Keskustan Honkonen haluaa Suomeen sähköveroluokat
Keskustan kansanedustaja Petri Honkonen on huolissaan maanomistajien epätasa-arvoisesta asemasta uuden lunastuslain suhteen. Hän vaatii hallitusta panemaan epäkohdat kuntoon ja esittää lisäksi selvityksen tekemistä Suomen jakamisesta sähköveroluokkiin.
Honkonen toteaa tiedotteessaan, että uusi lunastuslaki on parantanut maanomistajien asemaa monin osin. Sen myötä maanomistajat saavat markkina-arvon mukaisen korvauksen, johon maksetaan lisäksi 25 prosentin korotus.
Honkosen mukaan laissa on kuitenkin valuvikoja, joiden korjaamisessa hallitus on hidastellut.
– Maanomistajat, joiden maat sijaitsevat siirtolinjojen alueilla, joutuvat suoranaisen ryöstön kohteeksi. Heidän asemansa on heikompi kuin maanomistajilla energiapuistojen alueilla. Tällä hetkellä näyttää siltä, että vihreä siirtymä maksatetaan metsänomistajilla, Honkonen toteaa.
– Hallitus on kyllä kauniisti luvannut laittaa tämän epäkohdan kuntoon, ja oikeusministeriössä valmistellaan asiaa. Mitään ei kuitenkaan tunnu tapahtuvan, edes selvityshenkilöä ei ole vielä asetettu.
Honkonen vaatii hallitusta tuomaan esityksen siirtolinjojen korvauksista eduskuntaan tämän vaalikauden aikana. Hän muistuttaa eduskunnan edellyttäneen asian kuntoon saamista.
– Olisi myös oikeudenmukaista, että sähköveroa maksettaisiin niillä alueilla vähemmän, mihin sähköntuotanto painottuu. Suomessa tulisi pikaisesti tutkia mahdollisuus Ruotsin tapaan jakaa maa erilaisiin sähköveroluokkiin, Honkonen esittää.
Hänen mielestään myös sähkön hinnoittelussa tulisi ottaa huomioon alueelliset näkökohdat, eli ne alueet, jotka tuottavat sähköä koko Suomen tarpeisiin, ansaitsisivat sähkön halvemmalla.
– Hallituksen tulisi keskittyä näihin oikeudenmukaisuuskysymyksiin sen sijaan, että jahdataan yhtä energiantuotantomuotoa, Honkonen katsoo.