Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Puoluebarometri

Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin

16.4.2026 12:00
Lue lisää 
Ulkomaat
Syrjäytetyn siviilihallinnon johtaja Aung San Suu Kyi, 76, on yhä vangittuna, ja vaikuttaa siltä, että juntta pyrkii tekaistujen syytteiden avulla hiljentämään hänet pysyvästi poliittisena toimijana. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Myanmar on juuttunut syvälle sisällissotaan, josta on tullut yhä monimutkaisempi

Kukaan ei pysty haastamaan asevoimien valta-asemaa, mutta junttakaan ei pysty kukistamaan kapinallisliikkeitä
STT-Anssi Rulamo 31.1.2022 9:00, muokattu 31.1.2022 9:59
a– a+
Ulkomaat

Monimutkainen, monikerroksinen, kaiken aikaa elävä pattitilanne. Esimerkiksi näin voisi kuvailla asetelmia Myanmarissa, jossa tulee pian kuluneeksi vuosi siitä, kun asevoimat kaappasi vallan.

Kukaan ei uhkaa kunnolla Myanmarin asevoimien eli Tatmadaw’n asemaa maan johdossa, mutta sotilasjuntta ei myöskään pysty kitkemään kaikkea vastarintaa. Myanmar onkin ajautunut pitkittyneeseen sisällissotaan, josta ei näytä olevan ulospääsyä.

Vallankaappaus 1. helmikuuta oli Myanmarissa epäsuosittu ja aiheutti laajoja mielenosoituksia, joihin juntta vastasi kovin ottein. Protestien yhteydessä on paikallisen tarkkailijaryhmän mukaan kuollut tähän mennessä yli 1400 ihmistä.

Syrjäytetyn siviilihallinnon johtaja Aung San Suu Kyi, 76, on yhä vangittuna, ja vaikuttaa siltä, että juntta pyrkii tekaistujen syytteiden avulla hiljentämään hänet pysyvästi poliittisena toimijana.

Ulkopoliittisen instituutin vieraileva johtava asiantuntija Olli Ruohomäki luonnehtii perusasetelmaa Myanmarissa niin, että sotilasvallankaappauksen myötä kolmiodraamaa muuttui kaksintaisteluksi.

Kolmiodraaman osapuolet olivat asevoimat, Aung San Suu Kyin johtama siviilihallinto sekä maan lukuisat etniset aseelliset ryhmittymät.

Sotilasjuntta luovutti 2010-luvun alussa valtaa siviilihallinnolle, mutta asevoimat säilytti vahvan aseman maassa. Suhde siviilihallinnon ja asevoimien välillä oli jännitteinen, mutta ne tekivät myös yhteistyötä.

Vallankaappaus poisti siviilihallinnon pelistä ja muutti asetelman asevoimien ja etnisten aseryhmien kaksintaisteluksi. Etnisten armeijoiden rinnalle on syntynyt uusia aseellisia ryhmittymiä, keskeisimpänä entisen siviilihallinnon edustajien ja oppositioaktivistien luoma People’s Defence Force (PDF).

–  Myanmarin konflikti on äärimmäisen monimutkainen, ja monimutkaistunut entisestään, Ruohomäki sanoo.

Myanmarissa on käyty sisäisiä konflikteja lähes jatkuvasti siitä asti, kun maa itsenäistyi vuonna 1948.

–  Oli tämä lyhyt demokratiakokeilun aika, jolloin isossa kuvassa maassa oli kohtuullisen rauhallista. Mutta nyt ollaan tilanteessa, jossa sotilasvallankaappauksen myötä kehityskulku on mennyt huonompaan suuntaan.

Useimpien kansalaisten vastustuksesta huolimatta asevoimien valta-asemaa on vaikea horjuttaa.

–  Loikkauksia armeijan piiristä on ollut hyvin vähän. Siinä on taustalla se, että armeijassa perheet esimerkiksi asuvat kasarmeilla, ja jos yksittäinen sotilas lähtee loikkaamaan, hän vaarantaa perheensä, Ruohomäki sanoo.

Myanmar on ollut suoraan tai epäsuorasti armeijan hallinnassa 1960-luvulta lähtien. Pitkä valta-asema näkyy siinäkin, että kukaan ulkopuolinen taho pysty kontrolloimaan myanmarilaisia kenraaleja, ei edes alueellinen suurvalta Kiina.

–  Kiinalle on tietenkin hyvin tärkeää, että Myanmarissa vallitsisi sellainen vakaus joka suojelee Kiinan investointeja. Mutta en nyt sanoisi, että Kiinakaan täysin varauksetta tukee Tatmadaw’ta. Enemmän se on siellä taustalla.

Tulevat vuodet Myanmarissa näyttävät Ruohomäen mukaan synkiltä. Maa on juuttunut pitkittyneeseen konfliktiin, jollaiset ovat nykyaikaiselle sodankäynnille tyypillisiä.

–  Kuva on sirpaleinen. Se tulee jatkumaan tällaisena elävänä pattitilanteena. Se voi liikkua pikku hiljaa suuntaan ja toiseen edestakaisin, mutta ei se isoa kuvaa muuta.

Lue myös

Erikoislaatuinen monarkisti päätti olla Matti I – pääsi eduskunnan "maskotiksi", prinsessa Margaret meni toiselle

Matti Klemettilä oli perustamassa Maalaisliittoa, mutta erkani tasavaltalaisesta kansanliikkeestä
16.4.2026 23:00

Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin

Tutkijoiden mukaan romahdus olisi katastrofaalinen Euroopalle, Afrikalle ja Amerikan mantereelle.
16.4.2026 21:57

Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta

Tuoreen tutkimuksen mukaan ilmastonmuutos saattaa vähentää tulevaisuudessa ihmisten liikkumista ja fyysistä aktiivisuutta, kertoo...
16.4.2026 21:43

Aihetunnisteet

Aung San Suu Kyi juntta myanmar Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Iran uhkasi vastata Yhdysvaltojen saartoon omalla merisaarrollaan
Uutiset | 15.4.2026 17:00
NYT: Iran ehdotti voivansa lopettaa uraanin rikastamisen viideksi vuodeksi, Yhdysvallat vaati 20 vuotta
Uutiset | 14.4.2026 5:40
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Lavrov: Venäjä voi paikata Kiinan energiapulaa
Uutiset | 15.4.2026 8:01
Mediat: Ainakin kaksi Iranin varjolaivaston tankkeria on päässyt Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 14.4.2026 10:24
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Erikoislaatuinen monarkisti päätti olla Matti I – pääsi eduskunnan ”maskotiksi”, prinsessa Margaret meni toiselle
Uutiset | 16.4.2026 23:00
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Vance: Paavin pitäisi olla varovainen puhuessaan teologiasta
Uutiset | 16.4.2026 21:32
Historia | Jos loikkasi Neuvostoliitosta, takaisin tuskin oli asiaa – Stalinin tytär jätti maan peräti kahdesti
Uutiset | 16.4.2026 21:30
Yhdysvallat vakuutti jatkavansa Iranin satamien saartamista
Uutiset | 16.4.2026 19:25
Trump: Israel ja Libanon aloittavat kymmenen päivän aselevon
Uutiset | 16.4.2026 19:00
Keskustan Polvinen syyttää hallitusta apteekkiverkon massiivisesta alasajosta – Grahn-Laasonen kiistää
Uutiset | 16.4.2026 18:45
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Puhemies Metsola Helsingissä: Unkarin kansa valitsi Euroopan
Uutiset | 16.4.2026 18:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Erikoislaatuinen monarkisti päätti olla Matti I – pääsi eduskunnan ”maskotiksi”, prinsessa Margaret meni toiselle
Uutiset | 16.4.2026 23:00
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste