keskustelu Fennovoimasta oli samoilla urilla vielä tänä vuonna juuri ennen Venäjän laajamittaista hyökkäystä Ukrainaan. Tuolloin nykyinen pääministeri Sanna Marin (sd.) luonnehti Fennovoimaa yksityiseksi hankkeeksi.

–  Se on tietysti täyttä puppua. Eihän se mikään yksityinen hanke ole ollut alusta saakka, koska siinä on valtion suuret päätökset takana ja valtionyhtiö Fortum mukana, Tynkkynen sanoo.

Tiistaina pääministeri Marin totesi Ylen A-studiossa, että hanke ei ole etenemässä. Samoilla linjoilla on aiemmin ollut nykyinen elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.).

A-studiossa Alexander Stubb luonnehti Venäjään kytkeytyvää ydinvoimalahanketta virheeksi. Stubb oli pääministerinä ydinvoimalahankkeen periaatepäätöksen syntyessä vuonna 2014.

Lue myös

"Olo on tosi lyöty" – Lääkäri kertoo syksyisin vaanivasta taudista Hyvä Terveys -lehdessä

Myyräkuumeen oireet muistuttavat rajua influenssaa, ja pahimmillaan virusinfektio vie sairaalaan, Hyvä Terveys -lehti...
28.8.2025 21:42

Miksi 3 000 metrin estejuoksussa on vesieste? – Syy liittyy hevoskilpailuihin, sanoo asiantuntija

Monelle penkkiurheilijalle on tuttua seurata 3 000 metrin estejuoksua yleisurheilussa. Laji on myös...
28.8.2025 21:30

Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita

Suomeen saattaa levitä perjantaista alkaen voimakkaasti allergeenisen tuoksukin siitepölyä, kertoo Turun yliopisto tiedotteessaan. Tuoksukki...
28.8.2025 21:11

Aihetunnisteet

Fennovoima jan vapaavuori Olli Rehn Politiikka ydinvoimala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Se oli yksi kaikkien aikojen ohituksista – Mika Häkkisen huimasta Span voitosta 25 vuotta
Uutiset | 27.8.2025 21:05
USA:ssa nousi äläkkä: ”Kukaan ei halua kommunistivakoilijoita”
Uutiset | 27.8.2025 22:45
Pekingistä tylyt rukkaset Trumpille
Uutiset | 27.8.2025 22:02
Kreml: Täystyrmäys Ukraina-suunnitelmalle
Uutiset | 27.8.2025 13:37
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50
Tätä kalaa saa pyytää vain heinäkuussa
Uutiset | 2.8.2025 21:45
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Uusimmat

”Olo on tosi lyöty” – Lääkäri kertoo syksyisin vaanivasta taudista Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 28.8.2025 21:42
Miksi 3 000 metrin estejuoksussa on vesieste? – Syy liittyy hevoskilpailuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.8.2025 21:30
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Esitys reservin yläikärajan nostosta 65 vuoteen annettiin eduskunnalle
Uutiset | 28.8.2025 18:27
Vakoiluepäilyjen kohteena olleelta rahtialukselta ei löytynyt mitään jatkotoimenpiteitä aiheuttavaa
Uutiset | 28.8.2025 17:59
Viikonvaihteessa luvassa lämpimämpää ilmaa, mutta myös sateita ja sumua
Uutiset | 28.8.2025 17:00
RKP:n Adlercreutz Keskisarjan maahanmuuttopuheista: ”Historioitsijan tulisi ymmärtää, mihin tällainen puhe on aiemmin johtanut”
Uutiset | 28.8.2025 16:24
Kristillisten Essayah pitää Keskisarjan maahanmuuttopuheita asiattomina
Uutiset | 28.8.2025 16:07
Keskustan Kaikkonen: Suomella on perjantaina vaikuttamisen paikka – ”Pelkkä kahvinjuonti ei nyt riitä”
Uutiset | 28.8.2025 15:54
Kristillisten ryhmyri Östman: Keskisarjan viesti ei ole kristillisdemokraattien viesti
Uutiset | 28.8.2025 15:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yleisö moitti perussuomalaisten liian kovaa linjaa puolueen tapahtumassa Oulussa – ”Ei ollut viisasta”
Uutiset | 27.8.2025 18:33
Toimittajalta: Lasten hätä ei perussuomalaisia liikuta
Uutiset | 26.8.2025 11:13
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Olo on tosi lyöty” – Lääkäri kertoo syksyisin vaanivasta taudista Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 28.8.2025 21:42
Miksi 3 000 metrin estejuoksussa on vesieste? – Syy liittyy hevoskilpailuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.8.2025 21:30
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sivistyksestä leikkaaminen on lyhytnäköistä politiikkaa
Mielipide | 28.8.2025 15:09
Lukijalta: Auttamisen arvo
Mielipide | 27.8.2025 15:57
Lukijalta: Ateriapalveluiden uudistamisessa ei ole kyse ainoastaan kustannuksista
Mielipide | 27.8.2025 11:02
Lukijalta: Työn tuottavuudella ja verotuksella julkinen talous tasapainoon
Mielipide | 27.8.2025 10:58
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Kyläyhdistys – unohdettu resurssi
Mielipide | 21.8.2025 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Ostetaanko palvelusvapautuksia rahalla? Keskustanuoret vaatii porsaanreiän tukkimista
Uutiset | 22.8.2025 16:32
Keskustan Ovaska: Hoitoon pääsyn vaikeus on kansallinen hätätila – ”Ministeri Juuso ei voi paeta vastuutaan”
Uutiset | 21.8.2025 12:57
”Nämä luvut eivät riitä” – Kysyimme kansanedustajilta, missä keskustan pitäisi nyt näyttää kyntensä
Uutiset | 21.8.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste