Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pienydinvoimalat mahdollistava ydinenergialain kokonaisuudistus eduskuntaan

12.3.2026 15:08
Lue lisää 
Politiikka
Hallituksen pääpuolueet ovat pääministeri Petteri Orpon kokoomus ja valtiovarainministeri Riikka Purran perussuomalaiset. Hallitus on Suomen mittapuulla poikkeuksellisen oikeistolainen, mikä luonnollisesti näkyy myös sen politiikkatoimissa. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Mikä on kate Purran puheille "pienemmästä valtiosta"? – Professori: Sitähän tämä hallitus on tekemässä

Ilkka Ruostetsaari Tampereen yliopistosta toteaa, että rajua julkisen sektorin alasajoa ei ole Suomessa helppo tehdä
Lauri Heikkilä 24.5.2025 8:00, muokattu 27.5.2025 12:58
a– a+
Politiikka

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra totesi toukokuun alussa, että valtion roolia Suomessa on pienennettävä.

– Kovenevassa kilpailussa meidän on pärjättävä pienemmällä valtiolla.

Purran puheisiin vastasi esimerkiksi valtioneuvos Matti Vanhanen (kesk.).

– Emme tarvitse ”pienempää valtiota” vaan kriisien täyttämässä maailmassa valtion on oltava toimintakykyinen ja valtion on huolehdittava paitsi talouden vakaasta pohjasta myös kansalaisten sosiaalisesta eheydestä, ex-pääministeri kirjoitti Suomenmaan blogissaan.

Oliko kyseessä vain perussuomalaisten ideologinen ulostulo puheenjohtajansa suulla vai onko Orpon hallitus todella toteuttamassa valtion pienentämistä?

– Keskustelussa on mukana sekin, että julkisia tehtäviä ulkoistettaisiin yksityisen tai kolmannen sektorin hoidettavaksi. Kyse on tavallaan valtion pienentämisestä. Sitähän tämä hallitus on tekemässä, valtio-opin professori Ilkka Ruostetsaari Tampereen yliopistosta arvioi.

Välillä oikeistopuolueita syytetään yövartijavaltiomallin änkemisestä Suomeen. Ruostetsaari toteaa yövartijavaltiolla viitattavan siihen, että valtiolle kuuluvat lähinnä perinteiset valtion tehtävät kuten sisäinen ja ulkoinen turvallisuus.

– Hyvinvointivaltio taas edustaa hyvin toisenlaista valtiokäsitystä, jossa valtio tuottaa kansalaisilleen mitä moninaisimpia palveluita.

Ruostetsaari toteaa Suomenmaalle, että yövartijavaltion suuntaan voidaan mennä, mutta vain siihen suuntaan. Puhtaaseen yövartijamalliin on Suomessa hyvin vaikea päästä. Suomen pitkäaikainen malli on ollut pohjoismainen hyvinvointivaltio.

Nyt hallituksen pohjan muodostaa kaksi oikeistolaista puoluetta, Purran perussuomalaiset ja pääministeri Petteri Orpon kokoomus. Oikeistolla on harvinaisen suuri edustus Suomen hallituksessa, ja tämä tietysti näkyy myös politiikkatoimissa.

– Jo aiemmin julkisen hallinnon rahoitusta leikattiin ja uusi 130 miljoonan euron leikkaus tuli tässä riihessä. Myös Yleisradio on esimerkki julkisesta palvelusta, josta on leikattu.

– Jos taas hyvinvointialueiden rahoitusta leikataan, niin kyllähän siinäkin on kysymys valtion pienentämisestä, Ruostetsaari toteaa.

Valtion rooli on eräs oikeisto–vasemmisto -akselin perinteisistä kysymyksistä.

– Jos kärjistää, niin oikeistolle lähtökohta on, että yksityinen on parempi kuin julkinen ja vasemmistolle julkinen on parempi kuin yksityinen, Ruostetsaari tiivistää.

– Vasemmistopuolueet ja keskusta ovat perinteisesti edustaneet hyvinvointivaltioajattelua, jossa tarvitaan riittävä hallinto. Toisenlaista ajattelua on edustanut lähinnä kokoomus, mutta nyt siihen on lähtenyt innolla mukaan myös perussuomalaiset.

Tampereen yliopiston valtio-opin professori Ilkka Ruostetsaari toteaa yksityisen sektorin kasvattamisen ja julkisen sektorin pienemmän roolin olevan oleellinen osa oikeistopuolueiden ajattelua. (Kuva: LEHTIKUVA / KALLE PARKKINEN)

Perussuomalaiset ovat professorin mukaan selvästi oikeistolaistuneet ja tulleet aivan kokoomuksen kylkeen sen jälkeen, kun Timo Soini luopui puolueen puheenjohtajuudesta 2017.

– Ja jo aiemmin havaintoni mukaan perussuomalaiset ovat tuoneet esille säästöjen hakemista ”turhasta” hallinnosta.

– Yleishallinto on meillä kuitenkin aika pieni.

Käytännössä hallinto tarkoittaa pitkälti opettajia, sairaanhoitajia, lääkäreitä, varhaiskasvatuksen ammattilaisia ja niin edelleen, Ruostetsaari kertoo.

Jos hallinnon alasajamiseen lähdetään, siinä tulee Ruostetsaaren mukaan olemaan suuria vaikeuksia. Yleishallinnossa on valtiolla ja kunnilla kuitenkin tiettyjä hyvin oleellisia säätely- ja valvontatehtäviä. Hallinto on myös kansalaisille tuotettavaa palvelua, kun viranomaiset vaikkapa valvovat rakennustointa ynnä muuta, mistä on suoraa hyötyä.

Hyvinvointivaltio myös nauttii varsin vahvaa kannatusta kansalaisten keskuudessa, professori muistuttaa.

Hän toteaa havainneensa, että kokoomuksen poliitikot puhuvat systemaattisesti hyvinvointiyhteiskunnasta eivätkä hyvinvointivaltiosta.

Muutkin sanaa käyttävät, mutta kokoomuksella on sille oma, ideologinen katteensa.

– Kyllähän kokoomuksella esimerkiksi sote-keskustelussa on koko ajan tullut esille, että puolue haluaisi vahvistaa yksityistä sektoria ja myös kolmannen sektorin roolia hyvinvointipalveluiden tuottamisessa.

– Tämä onkin jo varsin suurta vaikkapa juuri sosiaalipuolella.

Millaisen jäljen Orpon hallitus tulee sitten jättämään? Onko valtio pienempi vaalikauden lopussa vuonna 2027 kuin mitä se oli punamultahallituksen lopettaessa vuonna 2023?

– Kyllähän sitä pienennetään, kun julkisesta hallinnosta leikataan. Käytännössä 130 miljoonan leikkaus tarkoittaa, että henkilöstön määrä tulee supistumaan.

– Määräaikaisuuksia ei jatketa, ja irtisanomisiakin täytyy tehdä, Ruostetsaari toteaa.

Pysy kärryillä politiikan käänteistä ja tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje täältä!

Lue myös

Pysäyttävä tulos: Jopa puolet syöpäkuolemista voitaisiin estää – Näin se kävisi

Tuoreen selvityksen mukaan jopa noin puolet syöpäkuolemista voitaisiin todennäköisesti estää, kertoo lääkäriseura Duodecim. Selvityksen...
12.3.2026 22:01

Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi

Matala testosteronitaso ja runsas fruktoosin eli hedelmäsokerin saanti yhdessä voivat vaurioittaa miehen maksaa vakavasti. Japanilaisen Osaka...
12.3.2026 21:36

Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa

Vielä 1950-luvulla Euroopan rautatieverkko oli maailmansodan jäljiltä melko karussa kunnossa, ja liikkuminen maasta...
12.3.2026 21:20

Aihetunnisteet

hallinto julkinen sektori Kokoomus leikkaukset oikeisto Orpon hallitus Perussuomalaiset Politiikka Sote valtio valtionhallinto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Keskusta tiukkasi syytä elintarvikemarkkinalain viivästymiselle – Essayahilta outo selitys
Uutiset | 12.3.2026 18:34
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Marttinen ei peruuta kiisteltyä määräaikaisuuslakia – ”Aivan äärimmäisen typerää, yksiselitteisen typerää”
Uutiset | 12.3.2026 18:01
Sote-valiokunta taas ilmiriidassa – Hallitus haluaa runnoa lakiesityksen väkisin läpi
Uutiset | 12.3.2026 17:52
Suomalaisten hakijoiden määrä moninkertaistui EU:n tärkeimmässä virkamieskilpailussa
Uutiset | 12.3.2026 17:45
Suomalaiset rauhanturvaajat pysyttelivät suojissa Libanonissa iskujen jatkuessa – Unifil: Varasuunnitelmia on valmiina
Uutiset | 12.3.2026 17:42
Israel laajensi evakuointikehotusaluetta Etelä-Libanonissa
Uutiset | 12.3.2026 17:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste