Kymmenen hehtaaria ei riitä – aurinkoalalta purkaus lainsäätäjille
Uuteen alueidenkäyttölakiin ollaan harkitsemassa teollista aurinkovoimaa koskevia linjauksia, jotka voivat häiritä juuri käyntiin pääsevän alan kehitystä, Suomen uusiutuvat ry. moittii kannanotossaan.
Lakiluonnoksessa hallituksen esitykseksi uudeksi alueidenkäyttölaiksi linjattiin, että kunnan tulee laatia kaava kaikille vähintään 10 hehtaarin aurinkovoimahankkeille.
Käytännössä kaavaraja pidentäisi edunvalvontajärjestön mukaan hankkeiden luvitusprosesseja, lisäisi kustannuksia ja ohjaisi kehitystä kohti entistä suurempia hankekokonaisuuksia, joita on myös haastavampaa sovittaa paikalliseen maankäyttöön.
– Lakiesityksessä linjataan muun muassa, että kunnan tulee laatia kaava kaikille vähintään kymmenen hehtaarin aurinkovoimahankkeille, mikä tulee käytännössä ohjaamaan rakentamisen heti suuriin hankekokoihin ja ruuhkauttamaan kuntien kaavoituksen.
– Jos aurinkovoiman hyvä kehitys Suomessa pysähtyy, tarkoittaa se myös koko alan kotimaisen arvoketjun ja vientipotentiaalin menettämistä toisiin maihin, kannanotossa todetaan.
Keinotekoinen kaavaraja ei perustu vaikutuksiin ja yhteensovittamisen tarpeisiin, kuten muu maankäytön suunnittelu, ja se uhkaa ruuhkauttaa kuntien kaavoitusta ilman todellista hyötyä, Suomen uusiutuvat ry:n edunvalvontapäällikkö Klaara Tapper toteaa.
– Suomeen on suunnitteilla yli 20 gigawatin (GW) edestä hankkeita, joista yli puolet on kooltaan 10–100 hehtaaria, eli linjaus vaikuttaisi suureen osaan hankkeita. Ala on nyt tärkeässä murrosvaiheessa.
Viime vuonna peräti 81 prosenttia kaikesta maailmassa rakennetusta uudesta uusiutuvan energian kapasiteetista oli aurinkovoimaa.
– Vaikka aurinkoenergia on Suomessa vielä suhteellisen pieni tuotantomuoto, sen globaali kasvu osoittaa, että kehitys on pysäyttämätön – ja että sama murros on väistämättä tulossa myös meille. Nyt on oikea hetki varmistaa, että Suomeen syntyy vahva kotimainen aurinkovoimamarkkina, sillä ilman kotimaista kysyntää ei synny myöskään alan arvoketjua, osaamista ja työpaikkoja. Toisin sanoen: jos emme rakenna markkinaa täällä, se rakennetaan muualla, Tapper sanoo tiedotteessa.

Toinen aurinkovoiman kannalta haastava asia on lakiesitykseen sisällytetty metsämaan käyttöä koskeva ”aurinkovoimarakentamista ei osoiteta merkittävissä määrin metsämaalle” -kirjaus.
– Tällaisenaan kirjaus tulee johtamaan hallinto-oikeuskäsittelyihin, kun joudutaan hakemaan ennakkotapauksia aiheesta. On kohtuutonta asettaa aurinkovoiman hankekehittäjät sellaiseen asemaan, jossa itse lainsäädännöstä ei voi tietää onko tekemässä oikein vai mahdollisesti väärin. Jos linjausta ei avata tarkemmin, se luo tarpeetonta epävarmuutta alalle ja vaikeuttaa aurinkovoiman sijoittumista muuten soveltuville alueille, Tapper korostaa.
Epävarmuutta luo alalle Suomen uusiutuvat ry:n mukaan myös se, että hallituksen esityksestä puuttuvat aurinkovoimaa koskevat siirtymäsäännökset. Alan toimijoilla ei ole tällä hetkellä näkymää, mitkä suunnittelussa olevista hankkeista kuuluvat nykyisen lainsäädännön piiriin, ja mitkä hankkeista tulevat kuulumaan uuden lainsäädännön piiriin.