Mika Riipi toivoo keskustalta rohkeampia ulostuloja
Keskustan pitäisi uskaltaa ottaa rohkeammin kantaa eri asioihin, katsoo keskustan lappilainen kansanedustaja Mika Riipi.
Riipi sanoi uudistuspamflettinsa ”2030-luvun talonpoika” julkistamistilaisuudessa eduskunnassa, että politiikkaa tehdään nykyisin hyvin pitkälle mielikuvilla. Rimpin mielestä keskustan olisi uskallettava tehdä esityksiä, jotka saattavat vihastuttaakin joitakin tahoja, ja näyttää voimakkaammin väriä.
– Minusta keskusta vähän liian varovaisesti tekee sitä.
Riipi toivoo, että Tampereella ensi kesänä pidettävään puoluekokoukseen poimittaisiin meneillään olevalta kenttäkierrokselta kärkiehdotuksia, joita lähdettäisiin viemään eteenpäin vapaasti ja omaa näkökulmaa näyttäen.
Riipin mielestä keskusta puhuu edelleen myös aivan liian vähän kaupungeista. Hän on huomannut olevansa eduskuntaryhmässään monesti ainoa ihminen, joka puhuu kaupungeista, vaikka on sodankyläläisenä ryhmänsä kaikkein kauimpaa periferiasta tuleva edustaja. Siksi hän sanoi nostaneensa pamfletissaankin kaupunkipolitiikan esille.
– Ei me tälle väestörakenteen muutokselle voida mitään, että ihmisiä muuttaa edelleenkin kaupunkeihin. Ja kyllä keskustan pitäisi tulevaisuudessa puhutella myöskin sitä väkeä.
Väestöön liittyvistä syistä myös kuntarakennetta pitäisi Rimpin mukaan edelleen pohtia kunnista itsestään käsin, ei valtion pakottamana.
– Jos siellä kunnassa ei enää käytännössä synny sitä koululuokkaa, puhutaan jopa kunnista, joissa ei synny yhtään lasta joinakin vuosina, minun mielestäni silloin pitää miettiä, olisiko fiksua lähteä tekemään ratkaisuja.
Vaikka Riipin uudistuspamfletti katsoo osin vuosikymmenten päähän, osan siitä voisi hänen mukaansa laittaa prosessiin vaikka saman tien.
– Esimerkiksi ICT-kustannusten haltuunotto tai tekoälyn tuottavuuspotentiaalin rakentaminen.
Riipi näkee myös, että hallintoon liittyviä reformeja joudutaan miettimään viimeistään seuraavassa hallitusohjelmassa.