Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Hätänumeroon merkittävä uudistus

27.6.2025 9:00
Lue lisää 
Kirjat
Pekka Mykkäsen mukaan perussuomalaiset rakensi aggressiivisilla toimillaan somessa ja reaalipolitiikan puolella vaihtoehtoisen todellisuuden osasta Riikka Purran vanhoja rasistisia kirjoituksia. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa

Pekka Pohjolainen 8.5.2025 9:05, muokattu 8.5.2025 9:06
a– a+
Kirjat

Suomessa ei ole toista puoluetta, jonka sometoiminnassa tarkoitushakuinen provosoiminen, riidan haastaminen, härnääminen sekä hämmentäminen vaikuttavat olevan strateginen työkalu.

Toimittaja Pekka Mykkäsen tuoreessa kirjassaan Likainen somesota (Otava) esittämän luonnehdinnan kohdetta tuskin tarvitsee arvuutella, vaikka kirjoittajan mukaan monenlaista suunsoittajaa esiintyy muissakin puolueissa ja niiden tukijoukoissa.

Mykkänen summaa kirjansa fokuksen olevan siinä, millä tavalla nykyperussuomalaiset tukijoukkoineen ovat hyödyntäneet sosiaalista mediaa noustakseen valtaan, pitääkseen yllä suosiotaan, edistääkseen kärkihankkeitaan maahanmuuttoon ja monikulttuurisuuteen liittyen ja käydäkseen poliittisten vastustajiensa, median ja muiden tahojen kimppuun sekä puolustaakseen omiaan.

Mykkänen oli itse tekemässä Helsingin Sanomien uutista puheenjohtaja Riikka Purran nimimerkillä ”Riikka” laatimista vanhoista rasistisista nettikirjoituksista kesällä 2023. Mykkäsen mukaan puolue rakensi aggressiivisilla toimillaan somessa ja reaalipolitiikan puolella vaihtoehtoisen todellisuuden osasta Purran kirjoituksia ja osoitti olevansa pelissään aivan suvereeni.

– Kohu saatiin ainakin omien kannattajien silmissä onnistuneesti pantua median ja muiden väärinymmärtäjien syyksi. Tämän narratiivin rakentamisessa auttoi tietenkin se, että media myös teki virheitä, hän summaa.

Mykkäsen mukaan perussuomalaisilla ja heidän tukijoukoillaan oli yksi vakava tavoite: horjuttaa ihmisten uskoa journalismiin, saada toimittajat varomaan perussuomalaisiin liittyviä aiheita ja kääntää katseet pois itse asiasta eli Purran rasistisista teksteistä.

Kohun keskellä kovan maalittamisen kohteeksi itsekin joutuneen Mykkäsen mukaan juuri mitään vikaa ei perussuomalaisten omasta toiminnasta löytynyt, minkäänlaista näkyvää itsereflektiota ei harjoitettu, ja kaikki oli muiden masinoimaa pahantahtoista hyökkäystä pysyvän uhrin asemaan asettautuneita perussuomalaisia vastaan.

– Hallituksen nimissä luvattiin edistää rasismin vastaista työtä, mutta kun kohusta oli pöly laskeutunut, perussuomalaiset käänsi koko hankkeen kokoomuslaista pääministeriä Petteri Orpoa nöyryyttäneeksi farssiksi.

Mykkäsen mukaan hämmentävää on, että perussuomalaisten nykyversio ei ole juurikaan muuttanut somekäytöstään, vaikka se keväällä 2023 pääsi hallitusvaltaan. Seuraamuksena on ollut jatkuvaa kitkaa ja kipunointia suomalaisessa nykypolitiikassa ja keskusteluilmapiirissä.

– Tangon tanssimiseen tarvitaan kaksi ja piiritanssiin jo enemmänkin väkeä, mutta uskallan sanoa, että perussuomalaisilla ja puolueen huutosakeilla on Suomen puolueista ollut nykyisen keskustelukulttuurin tulehtumiseen poliittisista puolueista ylivoimaisesti eniten vaikutusta, Mykkänen arvioi.

Helsingin yliopiston tutkija Oula Silvennoinen sanoo Mykkäsen kirjassa monien perussuomalaisten poliitikkojen pyörineen vuosien saatossa samoissa piireissä, joissa suomalainen äärioikeisto vaikuttaa. Puolueen edustajien levittämät ajatukset ammentavat myös samoista sammioista kuin kansainvälisen äärioikeiston.

– Teemat otetaan ennen kaikkea Yhdysvalloissa käytävästä poliittisesta keskustelusta ja somekeskusteluista. Ja sitten ne tuodaan reaaliajassa hämmentävällä tavalla Suomeen. He rupesivat huutamaan wokesta ennen kuin kukaan muu oli Suomessa kuullutkaan, että mikä ihmeen woke ja mitä se tarkoittaa edes, Silvennoinen näkee.

Silvennoisen mukaan perussuomalaiset on liikkeenä täysin epäomaperäinen, eikä sano mitään sellaista, mitä vaikka äärioikeisto muualla Euroopassa ei sanoisi.

Yhdysvalloissa woke on trumpilais-muskilaisten konservatiivien parissa kirosana ja vaaralliseksi leimattu ”ajatusvirus”, ja sellaiseksi se on kopioitu myös perussuomalaisten ja muun eurooppalaisen laitaoikeiston kielenkäyttöön, Silvennoinen huomauttaa.

MykkäsEN mukaan perussuomalaiset ovat mestareita myös ”mutkuttelussa”, keskustelun kääntämisessä muihin asioihin silloin, kun heidän oma saunansa on tulessa.

Kun esimerkiksi humalainen perussuomalaisten kansanedustaja Tomi Immonen tammikuussa poistettiin Finnairin koneesta, perussuomalaisten Jani Mäkelä yritti haastattelussa kääntää keskustelua Venäjä-kommenteillaan aiemmin tyrmistyttäneeseen demareiden Kimmo Kiljuseen, Mykkänen huomauttaa.

Mykkäsen kirjassa käydään läpi sosiaalisen median, ennen kaikkea vihapuheen, disinformaation ja manipuloinnin tyyssijan Twitter-X:n keskustelukulttuuria laajemminkin.

Kirjoittajan mukaan maailmalla on todistettu, kuinka some vihapuheineen ja disinformaatiokampanjoineen voi olla uhka demokratialle, ja jotakin omituista on päässyt tapahtumaan ihmisille ainakin silloin, kun he ovat ruutujensa ääressä.

– Kun vierailen vaikkapa ruokakaupassa, oletan siellä olevan niitä samoja ihmisiä, jotka huutavat toisilleen kurkku suorana somessa. Mutta marketissa en kuule juuri koskaan kenenkään huutavan mistään syystä, Mykkänen huomioi.

Mykkäsen mukaan tosielämän rauhallisuus someen verrattuna herättää pientä toivonkipinää.

– Tiedämme, että ihmisillä on tapana kaunistella omaa elämäänsä some-päivityksissä vaikkapa Facebookissa ja Instagramissa. Ehkä ihmiset teeskentelevät myös olevansa ilkeämpiä ja vihaisempia kuin ovatkaan, hän pohtii.

Pekka Mykkänen: Likainen somesota (Otava), 393 s.

Lue myös

Uusi tuomarisääntö – Trump julisti voittoa

Taustalla oli Trumpin pyrkimys lakkauttaa perustuslain takaama, syntymäoikeuden perusteella myönnettävä kansalaisuus
27.6.2025 22:30

Yritykset hillinneet sateenkaarilogojen käyttöä – tässä syy

Helsinki Priden toiminnanjohtajan mukaan yritysten kiinnostus Pridea kohtaan ei ole vähentynyt
27.6.2025 22:00

Miten mökkeily vaikuttaa kansantalouteen? – Tässä luvut

Kesämökkien luvatussa maassa Suomessa kulutus siirtyy lomakuukausina paljolti mökkeilypaikkakunnille eli paljolti kaupungeista maaseudulle. Mutta...
27.6.2025 21:30

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Ukrainalainen asiantuntija varoittaa: ”Älkää ryssikö tätä”
Uutiset | 26.6.2025 9:00
”Venäjä todella vihaa sitä” – Naton operaatio keräsi kiitosta
Uutiset | 26.6.2025 10:00
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt on avomaankurkun aika – tältä näyttää satoennuste
Uutiset | 25.6.2025 22:00
Tällainen maistissa ajaminen saa suomalaisilta hyväksyntää
Uutiset | 26.6.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Uusimmat

Uusi tuomarisääntö – Trump julisti voittoa
Uutiset | 27.6.2025 22:30
Yritykset hillinneet sateenkaarilogojen käyttöä – tässä syy
Uutiset | 27.6.2025 22:00
Miten mökkeily vaikuttaa kansantalouteen? – Tässä luvut
Uutiset | 27.6.2025 21:30
FT: Kreml-suhde hiertää Saksan demareissa
Uutiset | 27.6.2025 21:07
Osallistutko tapahtumaan sunnuntaina? – Huomaa tämä varoitus
Uutiset | 27.6.2025 20:15
S&P 500 -indeksi ja Nasdaq Composite uusiin ennätyslukemiin
Uutiset | 27.6.2025 18:59
Euroopan keskipuolueet kokoontuvat Helsingissä – ”Euroopan on kyettävä toimimaan yhdessä ja puolustamaan vapautta sekä oikeusvaltiota”
Uutiset | 27.6.2025 18:26
JSN hyväksyi ohjeistuksen luottamuksellisen tausta-aineiston käytöstä
Uutiset | 27.6.2025 18:18
Putin: Venäjän ja Ukrainan rauhanehdotukset ovat ristiriidassa
Uutiset | 27.6.2025 18:10
Israelin joukot surmanneet yli 60 ihmistä Gazassa, kertoo väestönsuojeluvirasto
Uutiset | 27.6.2025 17:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uusi tuomarisääntö – Trump julisti voittoa
Uutiset | 27.6.2025 22:30
Yritykset hillinneet sateenkaarilogojen käyttöä – tässä syy
Uutiset | 27.6.2025 22:00
Miten mökkeily vaikuttaa kansantalouteen? – Tässä luvut
Uutiset | 27.6.2025 21:30
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tavallinen, turvallinen ja sujuva arki
Mielipide | 27.6.2025 14:07
Lukijalta: Datatalouden tiekartta ei ole maasto
Mielipide | 26.6.2025 13:28
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste