Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump sai ”rauhanneuvostonsa” –”Maailma on rikkaampi, turvallisempi ja rauhanomaisempi”

22.1.2026 13:56
Lue lisää 
Talous
Kerrostaloja ja lasitettuja parvekkeita Suvelassa Espoossa tiistaina 27. kesäkuuta 2023. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Näin uusien asuntorakennushankkeiden tyrehtyminen vaikuttaa Suomeen – työllisyys ja talouskasvu laskevat, rakennusyrityksiä uhkaavat konkurssit syksyllä

STT – Rasmus Ekström 14.8.2023 8:03, muokattu 14.8.2023 8:57
a– a+
Talous

Asuntorakentamisen hyytymistä jännittävät alan työntekijät, mutta samalla asunnonostajat miettivät sen vaikutusta uusien asuntojen tarjontaan ja hintoihin. Kun uusien talojen rakentamista ei juuri aloiteta, se vaikuttaa myös Suomen talouskasvuun.

Uudet asuntohankkeet voivat vähentyä tänä vuonna jopa puoleen edellisvuodesta, arvioi Rakennusteollisuus RT:n pääekonomisti Jouni Vihmo STT:lle.

– Jos viime vuonna aloitettiin noin 38 000 asunnon rakentaminen, niin tänä vuonna se putoaa ehkä noin 20 000 uuteen asuntohankkeeseen, Vihmo sanoo.

Viimeksi näin jyrkkä pudotus uusissa asuntohankkeissa on Vihmon mukaan ollut vuosien 2008–2009 finanssikriisin aikaan. Nykytilanne on yrityksille vaikea.

– Jos katsotaan yrityssuhdannebarometrejä, niin rakennusyritykset näkevät loppuvuoden synkeänä. Se johtuu rahoitusvaikeuksista ja kysynnän hiipumisesta. Tulemme näkemään syksyllä lisääntyvissä määrin konkursseja.

Kun uudet asunnot eivät käy kaupaksi, rakennusalan loppuvuosi ja ensi vuosi eivät näytä valoisilta. Esimerkiksi rakennusyhtiö SRV myi tammi-kesäkuun aikana vain kolme asuntoa. Rakennusyhtiö YIT kertoi elokuussa, että se ei päättänyt aloittaa yhtäkään uutta asuntohanketta Suomessa vuoden toisella neljänneksellä.

Näillä kolmella tavalla tilanne vaikuttaa työllisyyteen, asuntojen hintoihin ja Suomen talouskasvuun:

1. Työttömien ja lomautettujen määrä kasvaa

Vaikka uusien asuntojen rakentaminen on hidastunut huomattavasti, on rakennusalan työllisyys pysynyt työ- ja elinkeinoministeriön erityisasiantuntija Liisa Larjan mukaan vielä vakaana. Työttömien työnhakijoiden ja lomautettujen määrä on kuitenkin kasvanut.

– Rakennustyöntekijöitä on tällä hetkellä 1 600 enemmän lomautettuna kuin viime vuonna. Lomautetut näkyvät työllisyystilastoissa ensimmäiset kolme kuukautta työllisinä, joten työllisyyden lasku näkyy todennäköisesti vähän viiveellä, Larja sanoo STT:lle.

Rakennusalan työttömyys kasvaa Larjan mukaan ainakin tämän vuoden loppuun saakka. Sen jälkeen tilanne tasaantuu ja työllisyys lähtee kasvuun lähempänä vuotta 2025.

Rakennusalan avoimien työpaikkojen määrä on laskenut Rakennusteollisuuden Vihmon mukaan voimakkaasti tänä vuonna. Jos uusien asuntohankkeiden määrä laskee tänä vuonna puoleen edellisvuodesta, voi sillä olla Vihmon mukaan laskennallisesti negatiivinen vaikutus jopa noin 20 000 työntekijään alalla.

Vihmo kuitenkin huomauttaa, että kaikki asuntorakentamiseen työllistetyt eivät siirry suoraan työttömiksi työnhakijoiksi, jos uudet asuntohankkeet vähenevät.

– Jos kysyntä kasvaa muissa rakentamisen lajeissa kuin asuntorakentamisessa, niin työntekijät siirtyvät sinne.

Esimerkiksi keittiö- ja kylpyhuoneremonteille voi löytyä enemmän tekijöitä, jos rakennustyöntekijät siirtyvät asuntorakentamisesta.

2. Uusien asuntojen hinnat eivät välttämättä laske

Uusien valmistuvien asuinrakennushankkeiden väheneminen tasaa asuntomarkkinoiden tarvetta laskea viime aikoina valmistuneiden asuntojen hintoja, arvioi Oulun yliopiston taloustieteen professori Elias Oikarinen STT:lle.

– Jos rakentaminen jatkuisi aikaisemmalla tasolla, niin olisi vieläkin vaikeampi saada tämänhetkistä uutta asuntokantaa kaupaksi, Oikarinen sanoo

Rakennusyritykset eivät aina välttämättä laske uusien asuntojen hintoja, vaikka kuluttajien kysyntä olisi heikkoa. Yritykset voivat Oikarisen mukaan esimerkiksi odotella tarpeeksi pitkään, kunnes sopiva ostaja lopulta löytyy.

Uusien asuntojen hinnat ovat kuitenkin laskeneet Oikarisen mukaan jonkin verran. Ostajille on annettu esimerkiksi alennuksia yhtiövastikkeissa, mikä ei kuitenkaan näy suoraan itse asunnon tilastoidussa kauppahinnassa.

3. Talouskasvu heikkenee

Rakennusalan vaikeudet vaikuttavat OP:n pääekonomisti Reijo Heiskasen mukaan myös laajemmin Suomen talouteen.

– Näin voimakas lasku asuinrakentamisessa heikentää talouskasvua ilman muuta. Asuinrakennusten investointien suhde bruttokansantuotteeseen on ollut noin seitsemän prosentin luokkaa, eli ei mitätöntä, Heiskanen kertoo.

Rakennusala ei kuitenkaan vedä Suomen taloutta yksistään esimerkiksi lamaan. Heiskanen sanoo, että rakennusalalla on nähty samankaltaista kehityskulkua myös muualla maailmalla viime vuosina.

– Tärkeä kysymys on, miten rakennusalan tilanne heijastaa suhdannekehitystä ylipäätään. Suomen taloudessa on muitakin heikkoja kehityskulkuja, ja kokonaisuutena talouden näkymät pysyvät heikkoina myös ensi vuonna. Toki en kuitenkaan mistään lamasta puhuisi.

Oulun yliopiston professori Oikarinen muistuttaa, että rakennusala on Suomen merkittävimpiä työllistäjiä. Alan ongelmilla on vaikutuksia työllisyyden kautta esimerkiksi verotuloihin ja kuluttajien kysyntään.

Asuntorakentamisen voimakas hidastuminen ei ole Heiskasen mukaan yllättävää. Taustalla on esimerkiksi korkojen äkillinen nousu.

– Taustalla on myös korona-ajan buumi, jolloin kysyntä oli vahvaa ja uusia rakennushankkeita aloitettiin paljon. Sen seurauksena asuntoja on valmistunut paljon tähän tilanteeseen, jolloin markkina heikkenee nopeasti, Heiskanen sanoo.

Yhteiskunnan tulee Heiskasen mukaan sopeutua korkotasojen nousuun, jotta kysyntä uusille asunnoille kasvaisi taas. Samalla pitää seurata, mille tasolle korot lopulta asettuvat.

– Nollakorkoihin tuskin on paluuta, mutta matalammalle tasolle tullaan, kun inflaatio rauhoittuu.

Uusien asuntojen kysynnän kasvu vaatii Heiskasen mukaan myös esimerkiksi nyt myymättömien uusien asuntojen suman purkautumista.

Tilanne ei kohene Heiskasen mukaan todennäköisesti edes vielä ensi vuoden aikana.

– Kenties vuonna 2025 sopeutuminen on ehtinyt mennä tarpeeksi pitkälle, jotta tilanne voi alkaa siitä kohentua.

Kukaan ei tiedä professori Oikarisen mukaan varmasti, milloin uusien asuntojen rakennushankkeet taas elpyvät. Tilanne on kuitenkin hänen mukaansa menossa nyt parempaan suuntaan, kun korkojen voimakas nousu on ohi ja inflaatio on heikentymässä.

Lue myös

Espanjassa jo kolmas junaturma viikon sisään

Espanjassa tapahtui lyhyen ajan sisään jo kolmas junaturma, kun matkustajajuna törmäsi torstaina Kaakkois-Espanjassa...
22.1.2026 17:00

Mercosur-sopimus huolettaa keskustaedustajia – "Suojalausekkeet eivät poista ongelmia"

EU:n ja Etelä-Amerikan Mercosur-maiden välille sorvattu vapaakauppasopimus on kotimaisesta näkökulmasta edelleen ongelmallinen, näkee...
22.1.2026 16:30

Ekonomisti: Trump pakottaa Euroopan etsimään uusia kumppaneita – "Maksamme oman hintamme"

Mercosur-kauppasopimuksen jumahtaminen oikeuskäsittelyyn aiheuttaisi isoa vahinkoa Euroopalle, Vesa Vihriälä sanoo
22.1.2026 16:24

Aihetunnisteet

asuntorakentaminen Talous työllisyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uusimmat

Espanjassa jo kolmas junaturma viikon sisään
Uutiset | 22.1.2026 17:00
Mercosur-sopimus huolettaa keskustaedustajia – ”Suojalausekkeet eivät poista ongelmia”
Uutiset | 22.1.2026 16:30
Ekonomisti: Trump pakottaa Euroopan etsimään uusia kumppaneita – ”Maksamme oman hintamme”
Uutiset | 22.1.2026 16:24
Autoala ennustaa uusien autojen kauppaan kasvua tälle vuodelle – taustalla muun muassa romutuspalkkio
Uutiset | 22.1.2026 16:00
Kaikkonen ratkaisisi Grönlanti-kiistan 3–5 uudella tukikohdalla – ”En usko, että olisivat ongelma Tanskallekaan”
Uutiset | 22.1.2026 15:59
Tutkija: Kahdenvälinen sooloilu USA:n kanssa voisi kostautua tässä tilanteessa
Uutiset | 22.1.2026 15:24
Susikiintiöiden saaliista tunnistettiin kolme koirasutta
Uutiset | 22.1.2026 15:20
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
IS: Rovaniemellä kuoli kouluikäinen tyttö lasketteluonnettomuudessa
Uutiset | 22.1.2026 14:46
CNN: Putin keskustelee Trumpin ”rauhanneuvostoon” liittymisestä jäädytetyin venäläisvaroin
Uutiset | 22.1.2026 14:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
15:13, 22/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0022/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0.28 mm 28% 20 Km/h 89 % 987 hPa 0 mm/h
Today 21:0022/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0.2 mm 20% 18 Km/h 90 % 986 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0023/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 11 Km/h 92 % 988 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 14 Km/h 95 % 987 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0023/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 22 Km/h 87 % 986 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Espanjassa jo kolmas junaturma viikon sisään
Uutiset | 22.1.2026 17:00
Mercosur-sopimus huolettaa keskustaedustajia – ”Suojalausekkeet eivät poista ongelmia”
Uutiset | 22.1.2026 16:30
Ekonomisti: Trump pakottaa Euroopan etsimään uusia kumppaneita – ”Maksamme oman hintamme”
Uutiset | 22.1.2026 16:24
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Unohtuivatko opiskelijat matkailubuumin jalkoihin?
Mielipide | 21.1.2026 15:43
Lukijalta: Vanhustenhoidon epäkohdista ilmoittamisen on oltava turvallista työntekijälle
Mielipide | 21.1.2026 14:00
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste