Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Itsenäisyyspäivä

Itsenäisyyttä juhlittiin sodassakin – Katso kuvat

6.12.2025 8:01
Lue lisää 
Analyysi
Helsingin pormestarin tehtävät jättävältä Jan Vapaavuorelta jää valtava aukko kokoomuksen paikattavaksi. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Kokoomussydän lyö oikealla, mutta epätahtiin – Helsingin nitro-ottelun tulos näyttää suunnan

Pääkaupungin pitäminen saattaa sittenkin onnistua, toimittaja Pekka Pohjolainen arvioi kuntavaalianalyysissaan.
Pekka Pohjolainen 10.4.2021 10:00, muokattu 12.4.2021 10:35
a– a+
Analyysi

Opposition penkkiä kuluttavan kokoomuksen suoritusta kuntavaaleissa punnitaan ennen kaikkea sillä, miten puolueelle käy paraatipaikallaan maan pääkaupungissa.

Puolueen suunnitelmat sotkeentuivat Helsingissä pahoin, kun lähes 30 000 ääntä viime kuntavaaleissa haalinut pormestari Jan Vapaavuori ilmoitti marraskuussa, että tehtävä ei enää kiinnosta.

Aivan pikkujutusta ei ollut kyse. Helsingin kokoomusäänistä Vapaavuori lohkaisi keväällä 2017 kolmasosan. Koko valtakunnankin kokoomusäänistä hän keräsi yksin lähes kuusi prosenttia.

Suoranainen kriisi leimahti, kun puolueen pormestariehdokkaaksi Helsingissä jo valittu Kirsi Piha löi dramaattisesti ja yllättäen hanskat tiskiin – ilmeisen leipääntyneenä joidenkin puolueen paikallispoliitikkojen myyräntyöhön.

Syntynyt polemiikki kokoomuksen sisäisestä tilasta ja puolueen sisäisen oikeistosuuntauksen voimistumisesta ei ollut puolueelle eduksi. Täydellisen sekasorron puolue kuitenkin vältti kahden kansanedustajansa avulla.

Kun Juhana Vartiainen lupautui pormestariehdokkaaksi ja puoluenousukas Elina Lepomäki pyörsi puheensa ja suostui ehdolle Helsinkiin, Piha-sotku tuli pääosin siivotuksi.

Särmikäs talousajattelija Vartiainen ei välttämättä ole mikään unelmien pormestariehdokas, vaikka onkin ehkä taloudessa riittävän oikealla ja arvoiltaan tarpeeksi liberaali. Äänien haravointi jäänee kuitenkin enemmän Lepomäelle ja muille näkyville kokoomuspoliitikoille.

Pormestarisekoilujen arveltiin jo luiskauttavan maan pääkaupungin kokoomukselta vihreiden haltuun. Se on edelleen mahdollista, mutta ei mitenkään varmaa.

Vapaavuoren hurjan äänimäärän turvin Helsingissä kokoomuksen kannatus nousi viime kuntavaaleissa 1,4 prosenttiyksikköä 28,3 prosenttiin. Kaulaa vihreisiin jäi 4,2 prosenttiyksikköä, mutta nyt etumatka uhkaa vähintään kaventua selvästi.

Vihreiden pormestariehdokkaan Anni Sinnemäen kirkkaimmista tähtihetkistä poliitiikkona on jo aikaa. Joissakin kyselyissä on ennakoitu vihreiden jäävän ehkä sittenkin Helsingissä niukasti kokoomuksen jalkoihin.

Niin saattaa käydäkin, sillä kokoomus hyötyy tunnetusti alhaisesta äänestysaktiivisuudesta. Jos koronakriisiin uuvuttamat kansalaiset eivät kesäkuun toisena sunnuntaina ja ennakkoon uurnille lähde, kokoomus voi kuitata Vartiaiselle pormestarin käädyt kaulaan.

Kokoomuksessa joudutaan hermoilemaan kuitenkin muustakin kuin omien ja vihreiden suorittamisesta. Äänestäjiä uhkaavat rohmuta sekä oikeistolaistuneet perussuomalaiset että Harry ”Hjallis” Harkimon Liike Nyt.

Harkimon suorasukainen ”nyrkkiä pöytään” –tyyli tuntuu purevan varsinkin yrittäjä-äänestäjiin yllättävän hyvin.

Oppositiossa kokoomus on etsinyt itseään jo kesästä 2019 lähtien.

Välillä on kannettu isänmaallista vastuuta syvällä rintaäänellä, välillä sorruttu halvan populismin houkutuksiin. Kannatus on madellut historiallisen alhaisissa lukemissa, vaikka puolue on oppositiossa.

Perinteisen kokoomuslaisen verojenalennusrummutuksen ohella pelin paikkaa on yritetty löytää muun muassa hallituksen yksittäisistä koronatoimista. Hämmästyttävää persupeesailuakin nähtiin, kun kokoomus äänesti epäluottamusta kuntavaalien järjestelyistä oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonille (r.).

Oppositio-kokoomuksesta on syntynyt mielikuva jälleen kerran sisäisiin valtapeleihinsä ja aatesuuntiensa kamppailuun sotkeutuneena porukkana. Samalla puheenjohtaja Petteri Orpon asemaa on kytketty vahvasti puolueen suoritukseen kuntavaaleissa.

Tuloksesta riippuen peukku voi kääntyä ylös tai alas. Epäonnistuminen veisi melko varmasti Orpon mahdollisuudet viedä puolueensa seuraaviin eduskuntavaaleihin. Kesän 2022 puoluekokouksessa vetovastuu siirtyisi jollekin muulle.

Niin saattaa toki käydä vaalien tuloksesta riippumattakin, sillä Orpon parasta ennen –päiväys politiikan huipulla tuntuu jo menneen. Seuraajaksi kaupitellaan jo kainostelematta Lepomäkeä tai kansanedustaja Antti Häkkästä.

Orpon vaikeuksien ja Alexander Stubbin kokeman kohtalon perusteella kokoomuksen puheenjohtajan paikasta näyttää tulleen yhä tuulisempi.

Puheenjohtajan ennenaikainen vaihtamien ylimääräisessä puoluekokouksessa näyttäisi sentään liioittelulta – olkoonkin että hallitusvaltaan takaisin päästäkseen kokoomus olisi valmis myymään vaikka J.K. Paasikiven muotokuvan Suomalaisen klubin seinältä.

Kuntavaaleihin kokoomus käy uudella iskulauseellaan ”Sydän on oikealla”. Ehdokasasettelussa puolue on onnistunut melko hyvin.

Neljän vuoden takaisissa kuntavaaleissa kokoomus ylsi alavireisenäkin ykköseksi 20,7 prosentin kannatuksella. Laskua edellisiin vaaleihin tuli 1,2 prosenttiyksikköä. Nyt pään pitäminen 20 prosentin yläpuolella voi olla mahdotonta.

Pääkaupunkiseudun lisäksi kokoomuksen vankimmat kannatusalueet löytyvät Turun seudulta, Hämeestä ja Pirkanmaalta.

Suomen kokoomuslaisin kunta löytyy kuitenkin Vakka-Suomesta. Alle 2000 asukkaan Pyhärannassa kokoomusta tuki viime kuntavaaleissa 53 prosenttia äänensä antaneista.

Pyhäranta on myös ainoa kunta, jossa kokoomuksella on valtuustossa enemmistö. Vertailun vuoksi mainittakoon, että keskustalla tällaisia kuntia on edelleen 80 ja piskuisella RKP:llä 13.

Lue myös

Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut

Silminnäkijä kertoi STT:lle todistaneensa itsenäisyyspäivänä, kuinka naamioitunut joukkio tönäisi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorin...
6.12.2025 22:52

Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus

Viime vuosina kiihtynyt avaruustoiminta nostaa esille eettisiä kysymyksiä. Ihmisten pitäisi toistaiseksi välttää elämän...
6.12.2025 22:23

Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras

Suomalaisen kanssa naimisissa oleva EU-parlamentin puhemies Roberta Metsola kertoi, että Suomi on hänen toinen kotinsa.
6.12.2025 21:36

Aihetunnisteet

Kokoomus Kuntavaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Ultraprosessoidun ruoan syömisestä löytyi jälleen uusi ja vakava riski
Uutiset | 1.12.2025 21:59
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Uusimmat

Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras
Uutiset | 6.12.2025 21:36
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä
Uutiset | 6.12.2025 12:27
Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa
Uutiset | 6.12.2025 11:18
Kirjailija-vammaisaktivisti Riikka Leinonen juhlii Linnassa valkoisessa silkkimekossa – ”CP-vamma ei estä koreilua”
Uutiset | 6.12.2025 11:00
Linnaan kutsuttu kieltenopettaja Anne Lindholm iloitsee kielitaitoisesta presidentistä
Uutiset | 6.12.2025 10:00
Vornanen valittaa tuomiostaan
Uutiset | 6.12.2025 9:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Itsenäisyyspäivä muistuttaa, mistä suomalaiset taistelivat, sanoo Presidentinlinnan harvinainen ulkomaalaisvieras
Uutiset | 6.12.2025 21:36
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste