Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Aluevaalit
Se ei ole poliittinen intressi, että ihmiset haluavat hyvää ja laadukasta hoitoa, politiikan tutkija Johanna Vuorelma kuvailee oudoksumaansa aluevaaliasetelmaa. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva )

Mistä äänestetään? – Johanna Vuorelmasta aluevaaliuurnilla odottaa lähes mahdoton tehtävä

Puolueet eivät ole onnistuneet kovin hyvin politisoimaan sote-vaihtoehtoja, politiikan tutkija näkee
Pauliina Pohjala 26.12.2021 12:00, muokattu 22.12.2021 16:11
a– a+
Aluevaalit

Mistä aluevaaleissa on tarkoitus äänestää?

Politiikan tutkija, Helsingin yliopiston tutkijatohtori Johanna Vuorelma esittää perustavaa laatua olevan kysymyksen, kun vaalipäivään on vajaa kuukausi.

Sosiaali- ja terveyspalveluiden uudistus eli tuttavallisemmin sote-uudistus on viimein viety läpi eduskunnasta, ja hyvinvointialueille valittavien aluevaltuustojen tehtävänä on sen tehokas toimeenpano.

Aluevaltuustojen päättäjiksi valittavien ihmisten täytyy puntaroida erilaisten mallien välillä hyvinvointialueen palvelustrategiaa tehdessään. Se on hallinnollinen asia, joka vaatii asiantuntijuutta.

Sote-palveluiden käyttäjän näkökulma on puolestaan se, että hän haluaa laadukkaita palveluita, jotka ovat mahdollisimman helposti saatavilla, Vuorelma sanoo.

– Yleensä kansalaisten keskuudessa on paljon eriäviä intressejä, mutta tässä asiassa ne ovat varsin yhteneväiset. Kukaan ei sano, ettei haluaisi hyviä palveluita.

Vuorelman mukaan aluevaali on juuri tästä syystä ongelmallinen. Miten kansan tahto näkyy vaalituloksessa, kun kaikki haluavat samaa asiaa?

Puolueissa on tietysti edelleen eroja, mutta näissä vaaleissa on kyse soten toimeenpanosta eli siitä, miten valtiolta tuleva rahasumma jaetaan hyvinvointialueen palveluihin. Verotusoikeutta hyvinvointialueilla ei ainakaan tässä vaiheessa ole.

Vuorelman mieltä äänestäjät joutuvat vaikeaan tilanteeseen.

Heiltä periaatteessa kysytään, millaisen soten toimeenpanomallin puolesta he äänestävät. Se puolestaan edellyttäisi laajaa perehtyneisyyttä aiheeseen, Vuorelma näkee.

– Miten äänestäjä tekee valinnan eri puolueiden ja eri edustajien välillä? Mitä asiat käytännössä tarkoittavat, kun ne ovat niin vahvasti hallinnollisia kysymyksiä?

Vuorelman johtopäätös on, että soten toimeenpano asettuu huonosti vaali-instituutioon.

– Kysymykseni on ollut jo pidempäänkin se, miksi tähän tuodaan demokraattinen vaikutusmahdollisuus?

– Soten eri toimeenpanomallien välillä on hyvin vaikeaa tehdä puntarointia ilman, että on todella laajasti perehtynyt aiheeseen. Moni asiantuntijakaan ei tätä puntarointia pysty tekemään, koska muuttuvia tekijöitä on paljon, Vuorelma sanoo.

Ideologista vastakkainasettelua puolueiden välille syntyy toki siitä, missä määrin alueilla tulisi käyttää julkisia ja yksityisiä palveluita. 

Vuorelma kuitenkin huomauttaa, ettei äänestäjä voi välttämättä tietää, tarkoittaako yksityisen sektorin mukanaolo parempia palveluita.

– Sitä on vaikea hahmottaa perinteisten poliittisten intressien kautta, koska se ei ole poliittinen intressi, että haluan hyvää ja laadukasta hoitoa. Se on hyvin laajasti jaettu intressi yhteiskunnassa.

Vuorelma sanoo, että sote-palvelut ovat toki tutkitusti tärkeitä asioita kansalaisille.

– Mutta tärkeää on se palvelu jonka kansalainen saa, ei niinkään se, miten se tuotetaan tai millainen hallintorakenne taustalla on.

Vuorelman mielestä kaikki puolueet lupailevat hyviä sote-palveluita, ja puolueissa on siinä mielessä vaikea nähdä eroja.

– Vaaliohjelmat ovat jäsentymättömiä. On paljon lupauksia siitä, mihin suuntaan ollaan pyrkimässä, mutta niiden toteuttaminen on hyvin epäselvää.

Vuorelma toteaa, että puolueiden ohjelmissa on näkynyt esimerkiksi lupauksia lähipalveluista ja mielenterveysongelmien paremmasta hoidosta.

Politikan tutkijan on vaikea ymmärtää sitä, että yksittäisten terveysongelmien hoitamisen tärkeysjärjestys tuodaan ikään kuin äänestettäväksi, vaikka kyseiset päätökset kuuluvat asiantuntijoille.

– Tuntuu vieraalta äänestää siitä, laitetaanko enemmän resursseja polvileikkauksiin, syöpähoitoihin vai mielenterveyspalveluihin.

– Lähtökohtana pitäisi olla se, että ihminen saa Suomessa hoitoa terveysongelmiinsa.

Vuorelma huomauttaa, että valtuutettujen liikkumatila on lopulta aika pieni, vaikka vaaliohjelmissa luvataan kaikkea hyvää.

– Enemmän se painottuu toiseen suuntaan, eli aluevaltuustoissa pitäisi pystyä karsimaan ja tekemään asioita kustannustehokkaammin.

Politikan tutkija oudoksuu sitä, että terveysongelmien hoitamisen tärkeysjärjestys tuodaan ikään kuin äänestettäväksi. Lehtikuva: Hanna Matikainen

Vuorelman mielestä on erikoista, kun aluevaalikoneessa esimerkiksi kysytään, tuleeko pelastustoimen rahoitus turvata, vaikka rahoitusta joutuisi vähentämään sosiaali- ja terveyspuolelta.

– On hassua, että pitäisi päättää niiden välillä.

Vuorelma huomauttaa, että ihmiset haluavat tietysti sekä laadukkaan pelastustoimen että hyvät sosiaali- ja terveyspalvelut, mutta kokonaiskuvan hahmottaminen tässä asiassa on jo eri luokan kysymys.

Vuorelma ei pidä vaalikoneiden arvokysymyksiäkään kovin perusteltuina aluevaaleissa. Kysymyksiä esitetään esimerkiksi seksuaalivähemmistöjen oikeuksista ja uskonnosta.

– Ne eivät tuo lisää tietoa ehdokkaan toiminnasta aluevaltuustossa. Jos miettii millaisia asioita siellä on pöydällä, niin ne eivät asetu kovin luontevasti konservatiivi–liberaali-akselille.

Vuorelma sanoo toki ymmärtävänsä sen, että ehdokkaista halutaan löytää eroja, ja se onnistuu usein juuri arvokysymyksillä.

Vuorelman mielestä aluevaaleissa ei ole perinteiseen tapaan erilaisia poliittisia vaihtoehtoja, joiden väliltä äänestäjä voisi valita.

Se syö äänestysintoa, hän näkee.

– Pelkkä vaali-instituutio ei lisää demokratiaa, vaan äänestäjän pitää kokea vaali mielekkäänä.

Vuorelma uskookin aluevaalien äänestysprosentin jäävän pieneksi. Kunnallisalan kehittämissäätiön kyselyn mukaan se uhkaa jäädä alle 40:n.

–  Se voisi olla ihan realistinen, Vuorelma sanoo.

– Kuntavaaleissa on ajateltu, että suunnilleen 50 prosenttia on kipuraja. Jos äänestysprosentti jää alle sen, täytyy miettiä missä määrin edustuksellinen vaalitulos on. 

Vuorelma heittää nyt palloa poliitikkojen suuntaan. Hän perää aluevaalitentteihin konkreettista keskustelua hallinnollisella tasolla liikkumisen sijaan.

– Puolueet eivät ole onnistuneet kovin hyvin politisoimaan sote-vaihtoehtoja. Puolueet voisivat vahvemmin esittää, mitä se tarkoittaa, jos valitaan tällainen vaihtoehto, Vuorelma esittää.

– Se on totta kai tässä vaiheessa vaikeaa, koska on tulossa kokonaan uusi hallinnon aste, joka on vielä monessa mielessä aika jäsentymätön. Mutta se olisi yksi tapa tehdä tästä vaalista demokratian kannalta mielekäs.

Lue myös

Uutta tietoa juurihoidosta: "Läpimurto"

Ajatus juurihoidosta on varmasti monen mielestä luotaantyöntävä, mutta uuden tutkimuksen mukaan toimenpide voi...
5.12.2025 23:12

Tässä ovat tämän joulun hittilahjat

Tänä jouluna lahjapaketteihin päätyy tuotteita, jotka tekevät arjesta sujuvampaa ja tuovat luksusta tavallisiin...
5.12.2025 23:00

Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen

Kiina on sijoittamassa suuren määrän laivaston ja rannikkovartioston aluksia Itä-Aasian vesille, uutistoimisto Reuters...
5.12.2025 21:44

Aihetunnisteet

Aluevaalit Johanna Vuorelma

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen
Uutiset | 5.12.2025 21:44
Some-video siivitti 15-vuotiaan Matteus Pentin laulamaan Presidentinlinnaan
Uutiset | 5.12.2025 21:02
Saksan liittopäivät päätti laajentaa maan asevoimia merkittävästi
Uutiset | 5.12.2025 18:26
Lasse Lehtosen paluumatka Suomeen katkesi – Kelan hallituksella ylimääräinen kokous maanantaina
Uutiset | 5.12.2025 17:53
Sote-valiokunnan erimielisyys apteekkilain käsittelystä johti poikkeukselliseen äänestykseen
Uutiset | 5.12.2025 17:08
STT:n toiminta jatkuu, mutta muutosneuvottelut alkavat – Onko puolueilla tahtoa pelastaa STT, kysyy toimitusjohtaja
Uutiset | 5.12.2025 16:24
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen
Uutiset | 5.12.2025 21:44
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste