Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjallisuus
Aku Louhimiehen ohjaama Tuntematon sotilas julkaistiin vuonna 2017. Eero Aho näytteli Rokkaa ja Johannes Holopainen näytteli Kariluotoa. (Kuva: Handout / Juuli Aschan / Lehtikuva)

"Kuin ruisleivästä leivottu sauna" – Tuntematon sotilas kirvoittaa suomalaisten kielenkannat jopa työpaikalla

Suomenmaa kysyi lukijoidensa ajatuksia 70 vuotta sitten julkaistusta Väinö Linnan klassikkoteoksesta
Samuli Vänttilä 6.12.2024 16:00, muokattu 7.12.2024 10:52
a– a+
Kirjallisuus

Kirjailija Väinö Linnan Tuntematon sotilas on suomalaisille erityisen tärkeä teos, joka vie monien ajatukset ennen kaikkea edeltävien sukupolvien tekemään työhön itsenäisen Suomen hyväksi.

Se tulee selväksi Suomenmaan saamasta lukijapalautteesta, jota kerättiin viikko sitten julkaistun Tuntemattoman sotilaan ilmestymisestä kertovan artikkelin yhteydessä.

Linnan Tuntemattoman sotilaan julkaisemisesta tuli tiistaina kuluneeksi tasan 70 vuotta. Kirjasta on tehty vuosikymmenten aikana kaikkiaan kolme elokuvaa.

Tuntemattomasta sotilaasta puhuttaessa sekä kirja että kaikki elokuvaversiot käsitetään usein yhdeksi kokonaisuudeksi.

Mauri Timonen kertoo katsoneensa Tuntemattoman filmatisoinneista sekä ensimmäisen että kolmannen version monta kertaa.

Ensimmäisen on ohjannut Edvin Laine vuonna 1955 ja kolmannen Aku Louhimies vuonna 2017. Rauni Mollbergin ohjaama toinen versio julkaistiin vuonna 1985.

Timosen mukaan etenkin uusin versio Tuntemattomasta sotilaasta on todella koskettava.

– Jokaisella katsontakerralla löydän jotain uutta: pieniä yksityiskohtia, jotka syventävät katselukokemusta.

Timosen mielestä viimeisin versio tuntuu tavoittaneen aidon sota-ajan tunnelman. Ainakin sen perusteella, mitä hän on sodista lukenut.

– Uskon että Tuntematon on ollut todella tärkeä teos monelle sotilaalle, mutta myös lotille. On ollut helpompi kertoa omista kokemuksista taistelutovereille. Ja me pojanpojat saamme lukea ja katsoa elokuvana, mihin hirveyksiin me ihmiset pystymme, kun on pakko, Timonen kuvaa sähköpostissaan.

Timonen kertoo, että hänen ukkinsa haavoittui talvisodassa. Sairaalassa hän tutustui hoitajaan, kenestä tuli lopulta hänen vaimonsa eli Timosen mummi.

Timonen on nykyään 55-vuotias. Hän sanoo monesti harmitelleensa, ettei tullut kysyneeksi ukiltaan, lukiko tämä koskaan Tuntematonta sotilasta.

– Hän jos kuka, olisi ollut hyvä kertomaan, mitä Tuntematon sotilas oli todellisuuspohjaltaan.

Timonen sanoo arvostavansa sekä ukkinsa että mumminsa sukupolven tekemää työtä erittäin korkealle.

– He uhrasivat terveytensä, mielenterveytensä, kaiken. Jos sodasta selvisi hengissä, miten sen jälkeen onkin voinut unohtaa ja elää normaalia elämää? Ukkini ja mummoni tekivät varmasti parhaansa ja ylikin, Timonen miettii.

Väinö Linna
Väinö Linna kuvattuna vuonna 1980. KUVA: Suomenmaan arkisto

Toinen lukija kertoo sodan käyneestä isästään, joka hankki Tuntemattoman sotilaan heti, kun se joulukuussa 1954 tuli kirjakauppoihin. Lukijan isä oli taistellut rintamalla sekä talvi- että jatkosodassa.

Lukija ei halua esiintyä jutussa omalla nimellään. Hän kuvailee, kuinka isä luki kirjan lähes yhtä kyytiä ja laittoi sen lopulta kirjahyllyyn.

– Kun olin 12-vuotias, hän sanoi, että minäkin voisin sen jossain vaiheessa lukea, ”niin ymmärrät mitä sota on”.

Lukija kuvailee, kuinka hänen isänsä rakensi sodan jälkeen perheelle oman talon, navetan, saunan ja ulkorakennuksia. Isä myös raivasi peltomaata karjalle.

Tuntematonta sotilasta isä piti lukijan mukaan hyvin todenmukaisena kuvauksena sodan olosuhteista tavallisen sotilaan perspektiivistä.

– Itse koin armeija-aikana, että meillä oli joukossa saman tyyppiset miehet kuin Tuntemattomassa. Vaikka sodasta oli kulunut yli 30 vuotta niin suomalaisten miesten keskuudessa olivat samat persoonat ja asenteet kuin Tuntemattoman miesjoukossa. Tätä olen monesti ihmetellyt, lukija pohtii.

Hämeenlinnalaiselle Valtteri Hiitulle Linnan sotatarina on tullut tutuksi lapsuudessa itenäisyyspäivien televisiolähetyksistä.

Yle on näyttänyt Edvin Laineen mustavalkoisen elokuvaversion televisiossa jokaisena itsenäisyyspäivänä vuodesta 2000 alkaen.

Hiittu sanoo omaksuneensa veteraanisukupolven kokemukset ihan uudella tavalla, kun hän luki Linnan varsinaisen teoksen ensimmäisen kerran.

– Teos on hahmoineen ja lauseineen iskostunut niin vahvasti suomalaiseen kulttuuriin, että se on kuin ruisleivästä leivottu sauna, jonka Petsamon nikkelisessä kiukaassa palaa karjalan mänty, hän intoutuu sanailemaan.

Hiitun mukaan Tuntematon sotilas on vaikuttanut paljon myös puhuttuun kieleen. Hän kertoo, että hänen työpaikallaan heitellään toistuvasti kommentteja, joissa kuuluvat Linnan Tuntemattomasta sotilaasta tutut repliikit.

Lue myös

Täydellistä tylytystä seurasi murskamenestys – Väinö Linnan Tuntematon sotilas sai miehet valvomaan öitä

Valtavan suosion saanut klassikkoteos ilmestyi 70 vuotta sitten
30.11.2024 18:00

Kuka onkaan ensimmäinen Tuntemattomassa sotilaassa esiintyvä hahmo? – Kaikkonen nimeää mielestään teoksen päähenkilön, muistelee isoisänsä puhumattomuutta

Eduskunnassa järjestettiin keskiviikkona tilaisuus, jossa juhlistettiin 70-vuotiasta klassikkoteosta
5.12.2024 20:00

Aihetunnisteet

Historia itsenäisyyspäivä jatkosota kirjallisuus talvisota toinen maailmansota tuntematon sotilas Väinö Linna

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Silmät ovat koetuksella kesän olosuhteissa – katso vinkit silmien ja lasien suojaamiseen
Uutiset | 12.7.2025 22:00
Luuletko olevasi hyvä uimari? – Hyvinvointialueelta varoitus
Uutiset | 12.7.2025 21:00
Sinilevä voi olla koiralle hengenvaarallista – yksi teko voi auttaa
Uutiset | 12.7.2025 20:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Miten tunnistaa petoksen? – Asiantuntija neuvoo
Uutiset | 12.7.2025 14:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste