Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Mehtälä: Eikö viljelijän oikeusturva kiinnosta oikeusministeriä?

24.3.2026 10:40
Lue lisää 
Politiikka
Keskustan pitää nyt näyttää, että se ymmärtää ihmisten arkea, keskustan kolmannen kauden kansanedustaja Hanna Kosonen sanoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan pitää ajaa inhimillisen Suomen asiaa, sanoo Hanna Kosonen – "Empatia todellakin kuuluu politiikkaan"

Keskusta tarjoaa seuraavissa eduskuntavaaleissa vaihtoehtoa sinipunalle, Kosonen näkee
Pauliina Pohjala 4.5.2025 8:00, muokattu 30.4.2025 13:44
a– a+
Politiikka

Keskustan kolmannen kauden savonlinnalainen kansanedustaja Hanna Kosonen saa usein politiikan piireissä kehuja rakentavasta otteestaan ja yhteistyökykyisyydestään.

Hänkin silti sanoo, ettei keskustan pidä lähteä viime vaalikauden hallituspohjaan kahden vuoden päässä häämöttävien eduskuntavaalien jälkeen.

– Kyllähän siitä hallituksesta traumat jäivät vähän meille kaikille. Sellaiseen neljä vastaan yksi -tilanteeseen ei kukaan halua, eikä minkään puolueen kannata mennä, Kosonen näkee.

Hän toimi Sanna Marinin (sd.) hallituksessa vuoden ajan tiede- ja kulttuuriministerinä ja sen jälkeen ympäristövaliokunnan puheenjohtajana.

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen linjasi myös äskettäin puoluevaltuuston kokouksessa, ettei edellisen vaalikauden kokoonpanoa kaivata.

Kososen mukaan kevään 2019 hallitusneuvotteluissa näytti vielä siltä, että kaudesta tulisi erilainen kuin lopulta tuli. Keskusta ei saanut kaipaamaansa punamultayhteistyötä ja joutui usein kahnauksiin vihreiden kanssa.

– Uskoimme ihan erilaiseen tilannekuvaan, todellisuus oli jotain aivan muuta, Kosonen summaa.

Marinin hallituksessa istuivat lisäksi vasemmistoliitto ja RKP.

Kosonen ei usko, että puolueiden ”taustaklangi” on muuttunut puheenjohtajavaihdoksista huolimatta. Hän pitää järkevänä sitä, että keskusta on nyt halunnut erottautua entisistä hallituskumppaneistaan oppositiossa.

– Media ja nykyiset hallituspuolueet työnsivät meidät vihervasemmistonurkkaan, jossa emme ikinä ole kyllä olleet. He onnistuivat sen tarinan luomisessa, mikä aiheutti hirvittävää kipuilua ja toki kannatuksen laskuakin.

– Nyt pesäeromme noihin puolueisiin on varmaan tullut jo hyvin näkyväksi, Kosonen uskoo.

Hanna Kosonen haastattelussa keväällä 2020, kun hän toimi tiede- ja kulttuuriministerinä. Kuva: Opetus- ja kulttuuriministeriö

Kososen mielestä keskusta otti Kaikkosen johdolla oikean tavoitteen pääministeripuolueeksi pyrkimisestä, vaikka gallupien mukaan siihen on matkaa.

– Tilanne voi vielä muuttua. Voisin kuvitella, että monille suomalaisille mieluisin vaihtoehto ei todellakaan ole äärioikealla, missä kokoomus on nyt perussuomalaisten peesissä, eikä toisaalta myöskään SDP:n vasemmistoklikissä, hän sanoo.

Kokoomuksen ja SDP:n sinipunahallitus on tällä hetkellä todennäköisin, mutta keskusta tarjoaa nyt niin sanottua kolmatta vaihtoehtoa.

– Sinipuna on aiemmin merkinnyt hurjaa kyytiä Suomelle. Alueellisuus on puolestaan keskustan tehtävä monella tavalla.

Kososella on selvä näkemys siitä, mihin keskustan pitäisi keskittyä loppuvaalikauden ajaksi oppositiossa.

– Inhimillisen Suomen asiaan. Empatia todellakin kuuluu politiikkaan, hän korostaa.

Kosonen suuntaa tämän viestin perussuomalaisia johtavalle valtiovarainministeri Riikka Purralle, joka on eri yhteyksissä todennut, ettei empatia sovi politiikan tekemiseen.

Kososen mukaan keskustan pitää nyt näyttää kaikessa tekemisessään, että se ymmärtää ihmisten arkea ja suomalaisia ihmisiä.

– Sitä ymmärrystä tarvitaan nyt jos koskaan, kun maailma on ihan yhtä härdelliä.

Petteri Orpon (kok.) hallituksen kehysriihen jäljiltä tunnelma on edelleen hämmentynyt, Kosonen kuvaa.

Kysytään, miksi suunta muuttui niin täydellisesti, ja suuriin veronkevennyksiin olikin varaa.

– Olemme kaksi vuotta kuunnelleet, ettei rahaa ole mihinkään ja siksi on pitänyt leikata lähipalveluista, koulutuksesta ja vähäosaisilta.

– Mutta haluan hallituksen osaltakin uskoa hyvään. He varmaankin tajusivat, etteivät valitus- ja leikkauspuhe sekä saksien jatkuva kirskuttelu välttämättä lisää ihmisten luottamusta tulevaisuuteen ja siihen, että talous ja kulutus lähtisivät kasvuun.

Kososen mielestä on kuitenkin kohtuutonta, ettei korkeakouluja voitu jättää rauhaan leikkauksilta, vaikka hallitus päätti samassa riihessä kahden miljardin euron kevennyksistä ansiotulo- ja yhteisöverotukseen.

Korkeakoulujen perusrahoitusta leikataan 65 miljoonalla eurolla seuraavien kolmen vuoden aikana, minkä lisäksi opetus- ja kulttuuriministeriön leikkauksista kohdistetaan korkeakoulutukseen 52,7 miljoonaa euroa.

– On mukamas parlamentaarisesti sellainen ajatus, että korkeakoulutettujen osuus pitäisi saada yli 50 prosenttiin nuorissa ikäluokissa. Se on kauhistuttavasti tippunut jo alle 40 prosentin.

– Eihän se tavoite sillä toteudu, että viedään perusrahoitus, joka on koulutuksen laadun tae. Jo tällä hetkellä yliopistot ja erityisesti ammattikorkeakoulut tuottavat tutkintoja tosi pienellä rahalla, Kosonen sanoo.

Pisa-tulosten mukaan suomalaisten yhdeksäsluokkalaisten taidot ovat heikentyneet merkittävästi niin matematiikassa, luonnontieteissä kuin lukutaidossakin. Tuloksia on käyty tarkkaan läpi eduskunnan sivistysvaliokunnassa, jossa Kosonen vaikuttaa.

– Selväksi kävi, ettei edes viisi syytä riitä siihen, miksi näin on käynyt, hän kertoo.

Osansa on esimerkiksi opettajan auktoriteetin vähentymisellä, levottomalla opiskeluympäristöllä, liikunnan vähyydellä ja ruutuajalla.

Kosonen kiinnittää huomiota etenkin jälkimmäiseen.

– Jos katsoo länsimaiden tuloksia, niin Pisa-tulokset ovat laskeneet samalla, kun nuorten kännykän käyttö on lisääntynyt.

Kosonen toteaa, ettei näiden yhteydestä ole suoraa tutkimustietoa, mutta on helppo päätellä, että somessa vietettävä aika on vaikuttanut lasten ja nuorten keskittymiskykyyn.

Hanna Kososen mielestä energiajuomat pitää kieltää lailla alaikäisiltä. Kuva: Jari Laukkanen

Keskustaedustaja on sitä mieltä, että helpot keinot pitäisi ainakin tehdä heti tilanteen parantamiseksi.

Nuoret juovat entistä enemmän energiajuomia, ja Kososen mukaan niiden myynti tulee kieltää alle 18-vuotiailta. Hän on laatinut asiasta lakialoitteen.

Kosonen vertaa energiajuomia jopa päihteisiin niiden korkeiden kofeiinipitoisuuksien vuoksi. Keskenkasvuiselle nuorelle kofeiinipiikki aiheuttaa levottomuutta ja univaikeuksia.

– Se on juuri sellainen koulujen työrauhakysymys, joka on meidän päättäjien homma korjata.

Lue myös

Poliisi saa reservin, mutta poliisiasemia on sulku-uhan alla – "Tässä ei ole mitään logiikkaa"

Poliisi on saamassa reservin, jota voitaisiin käyttää vakavissa häiriötilanteissa. Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) korosti...
24.3.2026 19:16

Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – "Se on oikein ja tärkeää, mutta…"

Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) esitteli eduskunnalle lintujen pesintäaikaisiin metsähakkuisiin tulevia rajoituksia. EU:n...
24.3.2026 17:53

Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat

Pakistanin pääministeri Shehbaz Sharif sanoi tiistaina Pakistanin valmistautuneen isännöimään Yhdysvaltain ja Iranin välisiä...
24.3.2026 17:40

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kiina varoittaa syöksystä ”kontrolloimattomaan tilanteeseen”
Uutiset | 23.3.2026 12:22
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Poliisi saa reservin, mutta poliisiasemia on sulku-uhan alla – ”Tässä ei ole mitään logiikkaa”
Uutiset | 24.3.2026 19:16
Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – ”Se on oikein ja tärkeää, mutta…”
Uutiset | 24.3.2026 17:53
Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat
Uutiset | 24.3.2026 17:40
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Vaalitietojärjestelmä ei siirrykään Amazonin pilveen – ensi kevään vaalit vedetään entisellä järjestelmällä
Uutiset | 24.3.2026 16:49
Moldovan presidentti työvierailulle Suomeen
Uutiset | 24.3.2026 16:38
Orpo ja Purra lupaavat hallituksen etsivän energiakriisiin ratkaisuja
STT | 24.3.2026 15:51
Rajavartiolaitos hankkii kotimaisen vastadroonijärjestelmän EU-rahalla
Uutiset | 24.3.2026 15:48
Keskustanuoret vaatii Unkarin erottamista EU:sta – ”Kiusanteon on loputtava”
Uutiset | 24.3.2026 15:20
”Täysin asiatonta”– Orpo jyrähti Vantaan Pähkinärinteen hautajaiskohusta
Uutiset | 24.3.2026 14:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Poliisi saa reservin, mutta poliisiasemia on sulku-uhan alla – ”Tässä ei ole mitään logiikkaa”
Uutiset | 24.3.2026 19:16
Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – ”Se on oikein ja tärkeää, mutta…”
Uutiset | 24.3.2026 17:53
Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat
Uutiset | 24.3.2026 17:40
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste