Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 

Kommentti: Nykyisellä asevelvollisuusjärjestelmällä ei ole tulevaisuutta, sanoi presidentti Niinistö mitä sanoi

Kansalaispalvelus on välttämätön askel tasa-arvon suuntaan, mutta voi nostaa esiin myös uusia tasa-arvo-ongelmia, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa kommentissaan.
Lauri Heikkilä 18.6.2018 15:20, muokattu 18.6.2018 17:15
a– a+
Kommentti

Keskusta tulee valmistelemaan oman kansalaispalvelusmallinsa, jonka tarkoitus on korvata nykyinen selkeästi epätasa-arvoinen, vain miehiä koskeva asevelvollisuusjärjestelmä. Puolue hyväksyi Sotkamon puoluekokouksessa keskustanuorten aloitteen aiheesta. Aiemmin keskusta on kallistunut kannattamaan koko ikäluokalle yhteisiä tulevaisuuskutsuntoja.

Keskusta osoitti näin olevansa ajan hermolla ja ymmärtävänsä nuoren polven arvoja ja muuttuneita tasa-arvoihanteita. Faktahan on, ettei ihmisen oikeuksia ja velvollisuuksia voi enää perustella sukupuolella.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ilmoitti viikonlopun Kultaranta-keskusteluissa kannattavansa nykyistä, vain miehille pakollista asevelvollisuutta. Niinistön mukaan miesten pakollisella ja naisten vapaaehtoisella palveluksella saadaan armeijan sodanajan kokoonpano täyteen.

Niinistö myönsi ymmärtävänsä, että monen mielestä kuulostaisi ihanteelliselta, jos nuorten velvollisuudet olisivat samat sukupuolesta riippumatta. Presidentti suhtautuu kuitenkin skeptisesti mahdollisiin muutoksiin. Hänen mukaansa ei ole perusteluja sille, että ”koituisi kiistatta suurempaa etua nykytilanteeseen verrattuna, jos myös nuoret naiset olisivat poissa töistä tai joutuisivat lykkäämään opintojaan asevelvollisuuden takia”. Niinistön lausunnoista uutisoi muun muassa STT .

Arvojohtajana presidentti edustaa vallitsevia arvoja, mutta arvot myös muuttuvat. Pian voi kuulostaa oudolta sanoa, että naisten ei kannata olla pois töistä tai opinnoista, mutta miehille tämä pakko edelleen asetetaan.

On loppujen lopuksi aika outoa, että yhteiskunnassa on herätty ilmiselvään tasa-arvo-ongelmaan vasta viime vuosina. Tasa-arvokeskustelu on kuitenkin käynyt kuumana jo pitkään.

Viimeistään 80-luvulla yhteiskunta alkoi pikku hiljaa luopua sukupuolinormeista. Avioliitossa naisen ei ollut enää pakko ottaa miehen sukunimeä ja naisia alettiin vihkiä papeiksi.

1995 naiset päästettiin vapaaehtoisina asepalvelukseen ja naisten johtajuus sai esikuvia presidentti Tarja Halosen ja pääministeri Anneli Jäätteenmäen myötä vuosina 2000 ja 2003. Naisen asema työelämässä on jatkuvasti yleinen puheenaihe.

Naisten tasa-arvo-ongelmia on pidetty keskustelussa pidempään, mutta nyt myös miehuuden kulttuurista ja miesten ongelmista voidaan nykyään puhua avoimemmin. Perinteisesti miehen rooli on ollut pärjääjän rooli.

Mikään ei hetkauta jämerää, päättäväistä tosimiestä. Tunteista ja huolista ei puhuta, sillä pärjääjämies kieltää tällaiset ”naiselliset” ominaisuudet itseltään. Mies on taistelija, soturi. Nainen on soturille alisteinen, heikko ja suojeltava.

Nuorten miesten syrjäytyminen on varmasti osaltaan syytä vääränlaisesta pärjäämisen kulttuurista. Jo alakoulussa sukupuoliroolit eriytyvät. Pärjääminen ja menestyminen nähdään poikakulttuurissa edelleen fyysisen voimankäytön kautta. Lukuaineissa ei kannata pärjätä, koska se on kympin tyttöjen juttu. Tämä näkyy myöhemmin siinä, että naisia on korkeakouluissa merkittävä enemmistö.

Keskustelu sukupuolirooleista ja sukupuoliin kohdistuvista odotuksista on koko ajan avoimempaa. Ehkä pärjäämisen sijaan armeijankäyntiin liittyvistä huolistakin uskalletaan kohta puhua.

Monenko nuoren mieltä pelottaa suoriutuminen armeijassa? Moniko kauhistelee maailmanpolitiikan arvaamattomuutta? Moniko luulee armeijaan valmistautumisen olevan elämän tärkein tehtävä, koska odotukset ovat niin suuret?

Odotuksia nuorta polvea kohtaan alkaa olla kohtuuttoman paljon.

Nykyinen asepalvelusjärjestelmä vääristää sukupuolirooleja. Mutta mitenkäs sitten kun kansalaispalvelus lanseerataan?

Keskustanuoret on näyttänyt muille esimerkkiä luomalla oman kansalaispalvelusmallin. Malli sisältää nykymuotoisen asepalveluksen, sekä monia siviilikriisinhallinnan tehtäviä, kuten valmiutta toimia vaativan ensiavun, meripelastuksen, öljyntorjunnan tai vastaavien siviilitehtävien parissa. Nuori voi lähtökohtaisesti itse valita suoritusmuotonsa. Ei-sotilaallisella puolella palveluksen voi suorittaa joustavasti itselle sopivan aikataulun mukaan.

Vaikka kansalaispalveluksesta tehtäisiinkin kaikille täsmälleen sama, on edelleen uhkana, että tehtävät sukupuolittuvat. Sukupuoliroolit ovat yhteiskunnassa vahvat, vieläkin.

Ajatus armeijasta miesten juttuna ja vaikkapa ensiavusta ja sitä kautta hoivasta naisten juttuna säilyisi pitkään. Kansalaispalvelukseen muodostuisi pahimmillaan erilliset miesten ja naisten tehtävät.

Kansalaispalvelus tulisi asepalveluksen tapaan edelleen herkkään ikäkauteen, jolloin parikymppiset ja sitä nuoremmat etsivät itseään ja paikkaansa yhteiskunnassa.

Nuoruus on tärkeä ikävaihe oman polun etsinnässä. Mutta mitä yhteiskunta sanoo nuorille? Odotuksia nuorta polvea kohtaan alkaa olla kohtuuttoman paljon. Huoltosuhdeongelmat, valtion velat ja ilmastonmuutos pitäisi ratkaista. Pitää valmistua opinnoista nopeasti huippuosaajana ja toisaalta suorittaa armeija tai kohta kansalaispalvelus.

Olisiko aika puhua sukupuolten välisen tasa-arvon lisäksi sukupolvien välisestä tasa-arvosta?

Lue myös

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?

Fennoskandian ja varsinaisten Pohjoismaiden korkein huippu on Norjan 2469 metriä korkea Galdhøpiggen. Pohjoismaille kuuluvien...
14.6.2026 21:00

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – "Lopulta uskalsin"

Keskustan viesti kaipaisi lisää terävyyttä, puoluetyön konkari sanoo 36 vuoden uran jälkeen.
14.6.2026 8:01

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – "pula-ajan säästöjenkki" valloitti myös Suomen soratiet

Sotien jälkeen Suomessa oli huutava pula valuutasta, ja auton ostoon tarvittiin tuontilisenssi. Menneiden...
13.6.2026 21:20

Aihetunnisteet

asepalvelus asevelvollisuus huoltosuhde kansalaispalvelus nuoret nuoriso rauha siviilikriisinhallinta siviilit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Trump posottaa täyttä vauhtia kahdeksankymppisenäkin – unisuus ja mustelmat herättävät keskustelua
Uutiset | 12.6.2026 21:30
Mitä käy, jos Kiina tai Venäjä saavat jalansijaa suomalaisissa datakeskuksissa? – Näin kommentoi Supon erikoistutkija
Uutiset | 13.6.2026 10:59
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista
Tarinat | 7.6.2026 15:49
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste