Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Suurpedot

Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?

13.12.2025 21:05
Lue lisää 
Suurpedot
Susi Alaskassa. (Kuva: Craig McCaa/BLM Alaska/Wikimedia Commons/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)

Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?

Pekka Pohjolainen 13.12.2025 21:05, muokattu 11.12.2025 17:41
a– a+
Suurpedot

”Sudella on suden luonto”, kuuluu usein meikäläisessä susikeskustelussakin toistettu vanhan kansan hokema.

Suomessa susi ei ole tappanut ketään sitten 1880-luvun tunnettujen tapausten. Muuallakaan maailmalla suden ja ihmisten yhteenotoissa ihminen ei ole yleensä jäänyt häviölle, mutta joitakin tapauksia löytyy viime vuosikymmeniltäkin.

Yksi parhaiten tutkituista ja dokumentoiduista tapauksista sattui Alaskassa 15 vuotta sitten. Maaliskuun 8. päivänä 2010 erityisopettaja Candice Berner lähti illansuussa juoksulenkille työpaikaltaan Alaskan niemimaalla Chignik Laken kylässä. Hän oli aktiivinen liikunnan harrastaja ja hyvässä fyysisessä kunnossa.

Berner kertoi työtovereilleen aikovansa juosta illemmalla ainoalla tiellä, joka johtaa kylältä Chignik-joen suulle. Kello 17.10 hän faksasi tuntilistansa koulupiirin toimistoon, vaihtoi juoksuvaatteet ylleen ja poistui koulusta.

Alaskan osavaltiopoliisin mukaan noin kello 18 eli eli 1,5 tuntia ennen auringonlaskua neljä Chignik Laken asukasta oli palaamassa kotiin moottorikelkoilla pitkin tietä, joka yhdistää Chignik Laken naapurikylään.

Ryhmän etummainen kelkkailija huomasi veristä lunta tiellä ja sen reunalla. Hän lähti seuraamaan jälkiä alaspäin viettävään rinteeseen ja löysi kuolleen naisen. Kelkkailijat lähtivät kylään ilmoittamaan löydöstään.

Chignik Laken aluetta Alaskassa vuonna 2010. (USFWS Alaska/Wikimedia Commons)

Samana iltana kolme kyläläistä miestä jäi vartioimaan vainajaa odottaessaan ohjeita viranomaisilta. Kaksi miehistä palasi myöhemmin kylään hakemaan lämpimämpiä vaatteita. Paikalle jäänyt kelkkailija kiersi moottorikelkallaan kehää ja tähyili pusikkoa kelkan ajovalon avulla.

Nähtyään vilaukselta suden, mies poistui paikalta. Palattuaan paikalle kelkkailijat huomasivat, että ruumista oli raahattu kauemmas pitkin rinnettä ja sitä oli syöty lisää. Kun asiasta ilmoitettiin poliisille, asukkaita kehotettiin siirtämään vainaja turvaan tutkijoiden saapumiseen asti.

Opettajakollega tunnisti ruumiin seuraavana päivänä Candice Berneriksi. Tapauksen tutkintaa helpotti se, että jälkien sotkemista lumessa oli vältetty huolellisesti. Jäljistä näki selvästi, että kyse oli susien hyökkäyksestä, ja muut vaihtoehdot voitiin sulkea pois.

Hyökkäys tapahtui lumisella tieosuudella noin 3,2 kilometriä itään Chignik Laken kyläyhteisöstä. Tien molemmin puolin kasvoi noin kolmimetristä pensaikkoa ja näkyvyys oli huono tien mutkien ja mäkien vuoksi.

Jäljistä tehtyjen havaintojen perusteella Berner ja sudet olivat lähestyneet toisiaan vastakkaisista suunnista ennen kohtaamista. Sudet liikkuivat vastatuuleen, joten ne saattoivat havaita Bernerin hajun perusteella.

Paikalla ennen jälkien sotkeutumista käynyt Chignik Laken asukas kertoi huomanneensa tiellä ihmisen jälkiä, jotka vaihtoivat äkillisesti suuntaa. Kyseessä saattoi olla kohta, jossa Berner huomasi sudet tai pelästyi niiden käytöksestä.

Poliisi pystyi päättelemään jäljistä, että Bernerin kimppuun oli hyökännyt mahdollisesti useampia susia, vähintään kaksi. Berner oli yrittänyt kamppailla vastaan, mutta jäänyt alakynteen.

Jäljet lumessa osoittivat, että kamppailu susien kanssa oli lyhyt ja kuolema tapahtui nopeasti.

Tapausta tutkimaan ryhtynyt Alaskan erä- ja kalavirasto ADF&G ei löytänyt näyttöä siitä, että sudet olisivat käyttäytyneet poikkeuksellisesti esimerkiksi puolustaakseen saalistaan. Näyttöä ei löytynyt myöskään susien tottumisesta ihmisiin, eikä niille ollut heitetty ruokaa Alaskalle tyypilliseen tapaan.

Chignik Laken asukkaat kertoivat kohdanneensa susia hyökkäystä edeltävinä viikkoina, mutta tapaukset olivat merkityksettömiä. Sudet olivat vain tarkkailleet ihmisiä etäältä lyhyen aikaa ennen kuin ne jolkottelivat pois.

Tapauksen jälkeen viranomaisten määräämässä jahdissa ammuttiin kahdeksan sutta. Kaikki olivat terveitä, eivätkä ne kärsineet vesikauhusta eli rabieksesta tai muista sairauksista. Yksi susista pystyttiin yhdistämään DNA-näytteen avulla suoraan Bernerin tapaukseen.

Erä- ja kalaviraston tutkijat päättelivät raportissaan, että Bernerin juokseminen yksinkertaisesti laukaisi susissa saalistusvietin. Avoimeksi jäi, oliko kohtaaminen yllätys sekä Bernerille että susille, mutta susien reaktiosta ei jäänyt epäselvyyttä.

Tie, jolla sudet hyökkäsivät. Kuvakaappaus Google Mapsista.

Chignik Laken tapaus on poikkeuksellinen, sillä se on yksi harvoista Pohjois-Amerikassa vahvistetuista tapauksista, joissa terveet sudet ovat tappaneet ihmisen saalistustarkoituksessa.

Tutkijat pitivät mahdollisena, että susien hyökkäykseen myötävaikuttivat vain 147 senttiä pitkän ja 52-kiloisen Bernerin pieni koko ja se, että hän oli liikkeellä yksin. Myös pakoreaktio on voinut laukaista saalistusvietin.

Alaskan erä- ja kalavirasto totesi, että yksin lenkkeily ja muut yksinäinen puuhastelu Alaskan takamailla sisältävät riskejä. Muista ihmisten ja suden kohtaamisista saatu tieto viittaa siihen, että susien uhkaava käyttäytyminen on vältetty, kun tilanteessa on ollut useampi kuin yksi henkilö.

Virasto päätyi raportissaan siihen, että sudet eivät ole sen vaarallisempia kuin ne olivat ennen Chignik Laken tapausta, eikä ihmisten tulisi olla turhaan peloissaan. Turvallinen etäisyys ja terve kunnioitus susia tai muita luonnonvaraisia eläimiä kohtaan on kuitenkin syytä muistaa.

– Karhujen ja hirvien kohtaamiset aiheuttavat matkailijoille Alaskassa suuremman riskin kuin sudet, mutta kaikki luonnonvaraiset eläimet voivat olla arvaamattomia, tapausta tutkinut biologi Lem Butler totesi raportin valmistuttua.

Candice Bernerin isä Bob Berner sanoi toivovansa, että ihmiset oppisivat hänen tyttärensä kuoleman seuraamuksena kiinnittämään huomiota turvallisuutta lisääviin toimiin ja vahinkoihin, joita susien ja muiden luonnonvaraisten eläinten kanssa voi tapahtua.

Berner sanoi, ettei hänen tyttärensä kokema kohtalo muuttanut kuitenkaan hänen suhtautumistaan susiin.

– Ne tekevät vain sitä, mitä sudet tekevät. Niiden luonto sattui tappamaan tyttäreni, mutta minä en tunne minkäänlaista vihaa susia kohtaan, Berner sanoi The Olympian -lehdelle.

Lähteenä mm. Alaskan erä- ja kalaviraston tutkintaraportti Findings Related to the March 2010 Fatal Wolf Attack near Chignik Lake, Alaska (2011)

Lue myös

Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä

Jatkuva itsensä kehittäminen ja esimerkiksi psyykkiseen kasvuun tähtääminen on tässä ajassa trendikästä, mutta...
13.12.2025 21:20

Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa

Prinssi Rudolfin kuoleman myötä kruununperijyys siirtyi hänen serkulleen Frans Ferdinandille, jonka kuolema taas sytytti maailmansodan.
13.12.2025 20:02

Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti

Joulunpyhät ovat monelle vuoden kohokohta, mutta ne voivat tuoda mukanaan myös sähköongelmia. Kinkku...
13.12.2025 17:34

Aihetunnisteet

Historia luonto sudet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Trump varoittaa maailmansodasta: ”Kaikki pelaavat pelejään”
Uutiset | 12.12.2025 21:35
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Miehet huomio! Tällainen ruokavalio voi hidastaa ikävän syövän etenemistä
Uutiset | 12.12.2025 21:45
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Valkoinen talo: Trump on äärimmäisen turhautunut
Uutiset | 12.12.2025 8:50
Työntekijän irtisanominen helpottuu – ”potkulaki” ei muuttunut valiokunnan syynissä
Uutiset | 11.12.2025 15:42
Täysi sote-äläkkä kyselytunnilla: ”Oikeisto nauraa ja ilkkuu tälle!”
Uutiset | 11.12.2025 19:00
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Sähköongelmat voivat yllättää – näillä vinkeillä selviät joulunpyhistä turvallisesti
Uutiset | 13.12.2025 17:34
Muovikuusi vai aito joulukuusi? Ympäristön kannalta valinta on selvä
Uutiset | 13.12.2025 16:28
Nuori mies kuoli liikenneonnettomuudessa Leppävirralla
Uutiset | 13.12.2025 11:17
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Voiko syrjäseuduilla enää harrastaa? – 17-vuotiaiden yöllinen ajokielto ja poikkeuslupien ehtojen kiristys herättävät huolta etujärjestöissä
Uutiset | 13.12.2025 10:30
Keskusta mahdollistaisi hyvinvointialueiden velkasaneerauksen – ”Alueiden määrä ei ole ongelman ydin”
Uutiset | 13.12.2025 9:02
Suomen lainsäädäntö mahdollistaa ääriuskovaiset kotiopetuskoulut – Supo: Kansallinen turvallisuusriski
Uutiset | 13.12.2025 7:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jatkuvassa itsensä kehittämisessä on riskinsä –moni ajautuu henkisen kasvun oravanpyörään, jossa mikään ei riitä
Uutiset | 13.12.2025 21:20
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Harva on kuullut tästä: Kruununprinssin ja hänen rakastajattarensa itsemurha järisytti koko Eurooppaa
Uutiset | 13.12.2025 20:02
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsän arvoketjut ovat mukana myös Tiernapojat-näytelmässä
Mielipide | 11.12.2025 15:13
Lukijalta: Ymmärtämisen taustaa
Mielipide | 11.12.2025 15:03
Lukijalta: Syntyvyyskriisi on Suomen kohtalonkysymys
Mielipide | 11.12.2025 14:37
Lukijalta: Sote-kortin maksullisuus on asettanut työntekijät eriarvoiseen asemaan
Mielipide | 11.12.2025 10:51
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste