Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Koronarajoitukset
Avin päätös ymmärrettiin yleisesti niin, että lasten ja nuorten harrastuksia ollaan kieltämässä. (Kuva: Lehtikuva / Silja-Riikka Seppälä)

Aluehallintovirastoissa hämmästellään ministereiden ulostuloa – "Joukkueurheilua ei ole kielletty, mutta ei sitä suositellakaan"

Avien mukaan kohua herättäneet uudet rajoitukset on tehty täysin sosiaali- ja terveysministeriön ohjauskirjeen mukaisesti. Lisäksi ennen päätöksiä on kuunneltu terveydenhoitoalan asiantuntijoita.
STT-Markus Heikkilä 13.8.2021 14:25, muokattu 13.8.2021 14:46
a– a+
Koronarajoitukset

Mitään harrastamista ei ole erityisesti kielletty, kerrotaan Etelä-Suomen sekä Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirastoista (avi).

Aveista täsmennetään, että lasten ja nuorten osalta ei ole tehty mitään uusia päätöksiä eikä harrastustoimintaa ole rajoitettu.

Avien päätöksistä nousi torstaina kohu, koska päätös ymmärrettiin yleisesti niin, että lasten ja nuorten harrastuksia ollaan kieltämässä. Myös esimerkiksi pääministeri Sanna Marin (sd.) ehti puhua lasten harrastustoiminnan mahdollistamisen puolesta.

Rajoitukset tulevat voimaan pääkaupunkiseudulla 20. elokuuta ja Länsi- ja Sisä-Suomen eri alueilla tänään perjantaina.

–  Tilojen hallitsijoiden pitäisi varmistaa, ettei niihin tiloihin oteta niin paljon väkeä, ettei siellä olisi mahdollista säilyttää turvavälejä. Meidän asiantuntijamme ovat tästä kyllä antaneet ohjausta, että ei tämä tarkoita lasten harrastustoiminnan lopettamista, sanoo Etelä-Suomen avin johtaja Kristiina Poikajärvi.

Hän viittaa tartuntatautilain pykälään 58 d, jossa sanotaan, että kaikissa yli kymmenen hengen tiloissa pitää varmistaa, että turvaväli voidaan säilyttää.

–  Se ei tarkoita mitään harrastusten lopettamista. Joukkueurheilua ei ole kielletty, mutta ei sitä suositellakaan.

Järjen käyttö sen sijaan on sallittua, Poikajärvi sanoo.

–  Jos siellä on yleisöä paikalla, niin sitä ei saisi pakata. Mutta sitä ei kielletä, jos harrastajat hakeutuvat toistensa läheisyyteen.

Etelä-Suomen avin mukaan esimerkiksi sisätilassa ryhmäliikuntatunnilla voi olla enintään sen verran osallistujia kuin tilaan mahtuu niin, että kahden metrin turvaväli voidaan huomioida. Harrastajien ei kuitenkaan edellytetä jatkuvasti olevan kahden metrin etäisyydellä toisistaan, joten esimerkiksi palloilulajeja saa pelata.

–  Ei se sitä tarkoita, että siellä ihmisten välillä pitää koko ajan olla kaksi metriä eroa, vaan sitä, että se tilanhaltija pystyy sen järjestämään niin, turvavälit pystytään pitämään. Ulkona sitä kahden metrin vaatimusta ei ole, ohjeistaa Länsi- ja Sisä-Suomen avin johtaja Leena Laajala.

Poikajärvi painottaa, että uusimmat rajoitusten kiristykset on pääkaupunkiseudulla laitettu vain kolmen viikon ajalle ja ne tulevat tarpeeseen.

–  Missään ei riitä henkilökunta näiden ihmisten jäljittämiseen, jotka levittävät tätä tautia. Jos jäljitys on viikon myöhässä, ei sillä ole enää mitään merkitystä. Meillä ei riitä terveydenhuollon henkilökunta, Poikajärvi sanoo.

Sekä Poikajärvi että Laajala sanovat, että uudet rajoitukset on tehty täysin sosiaali- ja terveysministeriön (STM) ohjauskirjeen mukaisesti.

–  On aika erikoista, että tulee tällaisia ulostuloja, Poikajärvi sanoo viitaten eri ministereiden kommentteihin.

Pääministeri Marin sanoi torstai-iltana, että lapset ja nuoret ensin -periaatteen tulee toteutua koronarajoituksissa. Kun erilaisiin tilaisuuksiin tai tapahtumiin liittyen tehdään rajoituksia, esimerkiksi lasten ja nuorten harrastustoiminta ei Marinin mukaan saa olla ensimmäisten rajoitettavien asioiden joukossa. Hän kommentoi asiaa hallituksen neuvottelujen jälkeen Säätytalolla torstaina.

Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) kommentoi Helsingin Sanomien mukaan, että ”ei voi olla niin, että lapset ja nuoret joutuvat kärsimään tästä edelleen”.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) sen sijaan kommentoi Ylen aamussa, että avin päätös oli ”hämmentävä ja hiukan yllättävä ratkaisu”.

–  Hallituksen viesti on selvä, lasten ja nuorten arjen on jatkuttava mahdollisimman normaalina. Aikuiset joustavat, Saarikko sanoi.

Sosiaali- ja terveysministeriö antaa hänen mukaansa aiheesta ohjauskirjeen alueille.

–  Toivottavasti tätä ohjausta tulee nyt sitten nopeasti. Meidän päätöksemme ovat aina välttämättömiä ja perustuvat lakiin. Totta kai STM:n ohjaus on yksi tärkeä osa tässä meidän päätöksenteossamme, ja sitten on tietysti alueelliset epidemiologiset tilanteet sekä alueelliset asiantuntijalausunnot. Siitä kokonaisuudesta meidän päätökset tulevat, Länsi- ja Sisä-Suomen avin Laajala sanoo.

Ennen päätöstään avi kuuli terveydenhuollon asiantuntijoita muun muassa sairaanhoitopiireistä. Pääkaupunkiseudulla myös koronakoordinaatioryhmä päätti elokuun 3. päivän kokouksessaan suositella avin tekevän päätöksiä yleisötilaisuuksien rajoittamisesta ja 58 d -pykälän mukaisista etäisyyksistä.

–  Päätettiin, että kaupungit eivät itse rajoita julkisten sisätilojen käyttöä tai harrastustoimintaa toistaiseksi enempää kuin tällä hetkellä on tehty, kokouksen pöytäkirjassa sanotaan.

Molemmat aluehallintovirastojen johtajat sanovat, että avit tekevät päätökset itsenäisesti, vaikka ne ovatkin STM:n ohjauskirjeen mukaisesti tehtyjä.

–  Eniten siinä päätöksessä painoivat Husin ja THL:n lausunnot, jotka tukevat kesäkuun ohjauskirjeen mukaisten rajoitusten käyttöönottoa. Ne ovat yksi yhteen, Poikajärvi sanoo.

Husin ja THL:n lausunnot ovat viime viikolta. Myös STT on lukenut nämä lausunnot.

–  Ne ovat niitä asiantuntijoita tässä asiassa, eikä me voida niiden yli kävellä. Näillä rajoitustoimilla oletetaan olevan vaikutusta, Poikajärvi sanoo.

STT ei ole toistaiseksi tavoittanut pääministeri pääministeri Marinia tai perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurua (sd.) kommentoimaan asiaa.

Lue myös

Yle: Saarikko ei niele purematta avin lasten harrastukset estävää päätöstä – Kurvinen: "Arkijärkeä tarvitaan"

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) toivoo Ylellä, että Etelä-Suomen aluehallintovirasto tarkastelisi uudelleen päätöstä, jossa...
13.8.2021 8:41

Pääministeri Marin: Lapset ja nuoret ensin -periaate toteuduttava koronarajoituksissa

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan hallitus haluaa lähettää kentälle viestin, että lapset ja...
12.8.2021 17:32

Aihetunnisteet

harrastukset koronarajoitukset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Karmiva varoitus: Hengenvaarallinen virus voi lähteä leviämään
Uutiset | 29.11.2025 22:35
Appelsiinimehu voi vaikuttaa ihmisiin eri tavoin – syy liittyy painoon
Uutiset | 29.11.2025 22:05
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Laajalle levinnyt kamppailukerho valmistautuu valkoisen rodun puolustamiseen – Supo: Ekstremististä toimintaa
Uutiset | 29.11.2025 9:03
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Kysely: Selvä enemmistö ammatillisen perustutkinnon suorittaneista työllistyi valmistuttuaan
Uutiset | 1.12.2025 11:15
Puolustusvoimien kuorma-auto ajoi ojaan – Poliisi tutkii
Uutiset | 1.12.2025 10:56
Trump uhkasi leikata tukea, jos hänen suosikkinsa ei voita Hondurasissa – Tältä näyttävät alustavat tulokset
Uutiset | 1.12.2025 10:45
Puolustusministeri Häkkänen vierailee Kaliforniassa ja Havaijilla
Uutiset | 1.12.2025 10:21
Poliisi aikoo tutkia Vantaan lauantaisen kuolonkolarin perusteellisesti – Vakava tapaus
Uutiset | 1.12.2025 10:18
Suomessa kehitetty ja rakennettu satelliitti laukaistiin avaruuteen
Uutiset | 1.12.2025 10:05
Karjalainen: Härskejä some-viestejä kirjoitellut Rääkkylän kunnanjohtaja on saamassa potkut
Uutiset | 1.12.2025 9:34
Ruotsin pääministeri Orpon vieraaksi
Uutiset | 1.12.2025 9:30
Trump Ukrainasta: ”Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet päästä sopimukseen”
Uutiset | 1.12.2025 8:41
Raju tuuli on peruuttanut Rukan mäkikisan usein, mutta Hiihtoliitto ei silti aio luopua siitä – ”Mäki on hyvä”
Uutiset | 1.12.2025 8:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Selvä enemmistö ammatillisen perustutkinnon suorittaneista työllistyi valmistuttuaan
Uutiset | 1.12.2025 11:15
Puolustusvoimien kuorma-auto ajoi ojaan – Poliisi tutkii
Uutiset | 1.12.2025 10:56
Trump uhkasi leikata tukea, jos hänen suosikkinsa ei voita Hondurasissa – Tältä näyttävät alustavat tulokset
Uutiset | 1.12.2025 10:45
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Etätyö tulee saattaa osaksi kestävää työelämää
Mielipide | 28.11.2025 10:33
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31
Lukijalta: Työllistämisen temppu
Mielipide | 28.11.2025 9:28
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Meidän velvollisuutemme on suojella metsiä
Mielipide | 25.11.2025 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Keskustan puoluevaltuusto vaatii parlamentaarista työryhmää sote-kriisiin – ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 24.11.2025 11:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste