Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Eurovaalit
Keskustanuorten kansainvälisten asioiden sihteerit Joonas Soukkio (vas) ja Sonja Kouvo esittelivät nuorisojärjestön eurovaalitavoitteet. Nuorista ehdokkaista paikalla oli Oliver Pietilä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustanuoret esitteli eurovaaliteemansa – huolta kannetaan ilmastosta ja Euroopan yhtenäisyydestä: "EU:n tulee olla vaatimassa muita maita suuriin globaaleihin ratkaisuihin"

Nuorisojärjestö on huolissaan nuorten äänen kuulumisesta sekä luottamuksesta politiikkaan – joidenkin puolueiden ”ehdokaskikkailu” saa kovat moitteet keskustanuorten kansainvälisten asioiden sihteereiltä
Lauri Heikkilä 3.5.2019 19:04, muokattu 6.5.2019 14:27
a– a+
Eurovaalit

Keskustanuoret toivoo Euroopan unionilta vahvaa otetta ilmastopolitiikassa ja ihmisoikeuksien puolustamisessa. Nuorisojärjestö esitteli eurovaaliohjelmansa perjantaina iltapäivällä keskustan puoluetoimistolla järjestetyssä eurovaalistartissa.

Keskustanuorilla on toukokuun eurovaaleissa neljä ehdokasta puolueen listalla, Anna Sirkiä (27) Turusta, Oliver Pietilä (19) Kokkolasta, Juho Kekäläinen (25) Lappeenrannasta ja järjestön puheenjohtaja Suvi Mäkeläinen (24) Tampereelta. Vaalistarttiin paikalle oli päässyt vain Pietilä.

Ohjelma painottaa keskustalaisesti ylisukupolvisuutta myös Euroopan unionin päätöksenteossa. Keskustanuoret terävöittää ilmastonmuutoksen torjunnan tärkeyttä erityisesti tulevien polvien näkökulmasta.

– Myös tulevilla sukupolvilla on oikeus puhtaaseen ilmaan, veteen ja hyviin elinolosuhteisiin. Pariisin ilmastosopimuksen edellyttämiä ilmastotoimia on edistettävä kunnianhimoisesti. EU:n tulee olla vaatimassa muita maita suuriin globaaleihin ratkaisuihin, koska yksittäiset maat, kuten Intia, voi romuttaa koko EU:n sisäisen hyvän työn, jos se ei muuta ilmastopolitiikkaansa, nuorisojärjestö peräänkuuluttaa.

Keskustanuorten kansainvälisten asioiden sihteerit Joonas Soukkio ja Sonja Kouvo muistuttavat unionin roolista myös ihmisoikeuksien edistäjänä.

– Ihmisoikeusasioissa ei voi tehdä kompromisseja. Kaikille on taattava ihmisarvoinen elämä. Ihmisoikeuspolitiikka on muistettava ulottaa myös EU:n omaan toimintaan. Ihmisoikeuksia rikkoville maille on voitava antaa vakavia sanktioita, jos rikkomuksia tapahtuu, Kouvo sanoo.

Myös ehdokas Pietilän mielestä EU:n on voitava puuttua jäsenmaidensa asioihin, jotta EU voi toimia myös ulospäin yhtenäisenä.

– Jos yksittäiset valtiot saavat tehdä mitä lystää, ei päästä mihinkään. Esimerkiksi Puolan kivihiilenpolttoon on voitava puuttua. Jäsenmaat on saatava ymmärtämään yleisellä tasolla, että unioni hyödyttää kaikkia ja voi viedä asioita eteenpäin. EU tarvitsee pitkän aikavälin tavoitteellisen suunnitelman, jotta se voi parantaa toimintaansa, Suomen nuorin eurovaaliehdokas katsoo.

Sihteeri Soukkio muistuttaa Afrikan kasvavasta roolista.

– Afrikan väestö tulee moninkertaistumaan ja maanosan taloudellinenkin merkitys kasvaa. Afrikan maiden kanssa on tehtävä yhä enemmän yhteistyötä ja aluetta on tuettava sosiaalisten ongelmien ratkaisussa. Ilmastonmuutoksesta maanosa tulee kärsimään erityisen paljon. Näissä kysymyksissä voimme auttaa. Jo pienilläkin panostuksilla on mahdollista saada afrikkalaisten perusasiat parempaan kuntoon.

Kansainvälisten asioiden sihteerien Sonja Kouvon ja Joonas Soukkion mukaan keskustanuorilla on paljon samoja tavoitteita eurooppalaisen kattojärjestönsä Lymecin kanssa. Ilmasto ja ihmisoikeudet on heidän mielestään nostettava eurooppalaisilla areenoilla politiikan keskiöön. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kansainvälisten asioiden sihteerit Kouvo ja Soukkio ovat huolissaan nuorten äänestysaktiivisuuden heikosta tasosta. Edellisissä eurovaaleissa vain kymmenen prosenttia nuorimmista ikäluokista kävi äänestämässä.

– En oikein usko, että nuorten äänestysprosentti nousisi edellisistä vaaleista Euroopan laajuisesti saati meillä. Eduskuntavaalit olivat juuri ja se verottaa aktiivisuutta, ja sitten taas joidenkin puolueiden harrastama ehdokaskikkailu on omiaan lisäämään epäluottamusta järjestelmään. Minkä viestin se antaa, että ehdokkaat lähtevät vaaleihin vain keräämään puolueelleen ääniä, eivätkä ole valmiita edes ottamaan paikkaansa vastaan, Kouvo harmittelee.

– On tärkeää tehdä nuorten näköistä kampanjaa, samoin kuin panostaa tiedotukseen ja koulutukseen Euroopan unionista. Monet nuoret eivät välttämättä tiedäkään, että näissä vaaleissa pääsee oikeasti vaikuttamaan. Paitsi poliittisilla nuorisojärjestöillä, niin koko politiikan kentällä on tässä paljon tekemistä, Soukkio sujauttaa.

Lue myös

Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä

Suomessa nähdään keskiviikkona osittainen auringonpimennys, joka peittää suurimman osan auringosta
8.8.2026 11:31

Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys

Suomessa nähdään ensi viikon keskiviikkona osittainen auringonpimennys, kertoo Tähtitieteellinen yhdistys Ursa. Ursan mukaan pimennys...
8.8.2026 11:30

Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin

Maanantaina Suomesta pääsee taas junalla vieraille maille, kun liikenne Oulun ja Haaparannan välillä...
8.8.2026 10:44

Aihetunnisteet

Anna Sirkiä eurovaalit ihmisoikeudet ilmasto ilmastopolitiikka joonas soukkio juho kekäläinen keskustanuoret oliver pietilä sonja kouvo suvi mäkeläinen vaalit 2019 vaalit19 yhtenäisyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Poliisi tutkii useita seksuaalirikoksia Turussa – kohdistuneet sattumalta valikoituihin naisiin
Uutiset | 7.8.2026 10:55
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Tänään on pääosin poutaista, paikoin satelee
Uutiset | 8.8.2026 10:00
Kolumbian uusi oikeistolainen presidentti astui virkaansa – Yhdysvallat aikoo tukea maata miljardilla dollarilla
Uutiset | 8.8.2026 9:55
Asuntokaupan hintapalvelu on saamassa seuraajan viimeistään alkuvuodesta
Uutiset | 8.8.2026 9:30
EU kehottaa somejättejä toimiin disinformaation suitsimiseksi Ceutan tilanteen jälkeen
Uutiset | 8.8.2026 9:00
Espanja aloittaa rajatarkastukset vastatoimena Italialle
Uutiset | 8.8.2026 8:31
Yhdysvaltojen ex-presidentin poika BBC:lle: Joe Bidenin syöpä on levinnyt
Uutiset | 8.8.2026 8:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste