Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pohjois-Korea

Vierailu mausoleumissa vauhditti spekulointia Pohjois-Korean tulevasta johtajasta

2.1.2026 9:41
Lue lisää 
Aluevaalit
Se ei ole poliittinen intressi, että ihmiset haluavat hyvää ja laadukasta hoitoa, politiikan tutkija Johanna Vuorelma kuvailee oudoksumaansa aluevaaliasetelmaa. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva )

Mistä äänestetään? – Johanna Vuorelmasta aluevaaliuurnilla odottaa lähes mahdoton tehtävä

Puolueet eivät ole onnistuneet kovin hyvin politisoimaan sote-vaihtoehtoja, politiikan tutkija näkee
Pauliina Pohjala 26.12.2021 12:00, muokattu 22.12.2021 16:11
a– a+
Aluevaalit

Mistä aluevaaleissa on tarkoitus äänestää?

Politiikan tutkija, Helsingin yliopiston tutkijatohtori Johanna Vuorelma esittää perustavaa laatua olevan kysymyksen, kun vaalipäivään on vajaa kuukausi.

Sosiaali- ja terveyspalveluiden uudistus eli tuttavallisemmin sote-uudistus on viimein viety läpi eduskunnasta, ja hyvinvointialueille valittavien aluevaltuustojen tehtävänä on sen tehokas toimeenpano.

Aluevaltuustojen päättäjiksi valittavien ihmisten täytyy puntaroida erilaisten mallien välillä hyvinvointialueen palvelustrategiaa tehdessään. Se on hallinnollinen asia, joka vaatii asiantuntijuutta.

Sote-palveluiden käyttäjän näkökulma on puolestaan se, että hän haluaa laadukkaita palveluita, jotka ovat mahdollisimman helposti saatavilla, Vuorelma sanoo.

– Yleensä kansalaisten keskuudessa on paljon eriäviä intressejä, mutta tässä asiassa ne ovat varsin yhteneväiset. Kukaan ei sano, ettei haluaisi hyviä palveluita.

Vuorelman mukaan aluevaali on juuri tästä syystä ongelmallinen. Miten kansan tahto näkyy vaalituloksessa, kun kaikki haluavat samaa asiaa?

Puolueissa on tietysti edelleen eroja, mutta näissä vaaleissa on kyse soten toimeenpanosta eli siitä, miten valtiolta tuleva rahasumma jaetaan hyvinvointialueen palveluihin. Verotusoikeutta hyvinvointialueilla ei ainakaan tässä vaiheessa ole.

Vuorelman mieltä äänestäjät joutuvat vaikeaan tilanteeseen.

Heiltä periaatteessa kysytään, millaisen soten toimeenpanomallin puolesta he äänestävät. Se puolestaan edellyttäisi laajaa perehtyneisyyttä aiheeseen, Vuorelma näkee.

– Miten äänestäjä tekee valinnan eri puolueiden ja eri edustajien välillä? Mitä asiat käytännössä tarkoittavat, kun ne ovat niin vahvasti hallinnollisia kysymyksiä?

Vuorelman johtopäätös on, että soten toimeenpano asettuu huonosti vaali-instituutioon.

– Kysymykseni on ollut jo pidempäänkin se, miksi tähän tuodaan demokraattinen vaikutusmahdollisuus?

– Soten eri toimeenpanomallien välillä on hyvin vaikeaa tehdä puntarointia ilman, että on todella laajasti perehtynyt aiheeseen. Moni asiantuntijakaan ei tätä puntarointia pysty tekemään, koska muuttuvia tekijöitä on paljon, Vuorelma sanoo.

Ideologista vastakkainasettelua puolueiden välille syntyy toki siitä, missä määrin alueilla tulisi käyttää julkisia ja yksityisiä palveluita. 

Vuorelma kuitenkin huomauttaa, ettei äänestäjä voi välttämättä tietää, tarkoittaako yksityisen sektorin mukanaolo parempia palveluita.

– Sitä on vaikea hahmottaa perinteisten poliittisten intressien kautta, koska se ei ole poliittinen intressi, että haluan hyvää ja laadukasta hoitoa. Se on hyvin laajasti jaettu intressi yhteiskunnassa.

Vuorelma sanoo, että sote-palvelut ovat toki tutkitusti tärkeitä asioita kansalaisille.

– Mutta tärkeää on se palvelu jonka kansalainen saa, ei niinkään se, miten se tuotetaan tai millainen hallintorakenne taustalla on.

Vuorelman mielestä kaikki puolueet lupailevat hyviä sote-palveluita, ja puolueissa on siinä mielessä vaikea nähdä eroja.

– Vaaliohjelmat ovat jäsentymättömiä. On paljon lupauksia siitä, mihin suuntaan ollaan pyrkimässä, mutta niiden toteuttaminen on hyvin epäselvää.

Vuorelma toteaa, että puolueiden ohjelmissa on näkynyt esimerkiksi lupauksia lähipalveluista ja mielenterveysongelmien paremmasta hoidosta.

Politikan tutkijan on vaikea ymmärtää sitä, että yksittäisten terveysongelmien hoitamisen tärkeysjärjestys tuodaan ikään kuin äänestettäväksi, vaikka kyseiset päätökset kuuluvat asiantuntijoille.

– Tuntuu vieraalta äänestää siitä, laitetaanko enemmän resursseja polvileikkauksiin, syöpähoitoihin vai mielenterveyspalveluihin.

– Lähtökohtana pitäisi olla se, että ihminen saa Suomessa hoitoa terveysongelmiinsa.

Vuorelma huomauttaa, että valtuutettujen liikkumatila on lopulta aika pieni, vaikka vaaliohjelmissa luvataan kaikkea hyvää.

– Enemmän se painottuu toiseen suuntaan, eli aluevaltuustoissa pitäisi pystyä karsimaan ja tekemään asioita kustannustehokkaammin.

Politikan tutkija oudoksuu sitä, että terveysongelmien hoitamisen tärkeysjärjestys tuodaan ikään kuin äänestettäväksi. Lehtikuva: Hanna Matikainen

Vuorelman mielestä on erikoista, kun aluevaalikoneessa esimerkiksi kysytään, tuleeko pelastustoimen rahoitus turvata, vaikka rahoitusta joutuisi vähentämään sosiaali- ja terveyspuolelta.

– On hassua, että pitäisi päättää niiden välillä.

Vuorelma huomauttaa, että ihmiset haluavat tietysti sekä laadukkaan pelastustoimen että hyvät sosiaali- ja terveyspalvelut, mutta kokonaiskuvan hahmottaminen tässä asiassa on jo eri luokan kysymys.

Vuorelma ei pidä vaalikoneiden arvokysymyksiäkään kovin perusteltuina aluevaaleissa. Kysymyksiä esitetään esimerkiksi seksuaalivähemmistöjen oikeuksista ja uskonnosta.

– Ne eivät tuo lisää tietoa ehdokkaan toiminnasta aluevaltuustossa. Jos miettii millaisia asioita siellä on pöydällä, niin ne eivät asetu kovin luontevasti konservatiivi–liberaali-akselille.

Vuorelma sanoo toki ymmärtävänsä sen, että ehdokkaista halutaan löytää eroja, ja se onnistuu usein juuri arvokysymyksillä.

Vuorelman mielestä aluevaaleissa ei ole perinteiseen tapaan erilaisia poliittisia vaihtoehtoja, joiden väliltä äänestäjä voisi valita.

Se syö äänestysintoa, hän näkee.

– Pelkkä vaali-instituutio ei lisää demokratiaa, vaan äänestäjän pitää kokea vaali mielekkäänä.

Vuorelma uskookin aluevaalien äänestysprosentin jäävän pieneksi. Kunnallisalan kehittämissäätiön kyselyn mukaan se uhkaa jäädä alle 40:n.

–  Se voisi olla ihan realistinen, Vuorelma sanoo.

– Kuntavaaleissa on ajateltu, että suunnilleen 50 prosenttia on kipuraja. Jos äänestysprosentti jää alle sen, täytyy miettiä missä määrin edustuksellinen vaalitulos on. 

Vuorelma heittää nyt palloa poliitikkojen suuntaan. Hän perää aluevaalitentteihin konkreettista keskustelua hallinnollisella tasolla liikkumisen sijaan.

– Puolueet eivät ole onnistuneet kovin hyvin politisoimaan sote-vaihtoehtoja. Puolueet voisivat vahvemmin esittää, mitä se tarkoittaa, jos valitaan tällainen vaihtoehto, Vuorelma esittää.

– Se on totta kai tässä vaiheessa vaikeaa, koska on tulossa kokonaan uusi hallinnon aste, joka on vielä monessa mielessä aika jäsentymätön. Mutta se olisi yksi tapa tehdä tästä vaalista demokratian kannalta mielekäs.

Lue myös

Raportti: Lähivuodet ovat protektionismin ja sotien aikaa – näihin neljään kehityskulkuun Suomen on varauduttava

Sitran Megatrendit 2026 -raportin mukaan konfliktien myllerryksessä myös Suomen rooli kansainvälisellä kentällä on murroksessa.
2.1.2026 13:39

Eduskunnan valiokuntajohtajat arvioivat kaapelirikkoa: "Kyllähän se tietysti oudolta vaikuttaa"

Operaatioista on tullut Suomelle jo arkea, sanoo puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto.
2.1.2026 13:31

Uusien autojen kauppa sujui viime vuonna nihkeästi – Näin käytetyt autot liikkuivat

Suomalaisten kuluttajien varovaisuus näkyi viime vuonna myös autokaupassa. Autoalan tiedotuskeskuksen mukaan viime vuonna...
2.1.2026 13:23

Aihetunnisteet

Aluevaalit Johanna Vuorelma

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit
Uutiset | 31.12.2025 14:53
IL: Venäjä myönsi Ano Turtiaiselle pakolaisstatuksen, ei poliittista turvapaikkaa
Uutiset | 30.12.2025 13:04
Tältä näyttää sähkön hinta ensi vuonna – ”Herkkyyttä on”
Uutiset | 29.12.2025 21:06
Lihavuuslääkkeet vai leikkaus? Tutkimus antoi tyhjentävän vastauksen 
Uutiset | 30.12.2025 23:39
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Luonnonsuojeluliitto tuomitsee suden metsästyksen aloittamisen
Uutiset | 30.12.2025 16:11
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tältä näyttää sähkön hinta ensi vuonna – ”Herkkyyttä on”
Uutiset | 29.12.2025 21:06
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00
Kaapelirikosta epäilty alus on otettu haltuun Suomenlahdella
Uutiset | 31.12.2025 13:21
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Uusimmat

Raportti: Lähivuodet ovat protektionismin ja sotien aikaa – näihin neljään kehityskulkuun Suomen on varauduttava
Uutiset | 2.1.2026 13:39
Eduskunnan valiokuntajohtajat arvioivat kaapelirikkoa: ”Kyllähän se tietysti oudolta vaikuttaa”
Uutiset | 2.1.2026 13:31
Uusien autojen kauppa sujui viime vuonna nihkeästi – Näin käytetyt autot liikkuivat
Uutiset | 2.1.2026 13:23
”Naiset ovat oppositiossa” – Timo Laaninen löysi syyn Suomen surkeaan taloustilanteeseen
Uutiset | 2.1.2026 13:07
Olkiluodon kakkosreaktori pois käytöstä teknisen vian takia
Uutiset | 2.1.2026 12:36
Ukraina sanoo iskevänsä vain sotilaskohteisiin – Venäjä syytti aiemmin siviilien surmaamisesta
Uutiset | 2.1.2026 12:26
Miksi poliisi aloitti jälleen rikostutkinnan kaapeleista, vaikka Suomella ei käräjäoikeuden mukaan ole asiassa toimivaltaa? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 2.1.2026 12:23
Kaikkonen vauhdittaisi asuntokauppaa tuntuvalla verovapaudella
Uutiset | 2.1.2026 10:49
Trump lupaa suojella Iranin mielenosoittajia
Uutiset | 2.1.2026 10:30
Aleksander Barkov kävi jäällä Panthersin harjoituksissa
Uutiset | 2.1.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Epävarmuutta, pelkoa ja rasismikohuja – Näihin kuviin kiteytyy vuosi 2025
Tarinat | 1.1.2026 8:57
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
12:20, 02/01/2026
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0002/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 19 Km/h 65 % 1006 hPa 0 mm/h
Today 18:0002/01/2026
weather icon
1° / 2°°C 0 mm 0% 13 Km/h 65 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 21:0002/01/2026
weather icon
-0° / -0°°C 0 mm 0% 11 Km/h 72 % 1009 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0003/01/2026
weather icon
-1° / -1°°C 0 mm 0% 13 Km/h 81 % 1009 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0003/01/2026
weather icon
1° / 1°°C 0 mm 0% 19 Km/h 80 % 1008 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Raportti: Lähivuodet ovat protektionismin ja sotien aikaa – näihin neljään kehityskulkuun Suomen on varauduttava
Uutiset | 2.1.2026 13:39
Eduskunnan valiokuntajohtajat arvioivat kaapelirikkoa: ”Kyllähän se tietysti oudolta vaikuttaa”
Uutiset | 2.1.2026 13:31
Uusien autojen kauppa sujui viime vuonna nihkeästi – Näin käytetyt autot liikkuivat
Uutiset | 2.1.2026 13:23
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ajatuksia rasismikohusta ja sotesta
Mielipide | 2.1.2026 14:14
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste