Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lisäbudjetti
Liikennehankkeisiin tulevat rahat keräävät keskustalaisilta kiitosta. (Kuva: Arkistokuva / Jaakko Martikainen)

Keskustaedustajat suitsuttavat lisäbudjetin liikennerahoja – "Tämä on poliittisen urani hienoimpia päiviä"

Henna Lammi 2.6.2020 21:29, muokattu 3.6.2020 12:11
a– a+
Lisäbudjetti

Keskustan kansanedustajat näkevät maanantai-iltana esitellyssä lisäbudjetissa paljon hyvää. Erityisesti liikennehankkeet kirvoittavat tuoreeltaan runsaasti kiitoksia.

Keskustan kauhavalainen kansanedustaja Antti Kurvinen tuulettaa Etelä-Pohjanmaan ydinalueen pitkään vaiheessa olleen liikennehankkeen toteutumista. Hallitus hyväksyi vuoden 2020 neljännessä lisätalousarviossa VT19 vaiheen 1 toteuttamisen. Kyse on Lapua-Seinäjoki välin parantamisesta.

– Tämä on poliittisen urani hienoimpia päiviä. Kymmenen vuoden työni huipentuu tänään. Etelä-Pohjanmaan merkittävin tiehanke on mennyt maaliin, Kurvinen iloitsee.

Seinäjokinen kansanedustaja Pasi Kivisaari huomauttaa, että VT19 on yhdistänyt toimijoita yli puoluerajojen ja sen eteen on tehty pitkäjänteisesti työtä.

– Tämä on paitsi panostus turvallisuuteen ja liikennesujuvuuteen, myös investointi talouskasvuun ja työllisyyteen. Tieinvestointi yrittäjyysmaakunnan ytimeen tuottaa rahalle varman vastineen, Kivisaari kiittelee.

Kansanedustaja Anu Vehviläisen mielestä hallituksen päättämässä elvytyslisätalousarviossa on tärkeitä väyläkohteita Pohjois-Karjalaan ja Pohjois-Savoon. 

Lisätalousarviossa esitetään 10,5 miljoonan euron rahoitusvaltuus Varkaudentielle.

– Valtatie 23 eli Varkaudentien tiesuunnitelma on vanhenemassa, joten on erittäin tärkeää, että voimassaolevan suunnitelman mukaiset parannuskohteet saadaan vihdoin tehtyä loppuun. Kun vielä Karvion kohdan tiesuunnitelma valmistuu, sen toteuttaminen tulee tehdä heti nyt parannettavien tieosuuksien perään, Vehviläinen sanoo.

Vehviläisen mielestä toinen ”pitkissä puissa” ollut hanke on Ilomantsin radan täsmäkorjaukset välillä Heinävaara-Ilomantsi. Korjaustyölle osoitetaan nyt 15 miljoonan euron rahoitusvaltuus.

Keski-Suomen Petri Honkonen ja Joonas Könttä sekä Hämeen Hilkka Kemppi iloitsevat 26 miljoonan euron satsauksesta valtatie 4:n perusparannukseen välillä Hartola-Joutsa.

Kannanotoissaan he muistuttavat, että nykytilanteessa valtatien palvelutasossa on puutteita, johon saadulla rahoituksella pystytään puuttumaan.  Valtatie 4 on sekä Päijät-Hämeen että Keski-Suomen maakuntien tärkein väylä, joka mahdollistaa työvoiman liikkumisen, matkailun ja elinkeinoelämän tarpeet Suomen etelä- ja pohjoisosien välillä. 

– Joutsa-Hartola -välin parannusta on odotettu vuosikausia. Viimein tätä maamme valtaväylän yhtä pullonkaulaa saadaan parannettua, Könttä paaluttaa.

Lappilaisedustaja Mikko Kärnä on puolestaan äärimmisen tyytyväinen, että hallitus päätti neuvotteluissaan varmistaa koko maan saavutettavuuden ja elinkeinoelämän toimintaedellytykset huolehtimalla nykytasoisen lentoasemaverkoston säilymisestä.

– Lentoasemaverkoston säilyttäminen ja lentoliikenteen turvaaminen kaikille asemille oli äärettömän tärkeä tavoite keskustalle. Tässä onnistuttiin.

Kärnän mukaan päätöksellä lyödään myös lopultakin piste Finavian omille typerille spekulaatioille lentokenttien lopettamisesta.

– Yhtäkään niistä ei nyt lopeteta ja liikenne jatkuu, vaikka Finavia polkisi kuinka jalkaa. Enontekiöllä, Joensuussa, Kajaanissa, Jyväskylässä, Kokkolassa ja Kemissä voidaan nyt huokaista helpotuksesta.

Kansanedustaja Hanna Huttunen (kesk.) löytää lisätalousarviosta useita ilon aiheita myös Savo-Karjalalle.

Liikennehankkeista sellainen on esitys Heinävaara-Ilomatsi-radan täsmäkorjauksesta 15 miljoonaa, Valtatie 23  10,5, miljoonaa ja Kuopion ratapihan parantamisesta 30 miljoona euroa.

– Liikennehankkeiden lisäksi iloitsen erityisesti Outokummun GTK Mintecille esitetystä rahoituksesta koetehdaskokonaisuuden kehittämiseen. Rahalla on erittäin suuri merkitys paitsi GTK:lle myös koko alueen tulevaisuuden uskolle, Huttunen toteaa.

Myös kansanedustaja Juha Pylväs (kesk.) pitää kaikkien tenkäyttäjien kannalta hyvänä panostuksia tiestöön.

– Tiestön kunnossapito on tärkeää myös siksi, että yritykset voivat toimia eri puolilla Suomea ja viedä tuotteitaan maailmalle, Pylväs muistuttaa.

Hän huomauttaa, että bitumi on nyt edullista öljyn hinnan myötä.

– Nyt onkin järkevää päällystää huonokuntoisia teitä.

Pylväs toteaa, että teollisuuden kannalta myös ratahankkeet ovat tärkeitä. Hän iloitsee Oulu-Kontiomäki -rataosan välityskyvyn parantamiseen kohdistetusta 24 miljoonan euron rahoituksesta.

– Kyseisen rataosan kuljetusmäärä on kasvanut koko 2000 -luvun ajan. Tämä on suuri ja työllistävä investointi, joka auttaa, kun teollisuus pohtii omia investointejaan.

Lue myös

Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus

Sadat laihdutuslääkkeitä käyttäneet ihmiset ovat sairastuneet Britanniassa akuuttiin tai krooniseen haimatulehdukseen. BBC:n mukaan sairastuneet...
1.2.2026 22:06

Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä

Porkkana on suomalaisten suosima juures, jota monet syövät myös raakana. Erityisen suosittua on...
1.2.2026 21:01

Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten

Olympialaiset järjestettiin vuonna 1976 Innsbruckissa jo toista kertaa
1.2.2026 20:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Nyt kirpaisee: Pörssisähkön hinta kohoaa entistäkin korkeammalle
Uutiset | 30.1.2026 9:31
Tutkimus: Pitkän iän salaisuus saattaa sittenkin löytyä geeneistä
Uutiset | 31.1.2026 21:49
Pelko uudesta pandemiasta leviää: ”Merkittävä uhka”
Uutiset | 31.1.2026 21:32
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Ilmakehän yläosissa tapahtuu nyt jotain hyytävää – meteorologilta hätkähdyttävä arvio lopputalvesta
Uutiset | 31.1.2026 16:46
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Essee: Kuka pidättelee presidenttiä? – Trumpin USA ja demokratian stressitesti
Uutiset | 1.2.2026 17:30
Essee: Kolossaalisen absurdia!
Uutiset | 1.2.2026 12:00
Kaikkonen: Keskusta harkitsee välikysymystä suurtyöttömyydestä, hallitus vain huonontanut tilannetta
Uutiset | 1.2.2026 9:00
Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00
Tutkimus: Pitkän iän salaisuus saattaa sittenkin löytyä geeneistä
Uutiset | 31.1.2026 21:49
Pelko uudesta pandemiasta leviää: ”Merkittävä uhka”
Uutiset | 31.1.2026 21:32
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Suurlähettiläs Sauer Trumpin tylytyksestä: ”Saksan historiasuhde on hyvin herkkä”
Uutiset | 27.1.2026 15:09
”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Lapsi vai elintaso – suomalaisen perhepolitiikan kipupiste
Mielipide | 30.1.2026 13:45
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Meni syteen tai saveen, ole sanojesi takana
Mielipide | 29.1.2026 13:06

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste