Maanjäristys pani Kolumbiassa asuvan suomalaisen arjen sekaisin jääkaapin sisältöä myöten – "Jopa 80-vuotias naapuri sanoi, että ei muista tällaista tapahtuneen"
Lähikaupalla naapurit päättivät juoda isot oluet hermoja rauhoittaakseen. Näin kuvaili Kolumbiassa asuva suomalainen Elisa Pakkanen naapurustonsa tunnelmia maata koetelleen maanjäristyksen jälkeen.
– En sanoisi, että minua itseäni pelottaa mennä nukkumaan. Mutta kyllähän tässä olisi pitänyt olla nukkumassa jo monta tuntia sitten, mutta en ole saanut unta, Pakkanen kertoi STT:lle tiistaina Kolumbiasta, jossa kello näytti haastattelun aikaan aamukahta.
Medellinin kaupungin ulkopuolella, yli 250 kilometriä maanjäristyksen keskuksesta sijaitsevassa Envigadossa asuva Pakkanen oli aloittamassa maanantaiaamuna työviikkoa, kun alkoi rytistä.
Aluksi Pakkanen mietti unenpöpperössä, että poraako joku kotitalon perustuksia.
– Järistys kesti todella kauan, tuntui, että se vain jatkui ja jatkui, hän kuvaili.
– Jossain kohti aloin miettiä, että kestävätkö talon rakenteet, viidennessä kerroksessa asuva Pakkanen lisäsi.
Ulkona Pakkanen ja tämän puoliso kohtasivat naapureita, jotka olivat rynnänneet kadulle suoraa aamusuihkusta pyyhe päällä.
Pakkasen mukaan keskiluokkaisen Envigadon kaduilla on ollut maanantaina autiompaa kuin tavallisesti maanantaisin. Peruspalvelut kuitenkin toimivat.
Köyhemmillä alueilla on hänen mukaansa huonompi tilanne.
Pakkasen mukaan hänen lähikaupalla tapaamansa naapurit olivat tapahtuneesta järkyttyneitä.
Yli kahdeksan vuotta Kolumbiassa asuneen Pakkasen mukaan alueella on totuttu järistyksiin, mutta tämänkertainen maan vavahtelu oli poikkeuksellista.
– Jopa eräs 80-vuotias paikallinen sanoi, että ei muista tällaista tapahtuneen, Pakkanen sanoi.
Myös Pakkasen kolumbialainen puoliso oli sanonut samaa.
Lisäksi ihmiset jännittävät nyt kotoa lähtemistä varsinkin, jos kotiin jää joku läheinen tai lemmikkieläin, Pakkanen sanoi. Monet eivät uskalla mennä nukkumaan.
Kolumbian järistys sai maan tärähtelemään laajalla alueella, jopa pohjoisessa Panamassa asti. Se tuntui myös naapurimaa Venezuelassa.
Pakkanen vertaa maanantaista maanjäristystä Venezuelassa kesäkuussa sattuneisiin järistyksiin, joita hän ei edes huomannut Kolumbiassa. Venezuelassa kesäkuussa sattuneissa kahdessa maanjäristyksessä kuoli tuhansia ihmisiä.
Järinän loputtua kotona odotti sekamelska.
– Jääkaapissakin olivat kaikki mahdolliset asiat kaatuneet, Pakkanen sanoi.
Järistyksen seurauksena myös sähköt menivät tunneiksi poikki, mikä herätti huolen muun muassa elintarvikkeiden säilymisestä. Iltaan mennessä sähköt kuitenkin palasivat.
Pakkanen ei tuoreeltaan huomannut rakenteellisia vaurioita omassa rakennuksessaan. Kotitalo on rakennettu 1990-luvun lopussa sen jälkeen, kun Kolumbiassa tuli voimaan laki, joka edellyttää, että rakennukset ovat maanjäristyksen kestäviä.
Hänen mukaansa tämä ei kuitenkaan Kolumbiassa välttämättä takaa sitä, että rakennus oikeasti kestäisi maanjäristyksen. Korruptio on maassa yleistä.
Pakkanen sanoo epäilevänsä, että esimerkiksi monet Calin miljoonakaupungissa romahtaneista rakennuksista eivät täyttäneet lain määräyksiä. Calissa oli Suomen aikaa tiistai-iltapäivään mennessä raportoitu yli 80 ihmisen saaneen surmansa järistyksessä ja lähes 200:n olevan yhä kateissa.