Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”

30.1.2026 21:23
Lue lisää 
Keskusta
Vesa Kallio nousi eduskuntaan kevään 2023 vaaleissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan pitää puhua oppositiossa asiaa, sanoo Vesa Kallio – "Sian kanssa painiessa molemmat likaavat itsensä"

Edustaisin puoluejohdossa erityisesti maaseutua ja itäistä Suomea, varapuheenjohtajaksi pyrkivä Kallio sanoo Suomenmaalle
Samuli Vänttilä 28.5.2024 9:05, muokattu 30.5.2024 9:11
a– a+
Keskusta

Kansanedustaja Vesa Kallio pyrkii keskustan varapuheenjohtajaksi kesäkuun puoluekokouksessa Jyväskylässä.

Suomenmaa julkaisee kaikkien varapuheenjohtajaehdokkaiden vastaukset heille lähetettyihin kysymyksiin.

56-vuotias Kallio asuu Mikkelin Anttolassa Etelä-Savossa. Hän on ensimmäisen kauden kansanedustaja.

Kallion perheeseen kuuluvat vaimo ja hänen kaksi aikuista poikaansa. Harrastuksekseen Kallio kertoo nikkaroinnin.

Vesa Kallio, miksi juuri sinut kannattaisi valita keskustan varapuheenjohtajaksi?

Keskustan puheenjohtajistossa on hyvä olla erilaisia ja eri tyyppisiä henkilöitä. Itse edustan erityisesti maaseutua, maa- ja metsätalouden harjoittajia, maanomistajia sekä itäistä Suomea.

Jos itäinen Suomi pärjää, pärjää koko Suomi. Ja valtaosa Suomesta on edelleen maaseutua. Taajamamerkki on Suomen turhin liikennemerkki.

Olen myös tullut eduskuntaan politiikan ulkopuolelta, mikä antaa mahdollisuuden tuoda ehkä uudenlaista näkemystä myös puolueen toimintaan.

Miten keskustan kannatus saadaan nousuun?

Teoilla ja keskittymällä asiakysymyksiin. Kannatus on seurausta, ei syy tehdä jotakin tai jättää tekemättä jotakin.

Eduskunnassa on oppinut, että suuri osa asioista on joillekin puolueille politiikan teon välineitä eikä politiikan tekemisen kohteita. Meidän pitää keskittyä jälkimmäiseen, koska se on rehellistä  ja vastuullista politiikkaa ja politiikkaa, joka palvelee kansalaisia.

Keskustan pitää uskaltaa olla jotakin mieltä ja kerrottava se. Me emme ole oikeiston tai vasemmiston kanssa asioista samaa mieltä, oikeisto ja vasemmisto ovat samaa mieltä meidän kanssamme, jos ymmärtävät omaa parastaan ja Suomen parasta.

Mitkä ovat tärkeimpiä asioita keskustalaisuudessasi?

Ihmisten kunnioittaminen ja arvostus sellaisina kuin he ovat, koko maan ja kaikkien kansalaisten asialla oleminen ja sivistys, jota tarvitaan, jotta edellä mainitut asiat myös toteutuvat puolueen toiminnassa.

Jokainen ihminen on arvokas ja jokaisella ihmisellä on oikeus kokea itsensä merkitykselliseksi suomalaisessa yhteiskunnassa.

Millaista oppositiopolitiikkaa keskustan pitää tehdä?

Mitä enemmän puhumme asiaa, sitä hiljaisempaa yleensä hallituksen ja varsinkin perussuomalaisten joukossa on. Asiaan keskittyminen on myös vastuullista politiikkaa.

Eniten saan palautetta eduskunnassa käytävän keskustelun tasosta. Meidän pitää ottaa tämä viesti vakavasti. Tähän sopii vanha vertaus sian kanssa painimisesta: siinä molemmat likaavat itsensä ja sika yleensä nauttii siitä.

Voimme olla nokkelia, mutta meidän ei pidä alentua kilpailuun siitä, kuka sanoo rumemmin toisesta. Kaiken, mitä teet ja sanot, löydät joku päivä edestäsi.

Millainen yhteistyön tekijä olet?

Asiakysymyksestä riippuen on oltava valmius tehdä yhteistyötä kaikkien kanssa. Asia ratkaisee. Ja on aina muistettava, että vaikka emme jostain asiasta olisi samaa mieltä, ei se tarkoita, ettei mistään asiasta voisi olla samaa mieltä.

Politiikka on yhteisten asioiden hoitamista ja silloin henkilökohtaiset tunteet on jätettävä sivuun. Toki on arvokysymyksiä, joista ei voi eikä tule antaa periksi, mutta valtaosa asioista on hyvin pragmaattisia ja niissä on ajateltava kokonaisuutta ja yhteistä etua.

Näiltä pohjilta ainakin pyrin tekemään yhteistyötä.

Suomenmaa julkaisee tämän viikon aikana kaikkien keskustan varapuheenjohtajaehdokkaiden vastaukset. Vesa Kallion vastaukset ovat sarjan ensimmäiset. Keskustalle valitaan uusi puheenjohtaja ja kolme varapuheenjohtajaa Jyväskylän puoluekokouksessa 15. kesäkuuta 2024.

Lue myös

Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia

Monet pitävät vapinaa Parkinsonin taudin tyypillisimpänä varoitusmerkkinä. Kuitenkin muut oireet – joista monet...
31.1.2026 21:23

Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi

Kun historian huonoimmat autot tulevat puheeksi, sekaan mahtuu yleensä useampikin brittiläisen autoteollisuuden tuote. Kotimaisessakin...
31.1.2026 21:20

Keskustan Lohi kiittää Orpon sote-linjausta

Keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi kiittää pääministeri Petteri Orpoa (kok,.) myönteisestä suhtautumisesta hyvinvointialueiden rahoituskriisin...
31.1.2026 17:27

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka Vesa Kallio

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Nyt kirpaisee: Pörssisähkön hinta kohoaa entistäkin korkeammalle
Uutiset | 30.1.2026 9:31
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Kuinka usein lakanat tulisi vaihtaa? – Näin vastaa tartuntatautien professori
Uutiset | 30.1.2026 21:56
Säälimätöntä ripitystä Nato-pomolle: ”Amerikan agentti”
Uutiset | 30.1.2026 21:23
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Iran valmis aloittamaan neuvottelut ydinohjelmastaan – ei aio luopua ohjuksistaan
Uutiset | 30.1.2026 18:14
Tutkimus: Tällä superruoalla saat kolesterolin laskuun jo kahdessa päivässä
Uutiset | 29.1.2026 21:36
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Keskustan Lohi kiittää Orpon sote-linjausta
Uutiset | 31.1.2026 17:27
Keskusta-aktiivit vaativat loppua maakuntien kuritukselle
Uutiset | 31.1.2026 17:24
Ilmakehän yläosissa tapahtuu nyt jotain hyytävää – meteorologilta hätkähdyttävä arvio lopputalvesta
Uutiset | 31.1.2026 16:46
Ukrainassa laajoja sähkökatkoja, Kiovassa metro ei kulje
Uutiset | 31.1.2026 14:30
Kiellettyä hedelmää kirjaston hyllyltä – Etelä-Korea vapautti naapurin ”myrkkylehden” pannasta
Uutiset | 31.1.2026 14:00
”Syytä suhtautua vakavasti” – Kaikkonen kommentoi häirintäkohua
Uutiset | 31.1.2026 13:46
Iranin asevoimien komentaja kehottaa Yhdysvaltoja ja Israelia olemaan hyökkäämättä Iraniin
Uutiset | 31.1.2026 11:30
Noin joka neljäs toimeentulotukihakemus hylätään
Uutiset | 31.1.2026 11:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Suurlähettiläs Sauer Trumpin tylytyksestä: ”Saksan historiasuhde on hyvin herkkä”
Uutiset | 27.1.2026 15:09
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Keskustan Lohi kiittää Orpon sote-linjausta
Uutiset | 31.1.2026 17:27
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Lapsi vai elintaso – suomalaisen perhepolitiikan kipupiste
Mielipide | 30.1.2026 13:45
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Paasikiven–Kekkosen ulkopolitiikkaa tulee ikävä
Mielipide | 26.1.2026 13:54

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste