Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”

30.1.2026 21:23
Lue lisää 
Yhdysvallat
Moskovan ulkopuolella sijaitsevaan konserttitaloon tehtiin terrori-isku maaliskuussa 2024. RT maksoi amerikkalaiselle sisällöntuotantoyhtiölle videosta, jonka mukaan Ukraina ja Yhdysvallat olisivat syyllisiä iskuun. (Kuva: Olga Maltseva / AFP / Lehtikuva)

Venäjän juoni: Maksoi somevaikuttajille propagandan levittämisestä

Venäjän tavoitteena oli tuottaa uutisia, jotka suosivat Donald Trumpia ja muita poliitikkoja, joiden Kreml katsoo suhtautuvan myönteisesti Venäjän intresseihin.
Katariina Lankinen 6.9.2024 9:34, muokattu 7.9.2024 10:19
a– a+
Yhdysvallat

Kolme korkean profiilin amerikkalaista sosiaalisen median vaikuttajaa on vastannut syytteisiin, joiden mukaan he ovat julkaisseet maksua vastaan Venäjälle myönteisiä videoita, brittilehti Guardian kertoo.

Oikeistolaiset somevaikuttajat Tim Pool, Dave Rubin ja Benny Johnson sanovat olevansa Venäjän disinformaatiokampanjan uhreja. Kolmikko on yhteydessä sisällöntuotantotoimistoon, jolle oli maksettu lähes yhdeksän miljoonaa dollaria Venäjä-mielisten videoiden julkaisemisesta.

Pool on Yhdysvalloissa suosittu podcast-juontaja, jolla on yli kaksi miljoonaa seuraajaa viestipalvelu X:ssä. Toukokuussa hän haastatteli ohjelmaansa entistä presidenttiä ja republikaanien presidenttiehdokasta Donald Trumpia, CNN kertoo.

Johnsonilla on X:ssä 2,7 miljoonaa seuraajaa ja Rubinilla 1,5 miljoonaa seuraajaa. Kaikki kolme sanovat tulleensa ”huijatuiksi” ja olevansa Venäjän suunnitelman ”uhreja”. He eivät kertomansa mukaan tienneet mitään Venäjän ”väitetystä juonesta”.

Yhdysvallat syytti keskiviikkona Venäjää yrityksistä vaikuttaa marraskuun presidentinvaaleihin.

Yhdysvaltain oikeusministeriön nostamien syytteiden mukaan Venäjän valtiollisen mediayhtiön RT:n työntekijät maksoivat 8,7 miljoonaa dollaria Tennesseen osavaltiossa toimineelle sisällöntuotantotoimistolle, joka on julkaissut lähes 2 000 Venäjän propagandaa toistavaa videota.

Eräässä tapauksessa yksi RT:n työntekijöistä pyysi yritystä tuottamaan videon, jossa Ukrainaa ja Yhdysvaltoja syytetään joukkoampumisesta moskovalaisessa konserttitalossa, vaikka Isis oli ilmoittanut olevansa vastuussa iskusta. Yrityksen omistaja vastasi, että eräs kommentaattoreista tuottaa videon ”mielellään”.

Yrityksen julkaisemat videot ovat saaneet yli 16 miljoonaa katselukertaa pelkästään YouTubessa, syyttäjät sanovat. Syytteiden mukaan yrityksen työntekijät eivät ymmärtäneet, että sen toimeksiantajat olivat Venäjän palveluksessa.

Oikeusministeriö ei nimeä yritystä, mutta CNN:n ja Guardianin mukaan ministeriön julkaisemat tiedot koskevat Tenet Media -nimistä, Tennesseessä toimivaa sisällöntuotantotoimistoa. Yritys ei ole kommentoinut asiaa julkisuudessa.

Guardianin mukaan yrityksen ohjelmissa on viime kuukausina esiintynyt korkean profiilin vieraita, kuten republikaanien kansallisen komitean RNC:n puheenjohtajana toimiva Donald Trumpin miniä Lara Trump, Trumpia tukeva entinen presidenttiehdokas Vivek Ramaswamy ja republikaanien arizonalainen senaattoriehdokas Kari Lake.

− Yritys ei koskaan paljastanut vaikuttajille − tai heidän miljoonille seuraajilleen − yhteyksiään RT:hen ja Venäjän hallitukseen, Yhdysvaltain oikeusministeri Merrick Garland sanoo lausunnossaan.

Oikeusministeriö on ottanut haltuunsa 32 amerikkalaista verkkotunnusta, joita on käytetty Venäjän propagandan levittämiseen.

Ministeriö kuvaili nostamaansa syytettä maan hallinnon tähän mennessä merkittävimmäksi yritykseksi vastustaa Venäjän väitettyjä yrityksiä levittää disinformaatiota ennen marraskuun presidentinvaaleja.

Syytteiden mukaan Venäjän tavoitteena oli muun muassa tuottaa sisältöä ja uutisia, jotka suosivat Donald Trumpia ja muita poliitikkoja, joiden Kreml katsoo suhtautuvan myönteisesti Venäjän intresseihin.

Yhdysvallat on lisäksi nostanut rahanpesusyytteet kahta RT:n työntekijää vastaan ja asettanut pakotteita RT:lle, sen toimitusjohtajalle Margarita Simonjanille ja yhdeksälle muulle yhtiön työntekijälle.

RT lopetti toimintansa Yhdysvalloissa Venäjän hyökättyä Ukrainaan. RT vastasi pilkallisesti uutistoimisto Reutersin kommenttipyyntöön:

– Elämässä on kolme varmaa asiaa: kuolema, verot ja RT:n sekaantuminen Yhdysvaltain vaaleihin.

Lue myös

Yllättävä tutkimustulos limsoista – "Voivatkin juoda"

Keinotekoisesti makeutettuja limuja ja mehuja suosivat tyypin 2 diabetesta sairastavat voivat huoletta jatkaa...
30.1.2026 22:14

Kuinka usein lakanat tulisi vaihtaa? – Näin vastaa tartuntatautien professori

Ihminen viettää kolmanneksen elämästään lakanoiden ja tyynyjen välissä. Tämä jatkuva kontakti luo täydellisen...
30.1.2026 21:56

Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: "Amerikan agentti"

Naton pääsihteri Mark Rutten pitäisi lopettaa ”Amerikan agenttina” toimiminen ja yhdistää Yhdysvaltain presidentti...
30.1.2026 21:23

Aihetunnisteet

disinformaatio propaganda vaalivaikuttaminen Venäjä Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Tutkimus: Tällä superruoalla saat kolesterolin laskuun jo kahdessa päivässä
Uutiset | 29.1.2026 21:36
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Kysely: Puolet suomalaisista kannattaa Suomen ja Israelin välisen asekaupan lopettamista
Uutiset | 28.1.2026 13:28
Nyt kirpaisee: Pörssisähkön hinta kohoaa entistäkin korkeammalle
Uutiset | 30.1.2026 9:31
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Kuinka usein lakanat tulisi vaihtaa? – Näin vastaa tartuntatautien professori
Uutiset | 30.1.2026 21:56
Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”
Uutiset | 30.1.2026 21:23
Tutkimus: Ihmiset ovat valmiita hyväksymään korruption, jos politiikko edustaa samoja arvoja – ”Uhka”
Uutiset | 30.1.2026 21:01
Yhdysvaltain oikeusministeriö julkaisee yli kolme miljoonaa sivua Epstein-asiakirjoja
Uutiset | 30.1.2026 18:49
Pörssisähkön keskihinta laskee lauantaina alle 20 sentin
Uutiset | 30.1.2026 18:36
USA:n oikeusministeri määräsi mielenosoitusta seuranneen CNN:n ex-ankkurin pidätettäväksi
Uutiset | 30.1.2026 18:27
Linja-auto törmäsi kahteen lapseen suojatiellä Turussa – lapset selvisivät, kuljettajalle ajokielto
Uutiset | 30.1.2026 18:17
Poliisi tutkii Espoon hoivakotikuolemaa, jossa vanhus yritti tuloksetta hälyttää apua
Uutiset | 30.1.2026 18:14
Iran valmis aloittamaan neuvottelut ydinohjelmastaan – ei aio luopua ohjuksistaan
Uutiset | 30.1.2026 18:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Suurlähettiläs Sauer Trumpin tylytyksestä: ”Saksan historiasuhde on hyvin herkkä”
Uutiset | 27.1.2026 15:09
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Kuinka usein lakanat tulisi vaihtaa? – Näin vastaa tartuntatautien professori
Uutiset | 30.1.2026 21:56
Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”
Uutiset | 30.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Lapsi vai elintaso – suomalaisen perhepolitiikan kipupiste
Mielipide | 30.1.2026 13:45
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Paasikiven–Kekkosen ulkopolitiikkaa tulee ikävä
Mielipide | 26.1.2026 13:54

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste