Mystinen virus tappoi ensimmäistä kertaa ihmisen Yhdysvalloissa – Tästä on kyse taudissa, joka herättää maailmalla huomiota
Useat kansainväliset mediat ovat uutisoineet viime aikoina Yhdysvalloista löytyneestä mysteeriviruksesta nimeltä Alaskapox.
Alaskan osavaltion terveysviranomaiset uutisoivat, että iäkäs mies menehtyi hiljattain kyseiseen virustautiin. Hän oli tiettävästi Alaskapoxin ensimmäinen kuolonuhri.
Kaikkiaan Alaskapox-tautitapauksia on todettu ihmisellä Yhdysvalloissa seitsemän kertaa.
Mistä on oikein kyse?
Alaskapox-virus havaittiin ensimmäisen kerran Alaskassa vuonna 2015, kertoo ylilääkäri Leif Lakoma Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL) Suomenmaalle.
Lakoman mukaan virus kuuluu samaan Orthopox-virusten sukuun kuin apinarokko ja isorokko. Alaskapoxia epäillään kuitenkin esiintyvän lähinnä paikallisilla pieneläimillä.
– Viimeisintä tapausta lukuun ottamatta kaikki sairastumiset ovat olleet taudinkuvaltaan hyvin lieviä. Sairastuneiden oireina on ollut paikallista ihottumaa sekä suurentuneita imusolmukkeita, Lakoma kuvailee sähköpostitse Suomenmaalle.
Lakoman mukaan Alaskapoxin tarkasta tartuntatavasta ei ole vielä tietoa. Tautia on havaittu ihmisillä pelkästään Alaskassa.
Sairastuneilla henkilöillä tai heidän kotieläimillään epäillään olleen kontakti virusta kantaneisiin luonnon piennisäkkäisiin.
Lakoman mukaan viruksen esiintyvyydestä eläimillä ei ole tällä hetkellä tarkkaa tietoa.
Voiko Alaskapox tarttua ihmiseltä toiselle?
Lakoman mukaan tämän hetkisen tiedon perusteella ei voi. Hän sanoo, ettei viruksen ole todettu tarttuvan ihmisten välillä. Hän korostaa, että vuodesta 2015 alkaen todettuja tapauksia on ollut vain yksittäisiä.
Hän painottaa, ettei Suomessa ole tämän hetkisen tiedon perusteella vaaraa saada itselleen Alaskapox-virusta. Tautitapaukset rajautuvat vain Alaskaan. Syytä huoleen ei siis ole.
Lakoman mukaan Alaskapoxin aiheuttaman taudin hoito on oireenmukaista. Sairastuneiden oireet ovat olleet pääasiassa hyvin lieviä.
Lakoma huomauttaa, että Alaskassa hiljattain menehtyneellä henkilöllä kehon puolustuskyky oli lehtitietojen mukaan merkittävästi heikentynyt lääketieteellisen syöpähoidon seurauksena.
– Tällaisissa tapauksissa monet tavallisesti hyvin lievän tai oireettomankin taudin aiheuttavat virukset tai bakteerit saattavat joskus aiheuttaa ihmisen vakavan sairastumisen, Lakoma rauhoittelee.
Alaskapoxista on Suomessa uutisoinut aiemmin Iltalehti.